Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/4510-1104/15-3/AK
z 26 stycznia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2015 r. (data wpływu 30 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od obligacji płaconych na rzecz Inwestora - jest prawidłowe;
  • obowiązku pobrania podatku u źródła od odsetek wypłacanych na rzecz Inwestora - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od obligacji płaconych na rzecz Inwestora;
  • obowiązku pobrania podatku u źródła od odsetek wypłacanych na rzecz Inwestora.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka w przyszłości zamierza nabyć udziały w innych spółkach kapitałowych (dalej: Udziały). Celem zapłaty za nabycie udziałów wyemituje na rzecz zbywcy Udziałów obligacje (dalej: Obligacje) (z technicznego punktu widzenia Spółka wyemituje obligacje i obligatariusz przeniesie na spółkę własność Udziałów celem opłacenia emisji Obligacji). Po dokonaniu nabycia Udziałów celem uproszczenia oraz zmniejszenia kosztów funkcjonowania struktury planowane jest połączenie Spółki z nabytymi spółkami, gdzie Spółka spełniłaby funkcje spółki przejmującej.

Docelowym właścicielem Obligacji będzie podmiot z siedzibą i rezydencją podatkową w innych państwach UE będących tam rezydentem podatkowym, który będzie 100% udziałowcem Spółki (dalej: Inwestor). Na rzecz Inwestora jako obligatariusza Spółka będzie wypłacała odsetki od Obligacji. Poza zadłużeniem z tytułu Obligacji Spółka posiadać może zadłużenia wobec Inwestora z innych tytułów np. innej emisji obligacji (dalej: Dodatkowe Zadłużenie). Spółka nie będzie posiadać jakiegokolwiek zadłużenia wobec innego podmiotu z grupy kapitałowej niż Inwestor.

Zamiarem Inwestora jest posiadanie udziałów reprezentujących co najmniej 25% kapitału zakładowego, w Spółce przez okres minimum 2 lat od ich nabycia. Zgodnie z ustaleniami dokonanymi z biegłym rewidentem dla celów bilansowych Spółka zastosowałaby dla celów rozliczenia połączenia na podstawie art. 44b ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości metodą nabycia udziałów. Po przeprowadzeniu połączenia kapitał własny Spółki nie byłby zwiększany w wyniku aktualizacji dokonanych na podstawie art. 28 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy odsetki od Obligacji płacone na rzecz Inwestora Spółka będzie mogła w pełni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty?
  2. Czy od odsetek wypłacanych na rzecz Inwestora Spółka będzie zobowiązana pobrać podatek u źródła?

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania pierwszego, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Przy założeniu, że wartość zadłużenia Spółki wobec Inwestora nie przekracza kapitału własnego Spółki to należy uznać, że odsetki od Obligacji płacone przez Spółkę na rzecz Inwestora będą w pełni podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty.

Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku u źródła od odsetek wypłacanych na rzecz Inwestora. Zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek: wydatek musi zostać poniesiony przez podatnika, musi być definitywny, a więc bezzwrotny, musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, musi zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, musi zostać właściwie udokumentowany, nie może być kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 updop.

Stosownie od utrwalonego stanowiska organów podatkowych odsetki od odsetki od obligacji wyemitowanych w celu sfinansowania nabycia akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 marca 2014 r., sygn. IPPB3/423-1012/13-2/MC.


Zgodnie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop (w brzmieniem obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.), do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się:

  • odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udzielonych łącznie przez podmioty posiadające łącznie bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki; w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych podmiotów, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni;
  • odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec spółki udzielającej pożyczki oraz wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki otrzymującej pożyczkę, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki otrzymującej pożyczkę - w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni.

Przy czym, zgodnie z art. 16 ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.), wskaźnik procentowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, posiadanych udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują danemu podmiotowi; przepis art. 11 ust. 5b stosuje się odpowiednio. W przypadku wspólnika spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, niebędącego akcjonariuszem uważa się, że ten wskaźnik procentowy pozostaje spełniony bez względu na wielkość jego udziału w tej spółce.


Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 7g updop, wartość zadłużenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, pomniejsza się o wartość pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym, wskazanym w tych przepisach.


Z kolei w myśl art. 16 ust. 7h updop, wartość kapitału własnego, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, określa się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, o których mowa w tych przepisach, bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki lub funduszu udziałowego w spółdzielni, jaka nie została na ten kapitał lub fundusz faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki lub członkom wobec tej spółdzielni, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m. W myśl art. 16 ust. 7b przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz art. 15c, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę; pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę w rozumieniu tego przepisu.

Przy założeniu, że wartość zadłużenia Spółki z tytułu Obligacji i Dodatkowego Zadłużenia nie przekracza kapitału własnego Spółki to należy uznać, że odsetki od Obligacji i Dodatkowego Zadłużenia płacone przez Spółkę na rzecz Inwestora nie będą podlegać wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop i będą w pełni podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu. Przy założeniu, że wartość zadłużenia Spółki z tytułu Obligacji i Dodatkowego Zadłużenia przekracza kapitał własny Spółki to należy uznać, że odsetki od Obligacji i Dodatkowego Zadłużenia płacone przez Spółkę na rzecz Inwestora będą podlegać wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek. Stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 czerwca 2015 r., IPPB5/4510-300/15-2/IŚ.


Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania drugiego, zgodnie z art. 21 ust. 3-5 updop przychody z tytułu odsetek i należności licencyjnych, uzyskane po dniu 1 lipca 2013 r. zwolnione są od podatku dochodowego, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

  • wypłacającym należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bądź położony na terytorium Polski zagraniczny zakład spółki, podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym w państwie członkowskim Unii Europejskiej (o ile wypłacane przez ten zakład należności licencyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów przy określaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce),
  • uzyskującym przychody jest spółka podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (podlegająca tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w państwie rezydencji od całości osiąganych dochodów),
  • spółka dokonująca lub uzyskująca płatność posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów w kapitale drugiej spółki,
  • udziały w wysokości nie mniejszej niż 25% są w posiadaniu wspólników nieprzerwanie przez okres minimum 2 lat, przy czym warunek ten nie musi być spełniony w momencie otrzymania płatności.


Powyższe warunki będą spełnione, gdy spółki będą ze sobą powiązane kapitałowo bezpośrednio poprzez posiadanie udziałów w wysokości co najmniej 25% nieprzerwanie przez okres 2 lat.


Oznacza to, że odsetki od Obligacji wypłacane przez Spółkę na rzecz Inwestora jako obligatariusza będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce i Spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku u źródła od wypłacanych odsetek.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od obligacji płaconych na rzecz Inwestora - jest prawidłowe;
  • obowiązku pobrania podatku u źródła od odsetek wypłacanych na rzecz Inwestora - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj