Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-2-1/4514-361/15/ASz
z 17 grudnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 października 2015 r. (data wpływu do Biura – 7 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany umowy spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany umowy spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą siedzibę na terytorium Polski (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W przyszłości planowane jest podniesienie kapitału zakładowego Spółki w taki sposób, że udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zostaną objęte w zamian za przysługujące akcje innej spółki kapitałowej (dalej: Spółka zależna). Wartość akcji w Spółce zależnej zostanie określona według ich wartości rynkowej.

W wyniku tej transakcji (tj. podwyższenia kapitału zakładowego) jak również w następstwie podjęcia jednomyślnej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki oraz o pokryciu podwyższenia w drodze aportu akcji w Spółce zależnej akcjonariusze Spółki zależnej (dalej: Akcjonariusze) dokonają aportu akcji w Spółce zależnej do Spółki. Przedmiotowa czynność zostanie zrealizowana w ramach jednego aktu notarialnego, w którym Akcjonariusz posiadający akcje dające bezwzględną większość praw głosu w Spółce zostanie wskazany jako wnoszący wkład pierwszy w kolejności, a kolejni Akcjonariusze zostaną wskazani, jako wnoszący wkład w dalszej kolejności. Zawarte zostaną odrębne umowy rozporządzające pomiędzy Akcjonariuszami wnoszącymi akcje w ramach wkładu niepieniężnego, a Spółką kapitałową. Stosowna umowa rozporządzająca zostanie zawarta w pierwszej kolejności przez Akcjonariusza dysponującego akcjami dającymi bezwzględną większość praw głosu w Spółce, a następnie przez pozostałych Akcjonariuszy jako odrębna umowa rozporządzająca (dokumenty zawierające umowę zawartą przez pozostałych Akcjonariuszy będą mieć dalszy, wyższy numer repertorium w stosunku do dokumentu zawierającego umowę zawartą przez Akcjonariusza dysponującego akcjami dającymi bezwzględną większość praw głosu w Spółce).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy planowana zmiana umowy Spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki i wniesieniem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci akcji w Spółce zależnej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana umowy Spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki i wniesieniem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci akcji w Spółce zależnej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają m.in. umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) ww. ustawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Ze wskazanych powyżej przepisów wynika, że objęcie udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny wnoszony do tej spółki, w wyniku którego dochodzi do podwyższenia kapitału w spółce kapitałowej, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie, w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziany został wyjątek od powyższej zasady, zgodnie z którym podwyższenie kapitału zakładowego nie podlega opodatkowaniu ww. podatkiem pod warunkiem, że w zamian za udziały spółki kapitałowej wnoszone są do tej spółki udziały lub akcje innej spółki kapitałowej dające w niej większość głosów lub kolejne udziały − w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Tym samym w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jednym z warunków niepodlegania opodatkowaniu ww. podatkiem transakcji podwyższenia kapitału spółki kapitałowej jest, by podmioty uczestniczące w tej transakcji, były spółkami kapitałowymi. Jednocześnie zgodnie z art. 1a pkt 2 ww. ustawy spółką kapitałową jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna lub spółka europejska.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach planowanego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki do Spółki zostaną wniesione przez Akcjonariuszy akcje w Spółce zależnej (będącej spółką akcyjną) dające Spółce w pierwszej kolejności bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej, a następnie − posiadając bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej, Spółka zwiększy ilość posiadanych akcji w tej spółce, ze względu na fakt, iż stosowna umowa rozporządzająca zostanie zawarta w pierwszej kolejności przez Akcjonariusza dysponującego akcjami dającymi bezwzględną większość praw głosu w Spółce, a następnie przez pozostałych Akcjonariuszy jako odrębna umowa rozporządzająca (dokumenty zawierające umowę zawartą przez pozostałych Akcjonariuszy będą mieć dalszy, wyższy numer repertorium w stosunku do dokumentu zawierającego umowę zawartą przez Akcjonariusza dysponującego akcjami dającymi bezwzględną większość praw głosu w Spółce).

W związku z powyższym, w ocenie Spółki, w przypadku zmiany umowy Spółki związanej z planowanym podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki zostaną spełnione wskazane powyżej warunki zastosowania wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej, tj.:

  • Spółka nabędzie od wspólników Spółki zależnej akcje Spółki zależnej oraz w zamian za te akcje przekaże Akcjonariuszom własne udziały,
  • w wyniku transakcji wymiany udziałów/akcji, Spółka kapitałowa najpierw uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej, a następnie − posiadając bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej, zwiększy ilość posiadanych akcji w tej spółce.

Jednocześnie Spółka wskazała, że stanowisko, zgodnie z którym zmiana umowy Spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego przy transakcji wymiany udziałów/akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych znajduje swoje potwierdzenie na gruncie wydawanych indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Spółka przytoczyła fragmenty trzech wydanych interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, planowane podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych po stronie Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 626, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywne wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymienione w pkt 1 lit. k) tego artykułu umowy spółki, a także – co wynika z pkt 2 powołanego przepisu – ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy spółki uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

W przypadku zmiany umowy spółki obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną, a stosownie do art. 4 pkt 9 ciąży on na spółce. W myśl natomiast art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b), przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego podstawę podatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Czynność taka opodatkowana jest stawką 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy).

Jednocześnie wskazać należy, że na podstawie art. 2 pkt 6 ww. ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i jej zmiany związane z:

a.przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

b.łączeniem spółek kapitałowych,

c.wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jej zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę na terytorium Polski i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W przyszłości planowane jest podniesienie kapitału zakładowego Spółki w taki sposób, że udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zostaną objęte w zamian za przysługujące akcje innej spółki kapitałowej (Spółce zależnej). Wartość akcji w Spółce zależnej zostanie określona według ich wartości rynkowej.

W wyniku tej transakcji (tj. podwyższenia kapitału zakładowego) jak również w następstwie podjęcia jednomyślnej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki oraz o pokryciu podwyższenia w drodze aportu akcji w Spółce zależnej akcjonariusze Spółki zależnej dokonają aportu akcji w Spółce zależnej do Spółki. Przedmiotowa czynność zostanie zrealizowana, w ramach jednego aktu notarialnego, w którym Akcjonariusz posiadający akcje dające bezwzględną większość praw głosu w Spółce zostanie wskazany jako wnoszący wkład pierwszy w kolejności, a kolejni Akcjonariusze zostaną wskazani, jako wnoszący wkład w dalszej kolejności. Zawarte zostaną odrębne umowy rozporządzające pomiędzy Akcjonariuszami wnoszącymi akcje w ramach wkładu niepieniężnego, a Spółką kapitałową. Stosowna umowa rozporządzająca zostanie zawarta w pierwszej kolejności przez Akcjonariusza dysponującego akcjami dającymi bezwzględną większość praw głosu w Spółce, a następnie przez pozostałych Akcjonariuszy jako odrębna umowa rozporządzająca (dokumenty zawierające umowę zawartą przez pozostałych Akcjonariuszy będą mieć dalszy, wyższy numer repertorium w stosunku do dokumentu zawierającego umowę zawartą przez Akcjonariusza dysponującego akcjami dającymi bezwzględną większość praw głosu w Spółce).

Mając na uwadze tak przedstawione zagadnienie stwierdzić należy, że w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana umowy Spółki związana bowiem będzie z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki i wniesieniem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci akcji w Spółce zależnej w warunkach określonych w cyt. przepisie. Wniesienie omawianych akcji już w pierwszej transakcji spowoduje, że Wnioskodawca uzyska większość praw głosów w spółce zależnej. Zatem, opisana we wniosku czynność cywilnoprawna nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że interpretacje te zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj