Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-598/16-2/PS
z 7 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu .


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca wskazuje, że jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca będzie prowadził działalność gospodarczą pod firmą B. sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca albo spółka kapitałowa).

Osoba fizyczna wniesie wkład do spółki kapitałowej, która została utworzona zgodnie z formularzem elektronicznym dostępnym na stronie internetowej. Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej będą prawa ochronne na znak towarowy (dalej jako: znak towarowy). Osoba fizyczna wniesie znak towarowy w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej - Wnioskodawcy w zamian za jej udziały. Przed dokonaniem aportu osoba fizyczna uzyska wycenę rzeczoznawcy majątkowego, który określi wartość rynkową znaku towarowego. Wartość wkładu zostanie określona w wartości rynkowej.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną uzyskał prawa ochronne na znak towarowy. Znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej do Spraw Własności Intelektualnej (EUIPO) (dawniej: Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego - OHIM). Znak towarowy posiada status znaku towarowego Unii Europejskiej (dalej jako: „znak towarowy"). Znak towarowy nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w chwili dokonywania aportu. Znak towarowy nie był i nie będzie amortyzowany przez Wnioskodawcę. Znak towarowy został wytworzony we własnym zakresie przez Wnioskodawcę.


Przedmiotem wkładu nie będzie przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część.


Osoba fizyczna obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej, jednak wartość nominalna objętych udziałów będzie niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu. W konsekwencji wystąpi nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Wartość udziałów w spółce kapitałowej powiększona o powstałe agio będzie odpowiadać wartości rynkowej przedmiotu aportu. Celem wniesienia aportu będzie zasilenie kapitałowe Wnioskodawcy oraz utworzenie pożądanej struktury kapitałów własnych.


Osoba fizyczna będzie polskim rezydentem, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji objęcia udziałów w spółce kapitałowej przez osobę fizyczną w sposób opisany powyżej, nadwyżka wartości wnoszonego aportu ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów, przekazana na kapitał zapasowy Wnioskodawcy, będzie skutkowała dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego w wysokości tej nadwyżki?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia przez osobę fizyczną wkładu niepieniężnego o wartości rynkowej wyższej od wartości nominalnej obejmowanych za nie udziałów Wnioskodawcy, po stronie Wnioskodawcy - spółki kapitałowej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 851, ze zm.; dalej: u.p.d.o.p.) w art. 12 ust. 4 pkt 4 wskazuje, że do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Powyższa regulacja oznacza, że zarówno wniesienie wkładu pieniężnego, jak i niepieniężnego wnoszonego na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.

Nadto, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Na gruncie wskazanego zdarzenia przyszłego wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie dokonane na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Jak wynika z Kodeksu spółek handlowych możliwe jest ustalenie wartości nominalnej udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wydanych w zamian za aport w wartości innej niż ,ich wartość rynkowa. Zgodnie z art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. A contrario należy przyjąć, że ustawodawca dopuścił możliwość objęcia udziałów powyżej ich wartości nominalnej. W takim przypadku spółka kapitałowa otrzyma nadwyżkę (agio), którą będzie zobowiązana przelać na kapitał zapasowy.

Zatem w spółce kapitałowej - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie utworzony kapitał zapasowy, na który zostanie przelana nadwyżka osiągnięta w tej spółce z tytułu objęcia udziałów po cenie wyższej od wartości nominalnej. Dokonanie wkładu niepieniężnego zostanie dokonane w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach - Kodeksie spółek handlowych.

Wyrażenie użyte przez ustawodawcę w art. 12 ust. 4 pkt 11 „kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji)" wskazuje, że wyłączone z opodatkowania jest zarówno agio pieniężne, jak i agio aportowe. W sytuacji, w której powstałe agio, czyli nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną udziałów otrzymanych przy ich wydaniu, zostanie w całości przekazane na fundusz zapasowy spółki kapitałowej - zgodnie z art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych - nie będzie ono zaliczane do przychodów Wnioskodawcy.


Z uwagi na powyższe należy uznać, że wszystkie przesłanki wskazane w art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p. zostały spełnione, tj.:

  • wniesienie wkładu (dopłat) do spółki nastąpi w trybie i na zasadach wynikających z Kodeksu spółek handlowych,
  • wartość stanowiąca nadwyżkę ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy.

W konsekwencji agio nie będzie stanowiło przychodu podatkowego Wnioskodawcy. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych expressis verbis wyłącza możliwość powstania przychodu po stronie spółki kapitałowej w sytuacji powstania nadwyżki z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego o wartości wyższej od wartości nominalnej obejmowanych udziałów.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w doktrynie. Zgodnie z nią w myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p. nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów (agio) nie stanowi przychodu. Powyższe dotyczy zarówno nadwyżek powstałych przy dokonaniu wpłat pieniężnych, jak i przy wnoszeniu aportów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki akcyjnej). Gdy powstała nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki, nie wystąpi przychód podatkowy (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, 2016, Legalis; M. Mazurkiewicz, C/T. Podatki i rachunkowość. Komentarz, 2015, Lex).


Brak powstania przychodu Wnioskodawcy z tytułu powstania nadwyżki wartości wkładu ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów spółki kapitałowej (przekazanej na kapitał zapasowy) potwierdził Minister Finansów w następujących interpretacjach indywidualnych:

Reasumując, nadwyżka uzyskana przez Wnioskodawcę ponad wartość nominalną wydanych udziałów przekazana na kapitał zapasowy - na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie będzie zaliczana do przychodów Wnioskodawcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj