Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-248/12-2/JB
z 12 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-248/12-2/JB
Data
2012.06.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
komandytariusz
koszty uzyskania przychodów
przychód z działalności gospodarczej
spółka komandytowa
usługi
współpraca (kooperacja)


Istota interpretacji
wartość faktur VAT wystawianych na spółkę komandytową przez prowadzącego odrębną działalność gospodarczą komandytariusza będzie stanowić koszt uzyskania przychodów tego komandytariusza w spółce komandytowej (natomiast wartość ta będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarcze prowadzonej samodzielnie przez komandytariusza).



Wniosek ORD-IN 767 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20.02.2012 r. (data wpływu 12.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę współpracy o następującej treści:

„Umowa współpracy zawarta dnia 2012 r. w K. pomiędzy: E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w K., zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego x, której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy, XI Wydział Gospodarczy - KRS, reprezentowaną zgodnie ze sposobem reprezentacji wynikającym z odpisu z KRS przez komplementariusza - spółkę pod firmą: H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców KRS pod nr x, której akta rejestrowe prowadzi sąd rejonowy, XI wydział gospodarczy KRS, NIP x, o kapitale zakładowym 4.900.000,00 PLN, reprezentowaną zgodnie ze sposobem reprezentacji wynikającym z odpisu z KRS przez J.L. - Prezesa Zarządu (uprawnionego do samodzielnej reprezentacji) zwaną dalej zleceniodawcą

a

Panem J. J., legitymującym się dowodem osobistym o numerze i serii x wydanym przez prezydenta miasta W., PESEL x, zamieszkałym w W., prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą N. w oparciu o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej pod nr x, regon x NIP: x zwanym dalej zleceniobiorcą zwanym i także na potrzeby niniejszej umowy „strona” a łącznie „stronami”; o treści następującej:

§ 1

Przedmiot umowy

  1. Zleceniodawca powierza, a zleceniobiorca zobowiązuje się w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej za wynagrodzeniem do stałego wykonywania czynności w zakresie organizacji produkcji, jej wdrożenia i prowadzenia procesu produkcyjnego samochodów typu camper oraz doradztwa handlowego w zakresie produkcji i sprzedaży samochodów typu camper we wskazanym przez zleceniodawcę zakładzie produkcyjnym zwanym dalej „zakładem”,
  2. Terminy oraz szczegółowe harmonogramy realizacji przedmiotu niniejszej umowy w zakładzie określane będą przez strony każdorazowo na dany rok kalendarzowy.

§ 2

Oświadczenia i obowiązki zleceniobiorcy

  1. zleceniobiorca oświadcza, że posiada odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie. potencjał ekonomiczny oraz uprawnienia do wykonania przedmiotu niniejszej umowy
  2. zleceniobiorca zobowiązuje się do:
    1. zrealizowania niniejszej umowy z należytą starannością. przy uwzględnieniu zawodowego charakteru działalności, którą prowadzi w oparciu o wiedzę i doświadczenie zdobyte wcześniej przez zleceniobiorcę przy produkcji camperów;
    2. bieżącego informowania zleceniodawcy o realizacji zlecenia, terminach i sytuacji produkcyjnej w zakładzie;
    3. wykorzystania wszystkich informacji pozyskanych w trakcie realizacji zlecenia wyłącznie w celach służących rozwojowi zakładu;
    4. nie podejmowania jakiejkolwiek działalności, która mogłaby wpłynąć na obniżenie faktycznych możliwości wykonywania czynności w ramach przedmiotu niniejszej u mowy.


§ 3

Obowiązki zleceniodawcy.

Zleceniodawca zobowiązany jest do współpracy ze zleceniobiorcą w szczególności poprzez:

  1. Udzielenie niezbędnych informacji, które mają wpływ na jakość wykonywanych przez zleceniobiorcę czynności,
  2. Terminowej realizacji zobowiązań finansowych,
  3. Zapewnienia zleceniobiorcy do jego dyspozycji w zakładzie pomieszczenia do wykonywania zlecenia,
  4. Wykorzystania wszystkich informacji pozyskanych w trakcie realizacji zlecenia wyłącznie w celach służących rodzajowi zakładu.

§ 4

Wynagrodzenie.

  1. Z tytułu wykonania czynności stanowiących przedmiot niniejszej umowy zleceniodawca zapłaci zleceniobiorcy wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 16.000 PLN netto miesięcznie. Ww. kwota powiększona zostanie o podatek VAT wg stawki obowiązującej z daty wystawienia faktury.
  2. Okresem rozliczeniowym przyjętym pomiędzy stronami jest miesiąc kalendarzowy.
  3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 powyżej, płatne będzie po zakończeniu danego miesiąca, na podstawie faktury VAT wystawionej przez zleceniobiorcę, przelewem na rachunek zleceniobiorcy wskazane na fakturze, w terminie 7 dni od dnia doręczenia zleceniodawcy faktury VAT.
  4. Zleceniodawca upoważnia zleceniobiorcę do wystawiania faktur VAT bez podpisu odbiorcy.

§ 5

Czas trwania umowy

Umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia

§ 6

Rozwiązanie umowy

  1. Umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze stron, bez zachowania terminu wypowiedzenia z powodu rażącego naruszenia postanowień umowy przez drugą stronę i/lub , takiego działania, które istotnie narusza lub zagraża interesom drugiej strony.
  2. Przed rozwiązaniem umowy strona, która zamierza skorzystać z uprawnienia opisanego w pkt 1 niniejszego § zobowiązana jest wezwać druga stronę do usunięcia naruszenia i w tym celu wyznaczyć jej termin nie krótszy niż 14 dni.
  3. Za rażące naruszenie umowy strony uznają w szczególności:
    1. W przypadku zleceniodawcy nieterminowe regulowanie zobowiązań finansowych na rzecz zleceniobiorcy,
    2. W przypadku zleceniobiorcy niewykonanie lub nienależyte wykonanie przedmiotu umowy z przyczyn zawinionych przez zleceniobiorcę,
  4. Umowa może być rozwiązana w każdym czasie na mocy pisemnego porozumienia stron lub na mocy oświadczenia jednej ze stron o rozwiązaniu umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

§ 7

Wybór sądu

Wszelkie ewentualne spory związane z niniejszą umową strony poddają rozstrzygnięcie Sądowi Powszechnemu z siedzibą w K.

§ 8

  1. Strony zgodnie postanawiają, iż Spółka nabywa wszelkie zbywalne autorskie prawa majątkowe do utworów stworzonych przez zleceniobiorcę na podstawie oraz w związku z wykonaniem przez niego zobowiązań wynikających z niniejszej umowy w odniesieniu do następujących pól eksploatacji,
    1. wytwarzanie określona technika egzemplarzy utworu, w tym technika drukarską , reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz technika cyfrową,
    2. wprowadzanie do obrotu , użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
    3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i remitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mięć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym
    4. prawa do wykorzystania przyjętych rozwiązań w pojazdach typu amper w przyszłości,
    5. prawa do dowolnej modyfikacji i zastosowania w innego typu pojazdach lub innych maszynach, urządzeniach, jednostkach, jak również własność materiałów ucieleśniających takie utwory.
  2. Spółka nabywa także uprawnienie do zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego do utworów .
  3. Spółka nabywa ponadto wszelkie zbywalne prawa własności przemysłowej do utworów oraz wytworów nie będących utworami, stworzonych przez zleceniobiorcę na podstawie oraz w związku z wykonaniem przez niego zobowiązań wynikających z niniejszej umowy, jak również własność materiałów ucieleśniających takie utwory lub wytwory.
  4. Spółka jest również uprawniona do czynienia wszelkiego użytku z nie utrwalonych rezultatów wytworzonych przez zleceniobiorcę na podstawie oraz w związku z wykonaniem przez niego zobowiązań wynikających z niniejszej umowy, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich lub praw własności intelektualnej, takich jak pomysły, plany, koncepcje, teorie i metody.
  5. Prawa autorskie, prawa własności przemysłowej oraz prawo do czynienia użytku, o którym mowa w ust. 4 powyżej zwane są dalej łącznie „prawami własności intelektualnej” a utwory oraz wytwory nie będące utworami, o których mowa w ust. 3 i 4 powyżej zwane są dalej łącznie „przedmiotami praw własności intelektualnej”.
  6. Strony zgodnie ustalają, iż z tytułu zaciągnięcia i wykonywania przez zleceniobiorcę jego zobowiązań wobec własności intelektualnej ich przedmiotów oraz materiałów je ucieleśniających, zleceniobiorcy nie przysługuje żadne dodatkowe wynagrodzenie.
  7. Spółce przysługuje prawo do wprowadzania zmian, ulepszeń i modyfikacji do przedmiotów praw własności intelektualnej, ich przetwarzania, adaptowania i dalszego opracowania zgodnie z własnym uznaniem.
  8. Zleceniobiorca zobowiązuje się nie korzystać ze swoich praw osobistych do przedmiotów praw własności intelektualnej w odniesieniu do spółki lub jej prawnych następców, czy też osób, które nabędą prawa własności intelektualnej od spółki. W szczególności zleceniobiorca zobowiązuje Sie nie wnosić żadnych roszczeń dotyczących integralnej formy, zawartości, czy autorstwa przedmiotów praw własności intelektualnej. Ponadto, w zakresie dopuszczalnym przez prawo, zleceniobiorca upoważnia Spółkę do korzystania z takich praw w jego imieniu.
  9. Zleceniobiorca zobowiązuje się:
    1. Powiadomić spółkę o wszystkich szczegółach dotyczących przedmiotów praw własności intelektualnej niezwłocznie po ich powstaniu , w tym o procesie powstawania oraz możliwościach wykorzystania,
    2. Bez uszczerbku dla punktu a) powyżej, zachować w tajemnicy wszelkie szczegóły dotyczące przedmiotów praw własności intelektualnej,
    3. Na życzenie Spółki oraz w momencie ustania zobowiązania niniejszej umowy, niezwłocznie dostarczyć Spółce wszelką korespondencje, dokumenty i materiały utrwalone przy pomocy jakichkolwiek nośników (oraz wszystkie kopie, streszczenia, wyciągi z powyższych), zawierające jakąkolwiek część przedmiotów praw własności intelektualnej lub ich dotyczące, które znajdują się w jego posiadaniu lub kontroli lub zostały jemu powierzone,
    4. Nie rejestrować, ani nie ubiegać się o rejestrację przez uprawnione urzędy praw własności intelektualnej, chyba że na żądanie Spółki oraz
    5. Podejmować wszelkie niezbędne działania w celu potwierdzenia, że w granicach wskazanych niniejszym ustępem, tytuł do wszelkich praw własności intelektualnej został przeniesiony lub zostanie przeniesiony na Spółkę,
  10. Zleceniobiorca oświadcza wobec Spółki, że:
    1. nie udzielił, ani nie udzieli zgody na korzystanie z praw własności intelektualnej, ani przedmiotów tych praw przez osoby trzecie,
    2. zgodnie za jego najlepszą wiedzą, korzystanie przez spółkę z praw własności intelektualnej oraz z przedmiotów tych praw nie będzie stanowiło naruszenia praw osób trzecich.
  11. Zleceniobiorca zobowiązuje się w dowolnym momencie w okresie obowiązywania niniejszej umowy lub po jej rozwiązaniu , podpisać wszelkie dokumenty, w tym osobne umowy, złożyć wszelkie wnioski, udzielić wszelkiej pomocy oraz podjąć wszelkie działania, które w opinii Spółki mogą być wymagane lub niezbędne do objęcia praw własności intelektualnej i ich rejestracji w imieniu półki oraz do ochrony Spółki przed wszelkimi roszczeniami stanowiącymi, iż prawa własności intelektualnej lub ich przedmioty naruszają prawa osób trzecich, jak również przed nieuprawnionym działaniem lub korzystaniem z praw własności intelektualnej lub ich przedmiotów przez osoby trzecie.

§ 9

Postanowienia końcowe

  1. W przypadku uznania któregokolwiek postanowienia nieniejszej umowy za nieważne lub w inny sposób prawnie wadliwe, w całości lub w części, pozostałe jej postanowienia zachowują moc obowiązującą w najszerszym zakresie dopuszczalnym przez prawo, a postanowienie nieważne lub w inny sposób wadliwe zostanie zastąpione postanowieniem odpowiadającym prawu, w najbardziej zbliżony sposób odzwierciedlającym cel postanowienia nieważnego lub w inny sposób wadliwego.
  2. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
  3. Strony zgodnie oświadczają, że w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu Cywilnego w szczególności przepisy dotyczące umowy zlecenia.
  4. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Wnioskodawca prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W zakres tej działalności wchodzi m.in. świadczenie usług projektowych samochodów typu amper oraz produkcja samochodów typu camper. Ponadto jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Działalność gospodarcza spółki komandytowej także obejmuje świadczenie usług – projektowanie i budowy samochodów typu camper.

Czy wartość usług zgodnie z umową o współpracy wynikająca z faktur VAT wystawionych przez osobę fizyczną, będąca komandytariuszem w spółce komandytowej, na spółkę komandytową, stanowi koszt uzyskania przychodu komandytariusza w spółce komandytowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, spółką komandytową jest spółka osobowa, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz) a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą oraz może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągając zobowiązania, pozywać i być pozwana.

Spółka komandytowa ma zdolność prawną i własny majątek, który w czasie jej trwania jest majątkiem odrębnym od majątku wspólników. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług spółka osobowa jest jako jednostka organizacyjna mniemająca osobowości prawnej, wykonująca działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka osobowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, wykonująca działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku od towarów i usług (ma zdolność podatkową w zakresie tego podatku). Natomiast spółka osobowa nie posiada odrębnej od wspólników zdolności podatkowej.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osoba prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonki i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

W opinii Wnioskodawcy przepisy ustawy o PIT nie zawierają definicji pojęcia praca własna. Intencja wskazanego przepisu jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów (powstającego w związku z prowadzeniem przez podatnika działalności gospodarczej w ramach spółki osobowej) wartości jego wynagrodzenia otrzymanego na podstawie zawartych ze spółka osobową umów: o pracę lub umowy zlecenia i o dzieło wykonywanych osobiście. Celem tego przepisu nie jest natomiast wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów w spółce osobowej, wartości pracy wspólnika wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samodzielnie poza spółką osobową.

W konsekwencji, w opinii Wnioskodawcy, wartość faktur VAT wystawianych na spółkę komandytową przez prowadzącego odrębną działalność gospodarczą komandytariusza będzie stanowić koszt uzyskania przychodów tego komandytariusza w spółce komandytowej (natomiast wartość ta będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarcze prowadzonej samodzielnie przez komandytariusza).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj