Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-524/14-2/AM
z 18 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2014 r. (data wpływu 4 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia dochodu osiąganego przez spółkę niemiecką za pośrednictwem spółki komandytowej o wysokość starty wykazanej przez oddział tejże spółki niemieckiej na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia dochodu osiąganego przez spółkę niemiecką za pośrednictwem spółki komandytowej o wysokość starty wykazanej przez oddział tejże spółki niemieckiej na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prawa niemieckiego A.(dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w S. posiada status niemieckiego rezydenta podatkowego i w konsekwencji podlega w Niemczech obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski - poprzez A. oddział w Polsce z siedzibą w P. (dalej: „Oddział”). Oddział został zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców KRS dnia 29.11.2011 r.


Działalność Oddziału ma charakter kompleksowy i obejmuje m.in. projektowanie, produkcję i sprzedaż części i komponentów do samochodów (m.in. kompresorów, zaworów gazowych i pomp) oraz pozostałe funkcje dodatkowe i pomocnicze.

Oddział stanowi zakład podatkowy w rozumieniu art. 5 ust. 1 Umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U.2005.12.90; dalej: „UPO”).


W konsekwencji, zgodnie z art. 7 ust. 1 UPO, rozliczenie podatkowe dochodu / straty związanej z działalnością Oddziału (jako zakładu podatkowego) następuje w Polsce.


Ze względu na początkowy etap działalności i znaczne nakłady związane z: opracowaniem koncepcji, przeprowadzeniem badań, wdrożeniem i uruchomieniem produkcji do chwili obecnej koszty funkcjonowania Oddziału przewyższają znacznie uzyskiwane przezeń przychody. W efekcie Oddział wykazuje stratę podatkową.

Mając na uwadze rosnące wymagania rynku, jak również korzystne perspektywy rozwoju działalności w Polsce związane m.in. z przystąpieniem nowych wspólników, Wnioskodawca podjął decyzję o zmianie dotychczasowej formy prawnej działalności prowadzonej na terytorium RP.


W związku z powyższym Wnioskodawca rozważa możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji poprzez wniesienie - tytułem wkładu niepieniężnego - przedsiębiorstwa funkcjonującego obecnie w ramach Oddziału do istniejącej spółki komandytowej (dalej: „Spółka komandytowa”).

W następstwie opisanych powyżej czynności Wnioskodawca uzyska status komandytariusza Spółki komandytowej, która przejmie w całości działalność Oddziału (który zostanie zlikwidowany).


W konsekwencji Wnioskodawca zmieni jedynie formę prowadzenia działalności na terytorium Polski: z działalności prowadzonej za pośrednictwem Oddziału na działalność prowadzoną jako wspólnik Spółki komandytowej.

Na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, działalność prowadzona na terenie RP jako wspólnik spółki osobowej (komandytowej) również będzie kwalifikowana jako prowadzona za pośrednictwem zakładu podatkowego (w rozumieniu art. 5 UPO).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku opisanego zdarzenia przyszłego tj. zmiany formy prowadzenia działalności w Polsce - z działalności prowadzonej za pośrednictwem Oddziału na działalność prowadzoną jako wspólnik spółki osobowej) Wnioskodawca będzie mógł obniżyć ew. dochód osiągany za pośrednictwem spółki komandytowej o wysokość straty wykazywanej przez Oddział na zasadach określonych art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p.?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa Oddziału do Spółki komandytowej oraz likwidacji Oddziału Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia - na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, dalej jako: „u.p.d.o.p.”) - ew. dochodu osiągniętego jako wspólnik Spółki komandytowej o stratę wykazaną przez Oddział.

Uzasadniając swoje stanowisko, Wnioskodawca wskazuje w pierwszej kolejności, że prowadzenie działalności w państwie innym niż państwo rezydencji jako wspólnik spółki osobowej kwalifikowane jest jako prowadzenie działalności za pośrednictwem zakładu podatkowego w rozumieniu art. 5 UPO.


Stanowisko to potwierdzają również Organy skarbowe. Tytułem przykładu, Wnioskodawca wskazuje na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 września 2009 r. (sygn. IPPB5/423-406/09-4/PS), w której stwierdzono, że cyt:


  • „zarówno na gruncie międzynarodowego prawa podatkowego jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka osobowa jako podmiot transparentny pod względem podatkowym prowadzi działalność w państwie, w którym jest zorganizowana, to wspólnik tej spółki posiada w tym państwie „zakład” i podlega w nim opodatkowaniu od zysków osiągniętych poprzez ten „zakład” oraz że,
  • spółka osobowa konstytuuje zakład dla wspólnika, a wspólnika należy zatem traktować jako podmiot prowadzący działalność za pośrednictwem zakładu na terytorium kraju siedziby spółki osobowej.”

Analogiczne stanowisko w przedmiotowym zakresie prezentują również przedstawiciele doktryny: w komentarzu do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami wskazano bowiem, że cyt: „działalność gospodarcza wykonywana przez spółkę osobową stanowi zakład - przy założeniu, że zostały spełnione przesłanki jego powstania określone w art. 5.” [M. Jamroży i A. Cloer, Podatkowe komentarze praktyczne. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami, Warszawa 2007, s. 115].


Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1) UPO cyt.: „Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu: tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi”.


Stosownie do ww. przepisu w przypadku prowadzenia przez zagranicznego przedsiębiorcę działalności na terenie RP za pośrednictwem zakładu podatkowego (zakładów podatkowych), obowiązek opodatkowania dochodu będącego wynikiem tej działalności istnieje w Polsce.

Ew. dochody osiągnięte przez Wnioskodawcę z działalności prowadzonej jako wspólnik Spółki komandytowej, będzie on zatem zobowiązany opodatkować w Polsce.


W ocenie Wnioskodawcy, zasada ta znajduje zastosowanie również w odniesieniu do strat wynikających z działalności prowadzonej w Polsce za pośrednictwem Oddziału (zakładu podatkowego).

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. w zw. z art. 7 ust. 2 i 3 u.p.d.o.p. podatnik jest uprawniony do pomniejszenia dochodu do opodatkowania o stratę (przez okres 5-ciu lat następujących po roku podatkowym w którym wykazano stratę, a wysokość obniżenia w żadnym z lat nie będzie mogła przekroczyć 50% kwoty straty), o ile wynika ona z przychodów i kosztów ze źródeł podlegających opodatkowaniu w Polsce.


Takie stanowisko koresponduje logicznie z ogólną zasadą opodatkowania źródłowego; skoro bowiem państwo miejsca wykonywania działalności jest uprawnione do opodatkowania będących jej efektem dochodów, to również ew. straty spowodowane tą samą działalnością powinny być w nim rozliczane.


W konsekwencji, mając na uwadze, że:


  1. po likwidacji Oddziału Wnioskodawca nadal będzie prowadzić na terytorium RP działalność gospodarczą (jako wspólnik Spółki komandytowej) i będzie w tym zakresie podlegał opodatkowaniu w Polsce oraz, że
  2. wykazana przez Oddział strata wynika również z działalności wykonywanej na terytorium RP (poprzez zakład),

dokonując rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia - na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. - ew. dochodu do opodatkowania (wynikającego z działalności jako wspólnik spółki komandytowej) o stratę wykazywaną przez Oddział.


W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie bowiem nadal prowadził działalność gospodarczą na terenie Polski za pośrednictwem zakładu podatkowego, a zmianie ulegnie jedynie jej forma prawna.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj