Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/4511-991/16-2/MS
z 30 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2016 r. (data wpływu 9 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 9 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest jednym z czterech spadkobierców zmarłego w 2015 roku Pawła C. Sąd stwierdził nabycie spadku w udziale równym 1/4 przez każdego ze spadkobierców. Nie nastąpił jeszcze dział przedmiotowego spadku. Wszyscy spadkobiercy złożyli w terminie zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2), zwalniające ich z podatku od spadków i darowizn.

W skład spadku wchodzi nieruchomość, stanowiąca połowę domu typu bliźniak (część A). Właścicielem drugiej części budynku jest Zdzisław C. (część B), który nabył własność nieruchomości kilkadziesiąt lat temu. Obie nieruchomości, stanowiące dwie części budynku typu bliźniak, posiadają taką samą wartość, każda z części ma odrębną księgę wieczystą.

Spadkobiercy Pawła C. planują wkrótce złożyć we właściwym sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy wniosek o zgodny dział spadku i zniesienie współwłasności, w wyniku czego, wchodząca w skład spadku nieruchomość (część A) zostanie w całości przyznana na własność Wnioskodawcy, bez obowiązku spłat pozostałych spadkobierców po Pawle C.


Następnie, przed upływem pięciu lat od chwili otwarcia spadku, Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę zamiany, przysługującej mu już na własność nieruchomości stanowiącej część A, na stanowiącą własność Zdzisława C. część B.


Wnioskodawca zwraca przy tym uwagę na kolejność składanych oświadczeń w ramach umowy zamiany. Oto bowiem, w pierwszej kolejności, oświadczenie o przeniesieniu własności części A złoży Wnioskodawca, a następnie dopiero oświadczenie o przeniesieniu własności części B złoży Zdzisław C.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, przychód Wnioskodawcy, wynikający z faktu zawarcia przez Wnioskodawcę umowy zamiany, przysługującej mu własności części A - na stanowiącą własność Zdzisława C. część B, będzie wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy.


W opisanym zdarzeniu przyszłym, przychód Wnioskodawcy, wynikający z faktu zawarcia przez Wnioskodawcę umowy zamiany, przysługującej mu własności części A na przysługującą Zdzisławowi C. własność części B - będzie wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.


Użyte w cytowanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT „odpłatne zbycie” obejmuje swoim zakresem nie tylko umowę sprzedaży, ale każdą inną umowę, na mocy której dochodzi do odpłatnego przeniesienia prawa własności, w tym również umowę zamiany. Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. Zgodnie z art. 603 z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z późn. zm., dalej: „k.c.”) przez umowę zamiany każda ze stron, zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Ekwiwalentem w tym wypadku jest inna rzecz, a nie wartości pieniężne. Stosownie do art. 604 k.c., do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Umowa zamiany jest zatem umową o podobnym charakterze co umowa sprzedaży, nie można jej jednak utożsamiać ze sprzedażą.

W przedmiotowej sprawie własność nieruchomości stanowiącej część A Wnioskodawca nabył w zakresie swego udziału spadkowego w 2015 roku, natomiast w zakresie przekraczającym ten udział nabędzie po dokonaniu działu spadku. Dokonując następnie odpłatnego zbycia własności części A, przed upływem pięciu lat od chwili otwarcia spadku, co do zasady jego dochód z umowy zamiany podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy PIT od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ustawy PIT).


W przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c dochód ustala się u każdej ze stron umowy na zasadach, o których mowa w art. 30e ust. 2 (art. 30e ust. 3 ustawy PIT).


Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT został zdefiniowany w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy PIT.


Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy PIT, przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.

Jednocześnie jednak, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

W wyniku zamiany nieruchomości, praw majątkowych lub innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT przychód osiąga każda ze stron umowy przenoszącej własność. Wysokość tego przychodu stanowi określona w umowie przez strony wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Jednak z uwagi na upływ terminów przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT, możliwa jest sytuacja, w której tylko jedna ze stron umowy zamiany uzyskuje z tytułu tej czynności przychód do opodatkowania.

Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, jest zatem fakt wydatkowania nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw na własne cele mieszkaniowe, które wskazane zostały przez ustawodawcę w art. 21 ust. 25 ustawy PIT.

Dla ustalenia wysokości dochodu korzystającego ze zwolnienia istotne są wzajemne relacje wartości nieruchomości zbywanej (części A) i wartości nieruchomości nabytej (części B) w drodze zamiany.


Z przepisu tego wynika jednoznacznie, że aby dochód uzyskany z tytułu zamiany w całości korzystał ze zwolnienia, wartość nabytego w drodze zamiany prawa musi być równa lub przewyższać wartość prawa zbywanego.


W świetle art. 21 ust. 25 pkt 3 lit. a) i d) ustawy PIT, za wydatki poniesione na cele uzasadniające skorzystanie z powyższego zwolnienia uważa się wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany, znajdującego się w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG albo w Konfederacji Szwajcarskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź udziału w takim lokalu oraz gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z takim budynkiem.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że u Wnioskodawcy z tytułu odpłatnego zbycia w drodze zamiany przysługującej mu własności części A w zamian za przysługującą Zdzisławowi C. część B przed upływem pięciu lat od daty nabycia tej pierwszej, powstanie źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy PIT, podlegające opodatkowaniu i rozliczeniu w zeznaniu rocznym. Tym samym, dochód uzyskany z takiej zamiany będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednakże, jak wskazano powyżej, w przypadku gdy przychód z odpłatnego zbycia w całości zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 3 ustawy PIT (na nabycie własności części B), uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego. Skoro zatem wartość nabytej przez Wnioskodawcę w drodze zamiany własności części B będzie taka sama, jak wartość własności części A, to nie powstanie obowiązek zapłaty podatku z tytułu dokonanej czynności.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj