Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-432/12-2/AP
z 7 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-432/12-2/AP
Data
2012.08.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura korygująca
obrót
podstawa opodatkowania
potwierdzenie odbioru


Istota interpretacji
Czy w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę faktury korygującej zawierającej elementy wskazane w stanie faktycznym wniosku, Wnioskodawca, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania tej faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi?



Wniosek ORD-IN 263 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 21 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest ogólnopolskim dystrybutorem urządzeń biurowych (m.in. drukarek, kopiarek), jak również świadczy usługi w zakresie zarządzania dokumentami oraz IT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka wystawia na rzecz nabywców faktury VAT dokumentujące sprzedaż towarów bądź usług zgodnie z art. 106 ustawy o VAT.

W przypadku zaistnienia przesłanek, o których mowa w § 13 ust. 1 oraz § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 68 poz. 360; dalej: „Rozporządzenie”), dla faktur pierwotnych dokumentujących dostawę towarów i / lub świadczenie usług opodatkowanych na terytorium kraju, na których wykazane zostały kwoty podatku VAT należnego, Spółka wystawia faktury VAT korygujące zawierające w szczególności następujące informacje:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone Spółki i nabywcy oraz adresy,
  2. numery identyfikacji podatkowej Spółki i nabywcy,
  3. oznaczenie jako „FAKTURA KORYGUJACA”,
  4. numer kolejny faktury korygującej,
  5. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury korygującej,
  6. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury korygowanej,
  7. numer faktury, do której wystawiana jest faktura korygująca,
  8. nazwę towaru lub usługi, których dotyczy korekta,
  9. stawkę / stawki podatku VAT.

Oprócz powyższych elementów, w odniesieniu do pozycji korygowanych z faktury pierwotnej, faktura korygująca zawiera również:

  1. kwotę korekty ceny netto oraz wartości netto poszczególnych pozycji,
  2. podsumowanie kwoty korekty w odniesieniu do wszystkich korygowanych pozycji, tj. kwotę korekty (i) łącznej wartości netto (bez podatku), (ii) łącznej kwoty VAT oraz (iii) łącznej kwoty brutto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę faktury korygującej zawierającej elementy wskazane w stanie faktycznym wniosku, Wnioskodawca, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania tej faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę faktury korygującej zawierającej elementy wskazane w stanie faktycznym wniosku, Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania tej faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na mocy art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Z kolei, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

W myśl art. 29 ust. 4b ustawy o VAT, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się w:

  1. eksporcie towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów;
  2. dostawie towarów i świadczeniu usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
  3. sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy;
  4. pozostałych przypadkach, jeżeli w wystawionej fakturze, do której odnosi się korekta, nie wykazano kwoty podatku.

Na mocy art. 29 ust. 4c, przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że w przypadkach określonych przez przepisy ustawy o VAT oraz Rozporządzenia, uzyskanie prawidłowej treści faktury VAT, w tym podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT należnego, wymaga od Spółki wystawienia faktury korygującej. Jednakże, sam fakt wystawienia faktury korygującej nie jest, zdaniem Wnioskodawcy, wystarczający, aby Spółka mogła dokonać obniżenia podstawy opodatkowania / kwoty podatku VAT należnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy ustawy o VAT mają bowiem na celu uniemożliwienie zaistnienia sytuacji, w której zmniejszenie podstawy opodatkowania i tym samym kwoty podatku należnego u dostawcy nie znajdzie odzwierciedlenia w analogicznym zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego u nabywcy towarów i usług.

Chcąc skorzystać z prawa do pomniejszenia podstawy opodatkowania, sprzedawca powinien - poza wystawieniem faktury korygującej - wprowadzić ją skutecznie do obrotu prawnego, a dla udowodnienia tej czynności posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę.

Należy podkreślić, iż spełnienie powyższego warunku nie jest uzależnione od tego, kto jest nabywcą towaru lub usługi - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, czy też osoba prawna.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydawanych przez Ministra Finansów, m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 sierpnia 2011 r. (sygn. ITPP2/443-785/11/EK), czy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lipca 2011 r. (sygn. IPTPP3/443-13/11-2/IB).

Możliwość wprowadzenia do ustawodawstwa krajowego wymogu odpowiedniego udokumentowania okoliczności otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usług można odczytać z przepisu art. 90 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. Nr 347/1, dalej: „Dyrektywa 112”), zgodnie z którym, w przypadku anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez Państwa Członkowskie. Dodatkowo, zgodnie z art. 273 Państwa Członkowskie mogą nałożyć inne obowiązki, jakie uznają za niezbędne dla zapewnienia prawidłowego poboru VAT i zapobieżenia oszustwom podatkowym, pod warunkiem równego traktowania transakcji krajowych i transakcji dokonywanych między państwami członkowskimi przez podatników oraz pod warunkiem, że obowiązki te, w wymianie handlowej między państwami członkowskimi, nie będą prowadzić do powstania formalności związanych z przekraczaniem granic.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 stycznia 2012 r. (sprawa C-588/10 - Minister Finansów przeciwko Kraft Foods Polska S.A.), wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przewidziany w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT nie narusza zasady neutralności podatku od wartości dodanej oraz proporcjonalności oraz w efekcie nie stoi w sprzeczności z art. 90 ust. 1 Dyrektywy 112.

W konsekwencji, aby dostawca był uprawniony do skutecznego obniżenia podstawy opodatkowania, spoczywa na nim obowiązek udowodnienia, iż wystawiona faktura korygująca została odebrana przez nabywcę. Jednocześnie, należy wskazać, iż ustawa o VAT nie wskazuje, jakie formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej są prawnie skuteczne.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dopełnienia warunku przewidzianego w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT (tj. uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę towarów lub usług), Wnioskodawca ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania na podstawie wystawianej przez niego faktury korygującej zawierającej elementy wskazane w stanie faktycznym wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zauważyć ponadto należy, iż w dniu 26 sierpnia 2011 r. opublikowany został tekst jednolity ustawy o podatku od towarów i usług – Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a także przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj