Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-199/14/MO
z 14 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 5 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. Organu 17 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków spółki jako płatnika w przypadku wypłaty dywidendy udziałowcowi mającemu siedzibę w Wielkiej Brytanii – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2014 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia obowiązków spółki jako płatnika w przypadku wypłaty dywidendy udziałowcowi mającemu siedzibę w Wielkiej Brytanii.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. jest podmiotem wchodzącym w skład międzynarodowej grupy zajmującej się produkcją najwyższej jakości materiałów ogniotrwałych. Spółka obecnie posiada dwóch udziałowców: Udziałowca 1 z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii oraz Udziałowca 2 z siedzibą na terytorium Holandii. Udziałowiec 1 posiada 75,96% udziałów, natomiast udziałowiec 2 posiada 24,04% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Zarówno Udziałowiec 1, jak i Udziałowiec 2 posiadają nieprzerwanie więcej niż 10% udziałów w Spółce przez okres ponad 2 lat.

Wnioskodawca jako podmiot wypłacający dywidendę posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski. Zarówno Udziałowiec 1, jaki Udziałowiec 2 podlegają w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (odpowiednio w Wielkiej Brytanii oraz Holandii), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Podmioty te nie korzystają również ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zgodnie z informacjami, którymi dysponuje Spółka, w najbliższym czasie planowane jest uproszczenie struktury udziałowej i przeniesienie przez Udziałowca 2 udziałów w Spółce na rzecz Udziałowca 1. Sposób przeniesienia i rozliczenia w tym zakresie pomiędzy udziałowcami nie są przedmiotem niniejszego wniosku. Istotnym faktem jest tylko okoliczność, że w momencie wypłaty dywidendy przez Spółkę prawdopodobnie jedynym udziałowcem Spółki będzie Udziałowiec 1.

Na dzień wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca 1 (na ten dzień - jedynego udziałowca Spółki) Wnioskodawca zamierza dysponować następującymi dokumentami:

  1. certyfikatem rezydencji podatkowej Udziałowca 1, o których mowa w art. 26 ust. lc ustawy o CIT,
  2. pisemnym oświadczeniem, że podmiot ten we własnym kraju nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (dokument, o którym mowa w art. 26 ust. 1f ustawy o CIT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wypłata dywidendy na rzecz Udziałowca 1 korzysta ze zwolnienia z podatku u źródła, na podstawie art. 22 ust. 4 - 4d ustawy o CIT, a na Spółce nie ciąży obowiązek pobrania tego podatku w związku ze spełnieniem warunków określonych w art. 26 ust. 1c i lf ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa o CIT określa rodzaje dochodów (przychodów), co do których obowiązek podatkowy powstaje u źródła, tj. obowiązek poboru podatku należy do płatnika wypłacającego dochód. Zgodnie z treścią art. 22 ustawy o CIT, podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. W przypadku dywidendy płatnikiem zobowiązanym do poboru podatku jest, co do zasady, wypłacająca dywidendę spółka.

Obowiązek poboru podatku przez Spółkę może jednak nie powstać, jeśli występują okoliczności uprawniające do zastosowania zwolnienia dla dywidend wypłacanych w ramach Unii Europejskiej.

Ustawa o CIT wymienia w art. 22 ust. 4 i ust. 4a kryteria, których spełnienie umożliwia zwolnienie z opodatkowania przedmiotowych dochodów przez podmiot wypłacający:

  1. spółka wypłacająca dywidendę ma siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka podlegająca na terytorium Polski lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej,
  4. spółka otrzymująca dywidendę posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przy czym okres ten może upłynąć także po dokonaniu wypłaty,
  5. spółka otrzymująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Kształt zakresu opisanego powyżej zwolnienia oznacza, że zwolnieniem objęte są dywidendy wypłacane zarówno na rzecz zagranicznych, jak i krajowych spółek powiązanych powyżej odpowiedniego progu udziałowego. W zakresie, w jakim przepisy te dotyczą kwestii opodatkowania dywidend wypłacanych na rzecz podmiotów powiązanych z innych niż Polska krajów członkowskich UE, stanowią one implementację do krajowego porządku prawnego przepisów Dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (wersja przekształcona) (Dz.U.UE.L. 2011.345.8).

Dodatkowo ustawa o CIT przewiduje wymogi dokumentacyjne w odniesieniu do udowodnienia spełnienia powyższych warunków. Mianowicie, zgodnie z art. 26 ust. 1c, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1 w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2, mającą siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Natomiast w myśl art. 26 ust. 1f ustawy o CIT, w przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 22 ust. l lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4.

Z informacji przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego wynika, że w odniesieniu do wypłaty dywidendy przez Wnioskodawcę na rzecz Udziałowca 1 wszystkie powyższe kryteria będą na dzień wypłaty dywidendy spełnione. W szczególności:

  1. Wnioskodawca ma siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski,
  2. Udziałowiec 1 to spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (w Wielkiej Brytanii) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. Udziałowiec 1 posiada bezpośrednio więcej niż 10 % udziałów w kapitale Spółki,
  4. podmiot ten posiada określoną wyżej minimalną ilość udziałów w kapitale Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat,
  5. Udziałowiec 1 nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku u źródła z uwagi na spełnienie przesłanek zwalniających z opodatkowania wymienionych w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o CIT, przy czym niezbędne będzie uzyskanie oświadczenia, że Udziałowiec 1 nie jest podmiotem korzystającym ze zwolnienia od opodatkowania od całości osiąganych dochodów, jak również certyfikatu rezydencji tego podmiotu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Prawo do dywidendy i sposób jego realizacji zostały unormowane ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030).

Zgodnie z art. 191 § 1 tej ustawy, wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1. Na mocy art. 193 § 1 Kodeksu spółek handlowych, uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są co do zasady wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Niemniej jednak, umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1. Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd (art. 193 § 2 - 4 ww. ustawy).

Jak wynika z powołanych unormowań, dywidenda jest dochodem z udziału w zyskach osoby prawnej, należnym wspólnikom spółki. Realizacja prawa do dywidendy w konkretnym roku zależna jest od tego, czy uchwałą walnego zgromadzenia wspólników zysk zostanie przeznaczony do podziału. Pozyskanie przez spółkę kapitałową środków na wypłatę dywidendy ma bezpośredni związek z wypracowaniem przez nią czystego zysku, podlegającego podziałowi. Wypłacając dywidendę spółka realizuje skonkretyzowane prawo wspólnika do udziału w zysku, kosztem wypracowanego przez nią dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), dywidenda jest dochodem (przychodem) udziałowca (akcjonariusza) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 tej ustawy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednak w określonych sytuacjach ustawodawca przewidział zwolnienie z tego opodatkowania. Warunki umożliwiające zwolnienie określa art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Przepis art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia. (art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W myśl art. 22 ust. 4d ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1.jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;

2.w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

  1. własności,
  2. innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Na podstawie art. 26 ust. 1 omawianej ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (…).

Jednocześnie zastrzec należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 albo w art. 22 ust. 4 pkt 2, mającą siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu – zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Za certyfikat rezydencji uznaje się zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika (art. 4a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Ponadto, w przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub w art. 22 ust. 4 pkt 4 (art. 26 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Cytowane przepisy wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawy oraz pobierania podatku z tego tytułu przez podmiot dokonujący wypłaty zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że wszystkie wskazane powyżej warunki muszą zostać spełnione łącznie, aby istniała możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania przychodu (dochodu) zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; spółka wypłacająca dywidendę musi ponadto uzyskać pisemne oświadczenie, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4, (stosownie do art. 26 ust. 1f ww. ustawy) i musi dysponować certyfikatem rezydencji uzyskanym od spółki uzyskującej przychody (dochody) z dywidendy.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i własnego stanowiska wynika, że:

  • spółka wypłacająca dywidendę (Wnioskodawca) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a udziałowiec uzyskujący dywidendę na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej (Wielkiej Brytanii),
  • spółka wypłacająca dywidendę (Wnioskodawca) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów, a udziałowiec podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (Wielkiej Brytanii),
  • w momencie wypłaty udziałowiec będzie posiadał bezpośrednio więcej niż 10% udziałów w kapitale Spółki nieprzerwalnie przez okres ponad 2 lat,
  • Wnioskodawca (Spółka) na dzień wypłaty będzie posiadać pisemne oświadczenie uzyskane od udziałowca o spełnieniu warunku wynikającego z art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ważny certyfikat rezydencji wystawiony dla tego udziałowca.

Biorąc powyższy opis sprawy pod uwagę należy stwierdzić, że Wnioskodawca jako płatnik będzie miał prawo do niepobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca mającego siedzibę w Wielskiej Brytanii.

Reasumując, dochód z dywidendy wypłaconej przez Spółkę udziałowcowi z Wielkiej Brytanii będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 22 ust. 4 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym Spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 26 ust. 1c i 1f tej ustawy.

Tym samym stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj