Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-234/15-4/MG
z 19 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2015 r. (data wpływu 23 lutego 2015 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 24 kwietnia 2015 r. (data nadania 24 kwietnia 2015 r., data wpływu 27 kwietnia 2015 r.) na wezwanie organu z dnia 21 kwietnia 2015 r. Nr IPPB2/4511-234/15-2/MG (data nadania 21 kwietnia 2015 r., data doręczenia 23 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie udziałowca związanych z podziałem spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 23 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie udziałowca związanych z podziałem spółki przez wydzielenie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą rezydencję podatkową w Polsce (Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Wnioskodawca wraz inną osobą fizyczną z rezydencją podatkową w Polsce (dalej: Drugi Udziałowiec) posiadają udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Spółka Dzielona).


Spółka Dzielona prowadzi działalność w zakresie produkcji i instalacji urządzeń automatyki budynków. Spółka świadczy m.in. usługi serwisowe i konserwacyjne, wykonuje projekty, montaże technologiczne i automatyki, węzły cieplne oraz naprawę przyrządów.


Jednocześnie Spółka Dzielona odnotowuje wzrastającą rolą działalności administracyjnej w obszarach obsługi finansowo-księgowej, marketingowej, informatycznej, które to czynności prowadzone są dla potrzeb wewnętrznych Spółki Dzielonej, jak również, w coraz większym stopniu dla potrzeb podmiotów zewnętrznych z grupy M. oraz podmiotów niepowiązanych. Jednocześnie Spółka Dzielona podejmuje działania inwestycyjno -deweloperskie związane z prowadzeniem procesów budowlanych zmierzających do wytworzenia na posiadanym gruncie budynku o charakterze biurowym przeznaczonego pod wynajem podmiotom zewnętrznym oraz na potrzeby własne Spółki.


Ze względu na zasadniczą odmienność tych obszarów działalności od głównego profilu działalności M. (w branży produkcyjno-usługowej w zakresie produkcji węzłów cieplnych oraz produkcji i obsługi systemów automatyki przemysłowej, systemów grzewczych i instalacji p.poż., itp.) Spółka Dzielona podjęła decyzję o dokonaniu zmian w istniejącej strukturze organizacyjnej Spółki poprzez wyodrębnienie w ramach Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej dodatkowe i rozwijające się rodzaje działalności wskazane powyżej (działalność inwestycyjno-budowlana, działalność zarządzania i wynajmu budynków, działalność administracyjna, finansowo-księgowa, informatyczna, marketing) i skupienie jej w ramach wyodrębnionego Zespołu Administracji, Informatyki i Procesów Inwestycyjnych (dalej również: Zespół). Wyodrębnienie takie miało na celu uporządkowanie struktury Spółki Dzielonej i nadanie jej przejrzystości organizacyjnej.

Na dalszym etapie rozważane jest wydzielenie działalności powierzonej Zespołowi poza Spółkę Dzieloną celem zwiększenia przejrzystości i jasności struktury grupy M. i wyraźnego rozgraniczenia obszarów działalności poszczególnych podmiotów i przeniesieniu jej do innej spółki kapitałowej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Przejmująca).


Przeniesienie działalności Zespołu do Spółki Przejmującej nastąpi z wykorzystaniem procedury podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie (na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych), w ramach której wyodrębniona i skupiona w Zespole w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa działalność inwestycyjna i administracyjna zostanie przejęta przez Spółkę Przejmującą w zamian za udziały, które Spółka Przejmująca wyda udziałowcom Spółki Dzielonej. W założeniu w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie działalności inwestycyjnej i administracyjnej skupionej w Zespole skład udziałowy Spółki Dzielonej zostanie odzwierciedlony w przyszłym składzie udziałowym Spółki Przejmującej.

Powyższa restrukturyzacja ma na celu wzmocnienie pozycji rynkowej Spółki Dzielonej, która w wyniku reorganizacji będzie mogła skupić się na swojej działalności podstawowej (w zakresie produkcji węzłów cieplnych oraz produkcji i obsługi systemów automatyki przemysłowej, systemów grzewczych i instalacji p.poż., itp.).


Wydzielenie oraz przejęcie aktywów i pasywów związanych z działalnością Zespołu przez Spółkę Przejmującą zapewni również lepsze i bardziej optymalne wykorzystanie majątku w ramach grupy M.. Reorganizacja z udziałem Spółki Przejmującej będzie także pociągała za sobą korzyści dla udziałowców obu spółek: struktura działalności poszczególnych spółek zostanie uproszczona i będzie bardziej przejrzysta, co korzystnie wpłynie na możliwość podejmowania bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych. Dodatkowo, jako planowane efekty podziału można wskazać: więcej możliwości do efektywnego pomiaru rezultatów działalności prowadzonej przez Spółkę Dzieloną i Spółkę Przejmującą (również w porównaniu z innymi podmiotami prowadzącymi działalność analogiczną) oraz lepsze zarządzanie dostępnymi zasobami majątkowymi.


W związku z opisywanymi działaniami reorganizacyjnymi Zarząd Spółki podjął uchwałę o wyodrębnieniu w ramach struktury Spółki Dzielonej, zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów inwestycyjnych.


Zespół Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych został wyodrębniony w strukturze Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.


Wyodrębnienie organizacyjne.


Zespół Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych prowadzi własną działalność gospodarczą realizując między innymi następujące zadania:

  • usługowe prowadzenie rozliczeń finansowo księgowych dla potrzeb Spółki oraz podmiotów zewnętrznych,
  • usługi informatyczne świadczone dla podmiotów zewnętrznych oraz Spółki,
  • działalność marketingowa dla podmiotów zewnętrznych oraz na potrzeby Spółki
  • usługi w zakresie obsługi biurowej oraz doradztwa w zakresie prowadzenia działalności,
  • prowadzenie projektów inwestycyjnych w zakresie budowy budynku z przeznaczeniem na wynajem,
  • działania w zakresie pozyskiwania potencjalnych najemców dla projektu inwestycyjnego,
  • pozyskiwanie finansowania w zakresie projektów inwestycyjnych,
  • uzyskiwanie i zmiany pozwoleń w zakresie prowadzonych inwestycji,
  • administrowanie nieruchomościami,
  • obsługa administracyjna w zakresie pozyskiwania zgód i akceptacji organów administracji,
  • nadzór nad pracami budowlanymi w zakresie prowadzonych projektów inwestycyjnych,
  • zlecenia prac, pozyskiwanie wykonawców dla projektów inwestycyjnych, itp.


Nadzór nad działalnością Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych sprawuje Członek Zarządu Spółki - Kierownik Zespołu, któremu podlegają osoby przypisane do wykonywania funkcji związanych z działalnością Zespołu - samodzielna księgowa oraz główna księgowa, specjaliści ds. informatyki, pracownik marketingu (zatrudnienie w formie umów o pracę, umów o współpracy oraz innych dostępnych prawnie form zatrudnienia). W miarę potrzeby funkcje Zespołu wykonywane są przy pomocy podmiotów zewnętrznych.


W strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej, obok obszarów działalności powierzonych Zespołowi Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych, funkcjonują następujące zespoły branżowe zajmujące się prowadzeniem prac instalacyjnych w branży elektrycznej i sanitarnej, tj.: Zespół Konserwacji, Zespół Wentylacji i Klimatyzacji, Zespół Węzłów Cieplnych i Zespół Serwisu.

Zarówno obszar działalności Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych, jak i wymienione wyżej zespoły funkcjonują jako oddzielne linie biznesowe Spółki Dzielonej.


Wyodrębnienie finansowe i majątkowe.


Poszczególnym zespołom branżowym oraz Zespołowi Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych przydzielono numery zleceń, do których w systemie księgowym Spółki Dzielonej przyporządkowywane są oddzielne konta (konta analityczne) dające możliwość, dla potrzeb wewnętrznej sprawozdawczości identyfikacji rozliczeń związanych z funkcjonowaniem poszczególnych zespołów, w tym Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych (identyfikacja przychodów, kosztów, istniejących należności i zobowiązań). W ten sposób, pod względem księgowym, działalność każdego zespołu ewidencjonowana jest oddzielnie, a Spółka, na podstawie przeprowadzonej alokacji rozliczeń jest w stanie przygotowywać, na potrzeby wewnętrznej sprawozdawczości, prognozy finansowe wyników Zespołu oraz „roboczy” bilans/rachunek zysków i strat Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych (w celu wiarygodnej oceny kondycji finansowej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej).


Zespół Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych posiada również własne składniki majątkowe służące prowadzeniu działalności powierzonej Zespołowi m.in. sprzęt komputerowy wykorzystywany w prowadzonej działalności, drukarki, kopiarka oraz nieruchomość gruntowa przeznaczona pod działalność inwestycyjną w zakresie budowy budynku biurowego z przeznaczeniem na wynajem.


Składniki te będą podlegały przeniesieniu do Spółki Przejmującej w ramach podziału Spółki przez wydzielenie z jej działalności Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych. W oparciu o uzyskane składniki Spółka Przejmująca będzie prowadziła w dalszym ciągu działalność Zespołu w zakresie działalności administracyjnej, finansowej, informatycznej i marketingowej oraz kontynuowała prowadzenie procesu inwestycyjnego (na podstawie uzyskanego kredytu inwestycyjnego) obejmującego budowę budynku biurowego, który będzie przeznaczony na wynajem podmiotom zewnętrznym oraz podmiotom z grupy M..


Wyodrębnienie funkcjonalne.


Pod względem funkcjonalnym Zespół Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych stanowi zorganizowany zespół majątkowy i finansowy, zdolny do samodzielnego funkcjonowania na rynku w branży usług finansowo-księgowych, administrowania nieruchomościami, informatycznych i marketingowych.


Świadczy o tym m.in.: odpowiednia struktura, powierzone aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie działalności inwestycyjnej w zakresie budowy budynku na posiadanej nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem oraz działalności administracyjnej, finansowo -księgowej, informatycznej i marketingowej. Działalność prowadzona przez Zespół Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych będzie po podziale przez wydzielenie Spółki Dzielonej kontynuowana w Spółce Przejmującej.


W wyniku podziału Spółki przez wydzielenie i przeniesienia do Spółki Przejmującej Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych cała dotychczasowa aktywność Spółki w zakresie usług finansowo-księgowych, administrowania nieruchomościami, informatycznych i marketingowych zostanie skupiona w Spółce Przejmującej. Natomiast Spółka Dzielona w dalszym ciągu będzie prowadziła działalność podstawową związaną z instalacjami i automatyką budynków, realizując jednocześnie swoje plany rozwojowe. Wydzielenie Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych nie będzie stanowiło jakiejkolwiek przeszkody w dalszym funkcjonowaniu Spółki Dzielonej, ponieważ majątek, personel i jej struktura organizacyjna stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP samodzielnie realizującą określone zadania gospodarcze - Spółka po podziale i wydzieleniu Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych w sposób niezakłócony będzie prowadziła własną działalność gospodarczą.


Podział Spółki Dzielonej planowany jest na 2015 r.


Przedmiotowy wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z czym pismem z dnia 21 kwietnia 2015 r. Nr IPPB2/4511-234/15-2/MG wezwano Wnioskodawcę do doprecyzowania przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, poprzez wyjaśnienie:

  • czy zespół składników materialnych i niematerialnych wydzielony ze Spółki w ramach podziału będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, oraz zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce po podziale również będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 24 kwietnia 2015 r. (data wpływu 27 kwietnia 2015 r.), w którym wyjaśnił, że kwestia oceny, czy zespół składników materialnych i niematerialnych (majątek) wydzielony w ramach podziału ze Spółki (której Wnioskodawca jest udziałowcem) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz czy zespół składników materialnych i niematerialnych (majątek) pozostający w Spółce po podziale będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PDOF), była przedmiotem pytania pierwszego sformułowanego we wniosku.


W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca przedstawił wszystkie konieczne elementy do oceny uznania obydwu zespołów składników (majątków) za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PDOF - wskazał m.in. na istniejące wyodrębnienie pod względem organizacyjnym, finansowym, majątkowym oraz funkcjonalnym obydwu zespołów składników, a także ich samodzielność w zakresie realizacji zadań gospodarczych.


W tym kontekście zasadniczą intencją i celem Wnioskodawcy w ramach procedury interpretacyjnej było właśnie uzyskanie tego rodzaju urzędowego potwierdzenia wydanego przez organ interpretacyjny, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych (majątek) wydzielony ze Spółki w ramach podziału jak i zespół składników materialnych i niematerialnych (majątek) pozostający w Spółce, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, tym bardziej, że przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności wskazują na spełnienie w przypadku obydwu zespołów składników materialnych i niematerialnych (wydzielonego i pozostającego w Spółce) warunków definicyjnych zorganizowanej części przedsiębiorstwa z art. 5a pkt 4 ustawy o PDOF.


W przekonaniu Wnioskodawcy - w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego zawierającego komplet informacji i danych koniecznych do takiej oceny (na co wskazują okoliczności, że w tym zakresie organ nie żądał uzupełnienia zdarzenia przyszłego) oraz sformułowanego przez Wnioskodawcę pytania interpretacyjnego - to na organie podatkowym spoczywa obowiązek udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy charakter tego zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PDOF.


Niemniej, w ramach doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, Wnioskodawca wskazuje dodatkowo, że, w jego ocenie, zespół składników materialnych i niematerialnych (majątek) wydzielony w ramach podziału ze Spółki oraz zespół składników materialnych i niematerialnych (majątek) pozostający w Spółce po podziale będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PDOF - Wnioskodawca dał temu wyraz we własnym stanowisku przedstawionym w sprawie.


Wnioskodawca wskazuje przy tym ponownie, że żądanie potwierdzenia powyższej kwestii było przede wszystkim skierowane do organu podatkowego.


Dodatkowo Wnioskodawca zwraca uwagę, że Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów w interpretacji indywidualnej wydanej na wniosek Spółki, której Wnioskodawca jest udziałowcem, potwierdził, że wydzielony ze Spółki w ramach podziału zespół składników materialnych i niematerialnych (majątek) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług (interpretacja indywidualna z 17 kwietnia 2015 r., nr IPPP3/4512-159/15-2/MC).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w przedstawionej sytuacji, majątek wydzielony ze Spółki w ramach podziału i pozostający w Spółce po podziale stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PDOF?
  2. Czy w związku z opisanym podziałem Spółki przez wydzielenie Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych, operacja ta, w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7 oraz ust. 8 ustawy o PDOF, pozostanie dla Wnioskodawcy, na moment podziału Spółki, neutralna podatkowo w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PDOF)?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Pytanie Nr 1 i 2


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji zespoły składników majątkowych - zespół wydzielany ze Spółki oraz zespół pozostający w Spółce po podziale - stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w znaczeniu wynikającym z brzmienia art. 5a pkt 4 ustawy ó PDOF. W tej sytuacji nie znajdzie zatem zastosowania art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PDOF, który po stronie udziałowca spółki dzielonej przy podziale przez wydzielenie kreuje przychód w wysokości nadwyżki nominalnej wartości udziałów (akcji) objętych w spółce przejmującej nad kwotą wydatków poniesionych przez udziałowca na objęcie udziałów spółki dzielonej wyłącznie w sytuacji, gdy majątek przejmowany oraz pozostający w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji, zastosowanie będzie w tym przypadku miał art. 24 ust. 8 ustawy o PDOF, zgodnie z którym, w przypadku podziału przez wydzielenie dochód udziałowca spółki dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek, ale dopiero w momencie zbycia udziałów/akcji Spółki Przejmującej.


Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o PDOF, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.


Przy tym, w zakresie pojęcia przedsiębiorstwa ustawa o PDOF w art. 5a pkt 3 zawiera odesłanie do definicji zawartej w art. 55(1) Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Wobec powyższego, zdaniem Spółki, wydzielony Zespół Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych spełnia wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, pozwalające uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa z art. 5a pkt 4 ustawy o PDOF, która działa w strukturach Spółki jako samodzielne i niezależne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania gospodarcze.


Segment działalności inwestycyjnej i administracyjnej skupiony w Zespole został formalnie wyodrębniony w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej poprzez powierzenie mu niezbędnych składników majątkowych oraz przydzielenie pracowników niezbędnych do realizowania określonych zadań z zakresu tej działalności. Wydzielona część działalności jest organizacyjnie samodzielna w strukturze przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej i osiąga własne przychody, ponosi własne koszty związane z realizowaną działalnością gospodarczą. Prowadzona dokumentacja księgowa Spółki Dzielonej zapewnia możliwość, dla potrzeb sprawozdawczości wewnętrznej Spółki, identyfikacji rozliczeń związanych z funkcjonowaniem Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych (przychodów, kosztów, istniejących należności i zobowiązań), a Spółka, na podstawie przeprowadzonej alokacji rozliczeń jest w stanie przygotowywać na potrzeby wewnętrznej sprawozdawczości prognozy finansowe wyników Zespołu oraz „roboczy” bilans/ rachunek zysków i strat Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych. Do wyodrębnionego działu przyporządkowane są zobowiązania związane z działalnością inwestycyjną i administracyjną. Zespół Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych odznacza się odrębnością organizacyjną i finansową oraz posiada własne składniki majątkowe, w tym zobowiązania - w ramach Spółki zatem funkcjonuje jak samodzielne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania, co wypełnia przesłanki z art. 5a pkt 4 ustawy o PDOP - jednocześnie działalność ta będzie kontynuowana w oparciu o tę zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa przez Spółkę Przejmującą.


Zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy o PDOF, w przypadku podziału spółek kapitałowych, co do zasady, z wyjątkiem sytuacji opisanej w art. 24 ust. 5 pkt 7 i ust. 8d ustawy o PDOF, dochód (przychód) wspólnika spółki dzielonej - określony jako nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej - nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek. Art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PDOF stanowi natomiast, że, jeśli przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to po stronie udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej opodatkowaniu podlega ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) objętych w spółce przejmującej nad kwotą wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie (nabycie) udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem. Wykładnia językowa przepisu art. 24 ust. 5 pkt 7 oraz ust. 8 ustawy o PDOF prowadzi do wniosku, że w przypadku podziału przez wydzielenie dochód (przychód) do opodatkowania - na moment podziału dla udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej podlegającej podziałowi powstaje wyłącznie, jeżeli przynajmniej jeden z majątków - pozostały w spółce podlegającej podziałowi lub przejmowany na skutek podziału przez inny podmiot - nie stanowi zorganizowanej część przedsiębiorstwa.


W związku z tym, że do Spółki Przejmującej wniesiona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa, a jednocześnie majątek pozostający w Spółce po podziale również stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w wyniku opisanego wyżej podziału Spółki przez wydzielenie Zespołu Administracji, Informatyki i Projektów Inwestycyjnych po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu z tego tytułu - art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PDOF nie będzie miał w tej sytuacji zastosowania - zastosowanie znajdzie w tym przypadku art. 24 ust. 8 ustawy o PDOF, zgodnie z którym dochód (przychód) udziałowca spółki dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek- transakcja ta z jego perspektywy jest neutralna podatkowo.


Stanowisko Spółki w tym zakresie potwierdzają interpretacje podatkowe, m.in.: interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2014 r. (nr IPPB2/415-93/14 -4/MK) i z 16 września 2013 r. (nr IPPB2/415-529/13-2/MK) oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 października 2013 r. (nr IBPBII/2/415-777/13/ AK).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj