Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-533/16-3/MK1
z 31 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2016 r. (data wpływu 18 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu sprawowania funkcji dyrektora w spółce majacej siedzibę na terytorium Libanu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu sprawowania funkcji dyrektora w spółce mającej siedzibę na terytorium Libanu.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest obywatelem polskim, osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Od początku 2010 roku Wnioskodawca zasiada w radzie dyrektorów (pełni funkcję dyrektora) spółki mającej siedzibę na terytorium Republiki Libańskiej (dalej: "Liban"). Spółka, w której Wnioskodawca objął w 2010 r. funkcję dyrektora, ma siedzibę na terytorium Republiki Libanu oraz jest rezydentem podatkowym w Republice Libanu w rozumieniu konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Libańską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Bejrucie dnia 26 lipca 1999 r. (Dz.U. z 2004, nr 244, poz. 2444 i 2445 ze zm.) (dalej: "Umową z Libanem") wraz ze wszelkimi tego konsekwencjami, tj. podatkiem dochodowym - dochód osiągany przez spółkę podlega opodatkowaniu w Libanie, zgodnie z odpowiednimi regulacjami prawa Libanu (dalej: „Spółka").

Z tytułu zasiadania w radzie dyrektorów Spółki (pełnienia funkcji w organie zarządzającym Spółki) Wnioskodawca ma otrzymywać wynagrodzenie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki. Zakres pełnionych przez Wnioskodawcę obowiązków w ramach funkcji dyrektora Spółki mieści się w definicji art. 16 Umowy z Libanem, tj. Wnioskodawca będzie pobierał wynagrodzenie z tytułu członkowstwa w zarządzie Spółki mającej siedzibę w Republice Libanu.

W roku 2016 wspólnicy Spółki mają podjąć uchwałę o wypłacie wynagrodzenia na rzecz Wnioskodawcy z tytułu zasiadania przez niego od 2010 r. w radzie dyrektorów Spółki i pełnienia funkcji dyrektora Spółki oraz wypłacić Wnioskodawcy należne wynagrodzenie.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki wynagrodzenia w zawiązku z zasiadaniem od 2010 r. w radzie dyrektorów Spółki (pełnienia funkcji dyrektora), wynagrodzenie to będzie zwolnione z opodatkowania na terenie Polski zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 24 ust. 1 pkt a) Umowy z Libanem?
  2. Czy wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę tytułem zasiadania w radzie dyrektorów Spółki (pełnienia funkcji dyrektora) może jedynie wpływać na zasady ustalania stopy procentowej podatku mającej zastosowanie do ewentualnych innych dochodów Wnioskodawcy podlegających opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z zasadami określonymi w art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) (dalej: „ustawy o PIT”)?
  3. Czy w przypadku, gdy wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę z tytułu zasiadania w radzie dyrektorów Spółki (pełnienia funkcji dyrektora) będzie jedynym dochodem Wnioskodawcy, to czy będzie on zobowiązany do składania zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy,


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Zgodnie jednak z art. 4a ustawy o PIT - przywołany powyżej przepis art. 3 ustawy o PIT stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Zdaniem Wnioskodawcy, w niniejszym zdarzeniu zastosowanie znajdzie art. 16 oraz art. 24 Umowy z Libanem. Przywołany art. 16 Umowy z Libanem stanowi, że honoraria i inne podobne świadczenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 1 pkt a) Umowy z Libanem - jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji może być opodatkowany w Libanie, to Polska, z zastrzeżeniem postanowień pod literą b), zwolni taki dochód lub majątek z opodatkowania. Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby, zastosować stawkę, jaka byłaby zastosowana, gdyby zwolniony dochód nie był wyłączony spod opodatkowania. Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, na gruncie prawa polskiego z przepisem art. 24 ust. 1 pkt a) Umowy z Libanem koresponduje art. 27 ust. 8 ustawy o PIT. Precyzuje on w jaki sposób, w analizowanym przypadku, należy obliczyć stopę procentową, która będzie zastosowana do dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.


Zatem w ocenie Wnioskodawcy, wszelkie przychody otrzymywane w związku ze sprawowaniem funkcji dyrektora Spółki z siedzibą w Republice Libańskiej, będą podlegać opodatkowaniu w Republice Libańskiej zgodnie z odpowiednimi regulacjami prawa podatkowego Republiki Libańskiej. W Polsce wynagrodzenie otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji dyrektora Spółki (zasiadania w radzie dyrektorów) będzie zwolnione od opodatkowania, będąc jednakże uwzględnianym przy ustalaniu efektywnej stopy procentowej podatku dochodowego od osób fizycznych, która znajdzie zastosowanie w odniesieniu do innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 27 ustawy o PIT. W myśl art. 27 ust. 8 ustawy o PIT - jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągnął również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT;
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
  3. ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zasadę opodatkowania przedstawioną w wyżej przywołanym art. 27 ust. 8 ustawy o PIT stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnik oprócz dochodów zwolnionych od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach albo chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego, np. łącznie z małżonkiem. Jeżeli jednak polski rezydent podatkowy uzyskujący wynagrodzenie z tytułu zasiadania w zarządzie spółki z siedzibą w Republice Libańskiej nie uzyskał, oprócz ww. wynagrodzenia, żadnych innych przychodów (dochodów), to nie ma obowiązku deklarowania tych dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym. Treść art. 45 ust. 1 ustawy o PIT stanowi bowiem, że podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie w wysokości osiągniętego dochodu, podlegającego opodatkowaniu (poniesionej straty). W związku z powyższym faktem deklaracja do organu podatkowego, informuje przede wszystkim o osiągnięciu dochodu, który podlega opodatkowaniu, czy też osiągnięciu straty, a więc w przypadku, kiedy podatnik nie osiągnął dochodu lub dochód ten podlega zwolnieniu z opodatkowania w Polsce na podstawie odpowiednich przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku kiedy wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w Spółce z siedzibą w Republice Libańskiej będzie jego jedynym dochodem, nie będzie on zobligowany do składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w myśl art. 45 ustawy o PIT.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, wynagrodzenie, które ma otrzymywać Wnioskodawca na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki mającej siedzibę na terytorium Libanu z tytułu wykonywania obowiązków dyrektora Spółki, będzie opodatkowane w Republice Libańskiej, natomiast w Polsce powyższe wynagrodzenie będzie zwolnione z opodatkowania i będzie miało wpływ wyłącznie na ustalenie efektywnej stopy procentowej podatku dochodowego od osób fizycznych, która znajdzie zastosowanie w odniesieniu do innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 27 ustawy o PIT. W przedstawionej sytuacji, w wypadku gdy Wnioskodawca nie osiągnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, nie będzie ciążył na nim również obowiązek składania deklaracji podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) – osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a cyt. ustawy – za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Na podstawie art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.


Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest obywatelem polskim, osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od początku 2010 roku Wnioskodawca zasiada w radzie dyrektorów (pełni funkcję dyrektora) spółki mającej siedzibę na terytorium Republiki Libańskiej (dalej: "Liban"). Spółka, w której Wnioskodawca objął w 2010 r. funkcję dyrektora, ma siedzibę na terytorium Republiki Libanu oraz jest rezydentem podatkowym w Republice Libanu. Z tytułu zasiadania w radzie dyrektorów Spółki (pełnienia funkcji w organie zarządzającym Spółki) Wnioskodawca ma otrzymywać wynagrodzenie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki. Zakres pełnionych przez Wnioskodawcę obowiązków w ramach funkcji dyrektora Spółki mieści się w definicji art. 16 Umowy z Libanem, tj. Wnioskodawca będzie pobierał wynagrodzenie z tytułu członkowstwa w zarządzie Spółki mającej siedzibę w Republice Libanu. W roku 2016 wspólnicy Spółki mają podjąć uchwałę o wypłacie wynagrodzenia na rzecz Wnioskodawcy z tytułu zasiadania przez niego od 2010 r. w radzie dyrektorów Spółki i pełnienia funkcji dyrektora Spółki oraz wypłacić Wnioskodawcy należne wynagrodzenie.

Zgodnie zatem z art. 16 umowy z dnia 26 lipca 1999 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Libańską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2004 r. Nr 244, poz. 2445) – honoraria i inne podobne świadczenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w organach spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Postanowienie w umowie, że danego rodzaju dochód (honoraria i inne podobne świadczenia) „może podlegać” opodatkowaniu w jednym z państw (najczęściej w państwie źródła) nie oznacza, że podatnik może wybrać państwo, w którym opodatkuje swój dochód i zapłaci podatek. Postanowienie to wskazuje natomiast, że państwo źródła ma prawo opodatkować dany dochód, bez względu na to, czy dochód ten podlegać będzie opodatkowaniu w drugim państwie (państwie rezydencji). Przypisanie prawa do opodatkowania nie ma tutaj charakteru wyłączności.

W myśl ww. przepisu art. 16 umowy – dochód osoby mającej zamieszkanie na terytorium Polski pełniącej funkcję dyrektora w spółce mającej siedzibę na terytorium Libanu, może być opodatkowany w państwie źródła, tj. w Libanie oraz w państwie rezydencji, tj. w Polsce.


W celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu w Polsce należy zastosować metodę, o której mowa w art. 24 ust. 1 lit. a) i b) umowy – metodę wyłączenia z progresją.


Zgodnie z treścią art. 24 ust. 1 lit. a) przywołanej umowy – w przypadku Polski podwójnego opodatkowania unikać się będzie w następujący sposób: jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji może być opodatkowany w Libanie, to Polska z zastrzeżeniem postanowień pod literą b), zwolni taki dochód lub majątek z opodatkowania. Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby, zastosować stawkę, jaka byłaby zastosowana, gdyby zwolniony dochód nie był wyłączony spod opodatkowania.

Z kolei stosownie do postanowień art. 24 ust. 1 lit. b) ww. umowy – jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 może być opodatkowany w Libanie, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Libanie. Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia i który odnosi się do dochodu, uzyskanego w Libanie.

Oznacza to, że dochód uzyskany przez podatnika z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce w Libanie jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, przy czym jeżeli podatnik uzyskałby w danym roku podatkowym inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, dochód uzyskany w Libanie powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.


Podatek określa się wówczas – stosownie do art. 27 ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, że uzyskiwane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce mającej siedzibę na terytorium Libanu podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 16 umowy, tj. w Libanie i w Polsce. Jednocześnie w Polsce należy uniknąć podwójnego opodatkowania, stosując określoną w art. 24 ust. 1 lit. a) i b) umowy w zw. z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzw. metodę wyłączenia z progresją.

Oznacza to, że dochód Wnioskodawcy uzyskany w Libanie będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce, przy czym jeżeli Wnioskodawca uzyskałby inne dochody w roku podatkowym podlegające opodatkowaniu w Polsce, dochód uzyskany w Libanie powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu w Polsce.


Jeśli natomiast Wnioskodawca nie będzie uzyskiwał innych dochodów opodatkowanych w Polsce na zasadach ogólnych, to na Wnioskodawcy nie będzie spoczywał obowiązek rozliczenia dochodów w Polsce i złożenia rocznego zeznania podatkowego.


Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj