Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/4511-124/15/MK
z 15 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 30 stycznia 2015 r. (data wpływu do Biura – 18 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodów z tytułu zawarcia umowy o dzieło do odpowiedniego źródła przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodów z tytułu zawarcia umowy o dzieło do odpowiedniego źródła przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 1 września 2013 r. Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, a przychody opodatkowuje na zasadach ogólnych.

Działalnością firmy jest organizacja i przeprowadzanie szkoleń (zgodnie z PKD 85.59.B). Wnioskodawczyni prowadzi szkolenia związane z tematyką psychologiczną dla firmy T(…) P(…) oraz zajmuje się tworzeniem, edycją i drukiem ćwiczeń i materiałów szkoleniowych.

Dodatkowo, poza działalnością gospodarczą, Wnioskodawczyni zamierza realizować fotoreportaże dla firmy T(…) P(…) na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło). Przedmiotem tej umowy będzie realizacja dla zamawiającego cyklicznych fotoreportaży z przeprowadzanych przez niego szkoleń.

Czynności wykonywane z tytułu umowy o dzieło będą dotyczyć szkoleń, w których Wnioskodawczyni nie będzie brać udziału jako trener prowadzący zajęcia, zatem będą one niezależne od głównej współpracy i nie będą łączyły się ze świadczonymi przez Wnioskodawczynię usługami szkoleniowymi dla tego podmiotu.

Zadaniem Wnioskodawczyni będzie fotografowanie przebiegu szkoleń realizowanych przez zamawiającego oraz obróbka fotografii, w efekcie czego, z każdego szkolenia powstanie autorski fotoreportaż, przekazany zamawiającemu na płycie CD wraz z przekazaniem do niego praw autorskich.

Z treści zawartej umowy o dzieło ma jasno wynikać, że będzie ona zawarta poza prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą, ponieważ jej przedmiot nie mieści się w zakresie PKD jej firmy, a czynności wykonywane w jej ramach Wnioskodawczyni traktuje jako niezależne i nie łączące się z jej działalnością gospodarczą, która ma pozostać wyłącznie działalnością trenerską i doradczą, skupioną na prowadzeniu zajęć i opracowywaniu materiałów merytorycznych. Dlatego propozycję tworzenia autorskich fotoreportaży Wnioskodawczyni traktuje dodatkowo, jako usługi niezwiązane z prowadzoną firmą. Z tytułu umowy o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich mają Wnioskodawczyni przysługiwać 50% koszty uzyskania przychodu. W umowie o dzieło ma znaleźć się także zapis, że to Wnioskodawczyni jako wykonawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności. Czynności nie będą wykonywane pod kierownictwem zamawiającego, a także miejsce wykonywania tych czynności nie będzie narzucone przez zamawiającego, ale za każdym razem z nim uzgodnione, w zależności od miejsca i terminu przeprowadzanego szkolenia, z którego Wnioskodawczyni będzie miała opracować fotoreportaż.

W ramach wykonywania umowy o dzieło Wnioskodawczyni nie będzie ponosić ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody uzyskane w ramach przedmiotowej umowy o dzieło Wnioskodawczyni może zakwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomimo, że ze zlecającym czynności, których dotyczy umowa o dzieło, łączy ją współpraca w ramach działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychody otrzymane z tytułu umowy o dzieło powinny zostać zakwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowa o dzieło, pomimo tego, że zostanie zawarta z podmiotem, z którym na co dzień Wnioskodawczyni współpracuje w ramach działalności gospodarczej, realizując usługi szkoleniowe, nie będzie zawarta w ramach tej działalności, ponieważ dotyczyć będzie czynności odrębnych, nie łączących się i nie mieszczących się w zakresie działalności jej firmy.

W tej sytuacji przychody z tytułu przedmiotowej umowy o dzieło mogą być kwalifikowane jako pochodzące ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z działalności wykonywanej osobiście.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 wymienia m.in.:

  • działalność wykonywaną osobiście (pkt 2),
  • pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3).

W myśl definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Definicję powyższą uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określony został w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 powołanej ustawy do przychodów tych należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

-z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy mają okoliczności czy zawarta przez Wnioskodawczynię umowa zlecenia jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, co jest przedmiotem tej działalności i czy umowa została zawarta w ramach działalności czy poza nią.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizacji i przeprowadzania szkoleń (zgodnie z PKD 85.59.B), w ramach której Wnioskodawczyni prowadzi szkolenia związane z tematyką psychologiczną dla firmy T(…) P(…) oraz zajmuje się tworzeniem, edycją i drukiem ćwiczeń i materiałów szkoleniowych. Dodatkowo, poza działalnością gospodarczą, Wnioskodawczyni zamierza realizować fotoreportaże dla firmy T(…) P(…) na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło). Przedmiotem tej umowy będzie realizacja dla zamawiającego cyklicznych fotoreportaży z przeprowadzanych przez niego szkoleń. Czynności wykonywane z tytułu umowy o dzieło będą dotyczyć szkoleń, w których Wnioskodawczyni nie będzie brać udziału jako trener prowadzący zajęcia, zatem będą one niezależne od głównej współpracy i nie będą łączyły się ze świadczonymi przez Wnioskodawczynię usługami szkoleniowymi dla tego podmiotu.

Z treści zawartej umowy o dzieło ma jasno wynikać, że będzie ona zawarta poza prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą, ponieważ jej przedmiot nie mieści się w zakresie PKD jej firmy, a czynności wykonywane w jej ramach Wnioskodawczyni traktuje jako niezależne i nie łączące się z jej działalnością gospodarczą, która ma pozostać wyłącznie działalnością trenerską i doradczą, skupioną na prowadzeniu zajęć i opracowywaniu materiałów merytorycznych.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawczyni prowadząca pozarolniczą działalności gospodarczą, zawrze umowę o dzieło w celu świadczenia określonych usług na rzecz innego podmiotu, której zakres nie będzie pokrywał się z przedmiotem prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, a z treści umowy będzie jasno wynikać, że będzie ona zawarta poza prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą, to wówczas istotnie przychody z tytułu takiej umowy – jak słusznie stwierdziła Wnioskodawczyni – nie będą stanowić przychodów z działalności gospodarczej. Takie przychody należy – co do zasady – zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 ww. ustawy). Nadmienić przy tym należy, że jeżeli z przychodami tymi wiążą się prawa autorskie to w tej części przychody te będą kwalifikowane jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj