Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/4510-90/15-5/KC
z 9 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 13marca 2015 r. (data wpływu 16 marca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 marca 2015 r. (data wpływu 23 marca 2015 r.) oraz pismem z dnia 26 maja 2015 r. (data wpływu 28 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: X lub Wnioskodawca) jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym. Planowane jest dokonanie połączenia X z istniejącą spółką Y Sp. z o.o. (dalej: Y). Połączenie przeprowadzone zostanie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.; dalej: ksh), tj. przez przeniesienie całego majątku Y (spółki przejmowanej) na X (spółkę przejmującą) za udziały, które X wyda wspólnikom Y (łączenie się przez przejęcie). W ramach procesu połączenia X dokona podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę odpowiadającą wartości majątku Y (wartości wszystkich udziałów Y), co skutkować będzie utworzeniem nowych udziałów X. Nowo utworzone udziały X objęte zostaną przez wspólników Y, według stosunku wymiany, o którym mowa w art. 499 § 1 pkt 2 Ksh.

Nie jest przewidziane otrzymanie przez wspólników Y dopłat, o których mowa w art. 492 § 2 ksh. W rezultacie dokonania połączenia Y zostanie rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

W piśmie z dnia 26 maja 2015 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Głównym przedmiotem Jego działalności jest sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (PKD – 46.73.Z – przeważająca działalność Wnioskodawcy).
  2. Spółka Przejmowana (Y Sp. z o.o.) podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w Rzeczypospolitej Polskiej (jest polskim, rezydentem podatkowym).
  3. Połączenie spółek zostanie dokonane z uwagi na potrzeby rynku, warunkowane sytuacją gospodarczą #8722; w szczególności z uwagi na konieczność ograniczenia działalności do jednego podmiotu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w rezultacie połączenia po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w rezultacie dokonania połączenia nie powstanie po jego stronie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 12 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.; dalej: updop) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Wskazany przepis wymienia także otwarty katalog dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych. W dalszej kolejności zauważyć trzeba, że zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 updop, przy połączeniu spółek dla spółki przejmującej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej.

W zdarzeniu przyszłym opisanym przez Wnioskodawcę nie dojdzie do powstania żadnego przysporzenia, które mogłoby prowadzić do powstania podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych przychodu (dochodu) po stronie Wnioskodawcy. W rezultacie połączenia Wnioskodawca dokona podwyższenia kapitału zakładowego o całą wartość majątku Y, a nowo utworzone udziały na skutek podwyższenia kapitału zakładowego wydane zostaną wspólnikom Y według stosunku wymiany, o którym mowa w art. 499 § 1 pkt 2 Ksh. Nie dojdzie zatem do powstania nadwyżki wartości otrzymanego przez Wnioskodawcę majątku Y ponad wartość nominalną udziałów przyznanych wspólnikom Y. Z treści powołanych wcześniej przepisów updop wynika, że jedynie taka nadwyżka mogłaby potencjalnie podlegać opodatkowaniu lub mogłaby podlegać zwolnieniu, przy zachowaniu warunków, o których mowa w art. 10 ust. 4 updop Jednakże w zdarzeniu przyszłym opisanym w niniejszym wniosku rozważanie opodatkowania lub zwolnienia jest niecelowe, gdyż w ogóle nie dojdzie do powstania takiego zdarzenia podlegającego opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.), przy połączeniu lub podziale spółek:

  • dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej;
  • dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 15 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Stosownie do treści art. 10 ust. 5 ww. ustawy przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Wskazany powyżej przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, formułuje ogólną zasadę, iż przy połączeniu/dzieleniu spółek dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym. Planowane jest dokonanie połączenia X z istniejącą spółką Y Sp. z o.o. (dalej:Y). Połączenie przeprowadzone zostanie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ksh, tj. przez przeniesienie całego majątku Y (spółki przejmowanej) na X (spółkę przejmującą) za udziały, które X wyda wspólnikom Y (łączenie się przez przejęcie). W ramach procesu połączenia X dokona podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę odpowiadającą wartości majątku Y (wartości wszystkich udziałów Y), co skutkować będzie utworzeniem nowych udziałów X. Nowo utworzone udziały X objęte zostaną przez wspólników Y, według stosunku wymiany, o którym mowa w art. 499 § 1 pkt 2 Ksh. Nie jest przewidziane otrzymanie przez wspólników Y dopłat, o których mowa w art. 492 § 2 ksh. W rezultacie dokonania połączenia Y zostanie rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Połączenie spółek zostanie dokonane z uwagi na potrzeby rynku, warunkowane sytuacją gospodarczą #8722; w szczególności z uwagi na konieczność ograniczenia działalności do jednego podmiotu.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (z uwzględnieniem art. 10 ust. 5 tej ustawy), nie będzie stanowiła dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych dla Wnioskodawcy (spółki z o.o. – spółki przejmującej) wartość otrzymanego przez Nią majątku spółki przejmowanej, o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 10 ust. 4 tej ustawy.

Należy podkreślić, że zgodnie z regulacją zawartą art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów ust. 2 pkt 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Należy zauważyć, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów połączenia, a więc zbadanie czy istotnie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy. Wnioskodawca stosujący przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w trakcie tych postępowań będzie zobowiązany do wykazania, że połączenie spółek zostało przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj