Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-530/14/MMa
z 2 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 25 maja 2014 r. (data otrzymania 2 czerwca 2014 r.), uzupełnionym 28 sierpnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania od spółki odsetek od udzielonej przez jej wspólnika pożyczki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania od spółki odsetek od udzielonej przez jej wspólnika pożyczki.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z 13 sierpnia 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-656/14/ESZ, IBPBII/2/415-530/14/MMa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 28 sierpnia 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, której udziałowcem jest Wnioskodawca 14 stycznia 2014 r. na podstawie aktu notarialnego nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu, którego poprzednim właścicielem była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna. Ponieważ poprzedni właściciel prawa wieczystego użytkowania gruntu na sfinansowanie inwestycji zaciągnął oprocentowane pożyczki u swoich akcjonariuszy, w dniu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu zawarto umowę przejęcia długu pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytową a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytowo-akcyjną. Zgodnie z zawartą umową przejęciu przez spółkę komandytową podlega cały dług, to znaczy część kapitałowa pożyczki wraz z należnymi odsetkami na dzień przejęcia długu. Po dacie przejęcia długu dalsze odsetki nie będą naliczane.

Wnioskodawca wskazał, że nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa nie posiada w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej udzielania pożyczek. W Krajowym Rejestrze Sądowym jest wpisana działalność pod symbolem PKD 82.91 Z – Działalność świadczona przez agencje inkasa i biura kredytowe.

Wnioskodawca wskazał również, że jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej i udzielił jej pożyczki. Wniosek dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych zarówno przez Wnioskodawcę jak i innych akcjonariuszy. Prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało zaliczone w spółce komandytowej do gruntów.

Odsetki od pożyczek nie zostały uregulowane przez spółkę komandytowo-akcyjną, gdyż zgodnie z umową przejęcia długu zawartą ze spółką komandytową, przejęciu podlegała zarówno kwota należności głównej jak i odsetek.

Ustalona cena sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu obejmowała wartość przejmowanego długu, dlatego została częściowo uregulowana przez umowę przejęcia. długu (tj. spółka komandytowa zapłaciła kwotę pomniejszoną o wartość pożyczek i odsetek). Prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało nabyte celem wynajmowania terenu podmiotowi trzeciemu.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania:

Czy w opisanej sytuacji, w dniu uregulowania długu wraz z odsetkami na rzecz pożyczkodawców (akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej a obecnie również udziałowców spółki komandytowej) zapłacone odsetki za cały okres trwania pożyczki będą stanowiły podatkowy koszt uzyskania przychodu dla udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa?

Czy w sytuacji faktycznego przejęcia długu wraz z odsetkami przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w momencie spłaty odsetek, wchodząc w rolę płatnika, jest ona zobowiązana do potrącenia zryczałtowanego 19% podatku dochodowego od wypłaconych odsetek dla poszczególnych pożyczkobiorców?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odsetki w części odpowiadającej jego udziałowi w kosztach spółki osobowej nie będą mogły stanowić kosztu uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy. Dla pozostałych udziałowców będą mogły być kosztem uzyskania przychodu.

W opinii Wnioskodawcy, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 oraz ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spółka komandytowa w momencie wypłaty odsetek jest zobowiązana do potrącenia i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie skutków podatkowych otrzymania od spółki odsetek od udzielonej przez jej wspólnika pożyczki. Natomiast ocena stanowiska w pozostałym zakresie została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy – odrębnym źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy uważa się odsetki od pożyczek.

Powyższy przepis oznacza, że każde przysporzenie w postaci odsetek generuje źródło przychodu po stronie podatnika otrzymującego te odsetki.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy – płatnicy, o których mowa w ust. 1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13 i 14 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10. Stosownie do treści art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby oraz przesyłają deklaracje ustalonego wzoru (PIT-8AR) zgodnie z art. 42 ust. 1a w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym w którym nastąpiła wypłata (pozostawienie do dyspozycji) odsetek.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, której udziałowcem jest Wnioskodawca 14 stycznia 2014 r. nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu, którego poprzednim właścicielem była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna. Nabycie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa prawa wieczystego użytkowania gruntu wiązało się z przejęciem pożyczki wraz z odsetkami jaką poprzedni właściciel zaciągnął m.in. u Wnioskodawcy jako swojego akcjonariusza celem sfinansowania inwestycji. Po nabyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu odsetki przestały być naliczane a zobowiązanie ma zostać spłacone.

Spółka komandytowa, stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.) – może m.in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest zatem spółka komandytowa oraz osoba fizyczna (Wnioskodawca).

Osobie fizycznej (nawet, gdy jest wspólnikiem tej spółki), jako stronie umowy pożyczki, należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności wobec spółki. Tak więc uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela.

W związku z powyższym wyjaśnieniem, uwzględniając okoliczności przedstawione we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa stwierdzić należy, że odsetki od udzielonej przez Wnioskodawcę pożyczki stanowić będą w całości dla Wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Odsetki zostaną opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym już w momencie ich wypłaty bądź postawienia do dyspozycji Wnioskodawcy. Na pożyczkobiorcy (spółce) wypłacającym odsetki będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z cytowanego wyżej art. 41 ust. 4 i art. art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – płatnik jest zobowiązany pobrać od wypłaconych (postawionych do dyspozycji podatnika) odsetek zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu i przekazać – zgodnie z art. 42 ust. 1 wyżej przywołanej ustawy podatkowej – w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według – w tym przypadku – siedziby płatnika oraz przesłać deklarację ustalonego wzoru (PIT-8AR) – zgodnie z art. 42 ust. 1a – w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiła wypłata (postawienie do dyspozycji) odsetek. Jak zostało wskazane na wstępie podatek należy pobrać od przychodu, bez pomniejszenia o koszty uzyskania.

Stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie – w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj