Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/4512-760/15-4/AO
z 29 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 3 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 7 października 2015 r. znak IPPP2/4512-760/15-2/AO (data doręczenia 12 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia przez likwidowaną spółkę cywilną w deklaracji VAT-7 towaru przekazanego nieodpłatnie przez wspólnika (pytanie nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia przez likwidowaną spółkę cywilną w deklaracji VAT-7 towaru przekazanego nieodpłatnie przez wspólnika, uzupełniony pismem z dnia 14 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 7 października 2015 r. znak IPPP2/4512-760/15-2/AO (data doręczenia 12 października 2015 r.).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Firma D. została założona 1 lutego 2010 r. przez dwóch wspólników: A. i D..
Jeden ze wspólników tj. A. przekazał spółce cywilnej na podstawie dokumentu WZ brylanty, które zakupił jako firma „D.” (osoba fizyczna) w Belgii, a zakup udokumentowano fakturami (nabycie wewnątrzwspólnotowe) z VAT-em 0%, rozliczone w deklaracji VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Od dnia 1 marca 2015 r. spółka „D.” S.C. zrezygnowała z wynajmowanego lokalu i chce pozostałe brylanty przenieść z powrotem do obecnego zakładu wspólnika A. (firma „D.” - osoba fizyczna).


Spółka w najbliższym czasie zostanie zlikwidowana.


W piśmie uzupełniającym złożony wniosek Wnioskodawca wskazał, że:

  • Wspólnik S-ki „D.” S.C. A. przekazał Spółce brylanty, o których mowa we wniosku nieodpłatnie, jako wkład.
  • Przekazanie ww. brylantów nie podlegało opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług.
  • Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
  • Spółka zajmuje się produkcją biżuterii z brylantami i sprzedażą jej, podlegającą opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług, w sklepie detalicznym, czyli ww. brylanty nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej.
  • Spółka w stosunku do nabytych brylantów nie posiadała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
  • Ww. brylanty nie zostaną przeniesione do zakładu Wspólnika przed likwidacją Wnioskodawcy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w deklaracji VAT-7 w momencie likwidacji spółki Wnioskodawca musi wykazać kwotę podatku należnego ze spisu z natury ww. brylantów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)


Stanowisko Wnioskodawcy,


Wnioskodawca uważa, że skoro kamienie były pierwotnie zakupione w Belgii i udokumentowane fakturami (nabycie wewnątrzwspólnotowe) z VAT-em 0%, a następnie przekazane Spółce również bez VAT (dokumentem WZ) to nie należy wykazywać ich w deklaracji VAT-7 w momencie likwidacji Spółki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Stosownie do art. 5 ust. 3 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14 (…).


Na podstawie art. 14 ust. 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jak stanowi art. 14 ust. 4 ww. ustawy przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego


Stosownie do postanowień art. 14 ust. 5 ww. ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.


Obowiązek podatkowy – zgodnie z art. 14 ust. 6 ww. ustawy - w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.


Z przedstawionej treści wniosku wynika, że firma „D.” S.C. została założona 1 lutego 2010 r. przez dwóch wspólników: „D.” A. i D.. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jeden ze wspólników tj. A. przekazał spółce cywilnej na podstawie dokumentu WZ brylanty, które zakupił jako firma „D.”(osoba fizyczna) w Belgii, a zakup udokumentowano fakturami (nabycie wewnątrzwspólnotowe) z VAT-em 0%, rozliczone w deklaracji VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wspólnik Spółki „D.” S.C. A. przekazał Spółce brylanty, o których mowa we wniosku nieodpłatnie, jako wkład. Przekazanie ww. brylantów nie podlegało opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług. Spółka w stosunku do nabytych brylantów nie posiadała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka zajmuje się produkcją biżuterii z brylantami i sprzedażą jej w sklepie detalicznym, podlegającą opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług, czyli ww. brylanty nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej.

Od dnia 1 marca 2015 r. spółka „D.” S.C. zrezygnowała z wynajmowanego lokalu i chce pozostałe brylanty przenieść z powrotem do obecnego zakładu wspólnika A. (firma „D.” - osoba fizyczna). Spółka w najbliższym czasie zostanie zlikwidowana. Ww. brylanty nie zostaną przeniesione do zakładu Wspólnika przed likwidacją Wnioskodawcy.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą obowiązku rozliczenia, w deklaracji VAT-7 w momencie likwidacji spółki, brylantów przekazanych nieodpłatnie Spółce przez wspólnika.


Na podstawie powyższych przepisów opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług po zaprzestaniu działalności podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, jeżeli w stosunku do nich podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem opodatkowaniu podlegają wszystkie środki trwałe oraz towary handlowe, które na dzień likwidacji prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej znajdują się w jego posiadaniu, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych składników majątkowych.

W świetle powołanych przepisów i przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że skoro w stosunku do nabytych brylantów Spółka nie posiadała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego to w sytuacji likwidacji działalności gospodarczej Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wykazania tych towarów w spisie z natury. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wykazania ww. towarów w deklaracji VAT-7 w momencie likwidacji Spółki i opodatkowania ich podatkiem VAT na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 w związku z ust. 4 tego artykułu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie pytania nr 1 wniosku. Natomiast w zakresie pytania nr 2 wniosku zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj