Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/4511-47/15/AD
z 31 marca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26 stycznia 2015 r. oraz 18 marca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych na zakup komputera i oprogramowania - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych na zakup komputera i oprogramowania. Wniosek uzupełniony został pismami z dnia 26 stycznia 2015 r. oraz 18 marca 2015 r.


W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni ma dziecko (lat 6) z orzeczeniem o niepełnosprawności z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności od 2011 r., w czerwcu 2014 r. zostało przedłużone na kolejne dwa lata. Orzeczenie wydał Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności na podstawie art. 6b ust. 1 w zw. z art. 4a ust. 1 oraz art. 6b ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Lekarz psychiatra prowadzący dziecko w zaświadczeniu o stanie zdrowia dziecka wystawionym dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w pozycji nr 6 (środki pomocnicze) zaleca używanie komputera oraz programów edukacyjnych. W marcu 2014 r. Wnioskodawczyni zakupiła komputer typu laptop, natomiast w sierpniu 2014 r. oprogramowanie: „Szacuję, przeliczam, obliczam” do rozwijania umiejętności szacowania, liczenia oraz poznawania zależności przestrzennych (pozycja nad, pod, obok itp.) i czasowych.

Dziecko dzięki programowi uczy się orientalizacji swojego ciała i innych przedmiotów w przestrzeni. Oprogramowanie pomaga w utrwaleniu lateralizacji dziecka, rozpoznawania kierunków ruchu a przez to poprawia jego codzienne funkcjonowanie. Wzrasta Jego samodzielność i podnosi się samoocena. Poznawanie zależności czasowych (pory roku, miesiące, dni godziny) pomagają odnaleźć się dziecku w strukturze czasowo-przestrzennej. Dziecko zaczyna rozumieć następstwo czasu, to daje mu poczucie stałości, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa. To jest podstawą do jego lepszego funkcjonowania jak również punktem wyjścia do podejmowania wszelkich innych oddziaływań terapeutycznych. Inne opcje programu pozwalają na przyswojenie pojęć ilości, wielkości i kształtów otaczających przedmiotów. Dzięki temu, że dziecko pozna świat wirtualnie, łatwiej mu będzie bez lęku poznawać świat realny. Sam komputer zachęca dziecko również do nauki liter i w sytuacji z trudnościami jakie ma z ręcznym pisaniem może stać się w przyszłości jego sposobem pisemnej komunikacji ze światem zewnętrznym.

Komputer typu laptop oraz oprogramowanie Wnioskodawczyni kupiła z własnych środków, nie dostała żadnego dofinansowania z funduszy dla osób niepełnosprawnych, ani z innych środków.

Nie dostała również żadnego współfinansowania czy też pokrycia kosztów zakupu z innych funduszy i środków pomocowych.

Wnioskodawczyni oświadcza, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Wydatki na zakup komputera i programu nie zostały zaliczone przez Nią do kosztów uzyskania przychodów jak również nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Dziecko jest na utrzymaniu Wnioskodawczyni i Jej męża. Jedyny przychód dziecka jaki Wnioskodawczyni otrzymuje z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym to zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku przysługuje Wnioskodawczyni prawo do skorzystania z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup komputera wraz z oprogramowaniem?


Zdaniem Wnioskodawczyni, przysługuje Jej odliczenie wydatków na zakup komputera wraz z oprogramowaniem ponieważ prowadzący lekarz psychiatra zalecił tę formę terapii, a sam program został dobrany przez osobistego terapeutę dziecka (Ośrodek Krajowego Towarzystwa Autyzmu). Dzięki temu komputerowi wraz z oprogramowaniem poprawia się funkcjonowanie dziecka. Poprzez poznawanie świata wirtualnie łatwiej mu bez lęku poznawać świat realny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznać należy za prawidłowe.


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 powołanej ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniających do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego artykułu.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Mając na względzie powołane przepisy należy stwierdzić, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać określone właściwości.


Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika zatem, że:


  • pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,
  • zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
  • cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.


Do oceny przydatności tego sprzętu w rehabilitacji pomocnym będzie oparcie się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.


W myśl art. 26 ust. 7d cytowanej ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:


  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.


Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł (ust. 7e art. 26 ustawy).

Zgodnie zaś z art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni ma dziecko (lat 6) z orzeczeniem o niepełnosprawności z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności od 2011 r., w czerwcu 2014 r. zostało przedłużone na kolejne dwa lata. Orzeczenie wydał Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności na podstawie art. 6b ust. 1 w zw. z art. 4a ust. 1 oraz art. 6b ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Lekarz psychiatra prowadzący dziecko w zaświadczeniu o stanie zdrowia dziecka wystawionym dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w pozycji nr 6 (środki pomocnicze) zaleca używanie komputera oraz programów edukacyjnych. W marcu 2014 r. Wnioskodawczyni zakupiła komputer typu laptop, natomiast w sierpniu 2014 r. oprogramowanie: „Szacuję, przeliczam, obliczam” do rozwijania umiejętności szacowania, liczenia oraz poznawania zależności przestrzennych (pozycja nad, pod, obok itp.) i czasowych. Komputer typu laptop oraz oprogramowanie Wnioskodawczyni kupiła z własnych środków, nie dostała żadnego dofinansowania z funduszy dla osób niepełnosprawnych, ani z innych środków.

Nie dostała również żadnego współfinansowania czy też pokrycia kosztów zakupu z innych funduszy i środków pomocowych. Wnioskodawczyni oświadcza, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Wydatki na zakup komputera i programu nie zostały zaliczone przez Nią do kosztów uzyskania przychodów jak również nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Dziecko jest na utrzymaniu Wnioskodawczyni i Jej męża. Jedyny przychód dziecka jaki Wnioskodawczyni otrzymuje z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym to zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie.

Jak wynika z wniosku dziecko dzięki programowi uczy się orientalizacji swojego ciała i innych przedmiotów w przestrzeni. Oprogramowanie pomaga w utrwaleniu lateralizacji dziecka, rozpoznawania kierunków ruchu a przez to poprawia jego codzienne funkcjonowanie. Wzrasta Jego samodzielność i podnosi się samoocena. Poznawanie zależności czasowych (pory roku, miesiące, dni godziny) pomagają odnaleźć się dziecku w strukturze czasowo-przestrzennej. Dziecko zaczyna rozumieć następstwo czasu, to daje mu poczucie stałości, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa. To jest podstawą do jego lepszego funkcjonowania jak również punktem wyjścia do podejmowania wszelkich inny oddziaływań terapeutycznych. Inne opcje programu pozwalają na przyswojenie pojęć ilości, wielkości i kształtów otaczających przedmiotów. Dzięki temu, ze dziecko pozna świat wirtualnie, łatwiej mu będzie bez lęku poznawać świat realny. Sam komputer zachęca dziecko również do nauki liter i w sytuacji z trudnościami jakie ma z ręcznym pisaniem może stać się w przyszłości jego sposobem pisemnej komunikacji ze światem zewnętrznym.

Tym samym stwierdzić należy, że w odniesieniu do dziecka laptop jest narzędziem pomocnym w rehabilitacji – służy przywracaniu sprawności dziecka. Sprzęt ten wraz z oprogramowaniem posiada cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego dziecku wykonywanie czynności życiowych, gdyż jest przystosowany do potrzeb dziecka, wynikających z jego niepełnosprawności.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wydatek poniesiony w 2014 r. przez Wnioskodawczynię na zakup komputera typu laptop i oprogramowania może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Wnioskodawczyni, jako osobie, na utrzymaniu której pozostaje niepełnosprawny syn, przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup komputera wraz z oprogramowaniem. Jednakże wskazać należy, że prawo do skorzystania z odliczenia od dochodu - jak wskazano na wstępie - uzależnione jest od odpowiedniego udokumentowania, o którym mowa w art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie zaznacza się, że interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawczynię. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Jeżeli jednak przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj