Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-246/14/SD
z 26 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 25 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • wniesiony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej powoduje powstanie przychodu po stronie Spółki

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • wniesiony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej powoduje powstanie przychodu po stronie Spółki.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2014 r. Spółka planuje wnieść tytułem wkładu niepieniężnego zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) do spółki akcyjnej (dalej: „S.A.”).

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy S.A., a akcje w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości ZCP wniesionej tytułem wkładu niepieniężnego zostaną wydane Spółce.

Przedmiot aportu (ZCP) będzie obejmował wszystkie składniki majątkowe związane z produkcją oraz sprzedażą artykułów higienicznych, z wyjątkiem oddziału Spółki, którego zadaniem jest działalność holdingowa i zarządzanie aktywami („ A. M.”), a która jest niezbędna Spółce do dalszego zarządzania (w tym akcjami jakie obejmie po wniesieniu ZCP do S.A.).

Do A. M. należy:

  • zarządzanie udziałami/akcjami w podmiotach powiązanych oraz wypełnianie obowiązków komplementariusza S.A. S.K.A.;
  • zarządzanie polityką finansową Grupy m.in. wierzytelnościami i zobowiązaniami pożyczkowymi;
  • zarządzanie relacjami inwestorskimi oraz kontaktami z Giełdą Papierów Wartościowych;
  • zarządzanie polityką akwizycyjną Grupy;
  • obsługa emisji opcji, warrantów, nowych serii akcji.

W powyższym celu A. M. dysponuje infrastrukturą oraz aktywami (akcjami/ udziałami) niezbędnymi do realizacji powyższych celów. Działalność A. M. nie jest konieczna do prowadzenia działalności produkcyjno-sprzedażowej.

Natomiast w skład aportu do S.A. będzie wchodziła cała pozostała działalność produkcyjno- dystrybucyjna obecnej działalności Spółki.

W szczególności na ZCP wnoszone do S.A. będzie się składać załoga Spółki zajmująca się dotychczas działalnością produkcyjną i logistyczną w szczególności, dyrektor zakładu, pracownicy utrzymania ruchu, pracownicy produkcji, kontroli jakości, kierownik działu logistyki oraz pracownicy działu logistyki, księgowi (w tym kadry i płace), specjaliści ds. zakupów i sprzedaży, magazynierzy którzy zostaną przejęci od Spółki na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy - łącznie na moment składania niniejszego wniosku 65 osób (liczba ta może ulegać zmianom). Wraz z pracownikami zostanie przejęty fundusz świadczeń socjalnych oraz polityka zatrudniania.

ZCP realizuje własne działania produkcyjne oraz sprzedażowe, tj. produkuje i dba o sprzedaż artykułów higienicznych poprzez łańcuchy dystrybucji, którymi dysponuje. Jego zadaniem będzie generowanie przychodów ze sprzedaży towarów. Podsumowując, ZCP realizuje główne funkcje produkcyjne oraz sprzedażowe na rynku Polskim pełnione w ramach Spółki.

Zatem z punktu widzenia wyodrębnienia organizacyjnego w ramach Spółki następujące cechy są przypisywane ZCP:

  1. posiada własny fundusz świadczeń socjalnych;
  2. jest zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek;
  3. posiada numer REGON;
  4. dysponuje nieruchomościami na potrzeby prowadzonej działalności;
  5. posiada rachunek bankowy;
  6. zatrudnia pracowników w celu wykonywania czynności właściwych dla działalności prowadzonej przez ZCP;
  7. pracownicy ZCP są zgłoszeni do ZUS jako ubezpieczeni.

Z punktu widzenia wyodrębnienia finansowego w ramach Spółki następujące cechy są przypisywane ZCP:

  1. prowadzi rachunkowość oraz posiada system księgowy pozwalający na wyodrębnienie osiąganych przychodów związanych z działalnością ZCP tj. zarządzaniem produkcją, magazynem, sprzedażą;
  2. prowadzi rachunkowość pozwalającą na wyodrębnienie ponoszonych kosztów i zobowiązań związanych z działalnością produkcyjną oraz sprzedażową ZCP;
  3. ZCP dysponuje składnikami materialnymi, tj.:
    • środkami trwałymi (w tym linie produkcyjne, ruchomości, nieruchomości);
    • zapasy magazynowe.
  4. ZCP dysponuje składnikami niematerialnymi, tj.:
    • prawami własności przemysłowej do sprzedawanych towarów;
    • prawami wynikającymi z umów zawartych z odbiorcami oraz dostawcami towarów i usług;
    • wierzytelnościami.
  5. ZCP jest obciążony zobowiązaniami związanymi ze swoją działalnością, w szczególności zobowiązaniami wobec kontrahentów, pracowników, organów publicznoprawnych oraz kredytodawców, którzy posiadają zabezpieczenia na majątku Spółki.

Z punktu widzenia wyodrębnienia funkcjonalnego w ramach Spółki następujące cechy są przypisywane ZCP:

  1. posiada grupę kontrahentów, którym dostarcza towary;
  2. posiada zespół pracowników oraz kadrę zarządzającą na potrzeby prowadzonej działalności;
  3. dysponuje majątkiem pozwalającym na realizację jego funkcji;
  4. prowadzi działalność w sposób samodzielny i kompleksowy.

W skład majątku ZCP na moment aportu będą wchodzić m.in.:


1.Własność ruchomości, w tym urządzeń, towarów oraz inne prawa rzeczowe do ruchomości. W tym zbiorze można ponadto wyszczególnić m.in.:

1.1.Środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, wyposażenie biurowe - np. komputery, oprogramowanie, pojazdy, meble biurowe, linie produkcyjne, nieruchomości;

1.2.Zapasy magazynowe, surowce.

2.Prawa i zobowiązania wynikające z umów. W tym m.in.:

2.1.Umów współpracy, z zewnętrznymi usługodawcami;

2.2.Umów dotyczących dostaw towarów;

2.3.Umów o dostawy energii elektrycznej, gazu, odbioru ścieków, ochrony.

3.Wierzytelności i środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym, należącym do ZCP.

4.Prawa do korzystania z nieruchomości.

5.Prawa własności przemysłowej, w tym prawa do patentów, zarejestrowanych lub zgłoszonych przez Spółkę w Urzędzie Patentowym RP oraz rejestrach międzynarodowych. W tym m.in.:

5.1.Krajowe znaki towarowe zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP - np. znaki słowne, graficzne, słowno-graficzne;

5.2.Międzynarodowe znaki towarowe posiadające międzynarodową rejestrację lub zgłoszenie do rejestracji - np. znaki słowne, graficzne, słowno-graficzne.

6.Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne - np. prawa do projektów graficznych.

7.Tajemnice ZCP.

8.Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ZCP.

Po wniesieniu ZCP w drodze aportu do S.A. wszystkie opisane wyżej funkcje będą kontynuowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wniesiony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
  2. Czy wniesienie aportem ZCP do S.A. powoduje powstanie przychodu po stronie Spółki?

Zdaniem Spółki:

Ad. 1.

Wniesiony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Pojęcie ZCP zdefiniowane zostało w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, ZCP to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W szczególności ZCP będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ spełnione są następujące przesłanki:

  1. Istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.
  2. Zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.
  3. Składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych.
  4. Zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

W opinii Spółki, ZCP w kształcie opisanym w opisie zdarzenia przyszłego spełnia przytoczone powyżej przesłanki.

Po pierwsze, istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, co wynika z opisu majątku ZCP. Po drugie, zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie. Po trzecie, składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych. Po czwarte, zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze, co wynika z faktu, że ZCP posiada zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, co potwierdza całokształt opisu zdarzenia przyszłego.

Ad.2.

Wniesienie aportem ZCP w zamian za objęcie udziałów (wonno być akcji) w S.A. nie powoduje powstania przychodu dla Spółki zgodnie z treścią art. 4a pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W związku z tym, wyłącznie wniesienie wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana jego część powoduje powstanie przychodu dla wnoszącego, który stanowi nominalna wartość objętych udziałów (akcji) w spółce.

Wobec tego, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie ZCP do S.A. w zamian za jej udziały lub akcje nie spowoduje powstania przychodu po stronie Spółki w związku z objęciem wartości nominalnej objętych udziałów (winno być akcji).

Prezentowany przez Spółkę sposób interpretacji przedmiotowych przepisów został potwierdzony m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lipca 2013 r. (Znak: IBPBI/2/423-441/13/JS, IBPBI/2/423-553/13/JS) oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 grudnia 2011 r. (Znak: IBPBI/2/423-1141/11/PP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, dalej: „ustawa o pdop”), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, że w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, po stronie wspólnika (wnoszący wkład) nie powstaje przychód do opodatkowania. Oznacza to, że wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny w ww. postaci nie generuje przychodu podatkowego na dzień objęcia tych udziałów.

W myśl art. 4a pkt 4 ustawy o pdop, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  • jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, że wskazana w opisie zdarzenia przyszłego, wyodrębniona część przedsiębiorstwa Spółki, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o pdop. W konsekwencji, w przypadku wniesienia jej do spółki kapitałowej, po stronie Spółki nie powstanie przychód generujący dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop.

Tym samym stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez opisywane we wniosku zespoły składników majątkowych przesłanek określonych w art. 4a pkt 4 ustawy o pdop.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj