Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-431/12-2/MPe
z 26 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-431/12-2/MPe
Data
2012.06.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
nieruchomości
odliczanie podatku naliczonego


Istota interpretacji
W zakresie opodatkowania nabywanej nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego



Wniosek ORD-IN 663 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2012 r. (data wpływu 18.04.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabywanej nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabywanej nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka... (dalej: „Spółka”) planuje nabycie od innej spółki kapitałowej (dalej: „Zbywca”) składników majątkowych, obejmujących m.in. nieruchomość gruntową (dalej: „Nieruchomość”). W dniu dokonania przedmiotowej transakcji na Nieruchomości lub jej części będzie znajdować się budynek oraz budowle lub ich części (dalej łącznie: „Obiekty”).

Zbywca jest jedynym udziałowcem innej spółki kapitałowej znajdującej się obecnie w likwidacji (dalej: „Likwidowana”). W związku z procesem likwidacji Zbywca nabędzie od Likwidowanej składniki majątkowe stanowiące przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 953 z późn. zm., dalej: „KC”). Wśród składników majątkowych, które stanowić będą nabyte przez Zbywcę przedsiębiorstwo znajdzie się także Nieruchomość wraz z posadowionymi na niej Obiektami. Transakcja przekazania do Zbywcy majątku stanowiącego przedsiębiorstwo Likwidowanej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT zgodnie z dyspozycją art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm., dalej: „Ustawa o VAT”).

W chwili obecnej Zbywca dzierżawi przedsiębiorstwo Likwidowanej. Z tytułu dzierżawy Likwidowana wystawia Zbywcy faktury VAT z podstawową stawką podatku. Zbywca ponosi także wszelkie bieżące opłaty eksploatacyjne (bezpośrednio lub jest nimi obciążany przez Likwidowaną na podstawie odrębnych faktur). Zbywca wykorzystuje dzierżawione przedsiębiorstwo w prowadzonej działalności gospodarczej - powierzchnia handlowa budynku posadowionego na Nieruchomości jest przez Zbywcę podnajmowana podmiotom trzecim. Z tytułu świadczenia powyższych usług podnajmu Zbywca wystawia kontrahentom faktury VAT.

Przedmiotem planowanej transakcji pomiędzy Zbywcą a Spółką mogą być, oprócz wskazanej Nieruchomości, także inne składniki majątkowe (przykładowo budowle lub ich części zlokalizowane na Nieruchomości, niektóre umowy jej dotyczące, itp.). Nabyte przez Spółkę składniki majątkowe nie będą jednak stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) KC ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT (pozostałe składniki objętego w ramach likwidacji przedsiębiorstwa pozostaną przy Zbywcy).

Nabycie Nieruchomości przez Spółkę nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT, przed pierwszym zasiedleniem, ani przed upływem dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia posadowionych na niej Obiektów. Spółka będzie wykorzystywać nabytą Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zarówno Spółka jak i Zbywca są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy transakcja zbycia Nieruchomości wraz z posadowionymi na niej Obiektami będzie opodatkowana podatkiem VAT w przypadku, gdy strony transakcji zrezygnują ze Zwolnienia przewidzianego art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT
  2. Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu opisanej transakcji...

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Jeżeli strony transakcji, zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT, zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 tejże ustawy, wówczas opisana transakcja będzie opodatkowana podatkiem VAT.
  2. Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Nieruchomości.

Ad. 1 Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji zbycia nieruchomości.

  1. Powszechność opodatkowania sprzedaży towarów.

Art. 2 pkt 22 Ustawy o VAT stanowi, że pod pojęciem sprzedaży należy rozumieć między innymi odpłatną dostawę towarów. Art. 5 tej ustawy wprowadza natomiast generalną zasadę opodatkowania podatkiem VAT odpłatnej dostawy towarów dokonywanej na terytorium Polski. Zgodnie zaś z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie na mocy Ustawy o VAT dostawa niektórych towarów jest zwolniona z opodatkowania. Należy jednak podkreślić, że wszelkie odstępstwa od generalnej zasady opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT, w tym mające na celu objęcie takiej sprzedaży zwolnieniem z VAT, należy interpretować w sposób ścisły. Niedopuszczalna jest natomiast rozszerzająca wykładnia przepisów wprowadzających odstępstwa od generalnej zasady powszechności opodatkowania VAT w obrocie profesjonalnym poprzez stosowanie zwolnienia z opodatkowania. Potwierdza to utrwalona praktyka organów skarbowych oraz orzecznictwo sądów administracyjnych; tytułem przykładu można powołać w tym miejscu orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie o sygnaturze I SA/Kr 406/07. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził między innymi, iż „NSA w wiążącym co do wykładni prawa orzeczeniu (sygn. akt. I FSK 1169/06) zwrócił uwagę na to, iż wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie prawa polskiego są wyjątkiem. Istotnym odstępstwem od zasady sprawiedliwości podatkowej, tj. powszechności i równości opodatkowania, a przy ich stosowaniu nie można dokonywać wykładni rozszerzającej.”

  1. Wyłączenie transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części z opodatkowania VAT.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT przepisów przedmiotowej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, sformułowanie „transakcja zbycia” użyte w tym przepisie należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tj. zbycie przedsiębiorstwa / zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje każdą czynność, w ramach której zostaje przekazane prawo do rozporządzenia przedmiotem tej czynności jak właściciel, także jeżeli przekazanie następuje w drodze likwidacji innego podmiotu.

W analizowanej sytuacji, w następstwie likwidacji Likwidowanej dojdzie do przekazania jedynemu udziałowcowi, tj. Zbywcy całego majątku stanowiącego przedsiębiorstwo Likwidowanej. Zbywca nabędzie tym samym prawo do rozporządzania otrzymanym zespołem składników majątkowych jak właściciel. W konsekwencji, zdaniem Spółki, omawianą transakcję należy utożsamiać ze zbyciem, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym, jeżeli w ramach postępowania likwidacyjnego majątek Likwidowanej (który jako całość będzie stanowił działające przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) KC) stanie się własnością Zbywcy, wówczas czynność taka znajdzie się poza zakresem opodatkowania VAT.

Spółka pragnie podkreślić, że prezentowane stanowisko potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, który w interpretacji indywidualnej z dnia 16 marca 2011 r. sygn. ILPP2/443-2032/10-2/AD wskazał, że: „przekazanie wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego całości majątku Spółki pozostałego po spłacie (zabezpieczeniu) wierzycieli, które stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego lub też zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy”.

Jednocześnie, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, przedmiotem transakcji pomiędzy Spółką a Zbywcą będzie niezorganizowany zespół składników majątkowych (w skład którego wejdzie Nieruchomość wraz z posadowionymi na niej Obiektami ale bez innych istotnych aktywów przedsiębiorstwa, ksiąg, oraz innych nieobjętych transakcją sprzedaży elementów przedsiębiorstwa przejętego przez Zbywcę w procesie likwidacji) nie stanowiący przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Oznacza to, że do transakcji zbycia Nieruchomości nie znajdzie zastosowania wyłączenie z opodatkowania wskazane w art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

  1. Zwolnienie z VAT sprzedaży budynków.

Jak wskazała Spółka, na dzień transakcji na nabywanej Nieruchomości lub jej części będą znajdować się Obiekty (tj. budynek i budowle). Tym samym, na podstawie art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT, o sposobie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu lub prawa własności wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku/budowli będzie decydować sposób opodatkowania budynku/budowli.

Art. 43 ustawy o VAT wprowadza wyjątki od generalnej zasady opodatkowania dostawy towarów. Zwolnienia dotyczące dostawy budynków przewidziane zostały w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a.

3.1. Zwolnienie dostawy budynków po upływie 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zwolnieniu podlega dostawa budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego wynika, że co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, dokonywana przed upływem dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia. Poprzez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT, należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W oparciu zaś o przepis art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. 22011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania.

Jak wskazała Spółka w opisie stanu faktycznego, analizowana dostawa Nieruchomości wraz z posadowionymi na niej Obiektami nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia tychże Obiektów, przed pierwszym zasiedleniem lub przed upływem dwóch lat od daty ich pierwszego zasiedlenia. Ponadto wydatki poniesione na ulepszenie przedmiotowej Nieruchomości nie osiągnęły poziomu 30% wartości początkowej Nieruchomości. Tym samym znajdzie zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Z powyższego wynika, że zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT nie ma podstaw do weryfikacji, czy w odniesieniu do tej transakcji znajdzie zastosowanie zwolnienie przewidziane w tym artykule.

3.2. Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Spółkę w przypadku rezygnacji ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 tego artykułu, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z ust. 11 tego artykułu, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Przywołane powyżej przepisy wskazują, że podatnicy spełniający warunki wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT mogą zrezygnować z przysługującego im na podstawie tego przepisu zwolnienia i wybrać opodatkowanie transakcji na zasadach ogólnych.

Odnosząc powyższe do sytuacji Spółki należy uznać, że z uwagi na fakt zakupu opisanej Nieruchomości w okresie późniejszym niż w ciągu dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia posadowionych na tej Nieruchomości Obiektów, transakcja będzie spełniała warunki dla objęcia jej zwolnieniem z opodatkowania, przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT Spółce będzie zatem przysługiwało prawo rezygnacji ze zwolnienia, po spełnieniu opisanych warunków, tj. gdy zarówno Zbywca jak i Spółka będą w momencie transakcji zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Spółki stosowne oświadczenie.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie np. w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. IPPP1-443-634/11-2/MP, w której zgodził się on z wnioskodawcą, że: „Wnioskodawca oraz Sprzedający, jako zarejestrowani podatnicy VAT czynni uprawnieni będą na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy VAT do rezygnacji ze zwolnienia dostawy przedmiotowych obiektów z opodatkowania podatkiem VAT. Strony zamierzają z tego prawa skorzystać i złożyć odpowiednie oświadczenie. W konsekwencji, dostawa wszystkich budynków i budowli (w tym sanitariatów oraz parkingu), wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, wynikającej z art. 41 ust. 1 (w związku z art. 146a) Ustawy VAT. Tą samą stawką będą opodatkowane grunty, na których obiekty te się znajdują.”

Ad. 2 Prawo do odliczenia podatku naliczonego przez Spółkę.

Wobec przedstawionej powyżej argumentacji Spółka uważa, iż z uwagi na wykazany brak wyłączenia analizowanej transakcji spod opodatkowania podatkiem VAT na gruncie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz zwolnienia z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 10 w zw. z ust. 1 pkt 10 tejże ustawy, dostawa przedmiotowej Nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT.

Jak wskazano powyżej Spółka będzie wykorzystywała nabytą Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tym samym na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie Nieruchomości.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w dotychczasowej praktyce organów podatkowych, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 maja 2011r., sygn. IPPP3/443-499/11-2/LK wskazał, iż: „ponieważ strony zdecydują się na skorzystanie z opcji opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem VAT, z zachowaniem warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości oraz do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym.”

Mając powyższe na uwadze Spółka stoi na stanowisku, że z uwagi na fakt nabycia Nieruchomości po upływie dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia Obiektów oraz rezygnacji ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj