Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1288/14/KT
z 17 grudnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 22 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uzyskania przez Spółkę z dniem jej wydzielenia statusu podatnika VAT czynnego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uzyskania przez Spółkę z dniem jej wydzielenia statusu podatnika VAT czynnego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 31 grudnia 2013 r. doszło do wydzielenia spółki Szpital ... w M. sp. z o.o. (dalej: Spółka wydzielona lub Szpital w M.), jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ze Szpitala Powiatu B. sp. z o.o. (dalej: spółka dzielona lub Szpital w B.). Ten dzień jest dniem wydzielenia, bowiem w tym dniu Szpital w M. został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka dzielona, na dzień wydzielenia, była podatnikiem VAT czynnym. Zgodnie z § 7 Planu podziału Szpitala w B. z dnia 30 września 2013 r., na Spółkę wydzieloną przeszły określone składniki majątku (pasywa i aktywa), takie jak: rzeczowe aktywa trwałe (nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, ruchomości), środki pieniężne, należności, zobowiązania, krótko i długoterminowe rozliczenia czynne i bierne, księgi rachunkowe, dokumentacja medyczna, pracownicy (pracownicy medyczni i administracyjni), zezwolenia, koncesje, umowy, itd. Czyli cała infrastruktura Szpitala w M., zdolna do samodzielnego egzystowania i funkcjonowania. Jednocześnie w Planie podziału wskazano, że na Szpital w M. przechodzą także (§ 7 pkt 3 ust i): „prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z działalnością Filii M., wymienionych w Załączniku nr 14 do niniejszego Planu Podziału pt. „Wykaz umów”, jak również z tych, które zostaną w toku zwykłej działalności Filii M. zawarte przez Spółkę Dzieloną pomiędzy 1 sierpnia 2013 r. a dniem wydzielenia, w szczególności zaś umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia, z wyłączeniem jednak tych, które zostaną w toku zwykłej działalności Filii M. całkowicie wykonane lub które wygasną przed dniem wydzielenia. Dla usunięcia wszelkich wątpliwości, Spółka Dzielona zostaje, z dniem podziału, zwolniona z wszelkich obowiązków oraz pozbawiona wszelkich praw wynikających z umów, które zgodnie z powyższym podlegają przejęciu przez Spółkę nowo zawiązaną”. Zgodnie z Planem podziału, Szpital w M. z dniem 31 grudnia 2013 r. wszedł we wszystkie prawa i obowiązki spółki dzielonej w zakresie wynikającym z Planu podziału. Szpital w M., już jako samodzielny podmiot od dnia 31 grudnia 2013 r. kontynuuje świadczenie usług medycznych dla NFZ oraz wynajmuje pomieszczenia zlokalizowane na jego terenie.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.



Czy Spółka wydzielona, z dniem wydzielenia, staje się podatnikiem VAT czynnym z mocy prawa?


Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Z § 2 tego artykułu wynika, że przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wydzielenie Szpitala w M. spełnia wszystkie przesłanki wskazane w wyżej cytowanym art. 93c Ordynacji podatkowej. Wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zdolną do samodzielnego funkcjonowania. Zorganizowaną pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym. Plan podziału przewidywał wydzielenie całego pionu związanego z wykonywaniem usług opieki medycznej istniejącego w wyodrębnionym organizacyjnie i funkcjonalnie Szpitalu w M. Z dniem wydzielenia podjął samodzielną działalność gospodarczą, jako kontynuację działalności szpitala, którą wcześniej wykonywał w strukturach spółki dzielonej. W związku z tym bezspornym jest fakt, że z dniem 31 grudnia 2013 r. Szpital w M. wstąpił we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Szpitala w B., pozostające w związku z przydzielonymi mu w Planie podziału składnikami majątku.

Prawo do sukcesji uniwersalnej w zakresie wskazanym w art. 93c Ordynacji podatkowej dla spółek powstałych przez wydzielenie zostało już wielokrotnie wcześniej potwierdzone w interpretacjach indywidualnych wydanych m.in. przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 sierpnia 2013 r. nr IBPP4/443-357/13/PK, Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 czerwca 2012 r. nr IPTPB3/423-99/12-4/KJ i z dnia 13 lipca 2012 r. nr IPTPP2/443-303/12-5/IR oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2010 r. i w wielu innych. Stanowisko w tym zakresie jest ugruntowane i stabilne.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Jednocześnie art. 113 ust. 1 tej ustawy mówi, że zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl ust. 4 tego artykułu, podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9 pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, a w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, którzy chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności − przed dniem wykonania tej czynności.

W przypadku podziału spółek prawa handlowego, spółka nowozawiązana, na podstawie art. 93 Ordynacji podatkowej, wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki spółki dzielonej z dniem wydzielenia. W związku z tym zasadnym jest uznanie, że w przypadku, gdy spółka dzielona była podatnikiem VAT czynnym, a doszło do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, spółka wydzielona z dniem wydzielenia również staje się z mocy prawa czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka wydzielona wchodzi bowiem we wszystkie obowiązki spółki dzielonej, czyli także w obowiązek rejestracji dla celów podatku od towarów i usług. Obowiązek ten występuje z dniem wydzielenia. Zgłoszenie na formularzu VAT-R, w tym przypadku jest deklaratoryjne, gdyż formalnie potwierdza tylko obowiązek rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-202/12-2/KG z dnia 1 czerwca 2012 r., w której wskazano, że „Wnioskodawca w dniu wpisania do rejestru (KRS ) dokonał rejestracji jako podatnik VAT czynny”. Również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji nr ITPP1/443-986/13/MN z dnia 23 grudnia 2013 r. stwierdził, że „Następstwo prawne, polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw i obowiązków poprzednio już istniejących. (…) Podkreślić jednocześnie należy, że w związku z sukcesją uniwersalną, wynikającą z art. 93 ustawy Ordynacja podatkowa, następca prawny (Spółka) wstępuje we wszystkie (z uwzględnieniem postanowień art. 93e Ordynacji podatkowej) przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika, w tym również do kontynuowania zasad rozliczania w zakresie podatku od towarów i usług, które były właściwe dla przekształconego przedsiębiorcy. W związku z tym dokonanie rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług jest natomiast wyłącznie wymogiem formalnym.”

Dlatego też Szpital w M. uważa, że został podatnikiem VAT czynnym z dniem wydzielenia, tj. z dniem 31 grudnia 2013 r., a obowiązek złożenia VAT-R jest wyłącznie wymogiem formalnym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj