Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-476/14-4/MK
z 3 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2014 r. (data wpływu 10 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2014 r. (data wpływu 31 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania materiałów biurowych na rzecz organizacji związkowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania materiałów biurowych na rzecz organizacji związkowej. Dnia 31 lipca 2014 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W Spółce (zwanej w dalszej części wniosku „Wnioskodawcą” lub „Spółką”) będącej czynnym podatnikiem podatku VAT działają związki zawodowe. W ramach ustawowych obowiązków nałożonych na Wnioskodawcę, na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 2001 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 167 zwanej w dalszej części „u.o.z.z.”), Wnioskodawca pokrywa część kosztów związanych z działalnością związków. Do kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę zalicza się koszty zakupu:

  • materiałów biurowych i prasy,
  • flag,
  • usług telefonicznych oraz
  • nieodpłatnego wynajmowania pomieszczeń (w tym zakup energii elektrycznej, centralnego ogrzewania).

Ze względu na organizacyjne połączenie, nie ma możliwości wyodrębnienia z faktur zakupowych materiałów i usług zakupionych na potrzeby związków zawodowych Spółki.

Dnia 31 lipca 2014 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego sprawy wskazując, że:

  1. Jako nabywca na fakturze dokumentującej nabycie opisanych we wniosku materiałów biurowych wskazany jest Wnioskodawca, tj. „A” S.A.
  2. Wnioskodawca przekazuje wyżej wymienione towary związkom zawodowym nieodpłatnie.
  3. Przy nabyciu opisanych we wniosku o wydanie interpretacji towarów Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przepisów u.p.t.u. Wnioskodawca ma prawo do odliczania podatku VAT naliczonego uwzględnionego w fakturach?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 u.p.t.u. oraz – w przypadku świadczenia usług – w art. 8 ust. 2 u.p.t.u.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 u.p.t.u. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 u.p.t.u. za świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Wnioskodawca ma obowiązek opodatkować przekazywane nieodpłatnie związkom zawodowym towary, jeśli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Istotne jest w tym przypadku samo powstanie tego prawa do odliczenia, a nie skorzystanie z niego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u., w zakresie w jakim towary usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wykorzystywanie majątku Spółki do celów nieodpłatnego świadczenia usług (np. usługi telefoniczne) na rzecz związków zawodowych, zdaniem Spółki, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów usług.

Po pierwsze, nie są to usługi świadczone na cele osobiste pracowników - związkowców, tylko na cele związane z realizacją pełnionej przez tych pracowników szczególnej funkcji. Ponadto beneficjentem nieodpłatnych usług są poszczególne organizacje związkowe, a nie poszczególni pracownicy - związkowcy.

Po drugie, zgodnie z art. 33 ust. 1 u.o.z.z. pracodawca, na warunkach określonych w umowie, jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. Spółka nieodpłatnie świadczy usługi na rzecz związków zawodowych właśnie na podstawie wskazanego powyżej przepisu. Takie nieodpłatne świadczenie usług lub użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa Spółki następuje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki i do celów tej działalności, więc nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 u.p.t.u. Jest to związane z funkcją Spółki jako pracodawcy i stanowi ustawowy obowiązek Spółki wynikający z zatrudnienia pracowników i powiązany z ustawowym prawem tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.

Zgodnie z art. 6 u.o.z.z., związki zawodowe współuczestniczą w tworzeniu korzystnych warunków pracy, bytu i wypoczynku. Powyższy cel działania związków ma niewątpliwy związek z działalnością gospodarczą Spółki, gdyż sprzyja poprawie wydajności pracy. Realizacja przez Wnioskodawcę ustawowego obowiązku z zakresie nieodpłatnych udostępnień na rzecz organizacji związkowych stanowi sposób realizacji działalności gospodarczej Spółki zatrudniającej pracowników. Spółka nie może bowiem uchylić się od ciążących na niej obowiązków w powyższym zakresie.

Wnioskodawcy przysługuje zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących wydatki ponoszone w związku z działalnością związków zawodowych pod warunkiem spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 86 ust.1 u.p.t.u.

Na sprawę podobnie zapatruje się NSA w uchwale z dnia 24 października 2011 r., sygn. I FPS 9/10 potwierdzając, że w świetle przepisów art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 i 2 u.p.t.u. czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 u.p.t.u.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy wynika, że za towary uważa się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do zapisu art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel (...).

Jak wynika z treści art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. W przepisie tym wskazano, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Ze złożonego wniosku wynika, że u Wnioskodawcy będącego czynnym podatnikiem podatku VAT działają związki zawodowe. W ramach ustawowych obowiązków nałożonych na Wnioskodawcę, na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, Wnioskodawca pokrywa część kosztów związanych z działalnością związków. Do kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę zalicza się koszty zakupu: materiałów biurowych i prasy, flag, usług telefonicznych oraz nieodpłatnego wynajmowania pomieszczeń (w tym zakup energii elektrycznej, centralnego ogrzewania). Ze względu na organizacyjne połączenie, nie ma możliwości wyodrębnienia z faktur zakupowych materiałów i usług zakupionych na potrzeby związków zawodowych Spółki. Jako nabywca na fakturze dokumentującej nabycie opisanych we wniosku materiałów biurowych wskazany jest Wnioskodawca. Zainteresowany przekazuje wyżej wymienione towary związkom zawodowym nieodpłatnie. Przy nabyciu opisanych we wniosku o wydanie interpretacji towarów Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w wyżej powołanych art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Analizując treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2, zauważyć należy, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Ponadto wskazać należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1), na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nieodpłatnie przekazuje towary oraz świadczy usługi na rzecz związków zawodowych.

W myśl art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 167), pracodawca, na warunkach określonych w umowie, jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.

W rozumieniu powołanego przepisu szczególnie pomocne jest orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2009 r., sygn. akt II FSK 517/08 (M.Podat. 2009/11/13), w myśl którego „zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, pracodawca ma obowiązek zapewnienia - w ograniczonym zakresie - pomocy organizacyjnej związkom zawodowym. Ta obowiązkowa pomoc dotyczy dwóch kwestii: po pierwsze, pracodawca powinien udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenie i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej; po drugie, powinien pobierać składki członkowskie od pracowników - o ile ci ostatni się na to zgodzą, organizacja związkowa zaś złoży odpowiedni wniosek”.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest zobowiązana na mocy ww. przepisu do ponoszenia określonych wydatków na rzecz związków zawodowych. Z uwagi na fakt, że nieodpłatne świadczenie usług na rzecz związków zawodowych ma miejsce w ramach wypełniania obowiązków nałożonych przepisami prawa, należy uznać je za czynność związaną z ogólną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że nieodpłatne świadczenie usług (usługi telefoniczne oraz nieodpłatne udostępnienie lokalu) na rzecz związków zawodowych jako związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy stanowi czynność niemieszczącą się w katalogu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a zatem za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Analiza natomiast treści art. 7 ust. 2 ustawy, pozwala na stwierdzenie, że dla uznania czy nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika stanowi czynność opodatkowaną nieistotny jest fakt, czy przekazanie to ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem czy też związek taki nie zachodzi. Uznanie nieodpłatnego przekazania towarów za odpłatną dostawę towarów uzależnione jest od tego czy podatnikowi przysługiwało w całości bądź w części prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów.

W tym miejscu wskazać również należy, że art. 7 ust. 2 ustawy odwołuje się w swej treści do prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupionymi towarami, a nie do skorzystania przez podatnika z tego prawa, tj. faktycznego obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów.

W konsekwencji nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę wskazanych we wniosku towarów (materiałów biurowych, prasy oraz flag) na rzecz związków zawodowych należy traktować jako odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, a zatem za czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl powyżej powołanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, co do zasady, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Tak więc istotny jest tu związek między zakupami a działalnością gospodarczą (opodatkowaną podatkiem od towarów i usług) prowadzoną przez podatnika. Związek pomiędzy zakupami, a sprzedażą opodatkowaną może mieć charakter bezpośredni (zakup materiałów do wytworzenia produktu bądź usługi podlegającej odsprzedaży) lub pośredni (koszty administracyjne, koszty ogólne), jak również może dotyczyć takich czynności, które mimo, że są zwolnione z opodatkowania lub nie podlegają opodatkowaniu to są potrzebne, wymagane w funkcjonowaniu podmiotu gospodarczego.

Uwzględniając powyższe oraz biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, która co do zasady opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług, stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, że nieodpłatne przekazanie towarów jak również nieodpłatne świadczenie usług na rzecz związków zawodowych ma miejsce w ramach wypełniania obowiązków nałożonych przepisami prawa, należy uznać je za czynność związaną z ogólną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, a zatem stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem towarów (materiały biurowe, prasa, flagi) i usług (usługi telefoniczne i udostępnienie lokalu) przekazywanych nieodpłatnie na rzecz funkcjonujących w Spółce związków zawodowych.

Podsumowując, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca ma prawo do odliczania podatku VAT naliczonego uwzględnionego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług nieodpłatnie przekazanych na rzecz związków zawodowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj