Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1012/11/ES
z 26 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1012/11/ES
Data
2011.09.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
kształcenie
usługi edukacyjne
ustawa o systemie oświaty


Istota interpretacji
Zwolnienie od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu w dniu 15 czerwca 2011r., uzupełnionym pismem z dnia 18 września 2011r. (data wpływu 20 września 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 września 2011r. (data wpływu 20 września 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 9 września 2011r. znak: IBPP1/443-1012/11/ES; IBPP1/443-1013/11/ES.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej o nr X/2001 wydanego przez Prezydenta Miasta. Ponadto Wnioskodawca jest wpisany do ewidencji niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (t.j. Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. W zakres działalności Wnioskodawcy wchodzą usługi szkoleniowe w formach pozaszkolnych (art. 23 ustawy o systemie oświaty) jako formy uzyskiwania i uzupełniania wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Działalność oświatowa Wnioskodawcy wg obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011r. PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. mieści się w grupowaniu PKWiU 85.59.19.0 „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Jest prowadzona na terenie całego kraju i polega głównie na odpłatnym organizowaniu i prowadzeniu:

  1. Kursów w rozumieniu § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216).
  2. Tzw. szkoleń krótkich tj. różnego rodzaju konferencji, seminariów, warsztatów, szkoleń zamkniętych, itp. trwające nie dłużej niż 21 godzin i nie krócej niż 5 godzin dydaktycznych, w różnych dziedzinach tj. szkolenia związane z dostosowaniem prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej, szkolenia techniczne dla służb bhp i utrzymania ruchu, szkolenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, szkolenia dotyczące wdrażania procedur jakości, szkolenia związane z upowszechnianiem zmian w polskim prawie np. ustawie prawo zamówień publicznych, w prawie dozorowym, przepisach prawa celnego, prawa pracy dla pracodawców i służb kadrowych, szkolenia z negocjacji, szkolenia menadżerskie np. wspomagające proces zarządzania zasobami ludzkimi, sztuki sprzedaży i negocjacji, gospodarowania zasobami ludzkimi, umiejętność rozwiązywania konfliktów, itp.
  3. Uczestnikami tych wszelkich form edukacyjnych są osoby dorosłe, głównie pracownicy firm i innych jednostek organizacyjnych (np. kopalń, hut, jednostek i zakładów budżetowych, firm produkcyjnych, handlowych, itp.) zatrudnione w tych jednostkach – zakładach, a także osoby niepracujące, przedsiębiorcy, kadra kierownicza, itp. Dotychczas cała działalność szkoleniowa prowadzona w ramach wszystkich form edukacyjnych kwalifikowana była do końca 2010r. do grupy PKWiU 80.42 „Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia” i korzystała ze zwolnienia od VAT na podstawie poz. 7 załącznika nr 4 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010r.

Ponadto w uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem jego działalności jest poszerzanie i utrwalanie wiedzy oraz umiejętności poprzez dokształcenie, kształcenie i doskonalenie w systemie otwartych lub zamkniętych szkoleń (kursów) i seminariów dla pracowników przedsiębiorstw. W przypadku szkoleń zamkniętych program dostosowany jest do specyfiki firmy zlecającej oraz indywidualnych propozycji i potrzeb firmy. Szkolenia i doskonalenia przeprowadzane są na podstawie programów autorskich opracowanych przez pracowników dydaktycznych placówki na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa z ich adekwatnym dostosowaniem do warunków lokalnych i indywidualnych uwarunkowań, zatwierdzonych przez dyrektora ds. dydaktycznych. Szkolenia (kursy) i seminaria odbywają się w salach dydaktycznych wynajmowanych przez placówkę w innych placówkach oświatowych lub siedzibach firm a także w salach konferencyjnych w hotelach lub ośrodkach na terenie całego kraju spełniających wymogi określone prawem.

Placówka świadczy usługi kompleksowe swoich szkoleń - kursów i seminariów od prac związanych z naborem aż po wydanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia, zapewniając uczestnikom wszelkie niezbędne pomoce dydaktyczne, materiały szkoleniowe, sale wykładowe, wykładowców szkoleń. Szkolenia-kursy oraz seminaria przeprowadzane są w różnych dziedzinach:

  • szkolenia związane z dostosowaniem prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej,
  • szkolenia techniczne dla służb bhp i utrzymania ruchu, szkolenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, szkolenia związane z upowszechnianiem zmian w polskim prawie (zmiany w prawie pracy dla pracodawców i służb kadrowych, ustawie prawo zamówień publicznych, zmiany w prawie dozorowym, zmian w przepisach prawa celnego), szkolenia dotyczące wdrażania procedur jakości,
  • szkolenia menedżerskie rozwijające potencjał i kreatywność menedżerów, wspomagające proces zarządzania zasobami ludzkimi, profesjonalnej i skutecznej komunikacji, technologii osiągania sukcesów w biznesie, sztuki sprzedaży i negocjacji, umiejętności prowadzenia zespołów ludzkich, wystąpień publicznych, gospodarowania zasobami ludzkimi, umiejętności rozwiązywania konfliktów, sztuki charyzmatycznego przywództwa, sztuki wyznaczania i realizowania celów w pracy, strategii podejmowania decyzji oraz strategii motywacji,
  • szkolenia z negocjacji,
  • szkolenia rozwijające umiejętności sprzedażowe,
  • szkolenia dla pracowników biurowych, logistyków, służb celnych w przedsiębiorstwach,
  • kursy przygotowawcze do egzaminów wstępnych,
  • kursy językowe,
  • kursy komputerowe, informatyczne.

Wszystkie świadczone przez Wnioskodawcę kursy i seminaria są przeprowadzane na identycznych zasadach, jako jednostka objęta system oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania. Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że z dniem 20 lipca 2001r. został wpisany do ewidencji placówek kształcenia ustawicznego w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Wszelkie wymienione usługi edukacyjno-szkoleniowe mieszczą się w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od czerwca 2001r., gdyż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzone były również usługi doradcze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle znowelizowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o VAT, ustawą z dnia 29 października 2010r. o zmianie ustawy o VAT, usługi szkoleniowe w zakresie pozaszkolnych form edukacji (PKWiU 85.59.19.0) świadczone przez Wnioskodawcę we wszystkich formach edukacyjnych podlegają od dnia 1 stycznia 2011r. zwolnieniu od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy usługi szkoleniowe w zakresie pozaszkolnych form edukacyjnych (PKWiU 85.59 …) we wszystkich formach edukacyjnych prowadzonych na terenie całego kraju od dnia 1 stycznia 2011r. podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a jako usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Uzasadnienie stanowiska:

Art. 43. ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy o VAT jednostki organizacyjne prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową wpisane są na podstawie art. 82 ustawy z dnia 7 wrześnie 1991r. o systemie oświaty do prowadzonej przez poszczególne Kuratoria Oświaty ewidencji placówek niepublicznych kształcenia ustawicznego prowadzących działalność oświatową. Stąd też stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty Wnioskodawca spełnia kryteria przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit a ustawy o VAT do zwolnienia od podatku VAT, gdyż jest jednostką objętą systemem oświaty, jako placówka kształcenia ustawicznego umożliwiająca uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Nie jest konieczne, aby usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu - art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia jak i w zakresie wychowania, gdyż usługa kształcenia realizowana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216) na podstawie przedmiotowego przepisu podlega ona zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., a od dnia 26 sierpnia 2011r. t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

– oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

W myśl art. 3 pkt 16 tej ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o formach pozaszkolnych - należy przez to rozumieć formy uzyskiwania i uzupełniania wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w placówkach i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 3a.

Zgodnie z art. 3 pkt 17 ustawy o systemie oświaty, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o kształceniu ustawicznym - należy przez to rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Natomiast jak stanowi art. 68a ust. 1 ustawy o systemie oświaty, kształcenie ustawiczne jest organizowane i prowadzone w:

  1. szkołach dla dorosłych;
  2. placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

W myśl art. 82 ust. 3. ww. ustawy organ, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wpisu do ewidencji w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia oraz z urzędu doręcza zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i jest wpisany do ewidencji niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r., prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

W zakres działalności Wnioskodawcy wchodzą usługi szkoleniowe w formach pozaszkolnych (art. 23 ustawy o systemie oświaty) jako formy uzyskiwania i uzupełniania wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest poszerzanie i utrwalanie wiedzy oraz umiejętności poprzez dokształcenie, kształcenie i doskonalenie w systemie otwartych lub zamkniętych szkoleń (kursów) i seminariów dla pracowników przedsiębiorstw.

Działalność Wnioskodawcy jest prowadzona na terenie całego kraju i polega głównie na odpłatnym organizowaniu i prowadzeniu:

  • Kursów w rozumieniu § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216).
  • Tzw. szkoleń krótkich tj. różnego rodzaju konferencji, seminariów, warsztatów, szkoleń zamkniętych, itp. trwające nie dłużej niż 21 godzin i nie krócej niż 5 godzin dydaktycznych, w różnych dziedzinach.

Uczestnikami tych wszelkich form edukacyjnych są osoby dorosłe, głównie pracownicy firm i innych jednostek organizacyjnych (np. kopalń, hut, jednostek i zakładów budżetowych, firm produkcyjnych, handlowych) zatrudnione w tych jednostkach – zakładach, a także osoby niepracujące, przedsiębiorcy, kadra kierownicza.

Wszystkie świadczone przez Wnioskodawcę kursy i seminaria są przeprowadzane na identycznych zasadach, jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od czerwca 2001r.

Wobec powyższych okoliczności stwierdzić należy, iż jeśli wszystkie przedmiotowe usługi tj. kursy oraz tzw. szkolenia krótkie świadczone są przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia, to są od dnia 1 stycznia 2011r. zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż świadczone przez niego usługi szkoleniowe w zakresie pozaszkolnych form edukacyjnych we wszystkich formach edukacyjnych prowadzonych na terenie całego kraju od dnia 1 stycznia 2011r. podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a jako usługi świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty, w zakresie kształcenia należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj