Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1254/11/ESZ
z 29 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1254/11/ESZ
Data
2012.02.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja jednorazowa
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
motocykl
środek trwały


Istota interpretacji
Czy nabyty motocykl, kwalifikowany jako środek trwały podatnika, może zostać poddany jednorazowej amortyzacji w oparciu o treść art. 22k ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 637 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 04 grudnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 08 grudnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji wskazanego we wniosku środka trwałego (motocykla) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji wskazanego we wniosku środka trwałego (motocykla).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od 2005 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych. Jest małym podatnikiem w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym. Z podatku tego rozlicza się na „zasadach ogólnych”, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Do tej pory wykorzystywał w firmie samochód osobowy, a teraz zakupił motocykl, który będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, przede wszystkim do jazdy po mieście. Samochodem, Wnioskodawca będzie poruszał się poza miastem (dłuższe trasy) oraz w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę, polegająca na usługach doradczych, wymaga częstych, nieraz natychmiastowych wyjazdów na spotkania z klientami i do różnych instytucji, w wielu sytuacjach pojazd jednośladowy okazuje się szybszy od samochodu i bardziej ekonomiczny w eksploatacji, w związku z tym zakup motocykla Wnioskodawca zaliczył do kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wartość początkowa zakupionego motocykla wyniosła 20.400 zł. Wnioskodawca ma zamiar użytkować go dłużej niż rok, więc podlega on amortyzacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z opisaną sytuacją motocykl może być zamortyzowany jednorazowo na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ogólną definicją kosztów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010r. nr 51, poz. 307 ze zm.), podatnik może uwzględnić w kosztach podatkowych koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Motocykl będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega przede wszystkim na ciągłym przemieszczaniu się w związku z koniecznością odbywania różnego rodzaju spotkań i wymaga częstych - nieraz natychmiastowych wyjazdów na spotkania z klientami i do różnych instytucji. W wielu sytuacjach pojazd jednośladowy okazuje się szybszy od samochodu i bardziej ekonomiczny w eksploatacji, dlatego Wnioskodawca uważa, iż wydatek na motocykl można rozliczyć w kosztach firmy nawet wtedy, gdy oprócz motocykla w firmie wykorzystywany jest również samochód. Zasadne zatem jest zaliczenie tego środka transportu do środków trwałych, gdyż spełnia on pozostałe elementy definicji sformułowanej w art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy - jest własnością Wnioskodawcy, jest kompletny i zdatny do użytku w chwili przyjęcia do używania oraz przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok. Odpisów amortyzacyjnych dotyczących środków trwałych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł. Zakupiony motocykl ma wartość przekraczającą ww. kwotę, w związku z czym Wnioskodawca nie mógł skorzystać z możliwości zaliczenia jednorazowo w koszty, o której mowa w art. 22d ww. ustawy, natomiast Jego zdaniem mógł skorzystać z art. 22k ust. 7 (z zachowaniem warunków zawartych w art. 22k ust. 8).

Zakupiony motocykl jest środkiem trwałym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, został zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych zaliczony do grupy 7 „środki transportu” rodzaju 740motocykle, przyczepy i wózki motocyklowe”. Zgodnie z przepisem, amortyzacji jednorazowej nie podlegają tylko samochody osobowe zaliczane do rodzaju 741 KŚT, a opisany motocykl Wnioskodawca zaliczył zgodnie z obowiązującymi przepisami do 740 KŚT.

Wnioskodawca uważa, iż spełnia warunki pozostawania małym podatnikiem, gdyż zgodnie z art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o małym podatniku oznacza to podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł), a Wnioskodawca nie przekroczył ww. limitu sprzedaży. Nie przekroczył również limitu 50.000 euro, o którym mowa w art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wskazał Wnioskodawca, jest to pierwszy środek trwały amortyzowany przez Niego jednorazowo w 2011 roku. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, iż nie dotyczy go wykluczenie, o którym mowa w art. 22k ust. 11, który stwierdza, iż przepis ust. 7 nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, miał on prawo do skorzystania z możliwości jakie daje art. 22k ust. 7 i miał prawo do jednorazowej amortyzacji zakupionego motocykla.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj