Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/4510-1-34/15-2/ŁM
z 28 kwietnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2015 r. (data wpływu 30 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Polski.

Obecnie Spółka jest wyłącznym wspólnikiem A (dalej: A) – spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, której głównym przedmiotem działalności jest działalność deweloperska.

Majątek A został zakupiony lub wytworzony przez tę spółkę we własnym zakresie. Żaden ze składników majątku A nie został wniesiony do tej spółki w drodze wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W zależności od uwarunkowań rynkowych, w przyszłości może zostać podjęta decyzja o likwidacji A w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2013 r., Dz.U. Nr 1030, ze zm., dalej: KSH).

W toku postępowania likwidacyjnego zobowiązania A wobec jej wierzycieli zostaną zabezpieczone przez Spółkę, która jako jedyny udziałowiec A wstąpi we wszystkie zobowiązania tej spółki.

Mając na uwadze, iż interesy wierzycieli A zostaną zabezpieczone w opisany powyżej sposób (a tym samym zostanie zrealizowany cel postępowania likwidacyjnego), nie będzie konieczności zbywania majątku A. W konsekwencji w takim przypadku cały majątek A zostanie przekazany Spółce w trybie określonym w przepisach KSH.

Ewentualna likwidacja A nastąpiłaby po upływie 2 lat od dnia objęcia udziałów tej spółki przez Spółkę.

Po zakończeniu procesu likwidacji A Spółka będzie kontynuować przy użyciu otrzymanego majątku działalność polegającą na zarządzie nieruchomością komercyjną lub w przypadku uzyskania korzystnej oferty, sprzeda objęte składniki majątku A.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Spółka wnosi o potwierdzenie, że w przypadku ewentualnej sprzedaży środków trwałych, które zostaną objęte przez Spółkę w związku z likwidacją A, koszt uzyskania przychodów Spółki stanowić będzie niezamortyzowana część wartości początkowej tych środków trwałych określonej zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku ewentualnej sprzedaży środków trwałych, które zostaną objęte przez Spółkę w związku z likwidacją A, koszt uzyskania przychodów Spółki stanowić będzie niezamortyzowana część wartości początkowej tych aktywów określonej zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

– wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

W opinii Spółki wartość wydatków poniesionych na nabycie podlega „aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami”, o której mowa w art. 16g ustawy o CIT.

Tym samym, zdaniem Spółki, należy uznać, iż – w przypadku sprzedaży środków trwałych, które zostaną objęte przez Spółkę w wyniku likwidacji A – koszt uzyskania przychodów Spółki stanowić będzie niezamortyzowana część wartości początkowej tych środków trwałych, która – mając na względzie, iż omawiane środki trwałe zostaną nabyte przez Spółkę w wyniku likwidacji A – powinna zostać określona zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, tj. jako wartość ustalona przez Spółkę na moment objęcia tych aktywów, nie wyższa od ich wartości rynkowej.

Wskazane stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo:

  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji z 25 kwietnia 2012 r. (sygn. IPPB3/423-57/12-3/PK1) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym „wartość początkowa Nieruchomości oraz innych ŚT i WNiP otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją W. pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz powiększona o ewentualne nakłady, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w przypadku ewentualnej sprzedaży Nieruchomości i innych składników majątkowych otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją...”;
  2. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji z 18 czerwca 2012 r. (sygn. IPPB3/423-178/12-2/MS) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym „wartość początkowa Nieruchomości oraz innych środków trwałych otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją A pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz powiększona o ewentualne nakłady, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w przypadku ewentualnej sprzedaży Nieruchomości i innych składników majątkowych otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją A”;
  3. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w interpretacji z 19 października 2011 r. (sygn. ITPB3/423-408/11/DK) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym „wartością początkową ŚT i WNiP (w tym maszyn i linii produkcyjnych) otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją Spółki nabywanej, która będzie stanowiła podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) – w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych”.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie przedstawionego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że obecnie Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest wyłącznym wspólnikiem spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski. Majątek spółki kapitałowej został zakupiony lub wytworzony przez tę spółkę we własnym zakresie. Żaden z tych składników nie został wniesiony do tej spółki w drodze wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W przyszłości może zostać podjęta decyzja o likwidacji spółki kapitałowej. Cały majątek likwidacyjny spółki kapitałowej zostanie przekazany Spółce. Ewentualna likwidacja spółki kapitałowej nastąpiłaby po upływie 2 lat od dnia objęcia udziałów tej spółki przez Spółkę. Po zakończeniu procesu likwidacji Spółka będzie kontynuować przy użyciu otrzymanego majątku działalność likwidowanej spółki kapitałowej, a w przypadku uzyskania korzystnej oferty – sprzeda objęte składniki majątku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.): dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.

Zatem w związku z likwidacją spółki kapitałowej Wnioskodawca uzyska dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych o wartości majątku przekazanego przez likwidowaną spółkę kapitałową na rzecz Wnioskodawcy.

Wobec powyższego Spółka będzie zobowiązana do wprowadzenia wszystkich otrzymanych w związku z ww. zdarzeniem składników majątku (stanowiących środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne) do swojej ewidencji, a ich wartość początkową określi na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast w odniesieniu do odpłatnego zbycia przez Spółkę wskazanych składników majątkowych zastosowanie znajdą przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów oraz sposobu ich ustalania.

I tak – zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Na podstawie natomiast art. 15 ust. 1i pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 12 ust. 5-6a, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14a, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14a, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług – pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1ia ww. ustawy: w przypadku, o którym mowa w ust. 1i pkt 3, przepis art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a stosuje się odpowiednio.

Należy wskazać, że powyższe przepisy mają zastosowanie w przypadkach, gdy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych otrzymują swoje należności przez wykonanie świadczenia niepieniężnego, które stanowi uregulowanie zobowiązania wobec podatnika przez zobowiązanego. Z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Likwidowana spółka kapitałowa ureguluje swoje zobowiązanie z tytułu likwidacji na rzecz Spółki wydając swój majątek (świadczenie niepieniężne). Tym samym likwidowana spółka kapitałowa opodatkuje takie zdarzenie zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a Spółka – zgodnie ze wskazanym na wstępie art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Zatem w sytuacji, gdy Spółka zbędzie otrzymane w ten sposób składniki majątku, będzie zobowiązana określić koszty uzyskania przychodów z tego zbycia na podstawie art. 15 ust. 1i pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. kosztem podatkowym będzie różnica między wartością tych składników a dokonanymi od nich odpisami amortyzacyjnymi.

Reasumując – w przypadku ewentualnej sprzedaży środków trwałych, które zostaną objęte przez Spółkę w związku z likwidacją spółki kapitałowej, koszt uzyskania przychodów Spółki stanowić będzie wartość tych środków trwałych, określona na podstawie cen rynkowych, pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj