Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-270/16-4/JG1
z 21 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2016 r. (data wpływu 20 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2016 r. (data nadania 4 lipca 2016 r., data wpływu 8 lipca 2016 r.) na wezwanie z dnia 23 czerwca 2016 r. Nr IPPB2/4514-270/16-2/JG1, IPPP2/4512-387/16-2/DG (data doręczenia 27 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 maja 2016 r. zostało złożone pismo o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia nabycia Nieruchomości.


W piśmie przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


C. AG (dalej: Wnioskodawca) jest spółką zarządzającą niemieckim funduszem inwestycyjnym. Wnioskodawca zamierza powołać kapitałową spółkę celową, tj. polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: X.) , która będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Zgodnie z założeniami, X. nabędzie 72 apartamenty w prestiżowym budynku zlokalizowanym w centrum (dalej: Apartamenty) posadowionym na działkach o numerach ewidencyjnych nr 41 i 42, obręb ewidencyjny..., objęte księgą wieczystą, o łącznej powierzchni 4591 m2 (dalej: Grunt). Główna bryła budynku jest umiejscowiona na działce nr 41, natomiast na działce nr 42 jest umiejscowiona rampa wjazdowa do garażu usytuowanego w budynku.

Po transakcji nabycia Apartamentów, X. zostanie członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej (dalej: Wspólnota). Zakres działalności X. będzie obejmował zgodnie z klasyfikacją PKD między innymi „działalność związaną z zakwaterowaniem” (wymienioną w sekcji I PKD w dziale 55). Wnioskodawca natomiast prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie zbiorowego zarządzania majątkiem funduszy inwestycyjnych na rynku nieruchomości, w tym: kupna i sprzedaży nieruchomości oraz wynajmu i zarządzania nieruchomościami. Obecnie Wnioskodawca prowadzi negocjacje ze spółką B. Sp. z o.o., będącą czynnym podatnikiem VAT (dalej: Zbywca), które dotyczą nabycia wyżej wskazanych Apartamentów wraz z prawem do Gruntu (dalej: Transakcja).


Przedmiotem planowanej Transakcji ma być w szczególności (niżej wskazane elementy Transakcji powoływane są łącznie w dalszej części niniejszego wniosku jako: Nieruchomość):

  • prawo własności Apartamentów położonych na piętrach 11-19,
  • udział w prawie wieczystego użytkowania Gruntu odpowiadający stosunkowi powierzchni użytkowej Apartamentów do całkowitej powierzchni użytkowej budynku (tj. ok. 23%),
  • wyłączne prawo do użytkowania 48 miejsc parkingowych (na 56 samochodów), które zostanie ustanowione na podstawie Umowy podziału nieruchomości do używania quoad usum,
  • udział w częściach wspólnych budynku (w tym, między innymi, lobby, piętro z dodatkowymi udogodnieniami dla klientów, korytarze itp.) odpowiadający stosunkowi powierzchni użytkowej Apartamentów do całkowitej powierzchni użytkowej budynku (tj. ok. 23%),
  • przeniesienie praw do aktywów ruchomych oraz wyposażenia poszczególnych Apartamentów, w skład którego wchodzą m.in.: wyposażone i umeblowane kuchnie, łazienki oraz toalety, drewniane podłogi, system inteligentnego domu, garderoby i zabudowane szafy (dalej: Wyposażenie),
  • udział we własności budowli, które będą znajdować się na Gruncie odpowiadający stosunkowi powierzchni użytkowej Apartamentów do całkowitej powierzchni użytkowej budynku (tj. ok. 23%) (dalej: Budowle),
  • prawa z gwarancji jakości i rękojmi robót budowlanych wykonywanych w Apartamentach
  • prawna i techniczna dokumentacja dotycząca Apartamentów.

Transakcji nie będzie podlegać szereg składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa Zbywcy. Przedmiotem Transakcji będzie jedynie Nieruchomość (zgodnie z powyższym opisem), natomiast szereg umów związanych z obsługą przedmiotowej Nieruchomości nie zostanie przeniesionych w ramach Transakcji. W szczególności przedmiotem Transakcji nie będzie przeniesienie następujących składników majątkowych Zbywcy:

  • znajdujące się w budynku pozostałe apartamenty, jak również związane z nimi prawa do Gruntu, udziały w częściach wspólnych budynku i prawa do używania miejsc parkingowych (Transakcją objęte będą Apartamenty stanowiące jedynie ok. 23% całości powierzchni użytkowej budynku; pozostałe apartamenty Zbywca będzie sprzedawał innym klientom lub też na moment Transakcji będą one już własnością innych podmiotów),
  • prawa autorskie do projektów budynku, w którym znajduje się Nieruchomość (które będą należały do Wspólnoty),
  • prawa do znaku pod jakim w obrocie funkcjonuje budynek, w którym znajduje się Nieruchomość,
  • prawa do strony internetowej i domeny dotyczącej budynku, w którym znajduje się Nieruchomość,
  • zobowiązania kredytowe Zbywcy względem banku,
  • umowy rachunków bankowych oraz środki pieniężne na rachunkach bankowych lub w kasie będące własnością Zbywcy,
  • należności i zobowiązania Zbywcy,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy,
  • księgi rachunkowe i handlowe oraz inne dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i funkcjonowaniem Zbywcy,
  • prawa i obowiązki z jakichkolwiek umów związanych z obsługą administracyjną działalności Zbywcy,
  • know-how związany z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • nazwa firmy Zbywcy,
  • prawa z tytułu umowy o świadczenie usług księgowych,
  • prawa z tytułu umowy o świadczenie usług doradztwa podatkowego,
  • prawa z tytułu umowy o świadczenie usług doradztwa prawnego,
  • polisa ubezpieczeniowa dotycząca Nieruchomości,
  • umowy związane z funkcjonowaniem budynku, w którym położona jest Nieruchomość, tj. umowy o zarządzanie budynkiem, a także umowy dotyczące sprzątania budynku, umowy na wykonanie usługi odbioru i zagospodarowania odpadów, umowy na dostawę energii elektrycznej, umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umowy na ochronę obiektu itp., które zostaną zawarte przez Wspólnotę,
  • wartości niematerialne i prawne składające się na wartość firmy Zbywcy, takie jak: know-how, reputacja firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty w branży budowlanej, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi.


Należy także podkreślić, że intencją Zbywcy oraz Wnioskodawcy jest objęcie planowaną Transakcją wybranych składników majątkowych (opisanych i zdefiniowanych powyżej, jako Nieruchomość), nie zaś całego przedsiębiorstwa Zbywcy, czy też zorganizowanej części tego przedsiębiorstwa. Transakcja ma na celu przeniesienie na X. Apartamentów wraz z prawami z nimi związanymi, a nie nabycie przez X. przedsiębiorstwa Zbywcy lub też jego zorganizowanej części. Jak wskazano powyżej, Apartamenty, które będą przedmiotem Transakcji obejmować będą jedynie ok. 23% całej powierzchni budynku apartamentowego. Pozostałe apartamenty (wraz z prawami z nimi związanymi) Zbywca sprzedawał będzie na rzecz innych klientów lub tez na dzień Transakcji będą one należały już do innych podmiotów.


Na moment zamknięcia Transakcji Zbywca nie zawrze umów najmu Apartamentów, które mogłyby być przedmiotem Transakcji.


Zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży pomiędzy X. a Zbywcą przenoszącej tytuł prawny do Nieruchomości oraz wydanie Nieruchomości na rzecz X. planowane jest w pierwszej połowie 2017 r. tj. po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie Nieruchomości.


Zbywca nabył Grunt wraz ze starym budynkiem centrum handlowego w grudniu 2004 r. Nabycie to podlegało zwolnieniu z VAT. Budynek centrum handlowego na tamten moment nie przedstawiał dla Zbywcy żadnej realnej wartości i został całkowicie wyburzony. Następnie, na podstawie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany z dnia 05 grudnia 2007 r., wydanej przez Prezydenta Miasta na Gruncie rozpoczęła się budowa apartamentowca B.

Planowany termin uzyskania przez Zbywcę decyzji o pozwoleniu na użytkowanie Nieruchomości (zgodnie z art. 55 ustawy prawo budowlane) jest wstępnie ustalony na 28 października 2016 r. Zbywca ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji inwestycji.

Nieruchomość nie jest wyodrębniona organizacyjnie w strukturze Zbywcy na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zbywca nie zatrudnia pracowników, a tym samym sprzedaż Nieruchomości nie będzie się wiązać z przejściem pracowników Zbywcy w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy).

Składniki majątku będące przedmiotem Transakcji nie były i nie są wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy pod względem organizacyjnym, finansowym lub funkcjonalnym, w szczególności nie stanowiły i nie stanowią oddziału/ów.


W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Zbywca zamierza wystawić na X. fakturę VAT z doliczonym podatkiem, jeśli będzie on należny zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Po zbyciu Nieruchomości Zbywca planuje kontynuować działalność gospodarczą na rynku nieruchomościowym w oparciu o pozostały majątek i środki uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości wykorzystując wiedzę nabytą przy prowadzeniu dotychczasowej działalności gospodarczej.


Po nabyciu Nieruchomości X. będzie przy jej wykorzystaniu prowadziła działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług zakwaterowania tj. będzie wykorzystywała Nieruchomość wyłącznie ze sprzedaży opodatkowanej VAT.


Wnioskodawca chciałby zwrócić uwagę, że w stosunku do konsekwencji planowanej Transakcji w zakresie podatku VAT z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego wystąpił również Zbywca.


Pismem z dnia 23 czerwca 2016 r., Nr IPPB2/4514-270/16-2/JG1 i IPPP2/4512-387/16-2/DG wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania poprzez:

- Przedłożenie oryginałów lub poświadczonych urzędowo odpisów dokumentów oraz ich tłumaczeń na język polski przez tłumacza przysięgłego (a w przypadku dokumentów urzędowych z klauzulą apostille), z których wynika sposób reprezentacji Wnioskodawcy w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów, a tym samym umocowanie dla Pana Piotra Zając, który podpisał przedmiotowy wniosek w imieniu Wnioskodawcy.


Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie przedkładając żądane dokumenty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy po dokonaniu planowanej Transakcji i otrzymaniu faktury VAT potwierdzającej jej dokonanie X. będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego na Transakcji (zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 oraz 10b ustawy o VAT, ponieważ:
    1. planowana Transakcja będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT,
    2. planowana Transakcja nie będzie mieściła się w katalogu transakcji wymienionych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w szczególności przenoszone na X. w ramach Transakcji składniki majątku (opisane jako Nieruchomość) nie będą stanowiły na gruncie ustawy o VAT przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w tym przepisie,
    3. planowana Transakcja nie będzie korzystać z obligatoryjnego zwolnienia z opodatkowania VAT, tj. nie znajdzie zastosowania zwolnienie z opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT,
    4. planowana Transakcja nie będzie korzystać z opcjonalnego zwolnienia z opodatkowania VAT tj. nie znajdzie zastosowania zwolnienie z opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT,
    5. Nieruchomość będzie wykorzystywana przez X. do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT?
  2. Czy w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem VAT na X. – jako kupującym – nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 19 lipca 2016 roku odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP2/4512-387/16-4/DG.


Zdaniem Wnioskodawcy: w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem VAT, na X. – jako spółce kupującej – nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia PCC w odniesieniu do planowanej Transakcji (na mocy regulacji zawartej w przepisie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).


UZASADNIENIE


Na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT.


W związku z faktem, ze planowana dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki obniżonej, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.


W konsekwencji, na X. nie będzie ciążył obowiązek zapłaty PCC z tytułu planowanej Transakcji nabycia Nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy).


W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część,
      albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
      prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca
      postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza powołać kapitałową spółkę celową, tj. polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, która będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z założeniami, X. nabędzie 72 apartamenty w prestiżowym budynku zlokalizowanym w centrum posadowionym na działkach o numerach ewidencyjnych nr 41 i 42, obręb ewidencyjny..., objęte księgą wieczystą, o łącznej powierzchni 4591 m2. Główna bryła budynku jest umiejscowiona na działce nr 41, natomiast na działce nr 42 jest umiejscowiona rampa wjazdowa do garażu usytuowanego w budynku.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 19 lipca 2016 roku Nr IPPP2/4512-387/16-4/DG w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że: „(…) Planowana transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż dokonywana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia. Do planowanej transakcji nie znajdzie również zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług służących wybudowaniu opisanych apartamentów i budowli. Zatem jeden z warunków uzyskania powyższego zwolnienia będzie niespełniony, natomiast jak wynika z ww. przepisu, aby znalazł on zastosowanie obydwa warunki muszą być spełnione łącznie. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie również zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż nabywane składniki nie były/nie będą wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe okoliczności do planowanej Transakcji nie znajdzie zastosowania wyłączenie ani zwolnienie z opodatkowania zatem, planowana Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki podatku dla przedmiotów dostawy.”

A zatem, skoro nabycie Nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj