Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-578/15-2/MK1
z 26 lutego 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2015 r. (data wpływu 24 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania podziału przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania podziału przez wydzielenie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka D. Sp. z o.o. (daiej: D., Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi dwa rodzaje działalności - usługi transportowe i spedycyjne oraz działalność związaną z zarządzaniem i wynajmem nieruchomości. Spółka powstała w roku 2005 w wyniku przekształcenia Spółki D. Spółka jawna. W ramach działań restrukturyzacyjnych mających na celu dalszy rozwój prowadzonej działalności gospodarczej Spółka podejmie czynności zmierzające do wyodrębnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej w postaci dwóch działów - Działu Transportu i Spedycji koncentrującego się na działalności transportowej i spedycyjnej oraz Działu Nieruchomości koncentrującego się na działalności zarządzania, wynajmu oraz planowanych inwestycjach w nieruchomości, które będą stanowiły dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa.


W wyniku dalszych planów restrukturyzacji cześć majątku Wnioskodawcy w postaci Działu Nieruchomości może zostać przeniesiona na inną spółkę kapitałową z siedzibą w Polsce. Przeniesienie może nastąpić w formie podziału D. przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej KSH).


Stan faktyczny w niniejszym wniosku jest przedstawiony z uwzględnieniem sytuacji na moment podziału D..


Dział Transport i Spedycja


W ramach działalności D. Dział Transport i Spedycja związany jest z usługami spedycyjnymi oraz transportem międzynarodowym i krajowym, handel olejem napędowym z przewoźnikami współpracującymi ze spółką oraz podwykonawcami. W ramach prowadzonych usług spedycyjnych działa wykwalifikowany zespół pracowników, który zajmuje się doborem najbardziej efektywnych rozwiązań logistycznych i dogodnej opcji przesłania towaru. Przygotowuje niezbędne dokumenty, zajmuje się wszelkimi formalnościami, a także planuje najbardziej optymalną trasę i środek transportu. Transport międzynarodowy oraz krajowy świadczony jest w oparciu o nowoczesną flotę posiadająca certyfikaty EUR 5 i EUR 6. Do dyspozycji klientów firma oddaje szeroki asortyment naczep dostosowanych do przewozu każdego produktu. Dzięki specjalnie wyposażonym samochodom, spełniającym wszelkie normy bezpieczeństwa. Spółka od wielu lat świadczy także usługi przewozu ładunków niebezpiecznych zgodnie konwencją ADR .


Dział Nieruchomości


W ramach działalności D., prowadzona jest również działalność związana z zarządzaniem oraz wynajmem nieruchomości. Spółka jest właścicielem nieruchomości: zabudowanych położonych w G. (od 1995 r.), niezabudowanej w (od 2005 r.) oraz niezabudowanej w C. (od 2007 roku). W skład nieruchomości wymienionych powyżej wchodzą również: budynki biurowe, hale warsztatowe i magazynowe, ogrodzenia, parkingi samochodowe służące samochodom osobowym jak i ciężarowym, wiata magazynowa, kompletna stacja paliw oraz instalacje wodno-kanalizacyjne wraz z separatorami, itp.

Niektóre nieruchomości gruntowe i budynki wynajmowane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez inne podmioty, w tym przez spółkę T. Sp. z o.o. Przedmiotem najmu jest głównie: budynek biurowo-handlowy, hala warsztatowo-magazynowa, część posesji łącznie z miejscem składowania wytwarzanych odpadów, miejsca parkingowe.


Udziały w innych podmiotach - spółka posiada 150 udziałów w spółce T. Sp. z o.o.


Spółka zamierza rozwijać działalność najmu powierzchni usługowej, biurowej, magazynowej jak i przeznaczonych do tego celu miejsc parkingowych służących głównie jako miejsca dla środków transportu, ciągników oraz naczep.


Wyodrębnienie organizacyjne


Działalność spółki jest formalnie wydzielona w strukturach spółki do dwóch odrębnych działów Działu Transport i Spedycja związanego z działalnością transportową i spedycyjną oraz Działu Nieruchomości związanego z zarządzaniem i wynajmem nieruchomości.


Wydzielenie organizacyjne jest potwierdzone w formie uchwały zarządu o utworzeniu Działu Transport i Spedycja oraz Działu Nieruchomości jak również innych wewnętrznych regulacjach Spółki, min. w schemacie organizacyjnym oraz wewnętrznych regulaminach dotyczących pracowników (Regulamin pracy, Regulamin wynagradzania). Jedynie wybrane funkcje o charakterze pomocniczo-administracyjnym, z uwagi na efektywność kosztową i racjonalność biznesową Spółki, są zlokalizowane w Dziale Transport i Spedycja, tak aby nie powielać funkcji (a w konsekwencji kosztów) ogólnych spółki w różnych działach.


Niemniej, koszty związane z realizacją tych funkcji są odpowiednio rozliczane pomiędzy oba działy zgodnie z zaangażowaniem czasowym i funkcjonalnym.


Wyodrębnienie finansowe


Obecnie stosowany dla celów Spółki system finansowo- księgowy umożliwia:

  • wydzielenie odrębnego rachunku zysków i strat dla działalności Działu Transport i Spedycja oraz Działu Nieruchomości, w oparciu o koszty bezpośrednie i koszty pośrednie,
  • sporządzenie odrębnego budżetu oraz prognoz budżetowych dla działalności Działu Transport i Spedycja oraz Działu Nieruchomości,
  • przypisanie przychodów i kosztów związanych z działalnością Działu Transport i Spedycja oraz Działu Nieruchomości,
  • ewidencję składników majątkowych przyporządkowanych do działalności Działu Transport i Spedycja oraz Działu Nieruchomości,
  • wygenerowanie danych finansowych w postaci odrębnych raportów dla każdej z dwóch wymienionych wyżej działalności, w szczególności sporządzonego dla celów zarządczych rachunku zysków i strat.

Wskazane dane i raporty służą na bieżąco do planowania działalności i bieżącej kontroli wskaźników ekonomicznych w tych Działach, które posiadają odrębne rachunki bankowe wykorzystywane w prowadzonej działalności.

Zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania

- Podział pracowników oraz składników majątku D. pomiędzy Dział Transp

  1. Pracownicy (prawa i obowiązki wynikające z umów z pracownikami)

Dział Transport i Spedycja


Pracownicy Działu Transport i Spedycja - stanowiący ogół pracowników dedykowanych do wyłącznej obsługi działalności tego działu, a także dotyczące ich umowy pracownicze i wszelkie zobowiązania z nich wynikające pozostaną w spółce i nie będą podlegać przeniesieniu, będzie to dotyczyć pracowników:

  • realizujących zadania związane z transportem (kierowcy samochodów ciężarowych, spedytorzy, dział techniczny, dział obsługi floty zewnętrznej),
  • realizujących zadania związane z pozyskiwaniem klientów, obsługą i ich utrzymaniem - dział handlowy,
  • realizujących pozostałe obszary biznesowe w tym obsługę procesów związanych z likwidacją szkód,
  • działu związanego z systemem jakości i marketingu,
  • działu obsługi księgowej, kadrowej,
  • działu wsparcia administracyjnego, fakturowania i rozliczania.

Obecnie kierownictwo nad zespołem pracowników Działu Transport i Spedycja sprawuje Dyrektor Zarządzający, funkcja ta nie obejmuje nadzoru nad działalnością Działu Nieruchomości i pracownikami tego działu.


Dział Nieruchomości


W Dziale Nieruchomości związanym z zarządzaniem i wynajmem nieruchomości, pracują pracownicy Spółki wykonujący następujące funkcje związane z tą że działalnością:

  • pracownicy realizujący zadania związane z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami,
  • pracownicy realizujący zadania związane z najmem i planowaniem działalności inwestycyjnej
  • pracownicy realizujący zadania związane z pozyskiwaniem klientów,
  • pracownicy działów obsługi księgowej, kadrowej, działu wsparcia administracyjnego.

Planowane jest, że w wyniku podziału przez wydzielenie pracownicy Działu Nieruchomości zostaną przeniesieni do nowej spółki (w ramach podziału dojdzie do przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 23(1) § 1 Kodeksu pracy), co zapewni ciągłość funkcji pracowniczych, Oznacza to, że spółka ta stanie się w miejsce D. stroną stosunków pracy z pracownikami dotychczas przypisanymi do Działu Nieruchomości związanej z zarządzaniem i wynajmem. Przedmiotem wydzielenia będą zatem również wszelkie zobowiązania wynikające z umów z powyższymi pracownikami. Kierownictwo nad zespołem pracowników sprawuje Dyrektor Administracyjny.


  1. Wartości niematerialne i prawne

W skład Działu Transport i Spedycja wchodzą:

  • znak towarowy,
  • domena,
  • licencje i koncesje związane z rodzajem wykonywanej działalności:
    • licencja Ministra Infrastruktury na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy,
    • licencja Starosty Grodziskiego na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy,
    • koncesja Prezesa Urzędu regulacji Energetyki na obrót paliwami ciekłymi
  • system operacyjny do zarządzania działalnością transportową i spedycyjną,
  • infrastruktura IT współpracująca z systemem zarządzania flotą,
  • unikalna baza klientów obejmująca dane klientów a także historię współpracy,
  • certyfikaty jakościowe.

W skład Działu Nieruchomości wchodzą:

  • oprogramowanie wraz z licencjami,
  • 150 udziałów w spółce T. Sp. z o.o.

W wyniku podziału, wartości niematerialne i prawne Działu Transport i Spedycja pozostaną w spółce D.. Wartości niematerialne i prawne związane z Działem Nieruchomości zostaną wydzielone ze spółki.


  1. Środki trwałe i inne aktywa

Katalog środków trwałych i innych aktywów wchodzących w skład Działu Transport i Spedycja obejmuje:

  • środki transportu nabyte na podstawie umów leasingu finansowego, w tym naczepy, ciągniki oraz samochody osobowe,
  • środki transportu nabyte na podstawie umów zakupu w tym naczepy, ciągniki oraz samochody osobowe,
  • środki transportu będące przedmiotem umów najmu,
  • komputery pokładowe nabyte na podstawie umowy leasingu finansowego,
  • wyposażenie biura (w tym meble biurowe, komputery, telefony, itp.),
  • środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych dedykowanych do Działu Transport i Spedycja,
  • zapasy magazynowe, w tym materiały wymienne do środków transportu,
  • należności handlowe,
  • rozliczenia międzyokresowe dotyczące głównie ubezpieczenia środków transportu, podatki od środków transportu.

Katalog środków trwałych i innych aktywów wchodzących w skład Działu Nieruchomości obejmuje:

  • nieruchomości zabudowane położone w G. w tym również budynki biurowe, hale warsztatowe i magazynowe, kompletną stację paliw wiaty, linie energetyczne, ogrodzenie, ciągi piesze, parkingi samochodów osobowych i ciężarowych, zbiornik odparowalny wód opadowych, klimatyzatory oraz wszelkiego rodzaju instalacje techniczne,
  • nieruchomości niezabudowane w Wólce Grodziskiej i C.,
  • wyposażenie biura (w tym meble biurowe, komputery, telefony itp.) w zakresie, w jakim przysługuje ono pracownikowi działu związanego z wynajmem,
  • środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych dedykowanych do Działu Nieruchomości,
  • należności związane z wynajmem nieruchomości,
  • rozliczenia międzyokresowe dotyczące głównie ubezpieczenia nieruchomości oraz podatku od nieruchomości.

W wyniku podziału aktywa Działu Transport i Spedycja pozostaną w D. a aktywa Działu Nieruchomości zostaną wydzielone ze Spółki.


  1. Kluczowe umowy handlowe

Przyjęty model biznesowy zakłada, że w celu osiągnięcia większej efektywności kosztowej i efektu specjalizacji, spółka skupia się na rozwijaniu podstawowych kompetencji w zakresie spedycji i transportu, oraz wynajmu powierzchni, podczas gdy inne zadania niezbędne dla prowadzenia działalności zlecane są podmiotom zewnętrznym.


Umowy te dotyczą przede wszystkim:

  • usług serwisowych sprzętu i przeglądu floty,
  • ubezpieczeń majątkowych oraz pracowników,
  • zarządzania czasem pracy floty, rozliczaniem czasu pracy kierowców,
  • najmu środków transportu,
  • najmu powierzchni warsztatowej, biurowej, miejsc parkingowych,
  • leasingu finansowego związanych z działalnością operacyjną Działu Transport i Spedycja ,
  • usług bankowych i kredytowych,
  • usług informatycznych i komputerowych,
  • usług dostawy mediów, telekomunikacyjnych, ochrony mienia,
  • usług pocztowych i kurierskich,
  • prowadzenia obsługi administracyjnej oraz świadczenia innych usług.

W wyniku podziału, prawa i obowiązki z umów dotyczących działalności spedycyjnej i transportowej pozostaną w Spółce D. zaś prawa i obowiązki wynikające z umów działalności związanej z wynajmem zostaną wydzielone ze Spółki.


W szczególności, w skład Działu Transport i Spedycja na dzień podziału wchodzą:

  • umowy na świadczenie usług transportowych,
  • umowy leasingu finansowego,
  • umowy monitorowania GPS środków transportu,
  • umowy na dostawę paliw do stacji paliw
  • umowy serwisowe ciągników, naczep oraz samochodów
  • umowy na prowadzenia rachunków bankowych i umowa kredytowa rachunku bieżącym
  • umowy na obsługę informatyczną i komputerową
  • umowy na usługi telekomunikacyjne
  • umowy ubezpieczenia floty
  • umowy na obsługę kart paliwowych.

W szczególności, w skład Działu Nieruchomości na dzień podziału wchodzą:

  • umowy z dostawcami mediów ( energia elektryczna, woda, gaz ziemny)
  • umowy najmu powierzchni, urządzeń technicznych,
  • umowa rachunku bankowego
  • umowa na wywóz odpadów
  • umowa na serwisowanie klimatyzacji
  • umowa na sprzątanie powierzchni
  • umowy ubezpieczenia nieruchomości
  • umowy na ochronę mienia.

W konsekwencji, na dzień podziału każdy z Działów ma zapewnione wsparcie we wszystkich obszarach niezbędnych do kontynuacji działalności w niezmienionym zakresie.


  1. Zobowiązania

W skład Działu Transport i Spedycja wchodzą:

  • zobowiązania wynikające z umów z dostawcami usług ww. działu,
  • zobowiązania wynikające z umów z pracownikami Działu oraz związane z umowami zobowiązania publicznoprawne,
  • zobowiązania w tytułu leasingu, najmu i kredytu,
  • zobowiązania pozabilansowe z tytułu gwarancji i zabezpieczeń w związku z umowami leasingu.

W skład Działu Nieruchomości wchodzą:

  • zobowiązania wynikające z umów związanych z zarządzaniem, administrowanie i utrzymaniem nieruchomości,
  • zobowiązania wynikające z umów z pracownikami Działu oraz związane z umowami zobowiązania publicznoprawne.
  • zobowiązania publicznoprawne związane z nieruchomościami.

W wyniku podziału, zobowiązania Działu Transport i Spedycja pozostaną w spółce D., zobowiązania Działu Nieruchomości zostaną wydzielone ze spółki.


  1. Formalne procedury wewnętrzne

Jak wskazano powyżej, zarówno Działu Transport i Spedycja oraz Dział Nieruchomości posiadają odrębne - Regulamin pracy oraz Regulamin wynagradzania.


Opisany powyżej sposób funkcjonowania dwóch Działów zapewnia zdaniem Spółki funkcjonalne, organizacyjne i finansowe wyodrębnienie segmentów działalności w ramach D. oraz zapewni ciągłość w ich funkcjonowaniu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy planowany podział D. w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, w wyniku którego na spółkę przejmującą zostałaby przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w formie Działu Nieruchomości, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”)?
  2. Czy czynność podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej związana z planowanym podziałem D. i przeniesieniem Działu Nieruchomości na spółkę przejmującą będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania nr 1. W zakresie pytania Nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Wnioskodawcy podział D. przeprowadzony przez przeniesienie na spółkę przejmującą Działu Nieruchomości w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, towarzysząca planowanemu podziałowi D. i przeniesieniu Działu Nieruchomości na spółkę przejmującą, nie będzie wiązała się z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na wstępie podkreślenia wymaga, że art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 626; dalej: „Ustawa PCC”) ustawodawca wymienił zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wśród czynności tych, art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 Ustawy PCC wskazują na opodatkowanie umowy spółki oraz jej zmiany, jeśli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. W art. 1 ust. 3 ustawy PCC określono, co należy uznawać za zmianę umowy spółki. Przepis ten wskazuje iż pod pojęciem tym należy rozumieć „przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego”. Art. 1 Ustawy PCC wymienia więc jedynie czynności przekształcenia oraz łączenia, pomija zaś czynność podziału spółki. W związku z tym, iż wyliczenie z art. 1 ustawy o PCC ma charakter taksatywny, przepis ten nie może być interpretowany rozszerzająco. W konsekwencji fakt, że nie wymieniono w nim czynności podziału spółki oznacza, że czynność ta nie podlega w ogóle opodatkowaniu PCC.

Wskazać należy, że brak czynności podziału spółki w katalogu art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy PCC jest wynikiem nowelizacji tej ustawy wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2009 r. W brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r., a więc przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, przepis ten stanowił, że w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważało się przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. W poprzednim brzmieniu art. 1 ust. 3 Ustawy PCC zatem wprost wymieniał podział spółek jako zmianę umowy spółki w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wykreślenie z katalogu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podziału spółek świadczy o zamiarze wyłączenia tego rodzaju aktywności spod opodatkowania.

Podkreślenia wymaga, że nowelizacja ustawy PCC, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r. implementowała do polskiego systemu prawnego Dyrektywę Rady 2008/7WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z 21.02.2008 r., str. 11; „Dyrektywa”). Jak wskazuje preambuła Dyrektywy, celem regulacji było „ujednolicenie prawodawstwa dotyczącego podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, tak aby w możliwie największym stopniu wyeliminować czynniki, które mogą zakłócać warunki konkurencji lub utrudniać swobodny przepływ kapitału”.


W art. 4 Dyrektywy wskazano następującą definicję działań restrukturyzacyjnych:

  1. „przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej;
  2. przejęcie przez spółkę kapitałową, która jest w trakcie tworzenia lub już istnieje, udziałów dających większość głosów w innej spółce kapitałowej, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał tej pierwszej spółki. W przypadku, gdy większość praw głosu uzyskuje się za pomocą co najmniej dwóch operacji, za działania restrukturyzacyjne uznaje się wyłącznie operację, w której uzyskano większość praw głosu, i wszelkie kolejne operacje.

Działania restrukturyzacyjne obejmują również przeniesienie do spółki kapitałowej wszystkich aktywów i pasywów innej spółki kapitałowej będącej w pełni własnością tej pierwszej spółki".


W art. 5 ust. 1 lit. e Dyrektywa podkreślono, że państwa członkowskie nie nakładają na spółki kapitałowe podatku pośredniego w żadnej formie w odniesieniu do działań restrukturyzacyjnych, o których mowa w art. 4 Dyrektywy, a więc wyłączono spod możliwości opodatkowania podatkiem kapitałowym czynności związane z podziałem spółek.


W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej ustawę PCC, którą wdrożono w/w Dyrektywę podkreślono, że „w celu zapewnienia zgodności polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej, projekt realizuje zasadę jednokrotnego opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych” oraz że projekt „przewiduje zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle dyrektywy”. Z uzasadnienia wynika więc jednoznacznie, że celem wprowadzenia ustawy nowelizującej oraz wolą ustawodawcy było m.in. zniesienie opodatkowania czynności podziału spółek. Zabiegi ustawodawcy zmierzały bowiem do definitywnego wyłączenia podziału spółek z zakresu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Na tle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno budzić wątpliwości, że od 1 stycznia 2009 r. do katalogu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie należą już podziały spółek.


Mając na uwadze treść Ustawy PCC, Dyrektywy Rady 2008/7/WE oraz brzmienie uzasadnienia projektu zmieniającego Ustawę PCC, należy stwierdzić, że czynność restrukturyzacji spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC. Powyższe znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach prawa wydawanych przez polskie organy podatkowe, w szczególności

  1. Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 29 listopada 2015 r. (sygn. IPTPB2/4514-19/15-2/KK)
  2. Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lutego 2015 r. (sygn. ILPB2/436-312/14-4/WS)
  3. Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 października 2014 r. (sygn. ILPB2/436-176/14-2/MK).

Wskazać należy, że również wykładnia językowa prowadzi wniosku, że czynność podziału spółki i związane z podziałem podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Z językowego brzmienia art. 1 ustawy PCC wynika, że przepis ten zawiera zamknięty katalog czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Katalogu tego nie otwiera żadne sformułowanie o znaczeniu analogicznym do stosowanego zwykle w prawie podatkowym zwrotu „w szczególności”. O enumeratywnym charakterze wyliczenia z art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych świadczy również posłużenie się przez ustawodawcę zwrotem podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne. Stanowisko dotyczące zamkniętego charakteru katalogu z art. 1 ust. 1 Ustawy PCC jest niekwestionowane zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie. W szczególności wskazać należy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 stycznia 2011 r. (sygn. I SA/Kr 999/10) w którym Sąd stwierdził, że: „W ocenie Sądu analiza sposobu redakcji art. 1 ust. 1 pkt 1 nakazuje opowiedzieć się za restrykcyjną jego wykładnią. Ustawodawca w postanowieniach analizowanego przepisu użył bowiem zwrotu, który przesądza o tym, że został skonstruowany zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu omawianym podatkiem. Użyty w treści tego przepisu wyraz »następujące« wyraźnie wskazuje, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które zostały w nim wymienione”.


W świetle powyższych argumentów w ocenie Wnioskodawcy planowany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH podział D., poprzez przeniesienie na spółkę przejmującą Działu Nieruchomości, jak również podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej nie będą podlegały opodatkowaniu PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 223) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 z późn. zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).


Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi dwa rodzaje działalności - usługi transportowe i spedycyjne oraz działalność związaną z zarządzaniem i wynajmem nieruchomości. Spółka powstała w roku 2005 w wyniku przekształcenia Spółki D. Spółka jawna. W ramach działań restrukturyzacyjnych mających na celu dalszy rozwój prowadzonej działalności gospodarczej Spółka podejmie czynności zmierzające do wyodrębnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej w postaci dwóch działów - Działu Transportu i Spedycji koncentrującego się na działalności transportowej i spedycyjnej oraz Działu Nieruchomości koncentrującego się na działalności zarządzania, wynajmu oraz planowanych inwestycjach w nieruchomości, które będą stanowiły dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa. W wyniku dalszych planów restrukturyzacji cześć majątku Wnioskodawcy w postaci Działu Nieruchomości może zostać przeniesiona na inną spółkę kapitałową z siedzibą w Polsce. Przeniesienie może nastąpić w formie podziału D. przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że planowana czynność podziału Wnioskodawcy w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w wyniku którego na spółkę przejmującą zostałaby przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w formie Działu Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych oraz przywołanych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, jak również powołane wyroki dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj