Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-152/14-2/GG
z 31 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2014 r. (data wpływu 9 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Nabywająca lub Wnioskodawca) jest spółką kapitałową, polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku z trwającym procesem reorganizacji struktury kapitałowej spółek posiadanych przez osobę fizyczną (polskiego rezydenta podatkowego, dalej: Inwestor), planowane jest podniesienie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w drodze wymiany udziałów poprzez wniesienie przez Inwestora aportem do Spółki Nabywającej:

  1. 99,9% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Zbywana 1);
  2. 100% udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w (dalej: Spółka Zbywana 2). Spółka Zbywana 2 jest spółką utworzoną według prawa czeskiego: „společnost s ručením omezeným”, wymienioną w punkcie 9 załącznika nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka Zbywana 2 posiada osobowość prawną, jest czeskim rezydentem podatkowym, (dalej łącznie jako: Spółki Zbywane).

Zarówno Inwestor, Spółka Zbywana 1 jaki i Spółka Zbywana 2 podlegają odpowiednio w Polsce lub C opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Przedmiotowy transfer udziałów będzie podzielony na następujące etapy:

  1. Do Spółki Nabywającej zostanie wniesiony przez Inwestora wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych w Spółkach Zbywanych.
  2. Spółka Nabywająca będzie dysponować tym samym bezwzględną większością głosów/udziałów w Spółkach Zbywanych.
  3. Spółka Nabywająca w zamian za wniesione aportem udziały Spółek Zbywanych wyda Inwestorowi udziały we własnym – podwyższonym wskutek wniesienia wkładu – kapitale zakładowym. Wartość nominalna wydanych przez Spółkę Nabywającą udziałów będzie odpowiadać rynkowej wartości udziałów Spółek Zbywanych, określonej w umowie o wniesienie aportu, zawartej w momencie wniesienia udziałów Spółek Zbywanych do Spółki Nabywającej.
  4. Zarówno Inwestor, jak i Spółka Nabywająca nie przewidują dodatkowych dopłat w gotówce w związku z opisaną powyżej wymianą udziałów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy na gruncie art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wartość wszystkich udziałów w Spółce Zbywanej 1 i Spółce Zbywanej 2, otrzymanych od Inwestora w zamian za wydanie udziałów własnych, nie będzie dla Wnioskodawcy stanowiła przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851), wartość wszystkich udziałów w Spółce Zbywanej 1 i Spółce Zbywanej 2, otrzymanych od Inwestora w zamian za wydanie udziałów własnych, nie będzie dla niego stanowiła przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie

Jak stanowi art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce,

– do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Natomiast stosownie do treści art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy, lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W ocenie Spółki Nabywającej, art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajdzie zastosowanie w jej sytuacji, co wynika z faktu, że wszystkie wyżej opisane przesłanki będą spełnione, czyli:

  1. spółka (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca) nabywa od wspólników (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Inwestora) innej spółki (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Spółkę Zbywaną 1 oraz Spółkę Zbywaną 2) udziały tej innej spółki (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Spółkę Zbywaną 1 oraz Spółkę Zbywaną 2);
  2. w zamian za udziały tej innej spółki (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Spółkę Zbywaną 1 oraz Spółkę Zbywaną 2) Spółka Nabywająca przekazuje wspólnikom tej innej spółki (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Inwestora) własne udziały;
  3. spółka nabywająca udziały (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Wnioskodawcę) uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Spółkę Zbywaną 1 oraz Spółkę Zbywaną 2);
  4. podmioty biorące udział w transakcji (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Inwestora, Wnioskodawcę i Spółki Zbywane) podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
  5. spółka, której udziały są nabywane (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Spółkę Zbywaną 2) nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym przepis ust. 11 znajdzie zastosowanie; oraz
  6. spółka nabywająca udziały (w przedstawionym zdarzeniu przyszłym chodzi o Wnioskodawcę) nie dokona dodatkowej zapłaty w gotówce na rzecz Inwestora.

W rezultacie spełnienia powyższych przesłanek, na podstawie art. 12 ust 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość wszystkich udziałów w Spółkach Zbywanych, wniesionych przez Inwestora do Spółki Nabywającej w zamian za wydanie udziałów własnych, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Argumentację i stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają także następujące liczne indywidualne interpretacje podatkowe wydawane przez Ministra Finansów w podobnych stanach faktycznych i choć stanowią one rozstrzygnięcia w konkretnych sprawach, to niewątpliwie stanowią istotną wskazówkę interpretacyjną. Są to m.in. interpretacje:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 23 września 2011 r., sygn. ILPB3/423- 284/11-2/JG;

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj