Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-151/14-2/KK
z 16 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład wydanego przez S.A. w zamian za umarzane akcje przedsiębiorstwa (pytanie nr 1) - jest nieprawidłowe.
  • ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa otrzymanego w wyniku likwidacji S.A. (pytanie nr 2) - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład wydanego przez S.A. w zamian za umarzane akcje przedsiębiorstwa oraz ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa otrzymanego w wyniku likwidacji S.A.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Polsce, Wnioskodawca posiada 100 % akcji spółki akcyjnej (dalej: „S.A.”). Akcje w S.A. zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny (aport rzeczowy), który na moment wniesienia stanowił przedsiębiorstwo. W przyszłości planowane jest umorzenie akcji w drodze ich odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę za wynagrodzeniem (tj. w trybie art. 359 § 1 kodeksu spółek handlowych - umorzenie dobrowolne). W zamian za umorzenie akcji S.A. Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w postaci przedsiębiorstwa S.A. W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. środki trwałe i wartości niematerialne, będące własnością S.A. i przez nią amortyzowane. Wartość rynkowa wydanych przez S.A. składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa odpowiadać będzie wysokości ustalonego wynagrodzenia za umorzone akcje. Wnioskodawca, w zależności od sytuacji gospodarczej, będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej przy wykorzystaniu tych składników majątkowych lub też dokona ich odpłatnego zbycia.

Alternatywnie zamiast umorzenia akcji S.A. Wnioskodawca nie wyklucza sytuacji likwidacji S.A.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy wartość początkowa środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład wydanego przez S.A. w zamian za umarzane akcje przedsiębiorstwa będzie odpowiadać ich wartości rynkowej.
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku likwidacji S.A. i zbycia wkładu w postaci przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy, wartość środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa otrzymanego w wyniku likwidacji S.A. odpowiadać będzie wartość wartości rynkowej z momentu likwidacji.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad.1)

Zgodnie z art. 359 akcje mogą być umorzone za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe) Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym.


Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wypłacenia za umarzane akcje wynagrodzenia w postaci przedsiębiorstwa wartość początkową składników majątkowych i wartości niematerialnych wchodzących w jego skład należy określić według ich wartości rynkowej, tj. wg ceny nabycia tych składników majątkowych i wartości niematerialnych odpowiadającej nominalnej wartości akcji wydanych S.A.


Stosownie do art. 16g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się:

  1. w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia
  2. a) w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a;
  3. w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia;
  4. w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub winny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości;
  5. w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki a także wkładu w spółdzielni ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej;
  6. a) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:
    1. wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne Jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,
    2. wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,
    3. wartość określoną zgodnie z art. 14 jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej z wyłączeniem wartości niematerialnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie;
  7. b) w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową:
    1. wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne,
    2. wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie składników majątku, niezliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie – jeżeli rzeczy te lub lub prawa nie były amortyzowane;
  8. w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, z zastrzeżeniem ust. 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.


Jak wynika z wskazanego przepisu, w przypadku nabycia określonych składników majątkowych i wartości niematerialnych w zamian za umarzane akcje spółki kapitałowej, zastosowanie powinien znaleźć art. 16g ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Konsekwentnie, zdaniem Wnioskodawcy, właściwym sposobem ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa otrzymanego jako wynagrodzenie za umarzane akcje, będzie ustalenie wartości początkowej wg wartości rynkowej z dnia otrzymania przedsiębiorstwa. Równocześnie należy podkreślić, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależnia sposobu ustalania wartości początkowej składników wynagrodzenia otrzymywanego w zamian za umarzane akcje spółki kapitałowej od trybu, w jakim to umorzenie zostanie przeprowadzone. Powyższe regulacje znajdują zastosowanie tak do umorzenia przymusowego, jak do umorzenia dobrowolnego, realizowanego w drodze nabycia akcji przez spółkę za wynagrodzeniem.


Ad. 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku likwidacji S.A. i zbycia wkładu w postaci przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy, wartość środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa otrzymanego w wyniku likwidacji S.A. odpowiadać będzie wartości rynkowej z momentu likwidacji.

Takie sposób ustalanie wartości początkowej wynika wprost z art. l6g ust 1 pkt 5), w myśl którego „w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, z zastrzeżeniem ust. 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej”.


Stanowisko to znajduje potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2012 r., nr IPPB3/423-57/l2-3/PK1, w której uznano za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym „w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia przez Spółkę składnika majątku stanowiącego środek trwały lub wartość niematerialną i prawną otrzymanego w związku z likwidacją W, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wartości początkowej nabytego środka trwałego, ustalonej na dzień jego nabycia, pomniejszonej o ewentualne odpisy amortyzacyjne oraz powiększonej o dokonane nakłady”;
  • interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 listopada 2009r., nr IBPBI/2/423-l418/09/SD, w której uznano za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym „w sytuacji ewentualnego zbycia (sprzedaży) w przyszłości wskazanych wyżej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, ustalona w powyższy sposób wartość początkowa tychże składników, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz powiększona o ewentualne nakłady, stanowić powinna koszt uzyskania przychodów, uwzględniony w kalkulacji dochodu podlegającego pdop po stronie Wnioskodawcy z tytułu takiej transakcji.”;
  • interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 listopada 2011 r., nr IPPB3/423-655/1l-2/DP:

„(…) przepis art. l6g ust. 1 pkt 5 znajdzie w pełni zastosowanie do ustalenia przez Wnioskodawcę wartości początkowej otrzymanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Będzie to wartość ustalona przez podatnika, nie wyższa jednak od wartości rynkowej. Sposób określania wartości początkowej, który został opisany powyżej, powinien zostać zastosowany przez Wnioskodawcę również do ustalenia wartości początkowej składników majątkowych, które nie są środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera w tym zakresie szczegółowych uregulowań, ale, jak słusznie wskazał Wnioskodawca, zasadę taką można uznać za słuszną w związku z interpretacją ogólnych przepisów w zakresie ustalania przychodów podatkowych i związanych z przychodami kosztów. Brak jest również podstaw do różnicowania konsekwencji podatkowych dla różnie zakwalifikowanych składników majątkowych (środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz innych składników) otrzymanych w wyniku jednego zdarzenia jakim jest likwidacja osoby prawnej. Logicznym potwierdzeniem powyższej metodologii ustalenia wartości początkowej otrzymywanych składników majątkowych stanowiących majątek likwidacyjny będzie okoliczność, iż wartość poszczególnych składników majątku otrzymanego na skutek likwidacji spółki kapitałowej, ustalona w wartości rynkowej na moment otrzymania majątku stanowi, co do zasady, podstawę ustalenia przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego przez Spółkę. To właśnie bowiem wartość rynkowa otrzymywanych wszystkich składników spółki likwidowanej stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 UPDOP w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3 UPOOP (w przewidywanym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie najprawdopodobniej zastosowania zwolnienie, o którym mowa wad. 22 ust. 4 UPDOP), Skoro to właśnie wartość rynkowa otrzymywanych składników (w tym składników innych niż środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu - wartość ta powinna jednocześnie stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ewentualnego zbycia tych składników.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczącego:

  • ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład wydanego przez S.A. w zamian za umarzane akcje przedsiębiorstwa (pytanie nr 1)- jest nieprawidłowe.
  • ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa otrzymanego w wyniku likwidacji S.A. (pytanie nr 2) - jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 updop), pod warunkiem, że podatnik wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zatem, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych koszty uzyskania przychodów rozpoznaje się poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 15 ust. 6). Zgodnie z art. 16f ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Sposoby ustalania przez podatników wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych reguluje art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Ad. 1.

Umorzenie akcji polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z akcji.


Umorzenie akcji w spółce akcyjnej zostało uregulowane w przepisach art. 359 – 361 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 359 § 1 ww. ustawy, akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów/akcji (umorzenie dobrowolne, należy rozpoznać stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w zamian za umorzenie akcji S.A. otrzyma wynagrodzenie w postaci przedsiębiorstwa S.A. W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. środki trwałe i wartości niematerialne, będące własnością S.A. i przez nią amortyzowane.

Regulacja która dotyczy zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze kupna lub przyjętego do odpłatnego korzystania zawarta została w art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 16g ust. 10 w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2;
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.


Jak wynika z treści o art. 16g ust. 10, znajduje on zastosowanie między innymi w przypadkach nabycia przedsiębiorstwa w drodze kupna.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadzają definicji pojęcia „kupna” wskazanego w art. 16g ust. 10 updop. Z uwagi na brak definicji legalnej w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, interpretacja powyższego przepisu - a w szczególności ustalenie zakresu jego zastosowania - powinna uwzględniać słownikowe znaczenie wskazanego pojęcia (zgodnie z zasadą pierwszeństwa stosowania wykładni językowej przy interpretacji przepisów podatkowych).

Jak wynika z definicji pojęcia „kupno”, wskazanej w internetowym wydaniu Słownika Języka Polskiego PWN, http://sjp.pwn.pl/, oznacza ono „nabywanie czegoś na własność”.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższe należy uznać, iż pojęcie „kupno” oznacza 1) odpłatne 2) nabycie czegoś na własność.


W opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca wskazał, iż otrzyma wynagrodzenie za umorzone akcje w postaci przedsiębiorstwa, a tym samym stanie się właścicielem składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. Spełniona zostanie zatem przesłanka nr 2 nabycia na własność.

Należy również podkreślić, iż nabycie przedsiębiorstwa nie będzie następować pod tytułem darmym (tak jak np. w przypadku darowizny). Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, nabycie przedsiębiorstwa nastąpi w zamian za wynagrodzenie za umorzone akcje. Spełniona zatem będzie przesłanka nr 1 odpłatnego nabycia, a za wydatek na nabycie należy uznać wartość wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy za odpłatne zbycie akcji w celu ich umorzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę należy zauważyć, iż odpłatne nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa spełnia przesłanki uznania jej za „kupno” zgodnie ze słownikową definicją tego pojęcia.


Zatem w świetle braku odmiennej definicji tego pojęcia na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - należy uznać, iż zgodnie z literalną interpretacją przepisu art. 16g ust. 10 updop, znajdzie on zastosowanie również w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa w ramach otrzymanego wynagrodzenia za umarzane akcje.

Podsumowując, w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa w ramach transakcji opisanej w zdarzeniu przyszłym, wartość początkową nabytych w ramach przedsiębiorstwa środków trwałych oraz wartości niematerialnych należy określić zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10 updop.

W konsekwencji, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych nabytych przez Spółkę w ramach przedsiębiorstwa stanowiłaby suma ich wartości rynkowej (zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 1 updop).

Natomiast w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiłaby różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zatem, w przypadku nabycia przedsiębiorstwa w zamian za umorzone akcje, nie znajdzie zastosowania powołany przez Wnioskodawcę przepis art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych


Ad. 2

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 16g ust. 1 pkt 5, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, w razie ich otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 10b, uważa się ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Należy przy tym zaznaczyć, że stosownie do art. 16g ust. 12 ustawy, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.

Jednocześnie, na mocy art. 16g ust. 10b ustawy, w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie natomiast z art. 16g ust. 9 ustawy, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

A zatem, na mocy stosowanej odpowiednio – zgodnie z art. 16g ust. 10b ustawy – regulacji ust. 9 tego artykułu, wartość początkową otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do likwidowanej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i które były wprowadzone do jej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustala się w wysokości ich wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu likwidowanego.


Jak wynika z powołanych unormowań, ustawodawca zróżnicował zasady określania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez podatnika w związku z likwidacją osoby prawnej, w oparciu o kryterium sposobu, w jaki likwidowana osoba prawna stała się ich właścicielem (współwłaścicielem). I tak:

  • w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do likwidowanej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie ustala się na nowo ich wartości początkowej, ale przyjmuje wartość początkową określoną w ewidencji podmiotu likwidowanego (art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 10b ustawy);
  • w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio nie zostały wniesione do likwidowanej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się na nowo ich wartość początkową, stosując zasadę ogólną z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiada 100 % akcji spółki akcyjnej (dalej: „S.A.”). Akcje w S.A. zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny (aport rzeczowy), który na moment wniesienia stanowił przedsiębiorstwo. W przypadku likwidacji S.A., Wnioskodawca otrzyma przedsiębiorstwo, w skład którego będą wchodzić środki trwałe i wartości niematerialne.

Biorąc powyższe pod uwagę, w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do likwidowanej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (Spółka wskazała, iż objęła akcje w zamian za wkład niepieniężny stanowiący przedsiębiorstwo), Wnioskodawca powinien określić wartość początkową tych środków trwałych i wartości niematerialnych zgodnie z art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 10b ustawy. W myśl tego przepisu wartość początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nie ustala się na nowo, ale przyjmuje wartość początkową określoną w ewidencji podmiotu likwidowanego. Przepis ten nakazuje zatem stosować zasadę kontynuacji przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w sytuacji, gdy środki trwałe lub wartości niematerialne zostały nabyte przez spółkę likwidowaną w drodze aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Tym samym nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w przypadku likwidacji S.A. wartość początkową otrzymanego przedsiębiorstwa w skład którego będą wchodzić środki trwałe i wartości niematerialne należy ustalić zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5. W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 10b ustawy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj