Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-2-1/4514-331/16/PM
z 22 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 czerwca 2016 r. (data wpływu do Biura – 8 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych konwersji pożyczek udzielonych przez udziałowca na kapitał podstawowy i zapasowy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych konwersji pożyczek udzielonych przez udziałowca na kapitał podstawowy i zapasowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawca, Spółka) jest podmiotem gospodarczym, posiadającym zakład produkcyjny w B. i zajmuje się obróbką szkła płaskiego.

W latach 2012-2016 Wnioskodawca otrzymał od swojego głównego udziałowca H. z siedzibą w Szwajcarii, pożyczki w formie przelewów bankowych na rozwój firmy. Spółka otrzymując pożyczki zagraniczne od udziałowca zagranicznego była zwolniona z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z ustaleniami, udziałowiec zadeklarował chęć dokonania konwersji pożyczek (kapitał i odsetki) na kapitał podstawowy i kapitał zapasowy spółki. Najpierw zgromadzenie wspólników spółki podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału podstawowego i kapitału zapasowego przez wniesienie wkładu pieniężnego. Wysokość podwyższenia kapitału podstawowego i zapasowego spółki będzie równia wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek wraz z odsetkami. Następnie szwajcarski udziałowiec podpisze w formie aktu notarialnego porozumienie ze spółką o potrąceniu wzajemnych wierzytelności: Spółki wobec udziałowca z tytułu objęcia udziałów i udziałowca wobec Spółki z tytułu udzielonej pożyczki wraz z odsetkami. Zostanie więc dokonana umowna kompensata wzajemnych zobowiązań.

Wnioskodawca z konwertowanych pożyczek chce dokonać podwyższenia kapitału podstawowego oraz kapitału zapasowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca dokonując podwyższenia kapitału podstawowego z konwertowanych pożyczek zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych?

Czy Wnioskodawca dokonując podwyższenia kapitału zapasowego z konwertowanych pożyczek zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych?

Ad. 1) Wnioskodawca uważa, że otrzymując pożyczki od udziałowca zagranicznego był zwolniony z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak w przypadku konwersji pożyczek na kapitał podstawowy jest zobowiązanych zapłacić 0,5% podatek od kwoty podwyższenia kapitału podstawowego.

Ad. 2) Wnioskodawca uważa, że dokonując zasilenia kapitału zapasowego Spółki z konwertowanych pożyczek, nie należy tej czynności opodatkować podatkiem o czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie skutków podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczących konwersji pożyczek udzielonych Wnioskodawcy przez udziałowca na kapitał podstawowy i zapasowy.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a także orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej – uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Z powyższego wynika, że jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych traktowaną jako zmiana umowy spółki jest zwiększenie (podwyższenie) kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Poza zakresem tego przepisu pozostają natomiast wszelkie czynności, których skutkiem jest zwiększenie innych kapitałów, które zgodnie z odpowiednimi przepisami i postanowieniami umowy (aktu założycielskiego) funkcjonują w spółce, w tym kapitału zapasowego.

W konsekwencji zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 oraz art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną i ciąży na spółce. Natomiast na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy zmianach umowy spółki stosuje się stawkę podatku przewidzianą dla umowy spółki, czyli stawkę w wysokości 0,5 %, a stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w latach 2012-2016 otrzymał od swojego głównego udziałowca H. z siedzibą w Szwajcarii, pożyczki w formie przelewów bankowych na rozwój firmy. Spółka otrzymując pożyczki zagraniczne od udziałowca zagranicznego była zwolniona z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Udziałowiec zadeklarował chęć dokonania konwersji pożyczek (kapitał i odsetki) na kapitał podstawowy i kapitał zapasowy spółki. Najpierw zgromadzenie wspólników spółki podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału podstawowego i kapitału zapasowego przez wniesienie wkładu pieniężnego. Wysokość podwyższenia kapitału podstawowego i zapasowego spółki będzie równia wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek wraz z odsetkami. Następnie szwajcarski udziałowiec podpisze w formie aktu notarialnego porozumienie ze spółką o potrąceniu wzajemnych wierzytelności: Spółki wobec udziałowca z tytułu objęcia udziałów i udziałowca wobec Spółki z tytułu udzielonej pożyczki wraz z odsetkami. Zostanie więc dokonana umowna kompensata wzajemnych zobowiązań. Wnioskodawca z konwertowanych pożyczek chce dokonać podwyższenia kapitału podstawowego oraz kapitału zapasowego.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że planowane podwyższenie kapitału podstawowego pokrytego wierzytelnością przysługującą udziałowcowi wobec Spółki z tytułu udzielonych pożyczek będzie na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowane jako zmiana umowy spółki kapitałowej podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W konsekwencji stwierdzić należy, że skoro wolą ustawodawcy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności skutkujące podwyższeniem kapitału zakładowego (podstawowego) spółki to konwersja opisanych we wniosku pożyczek na kapitał zapasowy Wnioskodawcy (Spółki z o.o.) nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym jej dokonanie nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w tym podatku.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj