Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-19/12/PSZ
z 27 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-19/12/PSZ
Data
2012.03.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Określenia ustawowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
transport drogowy
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy w zaistniałym i opisanym stanie faktycznym dochody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz czy określenie przedmiotu działalności gospodarczej w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej a zwłaszcza wpis 74.90.Z oraz 82.99.Z nie wyłączają działalności z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg art. 8 i załącznika nr 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?



Wniosek ORD-IN 488 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 stycznia 2012 r. (data wpływu 5 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od 1 lipca 2011 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą. W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w punkcie 3 - Określenie przedmiotu działalności gospodarczej (zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności) wpisano:


  • (2007) 49.41.Z Transport drogowy towarów,
  • (2007) 52.29.C Działalność pozostałych agencji transportowych,
  • (2007) 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
  • (2007) 82.99.Z Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana.


Prowadzona działalność gospodarcza polega na świadczeniu usług dla jednego podmiotu (usługobiorcy) tj. firmy, z którą podpisał Pan umowę współpracy. Przedmiotem umowy jest (zgodnie z art. 1 tej umowy) „ustalenie zasad świadczenia przez Usługodawcę, w ramach swojego przedsiębiorstwa, na zlecenie Usługobiorcy, usług kierowania pojazdem. Usługi kierowania pojazdem polegać będą na prowadzeniu przez Usługodawcę pojazdu należącego do Usługobiorcy i dostarczeniu, z tytułu każdorazowego zlecenia Usługobiorcy, ładunków z miejsca ich pobrania... do miejsca ich przeznaczenia... oraz dopełnieniu wszelkich czynności związanych z dostawą i ochroną ładunków, w tym z pobraniem ładunku, odpowiednim jego rozmieszczeniem, zabezpieczeniem, dokonaniem ewentualnej odprawy celnej, wydaniem ładunku upoważnionemu odbiorcy". W dalszej części umowy wymienione są również inne obowiązki związane z wykonywaniem głównej działalności. Wynagrodzenie z tytułu świadczenia usługi naliczane jest na podstawie art. 20 umowy: „Za wykonane usługi Usługodawca otrzyma wynagrodzenie zgodnie z załącznikiem nr 1 do umowy (Tabela Wynagrodzenia)...". W praktyce wynagrodzenie uzależnione jest od liczby przejechanych kilometrów, za każdy kilometr naliczana jest stawka zgodnie z tabelą. Przysługują również dodatki do wynagrodzenia takie jak opłata za każde dodatkowe miejsce rozładunku lub załadunku oraz opłata przestojowa.

W roku podatkowym 2011 rozliczał się Pan na zasadach ogólnych. W roku 2012 zamierza Pan rozliczać swoje przychody zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w zaistniałym i opisanym stanie faktycznym dochody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz czy określenie przedmiotu działalności gospodarczej w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej a zwłaszcza wpis 74.90.Z oraz 82.99.Z nie wyłączają działalności z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg art. 8 i załącznika nr 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne...


Zdaniem Wnioskodawcy, dochody uzyskane z prowadzonej działalności mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Głównym przedmiotem działalności jest zgodnie z PKD 2007 49.41.Z Transport drogowy towarów. Przychód z prowadzonej działalności, według umowy współpracy i załącznika nr 1 do tej umowy z firmą faktycznie osiągany jest z tytułu usługi prowadzenia pojazdów (określona stawka za przejechane kilometry), przysługują również dodatki do wynagrodzenia za dodatkowe miejsca załadunku/rozładunku oraz opłata przestojowa. Inne obowiązki/usługi wynikające z umowy (takie jak np.: kontrola i wypełnienie dokumentów, bieżąca obsługa zestawu) nie są wymienione w załączniku nr 1 do umowy współpracy i z tytułu ich wykonywania nie osiąga Pan przychodów.

Dlatego też uważa Pan, że określenie przedmiotu działalności gospodarczej a zwłaszcza wpis 74.90.Z oraz 82.99.Z nie wyłączają działalności z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg art. 8 i załącznika nr 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dopiero osiągnięcie przychodu z usług wymienionych w załączniku nr 2 wyżej wymienionej ustawy wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 151, poz. 307 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Niniejszą interpretację wydano opierając się na treści wniosku, z którego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą. Nie jest przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia kwestia, czy nie zachodzą okoliczności wyrażone w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkujące tym że czynności wykonywane przez Pana nie stanowią pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług oraz od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 cytowanej ustawy.

Jak wynika z treści art. 8 ust.1 pkt 3 lit. e) tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku tym wymieniono usługi, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podano jednocześnie oznaczenie tych usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, pojęcie „działalności usługowej” zdefiniowane zostało jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 (definiującym działalność gastronomiczną) i pkt 3 (definiującym działalność usługową w zakresie handlu).

Odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności ponosi podatnik świadczący tę usługę, bowiem Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług. W tym zakresie właściwymi są Urzędy Statystyczne. Urząd Statystyczny nadaje nr identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej. Informacje te wskazuje sam podatnik.


W treści załącznika nr 2 „Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług”, ujęto m.in.


  1. w pozycji 46: usługi wspomagające prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług przyjmowania telefonów o symbolu PKWiU 82.9,
  2. w pozycji 39: pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane z wyłączeniem usług doradców w zakresie agronomii o symbolu PKWiU 74.90.20.0,


Zatem, usługi te zostały wyłączone z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym z dniem 1 stycznia 2011 r.

Podkreślić jednak należy, iż z treści art. 8 ustawy wynika, że o możliwości korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych decyduje wyłącznie rodzaj działalności, którą faktycznie podatnik wykonuje. Gdy przedmiotem tej działalności nie są usługi, których świadczenie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik może korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Jeżeli zatem, jak wskazano w złożonym wniosku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wykonuje Pan usługi kierowania pojazdem, to należy przyjąć, iż przychody uzyskane z tego tytułu można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Nieistotna w tym zakresie jest treść posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określonego wg Polskiej Klasyfikacji Działalności

Dodatkowo wyjaśnić należy, że po nowelizacji wprowadzonej ustawą z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 219, poz. 1442), obowiązującą od dnia 1 stycznia 2011 r., w załączniku Nr 2 do powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, będącym „Wykazem usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług”, nie zostały wymienione usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. Usługi świadczone są na rzecz jednego podmiotu przy użyciu środków transportu będącego własnością zleceniodawcy.

Przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jak i załącznik nr 2 do tej ustawy nie zawiera wyłączenia z tej formy opodatkowania usług świadczonych na rzecz jednego podmiotu przy użyciu środków transportu będącego własnością zleceniodawcy.

Reasumując, prowadzona przez Pana działalność w zakresie transportu drogowego, może podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

O możliwości opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych decydują bowiem faktycznie wykonywane czynności, a nie treść wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Należy jednak zauważyć, iż warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest, zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj