Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1091/11/TK
z 3 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1091/11/TK
Data
2012.01.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
podatek liniowy
pracodawca
umowa o pracę
wspólnik
wynajem


Istota interpretacji
Czy jeżeli jako wspólnik spółki jawnej uzyska Pan przychody ze świadczenia usług (handlowych i dzierżawy pomieszczeń) na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z którą wiąże Pana stosunek pracy (prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) ma Pan możliwość opodatkowania dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według liniowej 19% stawki podatku dochodowego?



Wniosek ORD-IN 518 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2011 r. (data wpływu 31 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Jest Pan jednym z dwóch właścicieli spółki jawnej. Jednocześnie prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dotychczas przez cały okres pełnił Pan funkcję prezesa nieodpłatnie. Zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza powierzyć Panu pełnienie funkcji prezesa zarządu na podstawie umowy o pracę.

Spółka jawna posiadając odpowiednie zaplecze i personel świadczy usługi handlowe na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polegające na sprzedaży siłami pracowników spółki jawnej towarów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprzedaż ta odbywa się na rachunek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak też w jej imieniu i na jej rzecz. Dodatkowo spółka jawna świadczy na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością usługi dzierżawy pomieszczeń, których jest Pan współwłaścicielem.


W ramach umowy o pracę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie Pan wykonywał następujące czynności:


  1. podejmowanie decyzji w sprawach nie zastrzeżonych dla Zgromadzenia Wspólników,
  2. samodzielne reprezentowanie spółki na zewnątrz,
  3. samodzielne składanie oświadczeń woli w imieniu spółki,
  4. zgłaszanie do Krajowego Rejestru Sądowego,
  5. zwoływanie Zgromadzeń Wspólników,
  6. sporządzanie sprawozdań finansowych, a także z działalności Zarządu oraz ich przedkładanie na Zgromadzeniu Wspólników,
  7. wykonywanie innych czynności zarządczych, wcześniej nie wymienionych, wynikających z Kodeksu spółek handlowych,
  8. kierowanie i zarządzanie działalnością Spółki.


Powyższe obowiązki wynikają z roli zarządu jaką pełni on w spółce, bowiem w myśl przepisów art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.) zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Dochody uzyskane z tytułu udziału w zysku spółki jawnej opodatkowuje Pan podatkiem liniowym według stawki 19%. Będąc wspólnikiem spółki jawnej zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z zastrzeżeniem ust. 3 mógł Pan wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy jeżeli jako wspólnik spółki jawnej uzyska Pan przychody ze świadczenia usług (handlowych i dzierżawy pomieszczeń) na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z którą wiąże Pana stosunek pracy (prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) ma Pan możliwość opodatkowania dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według liniowej 19% stawki podatku dochodowego...


Pana zdaniem, przychody uzyskane przez Pana jako wspólnika spółki jawnej osiągane z usług świadczonych na rzecz pracodawcy, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma Pan prawo opodatkować podatkiem liniowym według stawki 19%.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy możliwości wyboru sposobu opodatkowania według stawki 19% zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub z tytułu prawa do udziału w spółce jawnej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Uważa Pan, że świadczone przez spółkę jawną usługi handlowe i dzierżawy na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają czynnościom związanym z pełnieniem funkcji prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i nie wchodzą do zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę. Zatem nie straci Pan prawa do opodatkowania podatkiem liniowym według stawki 19%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 maja 2010 r., jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. uchylony
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, iż możliwości wyboru sposobu opodatkowania stawką wynikającą z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozbawieni zostali ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Dla możliwości wyboru opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy nie stanowi natomiast przeszkody fakt świadczenia na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy innych usług, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika w ramach stosunku pracy.

Stosownie do artykułu 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału), oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż jest Pan jednym z dwóch wspólników spółki jawnej. Zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza powierzyć Panu pełnienie funkcji prezesa zarządu na podstawie umowy o pracę.

Spółka jawna posiadając odpowiednie zaplecze i personel świadczy usługi handlowe na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polegające na sprzedaży siłami pracowników spółki jawnej towarów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprzedaż ta odbywa się na rachunek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak też w jej imieniu i na jej rzecz. Dodatkowo spółka jawna świadczy na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością usługi dzierżawy pomieszczeń, których jest Pan współwłaścicielem.


W ramach umowy o pracę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie Pan wykonywał następujące czynności:


  1. podejmowanie decyzji w sprawach nie zastrzeżonych dla Zgromadzenia Wspólników,
  2. samodzielne reprezentowanie spółki na zewnątrz,
  3. samodzielne składanie oświadczeń woli w imieniu spółki,
  4. zgłaszanie do Krajowego Rejestru Sądowego,
  5. zwoływanie Zgromadzeń Wspólników,
  6. sporządzanie sprawozdań finansowych, a także z działalności Zarządu oraz ich przedkładanie na Zgromadzeniu Wspólników,
  7. wykonywanie innych czynności zarządczych, wcześniej nie wymienionych, wynikających z Kodeksu spółek handlowych,
  8. kierowanie i zarządzanie działalnością Spółki.


Wobec powyższego, w sytuacji, gdy zakres czynności, wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę, wykonywanymi w roku podatkowym, to może Pan opodatkować dochody uzyskane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej według 19% stawki liniowej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, stwierdzić należy iż, w świetle powołanych przepisów zawarcie umowy dzierżawy pomieszczeń, pomiędzy spółką jawną, której jest Pan wspólnikiem, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (pracodawcą Wnioskodawcy), nie stanowi również przeszkody dla możliwości skorzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej według stawki 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przedstawionym przez Pana zdarzeniu przyszłym nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym wniosku podkreśla Pan, bowiem że nie można uznać, iż wykonywane przez spółkę jawną – której jest Pan wspólnikiem – usługi handlowe i dzierżawy są czynnościami odpowiadającymi czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu.

Wobec powyższego, uzyskiwane przez Pana dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki jawnej mogą być opodatkowane według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% „podatkiem liniowym”, jeśli w terminie złożył Pan stosowne oświadczenie, o którym mowa w cytowanym art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pod warunkiem, że przesłanka z art. 9a ust. 3 ustawy nie zachodzi w odniesieniu do drugiego ze wspólników spółki jawnej.

Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj