Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/436-79/14-3/KR
z 11 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 września 2014 r. (data wpływu 8 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania majątku likwidacyjnego (środków pieniężnych) w wyniku likwidacji spółki osobowej lub rozwiązania spółki bez przeprowadzenia postepowania likwidacyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 29 sierpnia 2014 r., Nr IPTPB2/415-325/14-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W dniu 9 września 2014 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania – 2 września 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT). Wnioskodawca planuje utworzyć spółkę osobową - spółkę jawną lub spółkę komandytową (dalej: Spółka Osobowa). Wspólnikami Spółki Osobowej może być, poza Wnioskodawcą, inna osoba fizyczna/osoby fizyczne lub spółka kapitałowa. Spółka osobowa nie powstanie z przekształcenia spółki kapitałowej lub innej spółki osobowej w Spółkę osobową. Każdy ze wspólników wniesie do Spółki jawnej wkład pieniężny.

Na późniejszym etapie rozważane jest przyjęcie przez Spółkę Osobową wkładu pieniężnego od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Spółka może uczestniczyć w utworzeniu Spółki Osobowej (być już wspólnikiem Spółki Osobowej) lub przystąpić do tej Spółki Osobowej już po jej utworzeniu. Wartość wkładu Spółki może przewyższać wartość wkładów wniesionych do Spółki Osobowej przez dotychczasowych wspólników, w tym Wnioskodawcę. W takich przypadkach (utworzenia lub przystąpienia Spółki do Spółki Osobowej), udział Spółki w zysku Spółki Osobowej zostanie określony w umowie Spółki Osobowej na poziomie nieprzekraczającym udziału w zyskach pozostałych lub dotychczasowych wspólników Spółki Osobowej (w przypadku przystąpienia Spółki do już istniejącej Spółki Osobowej udział w zysku Spółki Osobowej pozostałych wspólników zostanie proporcjonalnie zmniejszony).

Spółka Osobowa będzie prowadziła działalność inwestycyjną. Środki z wkładów wspólników mogą zostać przeznaczone na nabywanie aktywów finansowych, obrotowych lub trwałych w celach inwestycyjnych. Spółka Osobowa może czerpać korzyści z odsetek np. od pożyczek lub obligacji, itp., przyrostu wartości aktywów, dywidend i innych uprawnień udziałowych/akcyjnych w razie nabycia udziałów/akcji w spółkach kapitałowych, różnic w cenie nabycia i sprzedaży innych aktywów, pośrednictwa handlowego, pośrednictwa finansowego, odsprzedaży towarów i innych aktywów z marżą, obrotu wierzytelnościami, itd. Spółka Osobowa może osiągać korzyści (prowadzić działalność) w zakresie jednego lub kilku ze wskazanych źródeł działalności. Spółka Osobowa zostanie zawiązana na czas nieokreślony. Wnioskodawca zakłada, że wszystkie środki uzyskane przez Spółkę Osobową tytułem wkładu zostaną zainwestowane - majątek obrotowy Spółki Osobowej zostanie zainwestowany w inne aktywa; aktywa te będą generowały określony wynik rachunkowy i podatkowy. Nie jest jednak w stanie przewidzieć, czy środki te wygenerują zysk - takie jest jedno z podstawowego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

W przyszłości nie jest wykluczone, że wspólnicy Spółki Osobowej (Wnioskodawca wraz ze Spółką i ewentualnie innymi osobami fizycznymi) podejmą decyzję o likwidacji Spółki Osobowej lub jej rozwiązaniu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Na dzień likwidacji lub rozwiązania w Spółce Osobowej będą znajdowały się wyłącznie środki pieniężne.

W wyniku likwidacji Spółki Osobowej lub jej rozwiązania bez postępowania likwidacyjnego Wnioskodawca otrzyma przypadającą na Niego część majątku likwidacyjnego (środków pieniężnych) zgodnie z udziałem w zysku Spółki Osobowej określonym w umowie spółki.

Środki pieniężne przeznaczone do podziału pomiędzy wspólników w ramach procedury likwidacji Spółki Osobowej będą w całości pochodziły z działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę Osobową, tj. z inwestycji Spółki Osobowej i wyników finansowych uzyskanych przez tę Spółkę Osobową na tych inwestycjach i będą stanowiły przychód podatkowy wspólnika zgodnie ze specyfiką dla określonej formy inwestycji, tj. przykładowo:

  • przy lokatach bankowych lub pożyczkach przychodem będą odsetki,
  • przy akcjach lub udziałach przychodem będą dywidendy,
  • w razie sprzedaży tych akcji lub udziałów przychodem będzie uzyskana cena,
  • w razie nabycia majątku przychodem będą pożytki uzyskiwane przez Spółkę Osobową z tego majątku (np. czynsz dzierżawy w razie nabycia i wydzierżawienia nieruchomości) bądź uzyskana cena w razie sprzedaży takiego majątku, itd.

Przychody po odliczeniu kosztów podatkowych (ustalonych zgodnie z przepisami ustawy o PIT) będą stanowiły dochód opodatkowany PIT u Wnioskodawcy zgodnie z ustaloną w umowie Spółki Osobowej proporcją udziału w zysku. Przy tym te środki finansowe, zanim będą przeznaczone do podziału pomiędzy wspólników w ramach likwidacji, mogą być przez Spółkę Osobową inwestowane i reinwestowane wielokrotnie (np. poprzez zakup aktywa, jego sprzedaż, zakup innego aktywa, itd.). Mechanizm podatkowy tj. rozpoznawanie przychodów i kosztów podatkowych oraz opodatkowanie dochodu u wspólnika Spółki Osobowej, będzie każdorazowo taki sam jak wskazany wyżej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że Spółka Osobowa, którą planuje utworzyć będzie miała siedzibę w Polsce. Na obecnym etapie nie jest możliwe dokładne określenie, jaki udział w zysku Spółki Osobowej będzie posiadał Wnioskodawca – to jest jeszcze kwestia negocjacji (Spółka jest obecnie tworzona). Najprawdopodobniej udział Wnioskodawcy w zysku Spółki Osobowej będzie przeważający w stosunku do udziału, jaki będzie przysługiwał drugiemu wspólnikowi.

Niniejszy wniosek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy oceny skutków podatkowych dla Spółki Osobowej, którą Wnioskodawca planuje utworzyć, jako jej wspólnik, po uzyskaniu interpretacji indywidualnej w tym zakresie (art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej), jak również oceny skutków podatkowych dla Wnioskodawcy w zakresie jego osobistych rozliczeń podatkowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wkład pieniężny innego wspólnika, w tym nowego wspólnika (Spółki) przystępującego do Spółki Osobowej po jej utworzeniu, będzie stanowił przychód dla Wnioskodawcy?
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym podział zysku w umowie Spółki Osobowej w innej proporcji niż wartość wkładów wnoszonych przez pozostałych wspólników stanowi w części przekraczającej wkład Wnioskodawcy przychód Wnioskodawcy?
  3. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym likwidacja Spółki Osobowej lub rozwiązanie Spółki Osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego będzie podlegała PCC?
  4. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę jako majątek likwidacyjny w związku z likwidacją Spółki Osobowej lub majątek z rozwiązania Spółki bez postępowania likwidacyjnego, zgodnie z udziałem w zysku Wnioskodawcy określonym w umowie Spółki Osobowej, będą przychodem podatkowym Wnioskodawcy?

Przedmiotowa interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania majątku likwidacyjnego (środków pieniężnych) w wyniku likwidacji spółki osobowej lub rozwiązania spółki bez przeprowadzenia postepowania likwidacyjnego (pytanie nr 3). W pozostałym zakresie wniosku zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 3, w myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649, z późn. zm., dalej: ustawa o PCC) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

  1. następujące czynności cywilnoprawne:
    1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
    2. umowy pożyczki,
    3. (uchylona),
    4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
    5. umowy dożywocia,
    6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
    7. (uchylona),
    8. ustanowienie hipoteki,
    9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
    10. umowy depozytu nieprawidłowego,
    11. umowy spółki.
  2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Ustawodawca, wprowadzając zasadę numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył jednak od opodatkowania inne podobne czynności, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Konsekwentnie, likwidacja Spółki Osobowej lub jej rozwiązanie bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, niezależnie, czy w jej wyniku nastąpi wypłata wyłącznie środków pieniężnych na rzecz udziałowców likwidowanej (rozwiązywanej) spółki, czy wypłacany majątek likwidacyjny będzie miał również inną formę, jako szczególny rodzaj czynności niewymienionej w katalogu przedmiotów podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegała PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649, z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca planuje utworzyć spółkę osobową - spółkę jawną lub spółkę komandytową (dalej: Spółka Osobowa). Wspólnikami Spółki Osobowej może być, poza Wnioskodawcą, inna osoba fizyczna/osoby fizyczne lub spółka kapitałowa. Spółka osobowa nie powstanie z przekształcenia spółki kapitałowej lub innej spółki osobowej w Spółkę osobową. Każdy ze wspólników wniesie do Spółki jawnej wkład pieniężny. Na późniejszym etapie rozważane jest przyjęcie przez Spółkę Osobową wkładu pieniężnego od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Spółka może uczestniczyć w utworzeniu Spółki Osobowej (być już wspólnikiem Spółki Osobowej) lub przystąpić do tej Spółki Osobowej już po jej utworzeniu. Wartość wkładu Spółki może przewyższać wartość wkładów wniesionych do Spółki Osobowej przez dotychczasowych wspólników, w tym Wnioskodawcę. W takich przypadkach (utworzenia lub przystąpienia Spółki do Spółki Osobowej), udział Spółki w zysku Spółki Osobowej zostanie określony w umowie Spółki Osobowej na poziomie nieprzekraczającym udziału w zyskach pozostałych lub dotychczasowych wspólników Spółki Osobowej (w przypadku przystąpienia Spółki do już istniejącej Spółki Osobowej udział w zysku Spółki Osobowej pozostałych wspólników zostanie proporcjonalnie zmniejszony). W przyszłości nie jest wykluczone, że wspólnicy Spółki Osobowej (Wnioskodawca wraz ze Spółką i ewentualnie innymi osobami fizycznymi) podejmą decyzję o likwidacji Spółki Osobowej lub jej rozwiązaniu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Na dzień likwidacji lub rozwiązania w Spółce Osobowej będą znajdowały się wyłącznie środki pieniężne. W wyniku likwidacji Spółki Osobowej lub jej rozwiązania bez postępowania likwidacyjnego Wnioskodawca otrzyma przypadającą na Niego część majątku likwidacyjnego (środków pieniężnych) zgodnie z udziałem w zysku Spółki Osobowej określonym w umowie spółki.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że otrzymanie części majątku likwidacyjnego w wyniku likwidacji Spółki osobowej lub rozwiązania Spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego nie zostało wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj