Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/4511-263/15/RH
z 8 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 770 ze późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2015 r. (data wpływu 9 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania darowizny udziałów w spółce z o.o. - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W 9 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania darowizny udziałów w spółce z o.o.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


E. Sp. J. z siedzibą w P. jest udziałowcem E. Sp. z o.o. z siedzibą w P. Udziałowcami E Sp. z o.o. są także trzy osoby fizyczne, tj. dzieci wspólników E. Sp. J., w tym Wnioskodawca.

Wspólnicy E. Sp. J., tj. zamierzają na podstawie umowy darowizny przekazać udziały w E. Sp. z o.o. na rzecz swoich dzieci, w tym również na rzecz Wnioskodawcy. Przedmiotem darowizny będą wszystkie udziały E. Sp. z o.o. posiadane przez E. Sp. J. Powyższe skutkować będzie wycofaniem udziałów z majątku spółki jawnej i przekazaniem ich do majątku osobistego dzieci wspólników spółki jawnej, w tym do majątku osobistego Wnioskodawcy.

Przed przystąpieniem do zawarcia umowy darowizny Wnioskodawca chciałby potwierdzić, czy prawidłowo rozpoznał skutki podatkowe związane z przekazaniem na podstawie umowy darowizny udziałów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i w zakresie podatku od spadków i darowizn.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy darowizna udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez spółkę jawną stanowi czynność, która podlega przepisom ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisom ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn?
  2. Czy darowizna udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przedstawionym stanie faktycznym, przez spółkę jawną będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, przy zachowaniu przewidzianych we wskazanym przepisie warunków zwolnienia, tj. zgłoszenia nabycia rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy?


Wnioskodawca wskazuje, iż spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają poszczególni wspólnicy spółki jawnej. Z tego powodu, zdaniem Wnioskodawcy, także darowane udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – w myśl przepisów prawa podatkowego – darowane będą przez jej wspólników jako osoby fizyczne.

W rezultacie darowizna udziałów spółki z o.o. przez spółkę jawną, dokonana przez rodziców, którzy są wspólnikami spółki jawnej na rzecz dzieci wspólników - o ile zostaną w ustawowym terminie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - korzystają ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Darowizna taka będzie również zwolniona na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje się za nieprawidłowe.


Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynikających z przekazania przez spółkę jawną w drodze darowizny udziałów w spółce z o.o. W zakresie podatku od spadków i darowizn zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że E. Sp. J. jest udziałowcem E. Sp. z o.o. Udziałowcami E.Sp. z o.o. są także trzy osoby fizyczne, tj. dzieci wspólników E. Sp. J., w tym Wnioskodawca. Wspólnicy E. Sp. J., tj. – rodzice Wnioskodawcy – zamierzają na podstawie umowy darowizny przekazać udziały w E. Sp. z o.o. na rzecz swoich dzieci, w tym również na rzecz Wnioskodawcy. Przedmiotem darowizny będą wszystkie udziały E. Sp. z o.o. posiadane przez E. Sp. J. Powyższe skutkować będzie wycofaniem udziałów z majątku spółki jawnej i przekazaniem ich do majątku osobistego dzieci wspólników spółki jawnej, w tym do majątku osobistego Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powyższego, w kontekście cytowanych przepisów, należy wskazać, iż darowizna udziałów w spółce z o.o. dokonana na rzecz osoby fizycznej (Wnioskodawcy), podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza jej opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj