Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-834/14-2/JF
z 20 listopada 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2014 r. (data wpływu 28 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od opodatkowania zbycia udziału w działce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 sierpnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od opodatkowania zbycia udziału w działce.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


„Spółka“ lub „Wnioskodawca” jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka została zawiązana 4 marca 1998 r. Spółka jest współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości składającej się z działki oznaczonej w rejestrze gruntów jako teren mieszkaniowy (dalej: „Działka Spółki”). Oprócz Spółki współwłaścicielami działki Spółki są trzy osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Udział w Działce Spółki został przez Spółkę nabyty na podstawie umowy sprzedaży z 21 grudnia 1998 r. od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Transakcja nie podlegała opodatkowaniu VAT i w związku z tym Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem udziału w Działce Spółki. W latach 80. jeszcze przed wejściem w życie przepisów o VAT (przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym; Dz. U. z 1993 r. nr 11 poz. 50 ze zm.) na Działce Spółki osoba trzecia (dalej: „Osoba X”) wzniosła budynek (samowola budowlana). Do dnia dzisiejszego nie zostały rozliczone nakłady z Osobą X z tytułu wzniesionego na Działce Spółki budynku. Spółka nie wykorzystywała Działki Spółki (udziału) w prowadzonej działalności gospodarczej, nie wynajmowała budynku osobom trzecim, ani nie oddała go do używania w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Spółka nie dokonywała również odpisów amortyzacyjnych z tytułu posadowionego na jej działce budynku, nie decydując się na wprowadzenie tego budynku do ewidencji środków trwałych. W okresie luty 1993 r. - czerwiec 1994 r., tj. jeszcze przed nabyciem przez Spółkę, miała miejsce rozbudowa (ulepszenie) budynku, której wartość przekraczała 30% wartości początkowej. Po tej dacie nie dokonywane były żadne ulepszenia w budynku znajdującym się na Działce Spółki.

Obecnie planowany jest podział Działki Spółki w wyniku, którego powstaną co najmniej dwie działki: 1/działka zabudowana budynkiem mieszkalnym; 2/ działka niezabudowana. Podział dokonywany będzie w celu ostatecznego rozliczenia nakładów dokonanego w ramach transakcji zamiany udziałów w nieruchomościach, tj. Spółka oraz pozostali właściciele Działki Spółki wydadzą Osobie X wydzieloną część zabudowanej samowolnie Działki Spółki, a Osoba X wyda Spółce (i pozostałym współwłaścicielom Działki Spółki) udział w innej działce, której jest współwłaścicielem. Osoba X jest bowiem współwłaścicielem działki oznaczonej w rejestrze gruntów jako teren mieszkaniowy (dalej: „Działka Osoby X”).

Dla Spółki transakcja będzie de facto zbyciem udziału w Działce Spółki. Wartości udziałów w działkach nie będą ekwiwalentne, bowiem otrzymana przez Osobę X działka będzie więcej warta niż wydana przez tę osobę część Działki Osoby X. Podobnie udział Spółki w Działce Spółki będzie więcej wart od udziału, który dostanie w zamian od Osoby X, tj. od otrzymanego udziału w Działce Osoby X. Różnica w wartościach udziałów związana będzie z rozliczaniem nakładów, które podniosą wartość udziału w Działce Spółki - Osoba X zrzeknie się roszczenia o zwrot nakładów w zamian za nabycie udziału w budynku wzniesionego na Działce Spółki. Zgodnie z umową zamiany, jaką podpiszą strony, w zamian za wydanie udziału w Działce Spółki, Spółka otrzyma udział w Działce Osoby X. Spółka nabędzie udział w Działce Osoby X w takiej samej proporcji, w jakiej pozostaje obecnie współwłaścicielem w Działce Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy transakcja zbycia udziału w Działce Spółki będzie po stronie Spółki korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zbycie udziału w Działce Spółki będzie zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, tj. jako zbycie nieruchomości, z tytułu nabycia której nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia VAT naliczonego oraz, które nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (dostawa 2 lata po pierwszym zasiedleniu).

Czynność zbycia (zamiany) Działki Spółki może rodzić odrębne skutki podatkowe dla poszczególnych współwłaścicieli Działki Spółki w zależności od tego, jaki jest ich status podmiotowy (np. na gruncie podatku VAT). W odniesieniu do Spółki transakcja ogranicza się do zbycia udziału w Działce Spółki, a więc części zabudowanej nieruchomości. W odniesieniu więc wyłącznie do zbycia udziału w Działce Spółki należy rozpatrywać implikacje podatkowe dla Spółki w zakresie podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”), od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”) oraz dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”).


Wnioskodawca zwraca uwagę, że na gruncie VAT zamianę nieruchomości traktuje się jak dwie odrębne dostawy nieruchomości (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 października 2008 r., IBPP3/443-515/08/PK). Zbycie udziału w Działce Spółki należy traktować jak zbycie części nieruchomości (Działki Spółki), która z uwagi na wzniesione na niej naniesienia (samowola budowlana) stanowi nieruchomość zabudowaną. Zbycie udziału w nieruchomości stanowi dostawę towaru (uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 2/11).

Dostawa udziału w Działce Spółki będzie zwolniona z VAT.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjęty zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W niniejszej sprawie Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku znajdującego się na Działce Spółki. Wydatki te zostały poniesione przez inny podmiot w okresie, w którym Spółka nie była właścicielem udziału w Działce Spółki (lata 1993-1994).

Co więcej, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem udziału w Działce Spółki, bowiem nabyła go od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (sprzedaż nieopodatkowana VAT).


Jednocześnie transakcja sprzedaży udziału w Działce Spółki nie będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem przed samą zamianą nie doszło do pierwszego zasiedlenia Działki Spółki. Art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT stanowi bowiem, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez „pierwsze zasiedlenie” ustawa o VAT rozumie oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisowo podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Sformułowanie „oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu” praktyka interpretacyjna organów podatkowych nakazuje interpretować jako np. oddanie w najem, dzierżawę lub sprzedaż, stanowiące przejaw czynności podlegającej opodatkowaniu VAT (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. IBPP1/443-1045/10/MS; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 grudnia 2010 r., sygn. IPPP1-443-934/10-4/AS). „Przez czynności opodatkowane należy rozumieć nie tylko dostawę ale również najem, dzierżawę, leasing lub podobne, które w rozumieniu przepisów ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 sierpnia 2010 r., sygn. IPPP1-443-471/10-4/EK).


Spółka zwraca uwagę, że w odniesieniu do pozostającego własnością Spółki udziału w Działce Spółki nie doszło jeszcze do pierwszego zasiedlenia, bowiem sprzedaż udziału na rzecz Spółki była transakcją niepodlegającą opodatkowaniu VAT. W tych okolicznościach, dopiero zbycie udziału w Działce Spółki w zamian za udział w Działce Osoby X będzie stanowiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. W tych okolicznościach, do transakcji zastosowanie znajduje art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, bowiem - jak zostało to powyżej wykazane - spełnia ona warunki przewidziane w tym przepisie. W interpretacji indywidualnej z dnia 5 grudnia 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPP1/443-1104/12/IK) odniósł się do transakcji zbycia zabudowanej nieruchomości, w stosunku do której nie doszło wcześniej do pierwszego zasiedlenia (która sama stanowiła pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów o VAT). Organ uznał, że „Zatem dostawa budowli, stanowiącej własność Powiatu, nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu w art. 2 pkt 14 ustawy, tym samym nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Natomiast z uwagi na fakt, iż Powiatowi przy nabyciu przedmiotowej budowli nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (decyzja wojewody), transakcja zbycia korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy w związku z art. 29 ust. 5 tej ustawy o podatku od towarów i usług”.

Jednocześnie Spółka zwraca uwagę, że nawet gdyby przyjąć, że pierwszym zasiedleniem była sprzedaż udziału w Działce Spółki przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej na rzecz Spółki dokonana w grudniu 1998 r., to z uwagi na upływ 2 lat od tej sprzedaży, transakcja zbycia udziału w Działce Spółki w ramach umowy zamiany byłaby zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


Reasumując, zbycie udziału w Działce Spółki będzie zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, tj. jako zbycie nieruchomości, z tytułu nabycia której nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia VAT naliczonego oraz, które nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (dostawa 2 lata po pierwszym zasiedleniu).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


W tym miejscu należy zauważyć, że Wnioskodawca pominął art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w myśl którego zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednakże powołany przepis pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie, gdyż analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że dostawa Nieruchomości będącej przedmiotem zapytania nie będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż budynek wzniesiony na działce Spółki nie był wykorzystywany na cele działalności gospodarczej, nie był wynajmowany osobom trzecim, nie był oddany do użytkowania w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, a ponadto przy nabyciu Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj