Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-183/14-2/JG
z 11 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 9 kwietnia 2014 r. (data wpływu 16 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty podatkowej w związku z wniesieniem aportu w postaci udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia straty podatkowej w związku z wniesieniem aportu w postaci udziałów.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

  1. p. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiadającym siedzibę w Polsce. Spółka jest podmiotem zajmującym się działalnością w zakresie produkcji, projektowania, sprzedaży oraz montażu rur i konstrukcji ze stali i tworzyw sztucznych stosowanych do budowy oraz naprawy przepustów, mostów, wiaduktów, tuneli i innych obiektów inżynierskich. Przedmiotem działalności Spółki jest również m.in. produkcja, projektowanie i sprzedaż systemów kanalizacji deszczowej i sanitarnej, geosyntetyków czy systemów konstrukcji oporowych z gruntu zbrojonego.

Wnioskodawca podjął decyzję o wniesieniu aportu niepieniężnego do G. Sp. z o.o. (dalej: G.), w której jest jedynym udziałowcem. Przedmiotem aportu będą udziały Wnioskodawcy w S. Sp. z o.o. (dalej: S.). W wyniku powyższej transakcji, Wnioskodawca obejmie nowo utworzone udziały w G. i pokryje je w całości wkładem niepieniężnym w postaci 100% udziałów posiadanych w S. Udziały w G. zostaną objęte po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Kwota stanowiąca nadwyżkę wniesionego aportu ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów przeznaczona zostanie na kapitał zapasowy G. (tzw. agio).

Udziały S. zostały nabyte przez Wnioskodawcę na mocy umowy kupna – sprzedaży za określoną w tej umowie cenę (płatną jednorazowo w chwili zawarcia umowy). Cena za te udziały została określona na poziomie rynkowym. Wydatki poniesione na nabycie udziałów w S., będących przedmiotem aportu będą wyższe od wartości nominalnej udziałów objętych w G.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółce przysługiwać będzie prawo do rozliczenia straty podatkowej na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów związane z wniesieniem aportu i objęciem udziałów G. (tj. wydatki poniesione na nabycie udziałów w S.) będą wyższe od uzyskanego w związku z wniesieniem tego aportu i objęciem udziałów przychodu (tj. wartości nominalnej udziałów objętych w G.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym Spółce będzie przysługiwać uprawnienie do rozliczenia straty z działalności na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na fakt, iż wydatki poniesione na nabycie udziałów w S., będących przedmiotem aportu, będą wyższe od uzyskanego w związku z wniesieniem tego aportu przychodu (czyli będą wyższe od wartości nominalnej udziałów objętych w G.).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z kolei, zgodnie z art. 15 ust. 1j ww. ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a.

Przy transakcji wniesienia aportu niepieniężnego, niestanowiącego przedsiębiorstwa lub ZCP i objęcia udziałów w zamian za aport ustala się koszty uzyskania przychodów na sposób wskazany w art. 15 ust. 1j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależniony od tego co było przedmiotem aportu i w jaki sposób przedmiot aportu znalazł się w posiadaniu wnoszącego.

W przedstawionym stanie faktycznym, w ocenie Wnioskodawcy, do przedmiotowej transakcji wniesienia aportu należy stosować pkt 2 lit. b ust. 1j art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b powyższej ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a, w wysokości określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny.

Jak wynika z powyższego, jeżeli przedmiotem aportu były udziały (akcje), które nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny (np. zostały nabyte za gotówkę), koszty uzyskania przychodów określa się zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).

W przedstawionym stanie faktycznym, kosztem uzyskania przychodów będą zatem wydatki poniesione na nabycie lub objęcie przez Spółkę udziałów w S., które zostały wniesione tytułem aportu do G. Ponieważ Spółka nabyła udziały na mocy umowy kupna – sprzedaży, gdzie w zamian za ustaloną kwotę (płatną jednorazowo) na Spółkę przeszła własność udziałów w S., kosztem dla Spółki będą koszty związane z nabyciem udziałów w S. (cena uiszczona za te udziały).

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż w przedmiotowej sytuacji koszty uzyskania przychodów w związku z wniesionym aportem będą wyższe niż przychód uzyskany w związku z tym wniesieniem – wydatki poniesione na nabycie udziałów w S. będą wyższe od wartości nominalnej udziałów objętych w G. Wnioskodawca poniesie zatem stratę w związku z transakcją wniesienia aportu do G., którą w jego ocenie można rozliczyć jako stratę z działalności, na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ww. ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą podatkową.

Należy wskazać, iż powyższe regulacje odnoszą się do całokształtu (sumy) przychodów osiągniętych przez podatnika (w roku podatkowym) oraz całokształtu kosztów uzyskania przychodów. Strata, o której mowa w powyższych przepisach jest zatem stratą na całokształcie działalności podatnika.

Ponadto, według art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Na tle przywołanych regulacji trzeba zwrócić uwagę, iż strata nie jest podatkowo obojętna, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera uregulowania, zgodnie z którymi strata może być rozliczana przez podatnika w następnych latach podatkowych. Strata jest nadwyżką kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów i określana jest za rok podatkowy. Podstawowym warunkiem dla zaistnienia możliwości rozliczenia (odliczenia) straty podatkowej przez podatnika jest wystąpienie dochodu do opodatkowania. Podatnik może odliczyć stratę z dochodów osiągniętych w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Ma również możliwość wyboru, w których latach i w jakiej wysokości dokona odliczeń, z zachowaniem warunku co do dopuszczalnej kwoty odliczenia w danym roku podatkowym. Brak dochodu do opodatkowania w określonym roku podatkowym oznacza brak możliwości rozliczenia straty podatkowej w tym okresie. W skrajnym przypadku, kiedy w kolejnych pięciu latach podatkowych nie wystąpi dochód, strata podatkowa może nie być w ogóle rozliczona.

Uwzględniając powyższe uwagi oraz brzmienie regulacji art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca pragnie zauważyć, że – jak już wskazywano – w przedmiotowej sprawie, z uwagi na fakt, iż przychodem Wnioskodawcy jest nominalna wartość udziałów w G., zaś kosztem uzyskania przychodów jest cena nabycia tych udziałów, Wnioskodawca w związku z transakcją poniesie stratę. Strata ta powinna być uwzględniana przy ustalaniu wyniku podatkowego z ogólnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

W przypadku, gdy strata powstała w związku z przedmiotową transakcją wniesienia aportu do G. wraz z wynikiem innych transakcji Wnioskodawcy poczynionych w związku z prowadzoną działalnością spowoduje, iż na koniec roku Wnioskodawca wykaże stratę, będzie on miał możliwość obniżenia dochodu o wartość tej straty (maksymalnie w ciągu pięciu następnych lat podatkowych).

Podobne stanowisko można odnaleźć w szeregu interpretacji podatkowych. Przykładowo, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 czerwca 2012 r. sygn. IBPBI/2/423-233/12/SD wskazano: „Należy zatem uznać, że w związku z objęciem udziałów Spółki A w zamian za aport, którego przedmiotem były udziały oraz akcje, zarówno cały przychód, jak i cały koszt jego uzyskania będą wpływały na wysokość dochodu do opodatkowania bądź też straty w Spółce. W związku z powyższym Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, z drugiej natomiast strony, Spółka rozpozna koszt uzyskania tego przychodu na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 2 ustawy CIT. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż wskazane wartości będą zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Spółki, w konsekwencji będą wpływały na wysokość dochodu, straty poniesionej przez Spółkę z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto należy dodać, iż jeżeli na skutek doliczenia do przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą powstałych przychodów i kosztów w związku z objęciem udziałów Spółki A dojdzie do powstania straty podatkowej w roku podatkowym, w którym to zdarzenie miało/będzie miało miejsce, to Spółka może rozliczyć powstałą stratę podatkową zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy CIT, tj. może obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty”.

Podobne stanowisko można odnaleźć w interpretacji z 4 października 2012 r. sygn. IPPB3/423-485/12-2/AG, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się z poglądem, iż: „Powyższe zasady rozliczania przedmiotowej transakcji skutkują, w ocenie Wnioskodawcy, uznaniem, że tak osiągniętych przychodów nie zalicza się do odrębnego źródła. Dlatego też w analizowanej sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, dla ustalenia dochodu/straty z tej transakcji należy stosować zasady ogólne. Wynik podatkowy tej transakcji powinien podlegać zaliczeniu do wyniku podatkowego z ogólnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Jeżeli zatem wynik podatkowy na tej transakcji, wraz z wynikiem z działalności gospodarczej Wnioskodawcy opodatkowanej na zasadach ogólnych, skutkować będzie na koniec roku podatkowego wykazaniem dochodu, łączna kwota tak wykazanego dochodu podlegać powinna opodatkowaniu CIT, według zasad ogólnych. Jeżeli natomiast wynik podatkowy tej transakcji, wraz z wynikiem Wnioskodawcy z działalności gospodarczej spowoduje, że Wnioskodawca wykaże na koniec roku podatkowego stratę, to Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia o wartość tejże straty dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych (co wynika z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT)”.

Warto również zwrócić uwagę na następujące interpretacje indywidualne, które – w ocenie Wnioskodawcy – potwierdzają jego stanowisko co do możliwości rozliczenia straty przy wniesieniu aportu:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2010 r. sygn. ITPB3/423-274b/10/DK: „Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż do spółki celowej wnoszony będzie aport niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w związku z czym Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, z drugiej natomiast strony, Spółka rozpozna koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 3 wskazanej ustawy.
    Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż wskazane wartości będą zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Spółki, w konsekwencji będą wpływały na wysokość dochodu, straty uzyskanej przez Spółkę z prowadzonej działalności gospodarczej”;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 sierpnia 2008 r. sygn. ILPB3/423-315/08-4/HS: „Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż nieruchomość gruntowa została przez Spółkę zakupiona za kwotę 1,5 mln zł, natomiast wartość nominalna objętych w zamian za nią udziałów wynosić będzie 1 mln zł. Jeżeli podana przez Spółkę cena zakupu gruntu stanowi jednocześnie jego wartość początkową, to na tej operacji Spółka rzeczywiście poniesie stratę.
    Jednakże należy w tym miejscu wskazać, że przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. stawką podatku określoną w art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (19%). W związku z tym, na dzień objęcia udziałów w innej spółce z o.o. w zamian za aport (nieruchomość gruntową), Spółka doliczy do przychodów podatkowych przychód określony na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, natomiast w kosztach uzyskania przychodów ujmie koszty wynikające z art. 15 ust. 1j pkt 1 tej ustawy”;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lutego 2010 r. sygn. IPPB3/423-847/09-3/JB: „zbywając udziały Spółka powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, przychód z tego tytułu i jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, pomniejszyć go o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów. Jeżeli suma przychodów z tej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (w tym również wydatków na objęcie lub nabycie udziałów) to Spółka w tym roku poniesie stratę podatkową”.

Podsumowując, w ocenie Spółki, w związku z przedmiotową transakcją wniesienia aportu do G., u Spółki powstanie strata podatkowa – koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie udziałów w S. będą przewyższać wartość przychodu uzyskanego w związku z objęciem udziałów w G. Spółka będzie uprawniona do uwzględnienia powstałej straty przy ustalaniu dochodu (straty) z prowadzonej działalności gospodarczej, z uwzględnieniem zasady przewidzianej w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika z kolei, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W tym miejscu wskazać należy, że taka, a nie inna konstrukcja przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje, że kluczowe znaczenie dla ustalenia zasad opodatkowania podatkiem dochodowym w roku podatkowym mają: po pierwsze – przychód, a po drugie – koszty jego uzyskania.

I tak, przychodami podatkowymi, o których mowa w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, a w zakresie przychodów związanych z działalnością gospodarczą także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Natomiast z treści art. 15 ust. 1 ww. ustawy wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Co istotne, ogólne zasady ustalania dochodu nakazują podsumować w roku podatkowym wszystkie (poza wyjątkami wymienionymi w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) przychody oraz wszystkie przypisane przychodom koszty, a następnie wyliczyć ich różnicę. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stratę taką można rozliczyć zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu, o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca wniesie aportem do spółki G. udziały w spółce S., które zostały przez niego nabyte na mocy umowy kupna – sprzedaży za określoną w tej umowie cenę (płatną jednorazowo w chwili zawarcia umowy). W wyniku powyższej transakcji aportowej, Wnioskodawca obejmie nowo utworzone udziały w spółce G.

Jak wskazała Spółka, wydatki poniesione na nabycie udziałów w S., będących przedmiotem aportu, będą wyższe od wartości nominalnej udziałów objętych w spółce G.

Wnioskodawca powziął zatem wątpliwość co do możliwości rozliczenia straty podatkowej w związku z powyższą transakcją wniesienia aportu.

Dokonując rozstrzygnięcia na gruncie analizowanej sprawy należy w pierwszej kolejności wskazać, że zastosowanie znajdą tutaj regulacje zawarte w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące rozpoznania przychodu oraz art. 15 ust. 1j odnoszące się do kwestii kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1–3 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1j ww. ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a, w wysokości:

  1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;
  2. wartości:
    1. określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a – jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
    2. określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
    3. określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
    – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni;
  3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki;
  4. wydatków na nabycie lub wytworzenie składnika majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie lub wartości początkowej takiego składnika majątku pomniejszonej o sumę dokonanych od tego składnika odpisów amortyzacyjnych – jeżeli składnik ten został otrzymany przez podatnika w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki.

W świetle powyższego, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a z drugiej strony, z uwagi na nabycie udziałów spółki S. za gotówkę, do rozpoznania kosztu uzyskania tego przychodu na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b ww. ustawy.

Tym samym, w związku z objęciem udziałów spółki G. w zamian za aport, którego przedmiotem były udziały w S., zarówno cały przychód, jak i cały koszt jego uzyskania będą wpływały na wysokość dochodu lub straty poniesionej przez Spółkę w roku podatkowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy wyraźnie podkreślić, że strata, która powstała z różnicy wydatków poniesionych na nabycie udziałów w S. wniesionych aportem do G. a uzyskanym przychodem z tytułu tego aportu, nie stanowi straty podatkowej, o której mowa w art. 7 ust. 2 ww. ustawy, gdyż jak wskazano powyżej, dopiero w przypadku gdy w danym roku podatkowym koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, taka różnica jest stratą podatkową, którą można rozliczyć na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Słusznie więc wywodzi Wnioskodawca, że strata, o której mowa w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest stratą na całokształcie działalności podatnika i w przypadku, gdy strata powstała w związku z przedmiotową transakcją wniesienia aportu do G. wraz z wynikiem innych transakcji Wnioskodawcy poczynionych w związku z prowadzoną działalnością spowoduje, iż na koniec roku Wnioskodawca wykaże stratę, będzie on miał możliwość obniżenia dochodu o wartość tej straty (maksymalnie w ciągu pięciu następnych lat podatkowych).

Podsumowując, jeżeli na skutek doliczenia do przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą powstałych przychodów i kosztów w związku z objęciem udziałów spółki G. dojdzie do powstania straty podatkowej w roku podatkowym, w którym to zdarzenie będzie miało miejsce, to Spółka może rozliczyć powstałą stratę podatkową zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. może obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj