Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-479/15-3/KK
z 12 sierpnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2015 r. (data wpływu 25 maja 2015 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wynikających z zastosowania ograniczeń zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 25 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wynikających z zastosowania ograniczeń zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „PDOP”) od całości osiąganych dochodów. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest inna spółka kapitałowa, będąca również polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Udziałowiec”).

W przeszłości Wnioskodawca otrzymał pożyczkę/pożyczki od Udziałowca, posiadającego 100% udziałów w kapitale Spółki. Kwota pożyczki/pożyczek została przekazana Wnioskodawcy przed 1 stycznia 2015 r.

W 2014 r. część odsetek naliczonych od tej pożyczki/tych pożyczek została wniesiona do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: „SKA”), w której akcjonariuszem posiadającym więcej niż 25% akcji jest udziałowiec Wnioskodawcy. SKA nie jest ani wspólnikiem Wnioskodawcy ani wspólnikiem udziałowca Wnioskodawcy. Rok podatkowy SKA nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 listopada 2013 r. do 30 września 2015 r. Zatem do 30 września 2015 r. w odniesieniu do SKA stosują się przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.

Zatem obecnie, Wnioskodawca posiada zobowiązanie do Udziałowca z tytułu spłaty kwoty głównej pożyczki wraz z odsetkami naliczonymi po dacie aportu, jak i wobec SKA z tytułu zapłaty odsetek wniesionych aportem.


Wnioskodawca zamierza dokonać uregulowania zobowiązań wobec SKA z tytułu odsetek wniesionych aportem oraz Udziałowca z tytułu pożyczki/pożyczek udzielonych oraz odsetek naliczonych od tych pożyczek. Wyżej wymienione uregulowanie zobowiązań może nastąpić w formie gotówkowej, bądź też w wyniku potrącenia.

W przyszłości możliwe jest dokonanie przeniesienia przez Udziałowca posiadanych wierzytelności wobec Wnioskodawcy do innego podmiotu niebędącego ani 25% udziałowcem Wnioskodawcy ani wspólnikiem Udziałowca posiadającym 25% jego akcji / udziałów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku spłaty odsetek od pożyczki/ pożyczek udzielonych przez Udziałowca, w wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP, spółka powinna uwzględnić zadłużenie jedynie wobec Udziałowca i wspólników Udziałowca posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) Udziałowca?
  2. Czy do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP uwzględnia się kwotę kapitału i odsetek uregulowanych w danym dniu?
  3. Czy w przypadku gdy na dzień zapłaty odsetek zadłużenie Spółki wobec Udziałowca i wspólników Udziałowca posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) Udziałowca nie przekroczy trzykrotności kapitału zakładowego Wnioskodawcy, cała kwota zapłaconych odsetek będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przy spłacie odsetek od pożyczek udzielonych przez Udziałowca, w wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP, spółka powinna uwzględnić zadłużenie jedynie wobec Udziałowca i wspólników Udziałowca posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) Udziałowca.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Na wstępie Wnioskodawca pragnie wskazać, że zgodnie z art. 7. ust. 1 ustawy zmieniającej do odsetek od pożyczek (kredytów), w przypadku których kwota udzielonej podatnikowi pożyczki (kredytu) została temu podatnikowi faktycznie przekazana przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 oraz ust. 6 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2015 r.

Z kolei w myśl art. 17 ustawy zmieniającej ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.


Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, kwota pożyczki/ pożyczek została przekazana Wnioskodawcy przed 1 stycznia 2015 r., tj. przed wejściem w życie ustawy zmieniającej.

Biorąc pod uwagę powoływane wyżej przepisy ustawy zmieniającej, w odniesieniu do pożyczki/ pożyczek będących przedmiotem niniejszego wniosku udzielonych Wnioskodawcy przez Udziałowca zastosowanie znajdą przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1

Zgodnie z art .16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej wspólnika posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo wspólników posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego wspólnika osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Z kolei, przepis art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o PDOP stanowi, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam wspólnik posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych wspólników oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP wynika, że proces ustalenia, czy dane finansowanie podlega restrykcjom cienkiej kapitalizacji jest dwustopniowy, tj. podlega ocenie na moment udzielenia pożyczki i następnie finalnie na moment spłaty odsetek. Zatem jeżeli pożyczka została udzielona przez wspólnika posiadającego co najmniej 25% udziałów (akcji) Spółki, to odsetki od tej pożyczki będą podlegały ograniczeniom o tzw. cienkiej kapitalizacji. W przeciwnym razie, restrykcje dotyczące cienkiej kapitalizacji nie mają zastosowania.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca otrzymał pożyczkę/ pożyczki od Udziałowca posiadającego 100% udziałów w kapitale Spółki. Co więcej, w 2014 r. część odsetek naliczonych od tej pożyczki/tych pożyczek zostały wniesione do SKA, w której akcjonariuszem posiadającym więcej niż 25% akcji jest Udziałowiec Wnioskodawcy.

Z analizy art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP wynika, że udzielenie pożyczki przez podmiot będący w chwili zawarcia , umowy pożyczki kwalifikowanym udziałowcem powoduje, że do pożyczki będą miały zastosowania ograniczenia dotyczące cienkiej kapitalizacji i to pomimo, iż spłata części odsetek nastąpi już do SKA (w wyniku przeniesienia wierzytelności z tytułu odsetek przez Udziałowca do SKA).

Jako że pożyczka/pożyczki udzielone zostały przez wspólnika Spółki to, zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanej sprawie zastosowanie znajdzie art. l6 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP. W szczególności w opinii Wnioskodawcy ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o PDOP nie powinny mieć zastosowania w przedstawionym wyżej stanie faktycznym, jako że pożyczka/ pożyczki nie zostały udzielone przez spółkę siostrę.

Z literalnego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP wynika, że do wartości zadłużenia na potrzeby tzw. cienkiej kapitalizacji należy brać pod uwagę zadłużenie wobec wspólnika posiadającego 100% udziałów Wnioskodawcy oraz innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) tego wspólnika.

Jako, że SKA nie jest ani wspólnikiem Wnioskodawcy ani wspólnikiem Udziałowca Wnioskodawcy, to w opinii Wnioskodawcy, Spółka nie powinna uwzględniać w wartości zadłużenia zobowiązań wobec SKA - z uwagi na fakt, że art. 16 ust. 1 pkt 61 nie znajduje zastosowania w analizowanej sytuacji.

Co więcej, art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawa o PDOP ogranicza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez inną spółką. Niemniej jednak, do września 2015 r. w odniesieniu do SKA stosują się przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. Zatem SKA nie spełnia definicji spółki, o którym mowa w art. 4a pkt 21 ustawy o PDOP - z uwagi na fakt, że do września 2015 r. SKA nie będzie podatnikiem PDOP. W konsekwencji, zadłużenie Wnioskodawcy wobec SKA nie powinno być wliczone do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. l pkt 60 ustawy o PDOP.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przypadku spłaty odsetek od pożyczki/ pożyczek udzielonych przez Udziałowca, w wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP, Spółka powinna uwzględnić, zadłużenie jedynie wobec Udziałowca i wspólników Udziałowca posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) Udziałowca.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP nie uwzględnia się kwoty kapitału i odsetek uregulowanych w danym dniu.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej wspólnika posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo i wspólników posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego wspólnika osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Z kolei, przepis art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o PDOP stanowi, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam wspólnik posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych wspólników oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Przepisy podatkowe nie precyzują pojęcia wartości zadłużenia, wskazując jedynie podmioty, względem których należy - ustalić jego wielkość. Zgodnie z definicją słownikową termin „zadłużenie" oznacza sumę długów, dług natomiast oznacza zaciągniętą pożyczkę pieniężną, obowiązek dłużnika do spełnienia oznaczonego świadczenia, zobowiązanie do określonych świadczeń pieniężnych lub w naturze. Pojęcie „zadłużenia” pokrywa się z instytucją zobowiązania występującą na gruncie prawa cywilnego, która oznacza obowiązek dłużnika do spełnienia określonego świadczenia, a więc którego wielkość jest stronom znana, choć świadczenie takie nie musi być jeszcze na moment zapłaty odsetek wymagalne. Przez wartość zadłużenia rozumie się sumę aktualnych zobowiązań danej spółki, np. z tytułu pożyczek jak i innych zobowiązań (np. z tytułu dostaw towarów i usług, transakcji kupna-sprzedaży walut), wobec podmiotów kwalifikowanych w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o PDOP.


Skoro „zadłużenie” jest sumą długów, a o długu mówi się tylko wtedy, kiedy po stronie dłużnika istnieje zobowiązanie, to i zdaniem Wnioskodawcy do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP, określonego na dzień zapłaty odsetek, nie należy wliczać kwoty pożyczek, odsetek od pożyczek oraz wartości zadłużenia z innych tytułów i spłacanych w tym dniu, ponieważ kwoty te nie stanowią już zobowiązania na dzień zapłaty. Powyższy wniosek, Wnioskodawca wywodzi z faktu, że spełnienie świadczenia należnego wierzycielowi powoduje wygaśnięcie długu (zobowiązania Wnioskodawcy) - w konsekwencji czego, kwoty spłaconych pożyczek, odsetek od pożyczek oraz wartości, zadłużenia z innych tytułów, nie stanowią dłużej zadłużenia Wnioskodawcy w dniu w którym ustalana jest jego wartość i nie mogą być uwzględniane przy kalkulacji wartości.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że również potrącenie wierzytelności jest jedną z form wygaśnięcia zobowiązania w wyniku wykonania świadczenia poprzez umorzenie wzajemnych wierzytelności między stronami. Wygaśnięcie zobowiązania przez potrącenie, czyli kompensata wierzytelności, następuje wówczas, jeżeli jedna strona jest w stosunku do drugiej dłużnikiem i jednocześnie wierzycielem, tj. ma zarówno wierzytelności, jak i zobowiązania względem tej drugiej strony. Potrącenie, pomimo iż dotyczy zobowiązań do świadczeń tego samego rodzaju (z reguły pieniężnych), prowadzi do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej. Dochodzi w ten sposób do zaspokojenia wierzyciela i osiągnięcia tym samym celu zobowiązania. Na skutek potrącenia wierzytelności obydwu stron umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

W konsekwencji uznać należy, że potrącenie zobowiązania Wnioskodawcy z pożyczki/ pożyczek oraz odsetek z określoną kwotą (odpowiadającą kwocie jaką Spółka winna zapłacić) stanowi formę wzajemnej zapłaty za istniejące pomiędzy stronami zobowiązania, co pozwala na traktowanie go na równi z zapłatą. Zatem w opinii Wnioskodawcy, również kwoty pożyczki/ pożyczek wraz z odsetkami uregulowane w formie potracenia nie powinny być uwzględniane w wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP.

Reasumując, w opinii Wnioskodawcy, do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP nie uwzględnia się kwoty kapitału i odsetek uregulowanych w danym dniu.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy potwierdzone zostało w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydanych przez Ministra Finansów, m.in. w:

  • interpretacji wydanej dnia 31 października 2014 r., sygn. ITPB3/423-395b/14/KK,
  • interpretacji wydanej dnia 7 lipca 2014 r., sygn. IBPB1/2/423-386/14/JD,
  • interpretacji wydanej dnia 18 czerwca 2014 r., sygn.IPPB3/423-377/14-2/KK.


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przypadku gdy na dzień zapłaty odsetek zadłużenie Wnioskodawcy wobec Udziałowca i wspólników Udziałowca posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) Udziałowca nie przekroczy trzykrotności kapitału zakładowego Wnioskodawcy, całą kwotę zapłaconych odsetek będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 3


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Zdaniem Wnioskodawcy, w celu ustalenia, czy wypłacane odsetki od pożyczki / pożyczek udzielonych przez Udziałowca będą mogły zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy, należy w pierwszej kolejności zbadać, czy zaistniały przesłanki z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu odsetki od pożyczki udzielonej spółce, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • wspólnik/wspólnicy udzielający pożyczkę posiadają nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki otrzymującej pożyczkę oraz
  • wartość zadłużenia spółki wobec Udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Literalna wykładnia powyższego przepisu wskazuje, że dla oceny wystąpienia skutków podatkowych wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP (w postaci ograniczenia zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek), niezbędne jest wystąpienie dwóch wskazanych okoliczności jednocześnie, tj.:

  • zaistnienie po stronie pożyczkodawcy statusu podmiotu kwalifikowanego (w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP) w dacie udzielenia pożyczki, oraz
  • powstanie odpowiedniego poziomu zadłużenia spółki wobec tego podmiotu kwalifikowanego w dacie zapłaty odsetek.

Jeśli z jakichkolwiek powodów, zabraknie jednego z tych elementu na dzień zapłaty odsetek, art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP nie znajdzie zastosowania, a w rezultacie odsetki będą mogły być w całości zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Zatem, jeżeli na dzień zapłaty odsetek zadłużenie Wnioskodawcy wobec Udziałowca oraz wobec wspólników tego Udziałowca posiadających co najmniej 25% udziałów/akcji Udziałowca nie przekroczy trzykrotności kapitału zakładowego Wnioskodawcy (kapitału o którym mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o PDOP) to całość odsetek zapłaconych od tych pożyczek/ tej pożyczki będzie mogła zostać zaliczona do kosztów podatkowych Spółki (przy założeniu że spełnione są ogólne przesłanki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zakresie pytania jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj