Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-997/11-2/AJ
z 20 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 03.10.2011 r. (data wpływu 07.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku dochodowego od wypłat na rzecz holenderskiego rezydenta podatkowego oraz obowiązku przesłania informacji określonej w art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku dochodowego od wypłat na rzecz holenderskiego rezydenta podatkowego oraz obowiązku przesłania informacji określonej w art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (samorządowa instytucja kultury, osoba prawna wpisana w dniu 2 stycznia 2008 roku do rejestru instytucji artystycznych, planuje zorganizować poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej koncerty, które będą wykonywane, w ramach umowy zawartej z osobą prawną mającą siedzibę i zarząd za granicą tj. w Holandii (posiadającą certyfikat rezydencji z Holandii), przez osobę fizyczną (dyrygenta) zatrudnionego, wynajętego w tym celu przez ww. holenderską osobę prawną. Za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej, osoba prawna, mająca siedzibę za granicą otrzyma od Wnioskodawcy ustaloną opłatę (wynagrodzenie). Ww. dyrygent przybędzie jedynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej aby uczestniczyć w próbach przed koncertami.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawca jest zobowiązany jako płatnik do poboru podatku dochodowego od osób prawnych od wynagrodzenia wypłacanego osobie prawnej mającej siedzibę za granicą w Holandii (posiadającej certyfikat rezydencji z Holandii) przy uwzględnieniu, że usługi koncertowe, za które ww. holenderska osoba prawna będzie otrzymywała ustaloną opłatę (wynagrodzenie) będą świadczone poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez osobę fizyczną (dyrygenta) zatrudnionego, wynajętego w tym celu przez ww. holenderską osobę prawną a na terenie Rzeczpospolitej Polskiej ww. dyrygent będzie uczestniczył jedynie w próbach przed koncertami ?
  2. Czy Wnioskodawca, w związku z powołanym stanem faktycznym, jest zobowiązany przesłać ww. holenderskiej osobie prawnej oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku sporządzone według ustalonego wzoru zgodnie z treścią art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o pdop ?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1


Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej także: „ustawa o pdop”), podatnicy jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych, prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 20% przychodów.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz treść art. 26 ust. 1 ustawy o pdop, a także przytoczony stan faktyczny, zdaniem Wnioskodawcy, zasadnym jest niepobranie od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz ww. holenderskiej osoby prawnej 20% ryczałtowego podatku dochodowego zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop, jako że ww. osoba prawna świadczy usługi koncertowe poza terytorium Rzeczypospolitej, tj. nie osiąga dochodów (przychodów) na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowej sytuacji bez znaczenia pozostają postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdyż obowiązek podatkowy w Polsce z tego tytułu nie powstanie. Podobne stanowisko zaprezentowane zostało w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego, co prawda do osób fizycznych ale mogącym mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie ze względu na analogiczne brzmienie przepisów, tj.: art. 3 ust. 2, art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop do art. 3 ust. 2a oraz art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.) wydanym przez Urząd Skarbowy, pismo z dnia 0l.02.2006 r., w którym czytamy: „Ponieważ przedmiotowe wynagrodzenie, jako wypłacane nierezydentowi, za czynności wykonywane poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej stanowi dochód osiągany poza granicami RP to warunki ww. przepisu nie są spełnione, a więc przedmiotowe wynagrodzenie nie jest objęte zakresem przedmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Podobnie: wyrok NSA z dnia 02.06.2011 r. (sygn. II FSK 138/10), w którym dochód uzyskany przez nierezydenta za czynności wykonywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznany został za niepodlegający opodatkowaniu. W omawianym przypadku usługa koncertu będzie również świadczona poza granicami Polski dlatego nie ma zastosowania treść art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop.


Ad. 2


Treść art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o pdop zobowiązuje płatników między innymi do przesłania podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2 oraz urzędowi skarbowemu - informacji o dokonanych wypłatach i pobranym podatku - sporządzone według ustalonego wzoru. Zgodnie z treścią art. 26 ust. 3d ustawy o pdop: „Informacja, o której mowa w ust. 3 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz 22 ust. 1, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku. Przepisy ust. 3b i 3c stosuje się odpowiednio”.

Mając na uwadze ww. przepisy Wnioskodawca uważa, że nie jest zobowiązany do przesłania ww. holenderskiej osobie prawnej oraz urzędom skarbowym - ww. informacji o dokonanych wypłatach i pobranym podatku - sporządzonych według ustalonego wzoru, jako że opisane we wniosku wynagrodzenie nie jest objęte zakresem przedmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj