Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/4510-551/15-4/PS
z 21 sierpnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2015 r. (data wpływu 19 czerwca 2015 r.) uzupełnionego pismem z dnia 27 lipca 2015 r. (data nadania 27 lipca 2015 r., data wpływu 30 lipca 2015 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 21 lipca 2015 r. Nr IPPB5/4510-551/15-2/PS (data nadania 21 lipca 2015 r., data doręczenia 24 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych działalności prowadzonej na terytorium Polski – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych działalności prowadzonej na terytorium Polski.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność w Polsce za pośrednictwem zarejestrowanego w Polsce oddziału. Do w/w oddziału alokowane są koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z funkcjonowaniem tego oddziału. Do oddziału alokowane są również przychody wynikające ze sprzedaży oprogramowania na terytorium Polski. W celu osiągania przychodów Wnioskodawca ponosi m.in. koszty licencji udzielanych mu przez powiązaną spółkę mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii. Powiązanie ze spółką mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii polega na tym, że w/w spółka posiada w kapitale Wnioskodawcy więcej niż 25% udziałów nieprzerwanie przez okres dłuższy od 2 lat.


W piśmie z dnia 27 lipca 2015 r. (data nadania 27 lipca 2015 r., data wpływu 30 lipca 2015 r.) Pełnomocnik Spółki wskazał, że:

  1. Przychody i koszty z tytułu sprzedaży oprogramowania komputerowego są związane działalnością Oddziału na terenie Polski. Oddział zajmuje się sprzedażą licencji na oprogramowanie A. Pracownicy zatrudnieni przez Mocodawcę w Polsce zajmują się między innymi marketingiem i zdobywaniem nowych klientów na polskim rynku.
  2. Spółka zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży oprogramowania komputerowego Spółki A. z Wielkiej Brytanii na terenie Niemiec, natomiast na terenie Polski tym pośrednictwem zajmuje się Spółka działając poprzez Oddział.
  3. Spółka (ani Oddział) nie użytkują nabytego oprogramowania i nie dochodzi do przekazania praw autorskich Spółce/Oddziałowi. Spółka nie nabywa prawa do kopiowania, powielania czy modyfikowania oprogramowania będącego przedmiotem licencji. Spółka zakupuje oprogramowanie i przekazuje je finalnym odbiorcom w formie plików licencyjnych wraz z kodami dostępu oraz dokumentacją niezbędną do instalacji i użytkowania programów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy wydatki ponoszone z tytułu licencji, w części alokowanej do polskiego oddziału korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 21 ust. 3-5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn zm.) (dalej: Ustawa o CIT), a zatem nie powstaje obowiązek pobrania podatku u źródła w Polsce?


Zdaniem Wnioskodawcy nie powstaje obowiązek pobrania podatku u źródła w Polsce od wyżej wymienionych wydatków. Zgodnie bowiem z art. 21 ust 3-5 Ustawy o CIT przychody z tytułu odsetek i należności licencyjnych, uzyskane po dniu 1 lipca 2013 r., zwolnione są od podatku dochodowego, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

  • wypłacającym należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bądź położony na terytorium Polski zagraniczny zakład spółki, podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym w państwie członkowskim Unii Europejskiej (o ile wypłacane przez ten zakład należności licencyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów przy określaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce),
  • uzyskującym przychody jest spółka podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (podlegająca tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w państwie rezydencji od całości osiąganych dochodów),.
  • spółka dokonująca lub uzyskująca płatność posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów w kapitale drugiej spółki,
  • udziały w wysokości nie mniejszej niż 25% są w posiadaniu wspólników nieprzerwanie przez okres minimum 2 lat, przy czym warunek ten nie musi być spełniony w momencie otrzymania płatności.


W uproszczeniu można więc stwierdzić, iż warunki te będą spełnione, gdy Spółki będą ze sobą powiązane kapitałowo bezpośrednio przez posiadanie udziałów w wysokości co najmniej 25% nieprzerwanie przez okres 2 lat Spełnienie tych warunków uprawniać będzie do zwolnienia od opodatkowania wypłacanych należności licencyjnych z podatku u źródła.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kwoty wynagrodzenia za korzystanie z licencji wobec powiązanej spółki mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii, które będą alokowane przez Wnioskodawcę do polskiego oddziału jako jego koszt, będą zwolnione od opodatkowania podatkiem od osób prawnych na podstawie w/w przepisów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj