Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB2.4510.213.2016.1.ŁM
z 23 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2016 r. (data wpływu 26 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania dochodu (przychodu) podatkowego w związku z podziałem przez wydzielenie spółki kapitałowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania dochodu (przychodu) podatkowego w związku z podziałem przez wydzielenie spółki kapitałowej,
  • obowiązków płatnika w związku z podziałem przez wydzielenie spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, rezydentem Polski, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca planuje założyć spółkę kapitałową (dalej: „Spółka Przejmująca”) z siedzibą w Polsce podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania w Polsce.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnioskuje o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w trybie określonym w art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Planowana firma oraz siedziba Spółki Przejmującej są następujące:

A
ul. B (...)
(…) C

W związku z opisanymi poniżej planami biznesowymi, planowane jest dokonanie podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania w Polsce (dalej: „Spółka Dzielona”) przez wydzielenie. W wyniku podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030), część majątku Spółki Dzielonej zostanie przeniesiona na Spółkę Przejmującą, a jednocześnie część majątku pozostanie w Spółce Dzielonej. Wspólnikiem Spółki Dzielonej będzie spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce podlegająca opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania w Polsce (dalej: „Wspólnik”).

Spółka Przejmująca wyda Wspólnikowi Spółki Dzielonej przynajmniej jeden udział własny w zamian za przenoszony majątek Spółki Dzielonej. W związku z planowanym podziałem nie zostaną wypłacone żadne dopłaty w gotówce. Wartość nominalna udziałów wydanych Wspólnikowi przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego w ramach podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej (nie wystąpi nadwyżka wartości otrzymanego przez Spółkę Przejmującą majątku ponad nominalną wartość udziałów wydanych wspólnikowi Spółki Dzielonej). Całość majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie zostanie przekazana na powiększenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

Zarówno Spółka Dzielona jak i Spółka Przejmująca nie korzystają/nie będą korzystać ze zwolnienia od opodatkowania od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Obecny profil działalności gospodarczej Spółki Dzielonej obejmuje m.in. produkcję i sprzedaż materiałów dla lakiernictwa samochodowego. Jednocześnie Spółka dzielona sprawuje funkcje właścicielskie oraz zarządcze w grupie, do której należy (dalej: „Grupa”), polegające na zarządzaniu podmiotami zależnymi (dalej: „Podmioty Zależne”) oraz podejmowaniem strategicznych decyzji związanych z prowadzoną w Grupie działalnością.

Działalność Grupy zostanie poddana reorganizacji zakładającej wprowadzenie do struktury organizacyjnej Grupy spółki sprawującej jedynie funkcje właścicielskie w Grupie. W zakres funkcji właścicielskich wchodzić będzie m.in. zarządzanie Podmiotami Zależnymi, w tym zarządzanie finansami oraz podejmowanie strategicznych decyzji związanych z prowadzoną przez Grupę działalnością, w tym działalnością inwestycyjną oraz związaną z dalszym rozwojem Grupy. Role spółki pełniącej takie funkcje po dokonaniu podziału Spółki Dzielonej pełnić będzie Spółka Przejmująca.

Majątek podlegający wydzieleniu będzie na moment wydzielenia wyodrębniony na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych w ramach Spółki Dzielonej (dalej: „Dział Zarządzania Strategicznego”), w związku z przeznaczeniem do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie zarządzania Podmiotami Zależnymi, w tym zarządzania finansami oraz podejmowania strategicznych decyzji związanych z prowadzoną przez Grupę działalnością. W skład Działu Zarządzania Strategicznego będą wchodziły wszystkie istotne i przenaszalne składniki służące wykonywaniu wskazanej powyżej działalności gospodarczej wchodzące w skład majątku Spółki Dzielonej na moment wydzielenia. W szczególności w skład majątku Działu Zarządzania Strategicznego wchodzić będą wszystkie udziały w Podmiotach Zależnych posiadane przez Spółkę Dzieloną, a także aktywa finansowe (takie jak np. wierzytelności pożyczkowe wobec Podmiotów Zależnych) oraz istotne wartości niematerialne i prawne. Ponadto Dział Zarządzania Strategicznego obejmował będzie inne aktywa, konieczne do wykonywania funkcji zarządzania strategicznego całą Grupą Spółek (takie jak np. aktywa materialne – wyposażenie biurowe, komputery, etc. oraz aktywa niematerialne, takie jak np. licencje na odpowiednie oprogramowanie komputerowe). Do Działu Zarządzania Strategicznego przyporządkowany będzie także personel dedykowany do wykonywania zadań związanych ze wskazaną powyżej działalnością.

W Spółce Dzielonej pozostanie natomiast zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań związany przede wszystkim z działalnością jednostki organizacyjnej Spółki Dzielonej (dalej: „Dział Operacyjny”) zajmującej się działalnością produkcyjną w zakresie produkcji materiałów dla lakiernictwa samochodowego, sprzedażą tych produktów, świadczeniem usług oraz pozostałą działalnością operacyjną, ze strukturą organizacyjną i zasadami funkcjonowania uregulowanymi w ramach wewnętrznych aktów Spółki Dzielonej.

Wskazane powyżej działy Spółki Dzielonej na moment podziału będą jednostkami organizacyjnymi funkcjonującymi na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych Spółki Dzielonej z przyporządkowanymi zasobami ludzkimi i technicznymi, zadaniami oraz celami biznesowymi przypisanymi do poszczególnych działów. W szczególności istotne jest przeniesienie wszelkich funkcji właścicielskich oraz zarządczych wraz z posiadaniem udziałów w Podmiotach Zależnych do Spółki Przejmującej, co umożliwi stworzenie jednego podmiotu pełniącego funkcje zarządcze i właścicielskie w Grupie. Jednocześnie działanie takie umożliwi Spółce Dzielonej niezakłócone kontynuowanie działalności operacyjnej w zakresie produkcji i sprzedaży materiałów do lakiernictwa samochodowego.

Na moment podziału przez wydzielenie w ramach prowadzonej przez Spółkę Dzieloną działalności możliwe będzie przypisanie zarówno do Działu Zarządzania Strategicznego, jak i Działu Operacyjnego, odpowiadających tym działom przychodów i kosztów oraz pasywów i aktywów (w tym zobowiązań i środków trwałych).

Z uwagi na fakt, że Dział Zarządzania Strategicznego przed dokonaniem podziału przez wydzielenie będzie funkcjonował jako jednostka wyodrębniona w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej realizująca określone działania tak na rzecz Spółki Dzielonej jak i Podmiotów Zależnych, możliwe będzie przypisanie do Działu Zarządzania Strategicznego zewnętrznego strumienia pieniężnego, na który składać się będą m.in. przychody z dywidend wypłacanych Spółce Dzielonej przez Podmioty Zależne, a także przychody z odsetek od pożyczek, udzielanych Podmiotom Zależnym. Co więcej, w przypadku wewnętrznych rozliczeń dokonywanych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Spółki Dzielonej w ramach prowadzonego przez nią systemu zarządczego, do Działu Zarządzania Strategicznego na moment podziału możliwe będzie przypisanie także „wewnętrznego” przychodu w związku z działaniami realizowanymi przez ten dział na rzecz Spółki Dzielonej, a także wewnętrznego kosztu w związku z działaniami realizowanym na rzecz tego działu przez Spółkę Dzieloną.

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie i nabyciu Działu Zarządzania Strategicznego przez Spółkę Przejmującą mogą zostać zawarte odpowiednie umowy związane z zarządzaniem Spółką Dzieloną przez Spółkę Przejmującą. W konsekwencji po podziale Spółki Dzielonej ww. wewnętrzne strumienie pieniężne związane z zarządzaniem strategicznym Spółką Dzieloną oraz z działaniami realizowanymi przez Spółkę Dzieloną na rzecz Działu Zarządzania Strategicznego zamienią się w zewnętrzne przychody i koszty Spółki Przejmującej. Co więcej, na moment dokonania podziału do Działu Zarządzania Strategicznego będą przypisane przychody, które będą uzyskiwane w związku z zarządzeniem Podmiotami Zależnymi oraz pełnieniem funkcji właścicielskich w Grupie.

Ponadto na moment podziału możliwe będzie dokonanie oceny rentowności i efektywności Działu Zarządzania Strategicznego oraz Działu Operacyjnego, jak również wyodrębnienie w tabeli amortyzacyjnej środków trwałych wartości umorzeń i amortyzacji przypadających na Dział Zarządzania Strategicznego oraz na Dział Operacyjny. Dodatkowo Dział Zarządzania Strategicznego, jak również Dział Operacyjny, będą funkcjonowały w oparciu o zaplanowany budżet przypadający na przydzielone tym działom zadania. Budżet danego działu planowany będzie na podstawie przewidywanych wydatków związanych z jego funkcjonowaniem. Dodatkowo do działów zostaną alokowane środki pieniężne znajdujące się w kasie i na rachunkach bankowych Spółki Dzielonej, które będą bezpośrednio związane z prowadzoną przez te jednostki działalnością gospodarczą, tj. odpowiednia część środków pieniężnych zostanie alokowana do Działu Zarządzania Strategicznego, a część do Działu Operacyjnego. Dział Zarządzania Strategicznego i Dział Operacyjny będą posiadały odrębne, przypisane im rachunki bankowe.

W konsekwencji, mimo że Dział Zarządzania Strategicznego oraz Dział Operacyjny na dzień podziału przez wydzielenie nie będą zorganizowane w formie oddziałów samobilansujących, Spółka Dzielona w oparciu o prowadzoną ewidencję będzie w stanie sporządzić bilans i rachunek zysków i strat odzwierciadlające sytuację majątkową oraz wyniki (rentowność) prowadzonych rodzajów działalności i przypisanych im struktur organizacyjnych.

Po dokonaniu podziału Spółka Przejmująca będzie kontynuowała prowadzoną na moment podziału przez Spółkę Dzieloną działalność gospodarczą w zakresie wynikającym z zadań realizowanych przez Dział Zarządzania Strategicznego, natomiast Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność gospodarczą w zakresie wynikającym z zadań realizowanych przez Dział Operacyjny.

W skład przenoszonego w ramach podziału przez wydzielenie do Spółki Przejmującej Działu Zarządzania Strategicznego na dzień podziału przez wydzielenie wchodzić będzie zespół następujących składników majątkowych, w tym zobowiązań:

  • Aktywa rzeczowe Spółki Dzielonej funkcjonalnie związane z Działem Zarządzania Strategicznego (środki transportu, komputery i urządzenia oraz wyposażenie elektroniczne);
  • Istotne wartości niematerialne i prawne;
  • Aktywa finansowe Spółki Dzielonej funkcjonalnie związane z Działem Zarządzania Strategicznego (udziały w Podmiotach Zależnych, wierzytelności pożyczkowe wobec Podmiotów Zależnych);
  • Kontakty z dostawcami i inne kontakty związane z Działem Zarządzania Strategicznego;
  • Zakład pracy lub jego część w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) − dla pracowników związanych z Działem Zarządzania Strategicznego;
  • Aktywa obrotowe, w tym środki pieniężne związane z Działem Zarządzania Strategicznego;
  • Prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów związanych z Działem Zarządzania Strategicznego.

Działalność Spółki Przejmującej po wydzieleniu Działu Zarządzania Strategicznego ze Spółki Dzielonej będzie odpowiadała funkcjom przypisanym do Działu Zarządzania Strategicznego jeszcze przed podziałem, a obejmującym m.in. zarządzanie Podmiotami Zależnymi, w tym zarządzanie finansami oraz podejmowaniem strategicznych decyzji związanych z prowadzoną przez Grupę działalnością. Po podziale Spółka Przejmująca przy wykorzystaniu zespołu składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań wchodzących w skład Działu Zarządzania Strategicznego będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki Dzielonej prowadzoną przez Dział Zarządzania.

Natomiast w skład Działu Operacyjnego na dzień podziału przez wydzielenie wchodził będzie zespół m.in. następujących składników, w tym zobowiązań:

  • Aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywane do wykonywania działalności produkcyjnej, usługowej oraz sprzedaży produktów (materiałów dla lakiernictwa samochodowego) niezwiązane funkcjonalnie z Działem Zarządzania Strategicznego (w tym nieruchomości, hale produkcyjne, maszyny, magazyny, środki transportu, komputery i urządzenia oraz wyposażenie elektroniczne);
  • Zakład pracy lub jego część w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) − dla pracowników związanych z Działem Operacyjnym;
  • Tajemnice przedsiębiorstwa wraz z bazą kontaktów handlowych i inne kontakty związane z Działem Operacyjnym;
  • Aktywa obrotowe, w tym środki pieniężne oraz wyprodukowane towary związane z Działem Operacyjnym;
  • Prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów związanych z Działem Operacyjnym, w tym wierzytelności wynikające z umów sprzedaży produktów i materiałów, zobowiązania wynikające z umów nabycia materiałów, wierzytelności/zobowiązania związane ze świadczonymi usługami.

Działalność Spółki Dzielonej po wydzieleniu Działu Zarządzania Strategicznego będzie odpowiadała funkcjom przypisanym do Działu Operacyjnego jeszcze przed podziałem, a obejmującym m.in. działalność produkcyjną w zakresie materiałów dla lakiernictwa samochodowego, sprzedaż tych produktów, świadczenie usług oraz pozostałą działalnością operacyjną.

Z perspektywy biznesowej zarówno Dział Zarządzania Strategicznego, jak i Dział Operacyjny będą mogły funkcjonować niezależnie od siebie, bowiem każdy z nich składać się będzie ze wszystkich niezbędnych w tym celu narzędzi oraz zasobów.

Opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do Spółki Przejmującej (Dział Zarządzania Strategicznego), jak również zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce Dzielonej (Dział Operacyjny), będą stanowiły na dzień podziału przez wydzielenie kompleksy praw, obowiązków, zobowiązań i rzeczy ukierunkowane na realizację działalności gospodarczej odpowiednio w zakresie Działu Zarządzania Strategicznego oraz w zakresie Działu Operacyjnego.

Jednocześnie przedmiotowy kompleks składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, w ramach Działu Zarządzania Strategicznego będzie mógł służyć po dokonaniu planowanej transakcji podziału do kontynuowania ww. działalności gospodarczej przez Spółkę Przejmującą. Spółka Przejmująca w oparciu o otrzymane składniki majątkowe, zobowiązania, przejęte umowy oraz przejętych pracowników będzie prowadzić działalność gospodarczą tożsamą z działalnością gospodarczą prowadzoną przed podziałem przez Spółkę Dzieloną w zakresie Działu Zarządzania Strategicznego. Należy zaznaczyć, że Spółka Przejmująca po otrzymaniu składników w ramach podziału przez wydzielenie będzie prowadziła działalność gospodarczą związaną z wykorzystaniem składników majątku nabytych w wyniku podziału.

Podobnie Dział Operacyjny pozostający w Spółce Dzielonej będzie mógł służyć po dokonaniu planowanego wydzielenia do kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej przez nią przed wydzieleniem w zakresie Działu Operacyjnego (co nie wyłącza oczywiście konieczności zawarcia stosownych umów związanych z pełnieniem przez Spółkę Przejmującą funkcji zarządczych w Grupie). W związku z powyższym, Spółka Dzielona w oparciu o pozostawiony w tej spółce Dział Operacyjny będzie nadal prowadzić działalność gospodarczą wynikającą z funkcji tego działu.

Tym samym na dzień dokonania podziału przez wydzielenie, zarówno Dział Zarządzania Strategicznego, jak i Dział Operacyjny będą gotowe do funkcjonowania w oparciu o własne zasoby, w tym aktywa i pasywa oraz personel. Zatem Dział Zarządzania Strategicznego i Dział Operacyjny po wyodrębnieniu, dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, własnymi należnościami i zobowiązaniami itp., będą mogły samodzielnie realizować swoje zadania. Wyodrębnienie w ramach Spółki Dzielonej działów wynikać będzie przede wszystkim z kryterium funkcjonalności.

Planowany podział wynika ze strategii Grupy, zakładającej oddzielenie podstawowej działalności operacyjnej od funkcji związanych z zarządzaniem strategicznym. Planowane działania mają na celu stworzenie bardziej przejrzystej struktury działających w Grupie podmiotów, poprawę pozycji bilansowej i zdolności kredytowej Grupy, scentralizowanie funkcji strategicznych i nadzorczych dla całej Grupy oraz ułatwienie kontroli efektywności działalności prowadzonej przez poszczególne podmioty z Grupy.

Ponadto opisane powyżej wyodrębnienie pozwoli Spółce Dzielonej na skoncentrowanie się wyłącznie na działalności operacyjnej, polegającej na produkcji materiałów dla lakiernictwa samochodowego i ich sprzedaży oraz działalności usługowej na właściwym rynku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

  1. Czy realizacja opisanego powyżej podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie części majątku do Spółki Przejmującej prowadzić będzie do powstania dochodu (przychodu) dla Spółki Przejmującej?
  2. Czy Spółka Przejmująca zobowiązana będzie do pobrania jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych w związku z realizacją opisanego powyżej podziału Spółki Dzielonej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, realizacja opisanego powyżej podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie części majątku Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej nie będzie prowadzić do powstania dochodu (przychodu) dla Spółki Przejmującej.

Możliwość powstania dochodu (przychodu) do opodatkowania dla Spółki Przejmującej w związku z planowanym podziałem regulują, zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanym przypadku niżej wskazane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „przy połączeniu lub podziale spółek: (1) dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej; (2) dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia”.

Natomiast w świetle art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „do przychodów nie zalicza się (4) przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela”.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mógłby potencjalnie powstać dochód dla Spółki Przejmującej, gdyby wystąpiła nadwyżka otrzymanego majątku ponad wartość nominalną wydanych udziałów. Niemniej, taka sytuacja nie będzie mieć miejsca w będącym przedmiotem wniosku zdarzeniu przyszłym, gdyż jak zostało to wskazane w opisie zdarzenia przyszłego wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego w ramach podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej. Tym samym nie wystąpi nadwyżka wartości otrzymanego przez Spółkę Przejmującą majątku ponad nominalną wartość udziałów wydanych Wspólnikowi. Całość majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie zostanie przekazana na powiększenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. Mając powyższe na względzie, nie wystąpi wartość (ww. nadwyżka), która choćby potencjalnie mogła stanowić dochód dla Spółki Przejmującej w świetle art. 10 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Z kolei art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy szczególnych przypadków, gdy między spółkami uczestniczącymi w podziale na dzień połączenia istnieje więź kapitałowa, w której spółka matka jest spółką przejmującą, a spółka córka przejmowaną, a więź ta jest relatywnie słaba. Przepis ten znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy spółka przejmująca ma w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział mniejszy niż 10%. Natomiast w sytuacji, gdy spółka przejmująca nie posiada wcale udziału w spółce dzielonej omawiany przepis nie znajdzie zastosowania. Zgodnie ze wskazanym stanem faktycznym, na dzień podziału pomiędzy Spółką Przejmującą a Spółką Dzieloną nie będą zachodziły powiązania kapitałowe określone w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, przepis ten nie będzie mógł stanowić podstawy do ustalenia jakiegokolwiek dochodu (przychodu) dla Spółki Przejmującej w związku z planowanym podziałem.

Zgodnie z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze również treść art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z otrzymaniem majątku przez Spółkę Przejmującą nie powstanie dla niej dochód.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie dla Spółki Przejmującej nie powstanie jakikolwiek dochód (przychód).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która planuje założyć spółkę kapitałową (dalej: Spółka Przejmująca). Planowane jest dokonanie podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Dzielona) przez wydzielenie. W wyniku podziału część majątku Spółki Dzielonej zostanie przeniesiona na Spółkę Przejmującą, a jednocześnie część majątku pozostanie w Spółce Dzielonej. Wspólnikiem Spółki Dzielonej będzie spółka kapitałowa (dalej: Wspólnik). W ramach podziału Spółka Przejmująca wyda Wspólnikowi Spółki Dzielonej przynajmniej jeden udział własny w zamian za przenoszony majątek Spółki Dzielonej. W związku z planowanym podziałem nie zostaną wypłacone żadne dopłaty w gotówce. Na moment dokonania podziału przez wydzielenie w Spółce Dzielonej będzie można wyróżnić dwie jednostki organizacyjne: Dział Zarządzania Strategicznego i Dział Operacyjny. Do Spółki Przejmującej przeniesiony zostanie Dział Zarządzania Strategicznego, natomiast w Spółce Dzielonej pozostanie Dział Operacyjny. Ponadto Spółka Przejmująca wskazała na ekonomiczne przesłanki niniejszego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie.

Problematyka podziału spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ww. ustawy, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych (…).

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 tej ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Cechą szczególną tego trybu podziału spółki jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną. W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.), podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W niniejszej sprawie spółka, którą planuje założyć Wnioskodawca posiada status spółki przejmującej, zatem należy przytoczyć przepisy art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl ww. regulacji, przy połączeniu lub podziale spółek:

  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej;
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Ponadto stosownie do treści art. 10 ust. 4 omawianej ustawy, przepisów ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 10 ust. 5 pkt 1 tej ustawy, przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W regulacji art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została sformułowana generalna zasada, zgodnie z którą podział spółek stanowi czynność neutralną na gruncie tego podatku. W przypadku podziału spółek nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki dzielonej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki dzielonej nie stanowi dochodu spółki przejmującej. Jednak ustawodawca przewidział (art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy) możliwość opodatkowania dochodu spółki przejmującej w szczególnym przypadku, gdy między spółkami na dzień podziału istnieje więź kapitałowa, w której spółka-matka jest spółką przejmującą, a spółka-córka dzieloną, a więź ta jest relatywnie słaba. Przepis ten znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy spółka przejmująca ma w kapitale zakładowym spółki dzielonej udział mniejszy niż 10%.

Należy także mieć na uwadze, że przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie, gdy połączenie lub podział spółek następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc gdy warunek ten nie zostanie spełniony, a głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, regulacja ta nie ma zastosowania.

Spółka Przejmująca wskazała, że planowany podział wynika ze strategii Grupy, zakładającej oddzielenie podstawowej działalności operacyjnej od funkcji związanych z zarządzaniem strategicznym. Planowane działania mają na celu stworzenie bardziej przejrzystej struktury działających w Grupie podmiotów, poprawę pozycji bilansowej i zdolności kredytowej Grupy, scentralizowanie funkcji strategicznych i nadzorczych dla całej Grupy oraz ułatwienie kontroli efektywności działalności prowadzonej przez poszczególne podmioty z Grupy. Ponadto opisane we wniosku wyodrębnienie pozwoli Spółce Dzielonej na skoncentrowanie się wyłącznie na działalności operacyjnej.

W związku z powyższym opodatkowanie po stronie Spółki Przejmującej nie wystąpi.

Organ zauważa jednak, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów połączenia, a więc zbadanie, czy istotnie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy. Spółka Przejmująca – w trakcie tych postępowań – będzie zobowiązana do wykazania, że podział Spółki Dzielonej został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Reasumując, realizacja opisanego powyżej podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie części majątku do Spółki Przejmującej nie będzie prowadzić do powstania dochodu (przychodu) dla Spółki Przejmującej na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj