Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-4/16-2/MW
z 7 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2015 r. (data wpływu 4 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu w momencie ich zapłaty – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu w momencie ich zapłaty.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce, polskim rezydentem podatkowym [Wnioskodawca, Spółka]. Spółka prowadzi działalność przede wszystkim w branży hotelowej. Spółka nabyła udziały w zagranicznych i krajowych spółkach kapitałowych, działających w branży hotelowej [Udziały].

Nabycie udziałów zostało w części sfinansowane ze środków własnych Spółki. Wnioskodawca zaciągnął także kredyt [Kredyt] od banków [Banki] w celu sfinansowania pozostałej części ceny zakupu Udziałów.


Nabycie Udziałów spowodowało umocnienie pozycji Spółki jako lidera w branży hotelowej w Europie Wschodniej. Zwiększenie obecności Spółki na rynkach zagranicznych nakierowane było na wzrost jej przychodów z działalności gospodarczej.


Zgodnie z umową Kredytu [Umowa], Kredyt został wypłacony na rzecz Spółki w 2 transzach:

  • transza A, z terminem spłaty 1 rok od daty podpisania Umowy, z opcją przedłużenia o 5 lat;
  • transza B, z terminem spłaty nie dłuższym niż 6 lat od daty podpisania Umowy.


Banki nie są podmiotami powiązanymi ze Spółką w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o pdop. Spółka nie dokonała wyboru zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek na zasadach wskazanych w art. 15c ustawy o pdop.


Umowa przewiduje obowiązek zapłaty przez Spółkę odsetek od Kredytu [Odsetki].


Dla celów bilansowych zobowiązania z tytułu Kredytu zostały wycenione według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Metoda polega na zestawieniu wpływów (zaciągnięcie kredytu) i wypływów (prowizje, odsetki, raty kredytowe, dodatkowe koszty bezpośrednio związane z zaciągnięciem kredytu) według daty przepływu pieniężnego oraz zdyskontowania tych przepływów, stosując wewnętrzną stopę zwrotu (IRR). Metoda wyceny według zamortyzowanego kosztu uwzględnia wartość pieniądza w czasie (dyskontowanie) oraz powoduje, że koszt kredytu w postaci prowizji i odsetek itp. jest równomiernie rozłożony w okresie kredytowania.


W celu uzyskania środków finansowych na spłatę Kredytu, Spółka wyemitowała obligacje. W konsekwencji, Kredyt został częściowo spłacony:

transza A została spłacona w całości (spłata przed terminem określonym w Umowie); transza B została spłacona w części.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Odsetki od Kredytu mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (lub kapitalizacji)?


Zdaniem Wnioskodawcy, Odsetki od Kredytu powinny zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (lub kapitalizacji).


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop.


Kosztami uzyskania przychodów są zatem wyłącznie takie koszty, które łącznie spełniają poniższe warunki:

  1. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów,
  2. zostały poniesione przez podatnika,
  3. są definitywne,
  4. pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  5. nie są wydatkami wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy pdop.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na Odsetki stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop - w ich przypadku, spełnione są bowiem wszystkie przesłanki wskazane w tym przepisie. W szczególności, wydatki na zapłatę Odsetek niewątpliwie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów - sfinansowane Kredytem nabycie Udziałów umocniło pozycję Spółki jako lidera w branży hotelowej, co przekładać się będzie na zwiększenie przychodów Spółki.

Co więcej, Odsetki nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop. Przepis ten zawiera katalog wydatków :nieuznawanych za koszty podatkowe. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się m.in.: wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop); wydatków na spłatę pożyczek/kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek/kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o pdop); naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek/kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop);


Mając na uwadze powyższe, podstawowe znaczenie ma zatem rozróżnienie „wydatków na nabycie” udziałów od wydatków związanych z nabyciem udziałów.


Zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki/kredytu nie mogą zostać uznane za „wydatki na nabycie lub objęcie udziałów” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop.


Ustawa o pdop nie precyzuje jak należy rozumieć określenie „wydatki na nabycie lub objęcie udziałów”. Zdaniem Spółki, powinny to być jednak jedynie wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie udziałów/akcji. Będzie to w szczególności cena nabycia udziałów, opłaty notarialne lub opłaty skarbowe.

Natomiast odsetki od pożyczki/kredytu na nabycie udziałów stanowią wydatek na pozyskanie kapitału i nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów. Niewątpliwie bowiem możliwe jest nabycie udziałów bez konieczności ponoszenia kosztu w postaci odsetek. Wydatki takie nie mogą być uznane za „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji”.


Zatem w przypadku Wnioskodawcy, należy uznać, że wydatki na spłatę Odsetek od Kredytu nie stanowią „wydatków na nabycie lub objęcie udziałów” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop.


W konsekwencji, w przypadku Spółki bezpośrednio znajdzie zastosowanie art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 10a i 11 ustawy o pdop, a zatem Spółka będzie mogła zaliczyć Odsetki od Kredytu do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty (lub kapitalizacji).


Wnioskodawca podkreśla, że stanowisko takie jest jednolicie prezentowane przez organy podatkowe – wskazać można przykładowo:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 czerwca 2015 r., sygn. IBPBI/2/4510-280/15/BD: „Zatem, w ocenie Spółki odsetki od kredytu bankowego na zakup przez nią akcji będą dla niej kosztem uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 grudnia 2014 r., sygn. IPPB3/423-1021/14-2/MC, w której potwierdzono, że: „(...) stanowisko, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym odsetki od kredytów i pożyczek zaciągniętych przez Spółkę w celu sfinansowania zakupu udziałów Spółki 2 będą stanowić koszty uzyskania przychodu każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, jest prawidłowe”;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 listopada 2014 r., sygn. IBPBI/2/423-963/14/MS, w której potwierdzono, że: „Zgodnie z wypracowaną linią interpretacyjną organów podatkowych, użyte w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT sformułowanie „wydatki na objęcie tub nabycie” oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie lub objęcie udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie lub objęcie. (...) odsetki od finansowania udzielonego Wnioskodawcy na objęcie udziałów (wniesienie wkładu pieniężnego) nie będą wydatkiem warunkującym objęcie udziałów. (...) Natomiast wydatek w postaci spłaty odsetek od otrzymanego finansowania jest związany jedynie ze sposobem sfinansowania wydatków na objęcie udziałów a nie z samym objęciem. Wobec powyższego odsetki od udzielonego Wnioskodawcy finansowania nie będą stanowiły „wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji)” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. (...) odsetki od udzielonego mu finansowania będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty tj. odsetki, które będą kapitalizowane, od finansowania opisanego powyżej (pożyczki bądź kredytu), które Wnioskodawca planuje zaciągnąć stanowią koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich kapitalizacji”;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 kwietnia 2014 r., sygn. 1PTPB3/423-117/14-3/GG w której uznano, że: „Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje wprost, co należy rozumieć pod pojęciem wydatków na nabycie lub objęcie akcji. Należy jednak uznać, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje swoim zakresem wyłącznie wydatki pozostające w bezpośrednim związku z nabyciem akcji, a więc tego rodzaju wydatki, bez których poniesienia nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie akcji w kapitale zakładowym spółki. Za takim rozumieniem art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przemawia wykładnia literalna tego przepisu i posłużenie się przez ustawodawcę sformułowaniem „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji”, a nie przykładowo „wydatki poniesione w celu objęcia lub nabycia udziałów lub akcji”. W sposób jednoznaczny wskazuje to na konieczność istnienia ścisłego i przede wszystkim – bezpośredniego związku tego rodzaju wydatków z nabyciem lub objęciem akcji. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że pojęcie wydatków na nabycie akcji swoim zakresem obejmuje wyłącznie takie wydatki, jak cenę nabycia, czy np. prowizję biura maklerskiego. (...) W przedstawionej sprawie zaciągnęła Kredyt na nabycie akcji w Spółce. Z tytułu tej pożyczki jest obowiązana do wypłacania odsetek. W konsekwencji, odsetki od Kredytu na nabycie akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji”;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 grudnia 2013 r., sygn. ILPB3/423-431/13-2/PR, w której potwierdzono, że: „(...) odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów/akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem źródła finansowania nabycia udziałów/akcji. Nie jest to zatem wydatek na nabycie udziałów/akcji, lecz na finansowanie nabycia udziałów/akcji. W konsekwencji, powinny stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (...)”;
  • takie stanowisko przedstawiono również w starszych rozstrzygnięciach organów podatkowych, np. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 września 2013 r., sygn. ILPB3/423-288/13-2/PR, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 września 2013 r., sygn. ITPB3/423-254/13/PST, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 czerwca 2013 r., sygn. IPPB3/423-180/13-2/AG, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 lutego 2013 r., sygn. IPPB3/423-989/12-2/AM, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 stycznia 2013 r., sygn. ITPB3/423-645/11/MK, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 listopada 2012 r., sygn. IPPB3/423-612/12-2/KK, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 maja 2012 r., sygn. IPPB3/423-99/12-2/DP, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lutego 2012 r. sygn. ILPB3/423-524/11-2/MM, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 marca 2012 r., sygn. IPPB5/423-1180/11-2/IŚ, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 września 2011 r., sygn. IPPB3/423-522/11-2/DP oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 czerwca 2011 r., sygn. IPPB5/423-274/11-3/DG.


Stanowisko takie jest powszechnie akceptowane także w orzecznictwie sądowym, np.:

  • Naczelny Sąd Administracyjny [NSA] w wyroku z 7 kwietnia 2006 r. (sygn. akt II FSK 508/05) uznał, że: „W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia”;
  • wyrok NSA z 13 stycznia 2006 r. (sygn. akt II FSK 229/05), w którym stwierdzono, że: „Mając powyższe ustalenie na uwadze, przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczyć odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji, ponieważ wydatki z tego tytułu nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem”;
  • NSA w tezie wyroku z 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/2004) wskazał: „przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54. poz. 654) należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem”;
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny [WSA] w Warszawie w prawomocnym wyroku z 7 grudnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1483/09) wskazał, że: „podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 roku sygn. akt. II FSK 508/05, zgodnie z którym w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu”;
  • podobnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w prawomocnym wyroku z 4 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08) stwierdził, że: „Jak wskazuje się w orzecznictwie pojęcie wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce lub akcji nie obejmuje wszelkich wydatków, należy bowiem odróżnić wydatki na nabycie udziałów (akcji) od źródeł ich finansowania. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Natomiast koszt zaciągniętego kredytu, czyli odsetki, prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydatki związane z nabyciem akcji - odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. i stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia”.


Reasumując, Odsetki od Kredytu powinny zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (lub kapitalizacji).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj