Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-499/12-2/AM
z 9 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-499/12-2/AM
Data
2012.08.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
darowizna
działalność gospodarcza
koszt
nabycie
nieruchomości
wartość początkowa


Istota interpretacji
1. Jak ustalić wartość początkową nieruchomości nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny dla celów amortyzacji podatkowej? 2. Jak ustalić koszt zbycia nieruchomości nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny, w przypadku, gdy na moment zbycia Wnioskodawca będzie ewidencjonował swoją działalność gospodarczą za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów?3. Jak ustalić koszt zbycia nieruchomości nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny, w przypadku, gdy na moment zbycia Wnioskodawca będzie ewidencjonował swoją działalność gospodarczą za pomocą ksiąg rachunkowych?



Wniosek ORD-IN 533 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2012 r. (data wpływu 14.05.2012 r.) udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości oraz kosztów zbycia nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości oraz kosztów zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - zamierza nabyć w drodze darowizny od swojej matki nieruchomości niemieszkalne. Nieruchomości będą wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy w związku, z czym Wnioskodawca zamierza ująć te nieruchomości w ewidencji środków trwałych dla celów amortyzacji podatkowej.

W uzupełnieniu do wniosku ORD-IN z dnia 14.05.2012 r. Wnioskodawca pismem z dnia 19.07.2012 r. (. data wpływu 23.07.2012 r.) wyjaśnił, iż pod pojęciem nieruchomości, o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym rozumie zarówno grunt/prawo wieczystego użytkowania gruntu jak i posadowiony na tym gruncie budynek lub lokal znajdujący się w takim budynku.

W związku z powyższym pytanie o wartość początkową nabytych Nieruchomości dla celów amortyzacji podatkowej (pytanie nr1) odnosi się do wartości początkowej budynku lub lokalu znajdującego się w takim budynku (grunt oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu nie podlegają, bowiem amortyzacji podatkowej).Koszt zbycia Nieruchomości (pytania nr 2 i 3) dotyczy zarówno gruntu/prawa wieczystego użytkowania gruntu jak i posadowionego na gruncie budynku lub lokalu znajdującego się w takim budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Jak ustalić wartość początkową nieruchomości nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny dla celów amortyzacji podatkowej...
  2. Jak ustalić koszt zbycia nieruchomości nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny, w przypadku, gdy na moment zbycia Wnioskodawca będzie ewidencjonował swoją działalność gospodarczą za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów...
  3. Jak ustalić koszt zbycia nieruchomości nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny, w przypadku, gdy na moment zbycia Wnioskodawca będzie ewidencjonował swoją działalność gospodarczą za pomocą ksiąg rachunkowych...

Zdaniem Wnioskodawcy

AD.1

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o PIT) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
    - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ww. ustawy, zwane środkami trwałymi.

Z powyższego przepisu wynika, że darowizna mieści się w ramach pojęcia „nabyte” oraz nie jest wymieniona w katalogu składników majątku nie podlegających amortyzacji. Zatem, można dokonać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nieruchomości nabytej w drodze darowizny. Możliwości tej nie wyklucza również art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o PIT. Zgodnie z nim nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:

  • nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
  • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
  • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Przepis ten nie wyłącza, więc z kosztów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (nieruchomości) nabytych w drodze darowizny.

Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa środków trwałych ustalona zgodnie z zasadami określonymi w art. 22g ww. ustawy. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się: w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości. Stosownie do cytowanego przepisu wartość początkową darowanych środków trwałych (nieruchomości), od których dokonywane będą odpisy amortyzacyjne należy ustalić na poziomie wartości rynkowej z dnia nabycia

Sposób określenia wartości rynkowej nieruchomości, zawiera zaś art. 19 ust. 3 w zw. z art. 22g ust. 16 ww. ustawy, który stanowi, że wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Uwzględniając powyższe, od nabytych w drodze darowizny nieruchomości można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Interpretując przedstawione przepisy można uznać, że podstawą ich naliczania będzie wartość początkowa ustalona na poziomie wartości rynkowej z dnia nabycia tj. dokonania darowizny.

Powyższe stanowisko podzielają również organy podatkowe, które w wydanych przez siebie interpretacjach potwierdzają, że w przypadku darowizny nieruchomości, za wartość początkową uważa się wartość rynkową z dnia nabycia (dokonania darowizny), chyba, że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.

Przykładowo:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 października 2009 r., nr ILPB1/415-858/09-3/AA:

„Mając na uwadze przedstawione informacje oraz powołane przepisy prawa należy uznać, iż stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe gdyż środki trwałe nabyte w drodze darowizny, będą podlegały amortyzacji, od wartości początkowej ustalonej wg cen rynkowych, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie na zasadach kontynuacji odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez darczyńcę”

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 października 2009 r. „ nr ILPB1/415 849/09 5/A:

„Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze darowizny określony został w art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy Stosownie do uregulowań zawartych w tym przepisie, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych m.in. w drodze darowizny uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba, że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.

Mając na uwadze przedstawione informacje oraz powołane przepisy prawa należy uznać, że nabyte w drodze darowizny środki trwałe będą podlegały amortyzacji, a odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszt uzyskania przychodów”

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 listopada 2009 r. „ nr ITPB1/415-715/09/11:

„Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że nabędzie Pani w drodze darowizny od męża, z którym zawarła umowę o rozdzielności majątkowej, grunt wraz z budynkiem przeznaczonym na cele handlowe. Wartość nieruchomości wykazana w akcie notarialnym będzie wartością rynkową z dnia jej darowania, która zostanie ustalona na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Mając powyższe na uwadze, w przypadku, gdy określona w operacie szacunkowym, sporządzonym na potrzeby zawarcia umowy darowizny, wartość nieruchomości jest niższa bądź równa od wartości rynkowej z dnia ich nabycia, to może Pani przyjąć za wartość początkową środka trwałego wartość wykazaną w operacie szacunkowym.”

Podsumowując powyższe, w przypadku nieruchomości nabytych w drodze darowizny, Wnioskodawca będzie miał prawo ustalić ich wartość początkową dla celów amortyzacji podatkowej w wartości rynkowej chyba, że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.

Ad. 2)

Zgodnie z art. 14 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o PIT za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
    - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o PIT przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Stosownie do treści art . 24 ust . 2 pkt 1 ustawy o PIT, u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art . 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art . 14 ust. 2 pkt 1 lit b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art . 22h ust . 1 pkt . 1, dokonanych od tych środków i wartości

Biorąc powyższe pod uwagę (w szczególności treść art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz art. 19 ustawy o PIT) należy uznać, iż w przypadku zbycia nieruchomości niemieszkalnych nabytych w drodze darowizny, przychodem Wnioskodawcy będzie wartość rynkowa nieruchomości ustalona na dzień zbycia. Przychód ten obniża się o koszty uzyskania przychodu, które na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy o PIT ustała się w wysokości wartości początkowej nieruchomości pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Ad 3)

W przypadku gdyby na moment zbycia nieruchomości Wnioskodawca prowadził księgi rachunkowe, ustawa o PIT nie ustala wprost zasad ustalenia kosztu uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o PIT u podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy rodzaj prowadzonej ewidencji podatkowej (księgi handlowe czy podatkowa księga przychodów i rozchodów) nie powinien wpływać na zasady ustalenia kosztu zbycia nieruchomości.

W związku z powyższym, w sytuacji gdyby na moment zbycia nieruchomości Wnioskodawca ewidencjonował działalność gospodarczą za pomocą ksiąg rachunkowych, rozpoznałby koszt uzyskania przychodu w wysokości wartości początkowej nieruchomości pomniejszonej o dokonane - odpisy amortyzacyjne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj