Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/4511-1327/15-2/DK
z 7 stycznia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2015 r. (data wpływu 25 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 25 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy PIT. Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce [dalej: Spółka z o.o.], która to będzie podlegała w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych [dalej: ustawa CIT]. Spółka z o.o. będzie pełnić funkcję podmiotu holdingowego i finansowego, prowadząc m.in. działalność holdingów finansowych i działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych. W ramach swojej działalności inwestycyjnej Sp. z o.o. będzie mogła m.in. rozporządzać udziałami, akcjami oraz ogółem praw i obowiązków w spółkach, obligacjami, jednostkami uczestnictwa i certyfikatami inwestycyjnymi w funduszach inwestycyjnych oraz innymi papierami wartościowymi.

Po osiągnięciu założonych przez wspólników celów, wspólnicy Sp. z o.o. podejmą decyzję o zakończeniu jej działalności. Niewykluczone jest, że w takim przypadku Sp. z o.o. zostanie uprzednio przekształcona w osobową spółkę prawa handlowego z siedzibą w Polsce - spółkę jawną [dalej: Spółka jawna], w której Wnioskodawca będzie jednym ze wspólników, a następnie zostanie przeprowadzona likwidacja Spółki jawnej. Spółka jawna, powstała z przekształcenia Spółki z o.o., będzie kontynuować działalność gospodarczą w tym samym zakresie, co działalność prowadzona przez Sp. z o.o. Przekształcenie Sp. z o.o. w Spółkę jawną rozważane jest ze względu na krótszy czas procesu likwidacji Spółki jawnej w porównaniu do Spółki z o.o., a w konsekwencji na możliwość ograniczenia kosztów utrzymywania spółki w okresie likwidacji.

Wnioskodawca przewiduje, źe na moment przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę jawną w Spółce z o.o. mogą istnieć zyski niepodzielone i / lub podzielone, lecz które nie zostały wypłacone wspólnikom, które zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym w momencie przekształcenia. Wszelkie zyski osiągane przez Spółkę jawną w toku prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, osiągane po przekształceniu Spółki z o.o., będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym na poziomie jej wspólników, w tym także Wnioskodawcy, proporcjonalnie do udziału w zyskach Spółki jawnej. Na dzień przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę jawną w Spółce z o.o. będą zgromadzone kapitały własne, które będą znajdować się na kapitale zakładowym i na kapitale zapasowym Sp. z o.o. Źródłami kapitałów własnych Spółki z o:o. mogą być środki wniesione przez jej wspólników na kapitał zakładowy i na kapitał zapasowy, zysk bieżący, jak również zyski osiągnięte przez Spółkę z o.o. i niewypłacone wspólnikom (zyski zgromadzone na kapitale zapasowym), przy czym, w przypadku wystąpienia w Spółce z o.o. zysków niepodzielonych i/lub podzielonych, lecz niewypłaconych, w momencie przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę jawną zyski te zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy PIT.

W przypadku przeprowadzenia likwidacji Spółki jawnej jej majątek - po spłaceniu zobowiązań oraz pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych - zostanie podzielony pomiędzy wspólników, stosownie do postanowień umowy Spółki jawnej, tj. w takiej proporcji, w jakiej uczestniczą oni w jej zysku.

Niewykluczone jest, źe w celu przyspieszenia procesu zakończenia działalności Spółki jawnej, jej rozwiązanie nastąpi bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników. Majątek Spółki jawnej, przekazywany jej wspólnikom (w tym Wnioskodawcy) w ramach procesu likwidacji / rozwiązania bez przeprowadzania likwidacji, mogą stanowić m.in. środki pieniężne [dalej: Pieniądze], udziały i akcje w polskich i zagranicznych spółkach, ogół praw i obowiązków w polskich i zagranicznych spółkach, obligacje wyemitowane przez polskie i zagraniczne podmioty oraz jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne w polskich i zagranicznych funduszach inwestycyjnych [dalej: Aktywa].

W wyniku likwidacji / rozwiązania bez przeprowadzania procesu likwidacji Spółki jawnej Wnioskodawca otrzyma składniki majątku Spółki jawnej, które mogą pochodzić z wkładów wspólników Spółki z o.o. / Spółki jawnej, jak również z dochodów osiągniętych przez Spółkę z o.o. lub Spółkę jawną, które to dochody zostaną opodatkowane przez Spółkę z o.o. (w przypadku wypracowania dochodu na etapie jej funkcjonowania) lub Wnioskodawcę proporcjonalnie do jego udziału w zyskach Spółki jawnej (w przypadku wypracowania dochodów przez Spółkę jawną).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


  1. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, otrzymanie przez Wnioskodawcę Pieniędzy tytułu likwidacji Spółki jawnej skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT?
  2. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, otrzymanie przez Wnioskodawcę Aktywów z tytułu likwidacji Spółki jawnej skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT?
  3. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, otrzymanie przez Wnioskodawcę Pieniędzy i Aktywów z tytułu rozwiązania Spółki jawnej bez przeprowadzania procesu likwidacji skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy,


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie przez niego Pieniędzy z tytułu likwidacji Spółki jawnej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT.


Stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych [dalej: KSH], spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, nie jest więc podatnikiem podatku dochodowego, a jej dochody nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania - opodatkowaniu podlegają natomiast dochody jej poszczególnych wspólników.

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeśli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania czy też zaniechanie poboru podatku).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ustawy PIT, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy PIT, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem oc towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takie spółki.


Jak wynika z powyższego, art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT wyraźnie wyłącza z przychodów z działalności gospodarczej środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki osobowej z tytułu likwidacji takiej spółki. W konsekwencji, otrzymanie środków pieniężnych w wyniku podziału majątku likwidacyjnego spółki jawnej przez jej wspólnika, będącego osobą fizyczną, nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego Pieniędzy w wyniku likwidacji Spółki jawnej będzie neutralne podatkowo na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT.


Poprawność stanowiska Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego:

  • interpretacja indywidualna prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 kwietnia 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-77/15-2/TW);
  • interpretacja indywidualna prawa podatkowego wydana" przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 sierpnia 2015 r. (sygn. IBPB-1-1/4511-235/15/NL);
  • interpretacja indywidualna prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 kwietnia 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-171/15-3/AA);
  • interpretacja indywidualna prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 czerwca 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-622/15-2/AP).

Analogiczne stanowisko prezentowane jest również w orzecznictwie sądów administracyjnych - tytułem przykładu należy wskazać na: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 marca 2015 r. (sygn. III SA/Wa 2321/14);

  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 lutego 2015 r. (sygn. III SA/Wa 2383/14);
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 25 listopada 2014 r. (sygn. I SA/Bd 947/14);
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 października 2015 r. (sygn. II FSK 2201/13).

Należy zauważyć, iż, pomimo źe wskazane indywidualne interpretacje podatkowe i wyroki nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, to wpływają one na praktykę wykładni prawa podatkowego i jego stosowanie w indywidualnych sprawach podatników. Uwzględnianie treści indywidualnych interpretacji podatkowych i orzecznictwa sądowego w rozstrzyganiu indywidualnych spraw o zbliżonych stanach faktycznych służy ujednoliceniu stosowania przepisów prawa podatkowego, urzeczywistniając konstytucyjną zasadę równości podatników wobec prawa oraz zasady regulujące procedurę wydawania interpretacji indywidualnych, w szczególności zasadę prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych (art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej).


Reasumując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie przez niego Pieniędzy z tytułu likwidacji Spółki jawnej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT.


Ad.2.


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie przez niego Aktywów z tytułu likwidacji Spółki jawnej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT.


Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy PIT, przychodem z działalności gospodarczej jest również przychód z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.


Jednakże, w świetle art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ustawy PIT, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki - jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Należy podkreślić, że przytoczone powyżej przepisy odnoszą się wyłącznie do skutków podatkowych zbycia niepieniężnych składników majątku otrzymanych w drodze likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, a nie do samego otrzymania tych składników. Ponadto należy również zauważyć, że żaden inny przepis ustawy PIT nie wskazuje na konieczność rozpoznania przychodu z tytułu otrzymania przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną niepieniężnych składników majątku wchodzących w skład majątku likwidacyjnego takiej spółki.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania przez niego Aktywów w wyniku likwidacji Spółki jawnej, na moment otrzymania Aktywów nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Ewentualny przychód po stronie Wnioskodawcy powstałby wyłącznie w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę Aktywów, jeśli zbycie to nastąpiłoby przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja Spółki jawnej, bądź po upływie tego okresu w wykonaniu działalności gospodarczej.


Należy podkreślić, że prezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko jest również akceptowane przez organy podatkowe - w szczególności pogląd, że otrzymanie przez osobę fizyczną, wspólnika spółki osobowej, innych niż środki pieniężne składników majątku w związku z likwidacją tej spółki, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu na moment ich otrzymania, zaprezentował m.in.:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 5 czerwca 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-660/15-4/AA);
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 13 maja 2014 r. (sygn. IPPB1/415-245/14-2/MT);
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 3 czerwca 2014 r. (sygn. 1PPB1/415-442/14-2/EC).

Jak wskazano powyżej, pomimo że wskazane indywidualne interpretacje podatkowe nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, to wpływają one na praktykę wykładni prawa podatkowego i jego stosowanie w indywidualnych sprawach podatników. Uwzględnianie treści indywidualnych, interpretacji podatkowych i orzecznictwa sądowego w rozstrzyganiu indywidualnych spraw o zbliżonych stanach faktycznych służy ujednoliceniu stosowania przepisów prawa podatkowego, urzeczywistniając konstytucyjną zasadę równości podatników wobec prawa oraz zasady regulujące procedurę wydawania interpretacji indywidualnych, w szczególności zasadę prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych (art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej).


Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie przez niego Aktywów z tytułu likwidacji Spółki jawnej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT.


Ad.3.


Zdaniem Wnioskodawcy, analogiczne, do wskazanych powyżej konsekwencji likwidacji Spółki jawnej, konsekwencje podatkowe wystąpią w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę Pieniędzy i Aktywów w wyniku rozwiązania Spółki jawnej bez przeprowadzania procesu likwidacji, tj. otrzymanie przez Wnioskodawcę Pieniędzy i Aktywów z tytułu rozwiązania Spółki jawnej bez przeprowadzania procesu likwidacji nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT.


Pomimo, iż ustawa PIT nie posługuje się pojęciem „rozwiązania spółki nie będącej osobą prawną”, należy zauważyć, źe ww. przepisy ustawy PIT nie odnoszą się wyłącznie do sytuacji, w której dochodzi do zakończenia bytu prawnego spółki niebędącej osobą prawną na skutek przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego.


W myśl art. 58 KSH rozwiązanie spółki powodują:

  • przyczyny przewidziane w umowie spółki,
  • jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
  • ogłoszenie upadłości spółki,
  • śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
  • wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
  • prawomocne orzeczenie sądu.

Stosownie do treści art. 67 § 1 KSH, w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.


Wskazać należy, iż skoro spółka osobowa ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa to, zgodnie z ustawą PIT, wspólnicy spółki osobowej prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy PIT.


W konsekwencji, wskazane w ww. art. 58 KSH rozwiązanie spółki osobowej skutkuje zakończeniem działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie PIT. Ponadto, pokreślić należy, iż w przypadku rozwiązania spółki osobowej przeprowadzanie likwidacji nie jest obligatoryjne. Tym samym, w myśl przepisów KSH, nie należy uzależniać rozwiązania spółki od jej likwidacji.


W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, pod pojęciem „likwidacji" użytym w ustawie PIT, należy rozumieć każdy dopuszczalny i zgodny z prawem sposób ustania bytu prawnego spółki osobowej, w wyniku którego dochodzi do zakończenia działalności takiej spółki poprzez wykreślenie jej z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, bez względu na to, czy będzie to poprzedzone formalnymi czynnościami likwidacyjnymi, czy też na mocy uchwały wspólników formalna procedura likwidacyjna nie zostanie przeprowadzona.


Pogląd, zgodnie z którym dyspozycja art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT obejmuje także ustanie bytu prawnego spółki osobowej na skutek uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania formalnego postępowania likwidacyjnego, znajduje poparcie w utrwalonej linii interpretacyjnej organów podatkowych. Tytułem przykładu można wskazać na:

  • interpretację indywidualną prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 r . kwietnia 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-170/15-2/AA);
  • interpretację indywidualną prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 maja 2014 r. (sygn. lfPB1/415-235a/14/DP);
  • interpretację indywidualną prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 lutego 2014 r. (sygn. ILPB1/415-1236/13-6/AG);
  • interpretację indywidualną prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 czerwca 2012 r. (sygn. IPTPB1/415-233/12-4/MD).

Należy zauważyć, iż, pomimo że wskazane indywidualne interpretacje podatkowe nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, to wpływają one na praktykę wykładni prawa podatkowego i jego stosowanie w indywidualnych sprawach podatników. Uwzględnianie treści indywidualnych interpretacji podatkowych i orzecznictwa sądowego w rozstrzyganiu indywidualnych spraw o zbliżonych stanach faktycznych służy ujednoliceniu stosowania przepisów prawa podatkowego, urzeczywistniając - konstytucyjną zasadę równości podatników wobec prawa oraz zasady regulujące procedurę wydawania interpretacji indywidualnych, w szczególności zasadę prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych (art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej).


Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie przez niego Pieniędzy i Aktywów z tytułu rozwiązania Spółki jawnej bez przeprowadzania procesu likwidacji nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcy i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj