Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-219/16-2/AG
z 2 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2016 r. (data wpływu 10 marca 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

  • pytań numer 1 i 2, w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie akcji spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki Zależnej), tj. zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 10 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W 2015 r. Wnioskodawca nabył w drodze umowy kupna 100% akcji w spółce akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: Spółka Zależna). Spółka Zależna prowadzi wyspecjalizowaną działalność na rynku energetycznym w zakresie sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, świadczenia usług elektroenergetycznych oraz sprzedaży paliw do pojazdów kolejowych. W ramach Spółki Zależnej funkcjonują wyodrębnione (zarejestrowane w KRS) oddziały odpowiedzialne za poszczególne linie biznesowe (dalej odpowiednio: Oddział Dystrybucja, Oddział Obrót, Oddział Usługi, Oddział Paliwa). Każdy z oddziałów realizuje własne piany finansowe, a na ich czele stoją podlegający Członkom Zarządu Spółki Zależnej dyrektorzy odpowiedzialni za wyniki poszczególnych linii biznesowych. Ponadto, w ramach Spółki funkcjonuje jednostka organizacyjna wspomagająca realizowanie zadań Zarządu Spółki oraz świadcząca usługi wsparcia na rzecz poszczególnych Oddziałów (tzw. centrala) m.in. w zakresie obsługi kadrowo- płacowej, organizacyjnej, informatycznej, kontrolingowej oraz innego wsparcia administracyjnego.

Mając na względzie m.in. budowę wartości Spółki Zależnej oraz wzmocnienie jej pozycji na rynku, zapewnienie bardziej przejrzystej struktury korporacyjnej oraz ułatwienie zarządzania poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi funkcjonującymi w ramach Spółki Zależnej, w przyszłości Wnioskodawca planuje przeprowadzenie podziału Spółki Zależnej. Poszczególne segmenty działalności biznesowej Spółki Zależnej zostaną wyodrębnione do osobnych podmiotów. Podział nastąpi w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 z późn. zm., dalej KSH), tj. w drodze podziału przez wydzielenie i przeniesienie części majątku Spółki Zależnej na inną spółkę (tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dalej: Spółka Przejmująca). Obecnie planowane jest wydzielenie ze Spółki Zależnej Oddziału Dystrybucja, natomiast w okresie późniejszym może również nastąpić wydzielenie Oddziału Obrót i Oddziału Paliwa.

Majątek stanowiący Odział Dystrybucja podlegający wydzieleniu do Spółki Przejmującej będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT). Również majątek, który pozostanie w Spółce Zależnej (pozostałe oddziały i tzw. centrala) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu tej ustawy.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż Spółka Zależna posiada obecnie zarówno kapitał zapasowy jak i kapitał rezerwowy. Jednakże sfinansowanie podziału ze środków pochodzących z kapitału zapasowego nie będzie możliwe z uwagi na ograniczenia prawne wynikające z art. 396 par. 5 KSH, zgodnie z którym części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

W związku z powyższym, planowane obecnie wydzielenie Oddziału Dystrybucja może zostać sfinansowane poprzez obniżenie kapitału rezerwowego Spółki Zależnej i jednoczesne obniżenie wartości nominalnej akcji Spółki Zależnej posiadanych przez Wnioskodawcę.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. W jakiej wysokości Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszt podatkowy w przypadku odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej, przeprowadzonego po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w części jakiej podział ten zostanie sfinansowany poprzez obniżenie kapitału rezerwowego Spółki Zależnej oraz poprzez jednoczesne zmniejszenie wartości nominalnej akcji posiadanych przez Wnioskodawcę?
  2. W jakiej wysokości Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszt podatkowy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Przejmującej, przeprowadzonego po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w części jakiej podział ten zostanie sfinansowany poprzez obniżenie kapitału rezerwowego Spółki Zależnej oraz poprzez jednoczesne zmniejszenie wartości nominalnej akcji posiadanych przez Wnioskodawcę?

Zdaniem Wnioskodawcy.


Stanowisko w zakresie pytania numer 1 i 2


Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż 22 stycznia 2016 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr DD5.8201.15.2015.KSM, w której stwierdził że „proporcję wskazaną w art. 16 ust. 1 pkt 8c lit c) updop (...) podatnik winien stosować niezależnie od tego, czy zmniejszeniu w wyniku podziału ulegnie u tego podatnika wartość nominalna posiadanych udziałów (akcji) w spółce dzielonej, bez zmniejszania ilości tych udziałów (akcji), a tym samym - suma ich wartości nominalnej”.

Jednakże zdaniem Wnioskodawcy, w świetle zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku, tj. wówczas, gdy w wyniku podziału Spółki Zależnej dojdzie do obniżenia kapitału rezerwowego Spółki Zależnej i jednoczesnego zmniejszenia wartości nominalnej akcji posiadanych przez Wnioskodawcę, interpretacja ogólna nie będzie miała zastosowania. Zdaniem Wnioskodawcy zagadnienie, w związku z którym wydano interpretację ogólną nie obejmuje przypadków, w których podział przez wydzielenie zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z kapitałów innych, niż kapitał zakładowy, tj. np. z kapitału zapasowego bądź kapitału rezerwowego. Zagadnienie będące przedmiotem interpretacji ogólnej, o której mowa powyżej, nie obejmuje także sytuacji, w których podział przez wydzielenie zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z dwóch źródeł jednocześnie, tj. w wyniku zmniejszenia wartości nominalnej udziałów (akcji) oraz z obniżenia wartości kapitałów innych, niż kapitał zakładowy. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, przywoływana interpretacja ogólna nie ma zastosowania do zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy przypadku odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej przeprowadzonego po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w części w jakiej podział ten zostanie sfinansowany poprzez obniżenie kapitału rezerwowego Spółki Zależnej i zmniejszenie wartości nominalnej akcji posiadanych przez Wnioskodawcę, Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszt podatkowy w wysokości całości wydatków poniesionych na nabycie akcji Spółki Zależnej, ustalonych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Przejmującej, przeprowadzonego po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w części w jakiej podział ten zostanie sfinansowany poprzez obniżenie kapitału rezerwowego i zmniejszenie wartości nominalnej akcji Spółki Zależnej, Wnioskodawca nie będzie mógł rozpoznać nawet częściowo kosztu podatkowego z tytułu wydatków poniesionych na nabycie akcji Spółki Zależnej, ustalonych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, ponieważ taki podział nie doprowadzi do przeniesienia części kosztu nabycia akcji Spółki Zależnej na Spółkę Przejmującą.


Uzasadnienie do pytanie nr 1


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 7e ustawy o CIT (który nie dotyczy przedstawionej sprawy).


Jednocześnie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT (który jednak nie znajdzie zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym). Niemniej jednak wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej w wysokości:

  1. ustalonej na podstawie art. 15 ust. 1k - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny (nie dotyczy to przedstawionej sprawy),
  2. ustalonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny (dotyczy przedstawionej sprawy),
  3. wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub lit. b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

Podkreślić należy, iż zarówno majątek podlegający wydzieleniu oraz majątek, który pozostanie w spółce dzielonej (tu: Spółce Zależnej) będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. W takiej sytuacji przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT nie będzie dotyczyć przedstawionego zdarzenia przyszłego, a zatem wyłączenie przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 8c nie znajdzie zastosowania.

W związku z tym, w sytuacji odpłatnego zbycia akcji w spółce dzielonej - po uprzednim dokonaniu podziału tej spółki przez wydzielenie (jak w przedstawionym zdarzeniu przyszłym) - koszt uzyskania przychodów (z odpłatnego zbycia akcji) ustala się zgodnie z zasadą wskazaną w zdaniu drugim art. 16 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy o CIT.

W świetle powołanych przepisów, w następstwie przeprowadzania podziału Spółki Zależnej, w części w jakiej podział ten zostanie sfinansowany poprzez obniżenie kapitału rezerwowego Spółki Zależnej i zmniejszenie wartości nominalnej akcji posiadanych przez Wnioskodawcę, wydatki na nabycie/objęcie przez Wnioskodawcę akcji spółki dzielonej (tu: Spółki Zależnej) w całości mogą być rozpoznane jako koszt uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji tej spółki.


W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy, w celu ustalenia kosztu uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji w Spółce Zależnej, w przypadku sfinansowania podziału poprzez obniżenie kapitału rezerwowego Spółki Zależnej i obniżenie wartości nominalnej akcji Spółki Zależnej posiadanych przez Wnioskodawcę:

  1. w pierwszej kolejności Wnioskodawca powinien określić wysokość wydatków poniesionych na nabycie wszystkich akcji Spółki Zależnej;
  2. wobec faktu, iż w wyniku podziału jedynie dojdzie do obniżenia kapitału rezerwowego Spółki Zależnej i obniżenia wartości nominalnej akcji w związku z przeniesieniem części majątku na inny podmiot, Wnioskodawca będzie miał prawo całość tego kosztu rozpoznać w momencie zbycia akcji Spółki Zależnej.


Prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę potwierdzają liczne pisma organów podatkowych, w tym m.in. interpretacje indywidualne:

  1. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 sierpnia 2015 r. (IPPB3/4510-546/15-2/AG), w której potwierdzono prawidłowość stanowiska podatnika, iż „ jeżeli w wyniku podziału przez wydzielenie nie dojdzie do zmniejszenia liczby udziałów/akcji posiadanych przez Spółkę w kapitale zakładowym dzielonej Spółki Zależnej (brak unicestwienia jakiekolwiek udziału/akcji)
    - wariant podziału przez wydzielenie z wykorzystaniem kapitałów własnych innych niż kapitał zakładowy) - wówczas w przypadku odpłatnego zbycia udziałów/akcji spółki podzielonej przez wydzielenie na rzecz podmiotu trzeciego, Spółka będzie uprawniona rozpoznać wydatek na nabycie (objęcie) tych udziałów/akcji w kosztach uzyskania przychodów w kwocie wydatków historycznie poniesionych na nabycie (objęcie za wkład pieniężny) udziałów/akcji w spółce podzielonej przez wydzielenie albo w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia/nabycia (ustalonych zgodnie z art. 15 ust 1k ustawy o CIT lub art. 16 ust 1 pkt 8 ustawy o CIT)”;
  2. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 sierpnia 2015 r. (IBPB-1 -2/4510-139/15/KP), w której potwierdzono prawidłowość stanowiska podatnika, iż „gdy Spółka dokona odpłatnego zbycia udziałów/akcji podzielonej przez wydzielenie Spółki Zależnej na rzecz podmiotu trzeciego, a w wyniku podziału przez wydzielenie nie dojdzie zarówno do zmniejszenia liczby udziałów/akcji posiadanych przez Spółkę w kapitale zakładowym dzielonej Spółki Zależnej (brak unicestwienia części udziałów/akcji), jak i nie dojdzie do zmniejszenia wartości nominalnej tych udziałów/akcji (wariant podziału przez wydzielenie z wykorzystaniem kapitałów własnych innych niż kapitał zakładowy) to wynik (dochód bądź strata) uzyskany na tej transakcji będzie składał się z kwoty, za którą dokonano zbycia (przychód podatkowy) oraz kwoty wydatku poniesionego przez Spółkę na nabycie udziałów/akcji (koszt uzyskania przychodów)”;
  3. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 sierpnia 2015 r. (ILPB4/4510-1-204/15-2/DS), w której potwierdzono że, „w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Zależnej, przeprowadzonego po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w ramach którego nie dojdzie do zmniejszenia liczby udziałów Spółki Zależnej (Sytuacja 2, [tj. poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów Spółki Zależnej posiadanych przez Wnioskodawcę i/lub obniżenie innych niż kapitał zakładowy kapitałów własnych Spółki Zależnej]), Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszt podatkowy w wysokości całości wydatków poniesionych na nabycie udziałów Spółki Zależnej, ustalonych zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 8e ustawy o CIT”;
  4. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 marca 2015 r. (ITPB3/4510-17/15/PS), w której potwierdzono, iż „skoro w opisanym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do unicestwienia akcji Spółki Zależnej, o którym mowa w art. 16 ust 1 pkt 8c lit c ustawy, to tym samym nie wystąpią przesłanki do ustalania proporcji, o której mowa w tym przepisie. Zgodzić należy się zatem z Wnioskodawcą, że przy odpłatnym zbyciu akcji Spółki Zależnej, przeprowadzonym po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w ramach którego nie dojdzie do zmniejszenia liczby akcji Spółki Zależnej, nabytych odpłatnie lub w ramach wkładu pieniężnego, Wnioskodawca może rozpoznać koszt podatkowy w wysokości całości wydatków poniesionych na ich nabycie/objęcie stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.”;
  5. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 maja 2014 r. (IBPBI/2/423-159/14/AK), w której potwierdzono prawidłowość stanowiska podatnika, iż „obniżenie wartości nominalnej posiadanych przez nią udziałów w spółce podzielonej przez wydzielenie, pozostaje bez wpływu na możliwość rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów pełnej kwoty wydatków poniesionych na ich nabycie (objęcie) w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów”;
  6. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2014 r. (IBPBI/2/423-144/14/BG), w której stwierdzono że Jeżeli w wyniku podziału przez wydzielenie nie dojdzie do zmniejszenia liczby akcji posiadanych przez Spółkę w Spółce dzielonej (lecz obniżeniu ulegnie ich wartość nominalna) to w przypadku odpłatnego zbycia akcji Spółki dzielonej przez wydzielenie, wysokość wydatków Spółki na nabycie lub objęcie akcji w Spółce dzielonej, stanowić będzie koszt uzyskania przychodów, Skoro w opisanym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do unicestwienia akcji Spółki dzielonej, o którym mowa tu art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c updop, to tym samym nie wystąpią przesłanki do ustalania proporcji, o której mowa w tym przepisie. W konsekwencji, za prawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, że w przypadku odpłatnego zbycia akcji Spółki dzielonej po podziale kosztem uzyskania przychodów będzie całość wydatków poniesionych przez Spółkę przejmującą na nabycie lub objęcie akcji Spółki dzielonej”;
  7. Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 września 2013 r. (IPTPB3/423-230/13-5/GG), w której stwierdzono, że „obniżenie wartości nominalnej posiadanych przez nią udziałów/akcji, w spółce podzielonej przez wydzielenie pozostaje bez wpływu na możliwość rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów pełnej kwoty wydatków poniesionych na ich nabycie (objęcie) w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów/akcji.”


Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej, przeprowadzonego po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w części w jakiej podział ten zostanie sfinansowany poprzez obniżenie kapitału rezerwowego Spółki Zależnej i zmniejszenie wartości nominalnej akcji, Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszt podatkowy w wysokości całości wydatków poniesionych na nabycie akcji Spółki Zależnej, ustalonych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT. Tym samym taki podział nie doprowadzi do przeniesienia części kosztu nabycia akcji Spółki Zależnej na Spółkę Przejmującą.


Uzasadnienie do pytanie nr 2


Zgodnie z art. 15 ust, 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 7e ustawy o CIT (który nie dotyczy przedstawionej sprawy).


Jednocześnie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT (który jednak nie znajdzie zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym). Aczkolwiek wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej w wysokości:

  1. ustalonej na podstawie art. 15 ust. 1k - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny (nie dotyczy to przedstawionej sprawy),
  2. ustalonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny (dotyczy przedstawionej sprawy),
  3. wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub lit. b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

Podkreślić należy, iż zarówno majątek podlegający wydzieleniu oraz majątek, który pozostanie w spółce dzielonej (tu: Spółce Zależnej) będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. W takiej sytuacji przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT nie będzie dotyczyć przedstawionego zdarzenia przyszłego, a zatem wyłączenie przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 8c nie znajdzie zastosowania.

W związku z tym, w sytuacji odpłatnego zbycia udziałów w spółce przejmującej - po uprzednim dokonaniu podziału spółki dzielonej przez wydzielenie (jak w przedstawionym zdarzeniu przyszłym) - koszt uzyskania przychodów (z odpłatnego zbycia akcji) ustala się zgodnie z zasadą wskazaną w art. 16 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy o CIT.

W świetle powołanych przepisów, wobec faktu, iż w wyniku podziału jedynie dojdzie do obniżenia kapitału rezerwowego i obniżenia wartości nominalnej akcji spółki dzielonej (tu: Spółki Zależnej) w związku z przeniesieniem części majątku na inną spółkę (tu: Spółkę Przejmującą), Wnioskodawca w momencie zbycia udziałów Spółki Przejmującej nie będzie uprawniony do rozpoznania kosztu z tytułu wydatków na nabycie/objęcie przez Wnioskodawcę akcji Spółki Zależnej (będzie miał prawo całość tego kosztu rozpoznać w momencie zbycia akcji Spółki Zależnej).

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Przejmującej, przeprowadzonego po dokonaniu podziału Spółki Zależnej przez wydzielenie, w części w jakiej podział ten zostanie sfinansowany poprzez obniżenie kapitału rezerwowego i zmniejszenie wartości nominalnej akcji Spółki Zależnej, Wnioskodawca nie będzie mógł rozpoznać nawet częściowo kosztu podatkowego z tytułu wydatków poniesionych na nabycie akcji Spółki Zależnej, ustalonych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, ponieważ taki podział nie doprowadzi do przeniesienia części kosztu nabycia akcji Spółki Zależnej na Spółkę Przejmującą.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź na pytania numer 1 i 2, w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie akcji spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki Zależnej), tj. zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast wniosek Spółki w pozostałym zakresie objętym pytaniami numer 1 i 2, tj. w części dotyczącej sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów (alokowania wydatków) w przypadku odpłatnego zbycia akcji spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki Zależnej) oraz udziałów spółki przejmującej (Spółki Przejmującej), gdy dojdzie do obniżenia wartości nominalnej akcji spółki dzielonej (oraz obniżenia kapitału rezerwowego), podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytań numer 1 i 2, w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie akcji spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki Zależnej), tj. zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Natomiast w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że wskazane we wniosku interpretacje zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj