Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-239/16-2/JG
z 11 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2016 r. (data wpływu 10 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości nabytej w postaci wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części na dzień wniesienia wkładu w zamian za udziały Spółki – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości nabytej w postaci wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części na dzień wniesienia wkładu w zamian za udziały Spółki.


W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W przyszłości może nastąpić wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości, których użytkownikiem wieczystym i właścicielem położonych na niej budynków stanowiących odrębne nieruchomości oraz budowli i urządzeń (dalej: „Nieruchomości”) jest inna spółka kapitałowa prawa polskiego z siedzibą w Polsce (dalej: „Inwestor”).

W zamian za wniesione do Spółki Nieruchomości, Inwestor otrzyma udziały w Spółce.

Nominalna wartość udziałów, którą obejmie Inwestor w zamian za wniesiony wkład niepieniężny w postaci Nieruchomości, będzie odpowiadać wartości rynkowej przedmiotu wkładu niepieniężnego. Przedmiot wkładu niepieniężnego nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, cała wartość rynkowa przedmiotu wkładu niepieniężnego zostanie odniesiona na kapitał zakładowy Spółki (nie wystąpi tzw. agio emisyjne). W związku z powyższym, na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego, podmiot wnoszący wkład niepieniężny w postaci Nieruchomości (Inwestor) otrzyma udziały w Spółce otrzymującej wkład niepieniężny, o łącznej wartości nominalnej odpowiadającej wartości wniesionego wkładu.

W zależności od przyszłych planów biznesowych Spółki, w przyszłości może dojść do zbycia Nieruchomości na rzecz podmiotu trzeciego.


W kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego postawiono następujące pytania.


  1. Czy w przypadku otrzymania od Inwestora Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, w zamian za udziały Spółki, wartość początkowa Nieruchomości powinna zostać ustalona przez Spółkę zgodnie z treścią art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzn. jako ustalona przez Spółkę na dzień wniesienia wkładu wartość Nieruchomości, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej?
  2. Czy w przypadku zbycia przez Spółkę Nieruchomości otrzymanej jako wkład niepieniężny niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, koszty uzyskania przychodu należy określić w wysokości wartości nominalnej udziałów Spółki wydanych uprzednio Inwestorowi w zamian za wkład niepieniężny, pomniejszonej o dokonane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne?


Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Spółki w części dotyczącej pytania oznaczonego we wniosku numerem 1. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 2, zostanie Wnioskodawcy wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Stanowisko Wnioskodawcy dotyczące pytania nr 1.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych uważa się, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki lub spółdzielni - ustaloną przez podatnika z zastrzeżeniem pkt 4c niemającym zastosowania w niniejszej sprawie, na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jak wynika z powyższego, ustawodawca przewidział w powyższym przepisie pewną dowolność w ustalaniu wartości początkowej środka trwałego wnoszonego tytułem wkładu niepieniężnego, jakimi w danym przypadku są Nieruchomości wnoszone w zamian za udziały Spółki. Ustawodawca dokonał ograniczenia dowolności ustalania wartości środka trwałego poprzez wprowadzenie parametru jego wartości maksymalnej, która nie może przekraczać wartości rynkowej środka trwałego.

Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Z powyższego należy wywieść konkluzję, zgodnie z którą, jeżeli podatnik jest w stanie określić wartość rynkową wnoszonego aportem środka trwałego (przy uwzględnieniu przesłanek zawartych w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), wartość ta wyznacza górną granicę, jaką można przyjąć jako wartość początkowa środka trwałego.

Mając na uwadze powyżej wskazane regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że w przypadku otrzymania od Inwestora Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w zamian za udziały Spółki, wartość początkowa Nieruchomości powinna zostać ustalona zgodnie z treścią art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w tezach prezentowanych przez przedstawicieli doktryny prawa podatkowego:


  • „Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest tzw. wartość początkowa środka trwałego. Ustawa przewiduje cztery podstawowe sposoby określenia wartości początkowej, zależne od metody nabycia danego środka. I tak za wartość początkową środków trwałych, co do zasady, uważa się: (...) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki, a także wkładu w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.” (Biedacha A., Wartość początkowa środków trwałych, ABC Komentarz praktyczny);
  • „(...) w myśl art. 16g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. podstawą amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość początkowa ustalona na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej. (...)” (Koc S., Aspekty księgowe i podatkowe aportów w spółkach kapitałowych. ABC Komentarz praktyczny).


Analogiczne stanowisko prezentowane jest również przez organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego. Tytułem przykładu, Spółka wskazuje na następujące interpretacje podatkowe:


  • interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 października 2013 r. (znak IPPB3/423-571/13-4/PK1), w której organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 CITU za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia ich w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. W związku z powyższym, na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 CITU, wartością początkową Przedmiotu aportu będzie jego wartość ustalona na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego wynikająca z uchwały o wniesieniu wkładu niepieniężnego do Sp. z o. o. nie wyższa niż wartość rynkowa Przedmiotu aportu. ”;
  • interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 grudnia 2013 r. (znak IBPB1/2/423-1168/13/AP), którą organ podatkowy potwierdził następujące stanowisko podatnika: „Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Przepis powyższy normuje sytuację nabycia w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z treści tego przepisu wynika, że ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych składników majątku nie może być wyższa od ich wartości rynkowej.”;
  • interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 grudnia 2010 r. (znak IPPB3/423-701/10-2/MS), w której organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą: „Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, za wartość początkową środka trwałego w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.”;


Reasumując, w ocenie Spółki, w przypadku otrzymania od Inwestora Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w zamian za udziały Spółki, wartość początkowa Nieruchomości powinna zostać ustalona przez Spółkę zgodnie z treścią art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzn. jako ustalona przez Spółkę na dzień wniesienia wkładu wartość Nieruchomości, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe,


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Odnośnie powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych i wyroku sądu administracyjnego, wskazać należy, że zostały wydane w indywidualnych sprawach w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się odnoszą.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj