Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-670/14-3/ES
z 15 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2014 r. (data wpływu 7 maja 2014 r.) uzupełnione pismem z dnia 7 maja 2014 r. (data nadania 7 maja 2014 r., data wpływu 12 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia miejsca parkingowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia miejsca parkingowego.


W wniosku zostało przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca w dniu 11 lutego 2009 r. nabył udział w wysokości 1/80 (jednej osiemdziesiątej) części w prawie współwłasności górnego poziomu garażu wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu, na której posadowiony jest budynek. w którym znajduje się garaż. Został tam również dokonany podział do korzystania z przedmiotowego górnego poziomu garażu w ten sposób, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego („Miejsce parkingowe”). Wnioskodawca jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym 1/80 części lokalu niemieszkalnego - górnego poziomu garażu dwupoziomowego wielostanowiskowego, dla którego to garażu jest prowadzona księga wieczysta przez sąd wieczystoksięgowy oraz ma prawo do korzystania z wyłączeniem innych osób z miejsca parkingowego. Wnioskodawca w przyszłości planuje zbycie miejsca postojowego i przeznaczenie powstałego w ten sposób przychodu na własne cele mieszkaniowe.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów ze sprzedaży miejsca parkingowego, ze względu na to, że przychód ze sprzedaży udziału we współwłasności tej nieruchomości Wnioskodawca wydatkuje w ciągu dwóch lat od jej sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy PIT jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie takie nieruchomości. Dochód wskazany w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a (czyli dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części) jest opodatkowany na zasadach wskazanych w przepisie art. 30e Ustawy PIT.

Na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy PIT jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e Ustawy PIT uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, to przychód ten jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych. Cele mieszkaniowe zostały enumeratywnie wskazane przez ustawodawcę w przepisie art. 21 ust. 25 Ustawy PIT.


Wnioskodawca w 2009 r. nabył udział we współwłasności nieruchomości, na której znajduje się miejsce parkingowe. Wnioskodawca wskazuje, że nabycie udziału we współwłasności nieruchomości z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego zostało dokonane w formie aktu rozporządzających nieruchomościami. Z samej treści aktu notarialnego wynika zatem, że przedmiotem umowy, który ten akt notarialny dokumentuje, jest przeniesienie udziału w odrębnej współwłasności nieruchomości w postaci dwupoziomowego garażu stanowiskowego, Według Wnioskodawcy uzyskany przez niego w przyszłości przychód ze sprzedaży miejsca parkingowego (będącego udziałem w odrębnej współwłasności nieruchomości) jest przychodem wskazanym w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy PIT i tym samym przychód ten może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego wskazanego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy PIT. Zdaniem Wnioskodawcy przychód ze sprzedaży miejsca parkingowego jest przychodem ze sprzedaży części nieruchomości (jako udział we współwłasności nieruchomości) i będzie on zwolniony z podatku dochodowego, jeżeli zostanie on przeznaczony przez Wnioskodawcę zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy PIT na jego własne cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiło zbycie tej nieruchomości.


Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza również interpretacja indywidualna Ministra Finansów wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 19 lipca 2012 r, (sygn. IPPB1/415-599/12-3/JB). Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: „Reasumując mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż: przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, wydatkowany przez Wnioskodawczynię na zakup nieruchomości na terytorium Hiszpanii nie będzie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., bowiem przychód ten nie został przeznaczony na cel wymieniony w tym przepisie. Przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości podlega opodatkowaniu według zasad przewidzianych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. natomiast dochód uzyskany ze sprzedaży miejsca postojowego, jako udziału wynoszącego 112/18520 części zabudowanej nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiska parkingowego, wydatkowany w ciągu dwóch lat na zakup lokalu mieszkalnego położonego w Hiszpanii, będzie zwolniony z opodatkowania, na warunkach określonych w ww. art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. Niezłożenie oświadczenia nie wyłącza możliwości skorzystania przez Wnioskodawczynię ze zwolnienia od opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia ww. nieruchomości, jeżeli w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży wydatkuje uzyskaną kwotę przychodu na własne cele mieszkaniowe.”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Odnosząc się natomiast do wskazanej przez Wnioskodawcę, interpretacji indywidualnej należy stwierdzić, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca przy wydaniu przedmiotowej interpretacji.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn.. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj