Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/4512-812/15-4/AS
z 6 listopada 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2015 r. (data wpływu 5 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 października 2015 r. (data wpływu 26 października 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 października 2015 r. (skutecznie doręczone 16 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnych kwot VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków przy wynajętym budynku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnych kwot VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków przy wynajętym budynku.


Wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 października 2015 r. (data wpływu 26 października 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 14 października 2015 r. (skutecznie doręczone 16 października 2015 r.).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne określone przepisami prawa. Zadania te wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zamiarem Gminy jest budowa przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków przy budynku po byłej Szkole Podstawowej wynajętego na prowadzenie działalności oświatowej – Niepubliczne Przedszkole. Przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie indywidualną instalacją do oczyszczania ścieków dla danej nieruchomości. Zadanie związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków finansowane będzie ze środków własnych Gminy.

Po wybudowaniu oczyszczalnia będzie stanowiła własność Gminy. Wykonawca, który zrealizuje planowane zadanie związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków wystawi na Gminę faktury za wykonanie usługi. Działkę i część budynku, do którego jest planowana budowa oczyszczalni ścieków Gmina wydzierżawiła na działalność o charakterze wychowawczo – opiekuńczym (Niepubliczne Przedszkole). Z tytułu dzierżawy co miesiąc Gmina wystawia faktury VAT i pobierana jest miesięczna opłata wg. umowy. Opłaty z tytułu dzierżawy stanowią dochody Gminy. Gmina ujmuje je w swoich deklaracjach VAT i rozlicza z tego tytułu VAT należny.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca wyjaśnił, że budynek jest wynajęty – oddany w dzierżawę na prowadzenie działalności oświatowej Niepubliczne Przedszkole w części. Cały budynek ma powierzchnię 519 m2, część wydzierżawiona to 300 m2, na którą Gmina ma umowę dzierżawy, w której dzierżawca zobowiązany jest płacić czynsz dzierżawny w określonej kwocie co miesiąc.


Pozostałą część budynku Gmina zamierza wynająć i od tego wynajmu również będzie pobierany czynsz dzierżawny w związku z czym Gmina poszukuje najemcy.


Ta sytuacja dotyczy również gruntu - działki, na której stoi budynek byłej Szkoły Podstawowej wydzierżawiony jest przez tego samego najemcę w części. Cała działka na powierzchnię 1800 m2, a wydzierżawiona część to 1410 m2, co do pozostałej części gruntu Gmina również ma zamiar dzierżawy odpłatnej.


Wydzierżawiona część gruntu i budynku jest oddzielona i od niej Gmina ponosi na chwilę obecną koszty. Gmina zamierzała wynająć cały budynek, lecz nie było zainteresowanego podmiotu, aby wydzierżawić całość. Gmina w dalszym ciągu poszukuje dzierżawcy do pozostałej części nieruchomości.


Nieruchomość w części niewydzierżawionej nie służy Gminie do działalności zwolnionej, ani do działalności niepodlegającej VAT. Zamiarem Gminy jest aby nieruchomość służyła do działalności opodatkowanej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Gmina ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków przy budynku po byłej Szkole Podstawowej wynajętego na prowadzenie działalności oświatowej – Niepubliczne Przedszkole ?


Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.


Zgodnie z treścią art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.


Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie co w przypadku Gminy będzie miało miejsce.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. i 7 i 19 oraz art. 124.


Z brzmienia powołanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi VAT i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi VAT podatnika. Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny, zdaniem Gminy warunki do istnienia prawa do odliczenia VAT zostały spełnione. Gmina jest podatnikiem VAT, a towary i usługi, które będzie nabywać gmina w związku z przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków będą służyły gminie do działalności opodatkowanej. Czynności Gminy, które podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT dają jej więc prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z wykonaniem tych czynności.


Tym samym Gmina stoi na stanowisku, że przysługuje Jej pełne prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, zgodnie z art. 86 ustawy o VAT.


W piśmie z dnia 22 października 2015 r. Wnioskodawca uzupełnił własne stanowisko w sprawie i dodatkowo wskazał, że powołując się na orzeczenie C-268/83 ETS wyjaśnić należy, że system odliczeń ma na celu całkowite uwolnienie podmiotu gospodarczego od obciążeń z tytułu VAT przypadającego do zapłaty lub zapłaconego w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólny system VAT gwarantuje, iż wszelka działalność gospodarcza niezależnie od jej celu i rezultatu jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny, pod warunkiem, że podlega temu podatkowi. Gmina zgodnie z zasadą neutralności VAT w zakresie obciążeń podatkowych nakładanych na podatnika poniesionych zgodnie z zamiarem rozpoczęcia działalności należy traktować jako działalność gospodarczą.


Mając na uwadze definicję działalności gospodarczej, od której zależy status podatnika oraz to, że prawo do odliczenia podatku powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego u dostawcy, podatnik ma prawo do odliczeń od transakcji zakupu dokonywanych przed rozpoczęciem sprzedaży opodatkowanej.


Podstawowa zasada odliczeń (art. 86 ust. 1) polega na tym, że odliczenie jest możliwe jeśli nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności – transakcji opodatkowanej. Znaczenie słów „są wykorzystywane” należy rozumieć w ten sposób, że musi do takiego wykorzystania w ogóle dojść, niezależnie od tego, czy odbędzie się to obecnie, czy w przyszłości. Ważne tym samym jest przeznaczenie zakupionych towarów i usług do działalności opodatkowanej, nie zaś faktyczne i w chwili dokonywania odliczeń wykorzystanie ich do działalności opodatkowanej. Sprawdzając definicję w Słowniku języka polskiego PWN, można dojść do wniosku, iż w określeniu językowym: „są wykorzystywane” chodzi o związek planowany, przyszłościowy, jeszcze nie zrealizowany. Istnieje bowiem w słowniku rozróżnienie między słowem „wykorzystać” i „wykorzystywać”. I tak słowo - „wykorzystać” oznacza czynność dokonaną, natomiast słowo „wykorzystywać” – czynność niedokonaną. Ustawodawca użył terminu „są wykorzystywane” dla transakcji opodatkowanych, zatem by odliczenie podatnikowi przysługiwało, związek nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi może być dopiero zaplanowany, może nastąpić w przyszłości, co ma miejsce w przypadku Gminy w związku z częścią nieruchomości, którą Gmina ma w zamiarze wydzierżawić.


Podsumowując zamiarem Gminy jest wydzierżawienie całej nieruchomości, do której będzie budowana biologiczna oczyszczalnia ścieków i w związku z powyższym Gmina będzie miała prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  • nabycia towarów i usług,
  • dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Zatem w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.


W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.


Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy – zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


W świetle art . 88 ust. 4 ustawy – obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art . 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art . 86 ust. 2 pkt 7.

Z opisu sprawy wynika, że Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne określone przepisami prawa. Zadania te wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.


Gmina planuje budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków przy budynku po byłej szkole podstawowej wynajętym w części na prowadzenie działalności oświatowej – niepubliczne przedszkole. Przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie indywidualną instalacją do oczyszczania ścieków dla danej nieruchomości. Po wybudowaniu oczyszczalnia będzie stanowiła własność Gminy. Działkę i część budynku, do którego jest planowana budowa oczyszczalni ścieków Gmina wydzierżawiła na działalność o charakterze wychowawczo-opiekuńczym (niepubliczne przedszkole). Z tytułu dzierżawy co miesiąc Gmina wystawia faktury. Opłaty z tytułu dzierżawy stanowią dochody Gminy. Gmina rozlicza z tego tytułu VAT należny. W odniesieniu do pozostałej części nieruchomości (budynku i działki) trwają poszukiwania dzierżawcy. Nieruchomość nie służy do działalności zwolnionej, ani do działalności niepodlegającej opodatkowaniu. Zamiarem Gminy jest, by cała nieruchomość została wydzierżawiona i służyła czynnościom opodatkowanym.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do pełnego odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków przy ww. budynku.


Jak wskazano powyżej najistotniejszym warunkiem umożliwiającym czynnemu podatnikowi podatku VAT realizację prawa do odliczenia podatku jest związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Jednocześnie oceny czy związek ten istnieje lub będzie istniał w przyszłości należy dokonać w momencie realizowania zakupów zgodnie z zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego.


W niniejszej sprawie należy zatem rozstrzygnąć, czy wynajęcie przez Gminę budynku na podstawie umowy dzierżawy stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, niekorzystającą ze zwolnienia z VAT.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towaru i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Natomiast w art. 8 ust. 1 ustawy wskazano, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


Wyjaśnić należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usługi w rozumieniu art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.


Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Działalność gospodarcza – według art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z kolei, stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy – nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.


Jednakże w przypadku, gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.


Analiza wskazanych powyżej przepisów prowadzi do następujących wniosków:

  1. wyłączenie organów władzy publicznej i urzędów obsługujących te organy z kategorii podatników podatku od towarów i usług ma charakter wyłącznie podmiotowo-przedmiotowy,
  2. w celu skorzystania przez ww. podmioty z wyłączenia konieczne jest spełnienie dwóch kumulatywnych warunków:
    • czynności – co do zasady podlegające opodatkowaniu VAT – muszą być wykonane przez ściśle określone podmioty,
    • ponadto czynności te muszą być wykonywane w ramach sprawowanego przez te podmioty władztwa publicznego.


W związku z powyższym należy podkreślić, że tylko spełnienie ww. warunków łącznie daje możliwość legalnego wyłączenia z kategorii podatników podatku od towarów i usług na mocy art. 15 ust. 6 ustawy.


Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z późn. zm.), przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Tak więc dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Umowa dzierżawy jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony – zarówno wydzierżawiającego, jak i dzierżawcę – określone przepisami obowiązki.

Jak już wyżej wskazano, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). Bowiem tylko w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.


W konsekwencji, ponieważ dzierżawa nieruchomości jest niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie zaś publicznoprawną), dla czynności dzierżawy nieruchomości Gmina będzie występowała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Zatem w analizowanej sprawie realizowane przez Gminę świadczenie polegające na udostępnieniu budynku na podstawie umowy dzierżawy, stanowi odpłatne świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Co do zasady, stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.


Na podstawie art. 43 ust. 20 ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy (w pozycji nr 163 tego załącznika, stanowiącego wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, znajdują się usługi związane z zakwaterowaniem, oznaczone symbolem PKWiU 55).


Z powołanych wyżej przepisów wynika, że ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. Zatem odpłatne udostępnienie przez Gminę budynku na podstawie umowy dzierżawy na prowadzenie działalności oświatowej, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, niekorzystającą ze zwolnienia z VAT.


Z uwagi na fakt, że ani przepisy ustawy, ani też rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie przewidują zastosowania obniżonej stawki podatku od podatku, dla usług odpłatnej dzierżawy, usługi te podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku VAT, w wysokości 23%.


W odniesieniu do wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie prawa do pełnego odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków przy budynku, wynajętym na prowadzenie działalności oświatowej, należy uznać, że w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a wydatki inwestycyjne związane z przydomową oczyszczalnią ścieków przy ww. budynku związane będą z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT (odpłatna dzierżawa budynku). Ponadto zauważyć należy, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W analizowanej sprawie, zamiarem Wnioskodawcy jest odpłatna dzierżawa budynku w całości, tym samym stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, Gminie przysługuje prawo do odliczenia pełnych kwot VAT naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z instalacją oczyszczania ścieków opisanego budynku, z uwzględnieniem ograniczeń zawartych w art. 88 ustawy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj