Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB1-1.4511.423.2016.1.IM
z 25 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Pana x przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2016 r. (data wpływu 30 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z majątku Spółki do Nowo Zawiązanej Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z majątku Spółki do Nowo Zawiązanej Spółki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki kapitałowej (dalej: Spółka). Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest obrót hurtowy produktami chemii gospodarczej, artykułami higienicznymi i kosmetycznymi. W przyszłości planowany jest podział przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z majątku Spółki (Spółka Dzielona) do Nowo Zawiązanej Spółki (kapitałowej). Planowany podział Spółki zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, ze względu na przyjętą na poziomie właścicielskim Spółki decyzją o rozdzieleniu działalności o charakterze operacyjnym związanej z obrotem hurtowym produktami chemii gospodarczej, artykułami higienicznymi i kosmetycznymi od działalności pomocniczej, związanej z wynajmem (dzierżawą/leasingiem) samochodów osobowych i furgonetek oraz zarządzaniem nieruchomościami. W jego wyniku Spółka Dzielona ma zamiar świadczyć usługi wynajmu (dzierżawy/leasingu) floty samochodowej oraz powierzchni nieruchomości na rzecz Spółki Nowo Zawiązanej, a także świadczenie usług doradztwa.

Na moment dokonania podziału przez wydzielenie w Spółce będzie można wyróżnić dwie jednostki organizacyjne: Wydział I (dalej: Wydział I) oraz Wydział II (dalej: Wydział II) (dalej łącznie: Wydziały). Wydział I oraz Wydział II wyodrębnione będą na podstawie uchwały Zarządu Spółki w przedmiocie utworzenia dwóch odrębnych pionów. Uchwała będzie uwzględniała między innymi następujące aspekty wyodrębnienia Wydziału I oraz Wydziału II w strukturze Spółki:

1) wyodrębnienie organizacyjne

Uchwała będzie zawierała oświadczenie o wyodrębnieniu Wydziału I oraz Wydziału II oraz wskazanie osób kierujących nimi. Do uchwały zostaną załączone:

  • lista pracowników przypisanych do Wydziału I oraz Wydziału II, w tym wskazani zostaną kierownicy odpowiedzialni za zarządzanie nimi,
  • struktura organizacyjna Wydziału I oraz Wydziału II,
  • zestawienie przypisanych materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa (w tym zobowiązań).

Do Wydziału I zostaną alokowane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności operacyjnej związanej z obrotem hurtowym produktami chemii gospodarczej, artykułami higienicznymi i kosmetycznymi, takie jak środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, umowy gospodarcze, kontrakty handlowe, część środków pieniężnych znajdujących się w kasie i na rachunkach bankowych Spółki, niektóre należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania, towary handlowe. Z kolei do Wydziału II zostaną alokowane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności pomocniczej związanej z wynajmem (dzierżawą/leasingiem) samochodów osobowych i furgonetek oraz zarządzaniem nieruchomościami, takie jak środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, umowy gospodarcze związane ze świadczonymi usługami, część środków pieniężnych znajdujące się w kasie i na rachunkach bankowych Spółki, niektóre należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania.

2) wyodrębnienie finansowe

W ewidencji księgowej Spółki, na podstawie uchwały Zarządu o wyodrębnieniu Wydziału I oraz Wydziału II w strukturze wewnętrznej Spółki, zarówno Wydział I, jak i Wydział II zostaną wyodrębnione jako niezależne wydziały. W konsekwencji możliwe będzie oddzielne prezentowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów dla obu niezależnych jednostek dla Wydziału I oraz Wydziału II. Wydział I oraz Wydział II będą miały przypisane własne (osobne) rachunki bankowe (lub subkonta). Do Wydziału I oraz Wydziału II zostaną alokowane w odpowiedniej proporcji środki znajdujące się w kasie oraz na rachunkach bankowych Spółki.


3) wyodrębnienie funkcjonalne

Uchwała o wyodrębnieniu obu jednostek organizacyjnych w Spółce będzie zawierała opis działalności, jaką będą prowadziły Wydział I oraz Wydział II. Zarówno do Wydziału I, jak i do Wydziału II przypisane zostaną stosowne kontrakty handlowe, pozwalające na prowadzenie własnej działalności, co oznacza, że będą posiadały one niezależne źródła przychodów. Należy podkreślić, że, po wyodrębnieniu, dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym kontraktami handlowymi, własnymi należnościami i zobowiązaniami etc. Wydział I oraz Wydział II będą mogły samodzielnie realizować swoje zadania. Wydział I oraz Wydział II nie będą jedynie sumą składników, lecz zorganizowanymi jednostkami przeznaczonymi do realizacji określonych zadań.

W wyniku podziału przez wydzielenie zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca działalność operacyjną w zakresie obrotu produktami chemii gospodarczej, artykułami higienicznymi i kosmetycznymi (Wydział I) zostanie przeniesiony do Nowo Zawiązanej Spółki. W Spółce pozostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa przeznaczona do prowadzenia działalności pomocniczej w zakresie wynajmu (dzierżawy/leasingu) samochodów osobowych i furgonetek oraz zarządzania nieruchomościami (Wydział II). W uzupełnieniu do powyższego opisu Wnioskodawca precyzuje, że planowana restrukturyzacja Spółki, polegająca na jej podziale przez wydzielenie zostanie dokonana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jej głównym bądź jednym z głównych celów nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy zarówno majątek pozostający w Spółce, jak i przenoszony do Spółki Nowo Zawiązanej będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 UPDOF?
  2. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1 powyżej, czy planowana czynność podziału przez wydzielenie będzie neutralna podatkowo dla wspólnika (Wnioskodawcy)?

Zdaniem Wnioskodawcy ad. 1, majątek pozostający w Spółce, jak i majątek przenoszony do Spółki Nowo Zawiązanej stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej również: ZCP) w rozumieniu art. 5a pkt 4 UPDOF.

Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 529 i n. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm., dalej: k.s.h.). Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział przez wydzielenie ma miejsce w sytuacji przeniesienia części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną. Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 k.s.h.). Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji do spółek nowo tworzonych. Art. 532 § 1 k.s.h. wprost stanowi, że do podziału spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwego typu spółki nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych. Istotą podziału przez wydzielenie w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych jest to, że przy takim trybie podziału nie dochodzi do wniesienia aportu do nowo zawiązanej spółki. Spółka nowo zawiązana powstała w związku z podziałem wstępuje z dniem podziału w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału (art. 531 § 1 k.s.h.).

Stosownie do art. 5a pkt 4 UPDOF pod pojęciem ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Orzecznictwo sądowo-administracyjne wskazuje, że za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uznaje się taką część mienia przedsiębiorstwa, która posiada zdolność do niezależnego działania gospodarczego i umożliwia działalność samodzielnego podmiotu gospodarczego - zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. akt I FSK 965/12, z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. akt I FSK 1090/12, z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. akt II FSK 874/06, z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 2833/12. „(...) zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi (...) stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze (...) jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym kompleks praw, obowiązków i rzeczy), iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (...)” – zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15. Organy podatkowe uznają zazwyczaj, że na gruncie prawa podatkowego mówimy o ZCP, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

– zob. przykładowe interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 lipca 2015 r., nr IBPP3/4512-380/15/KG, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 października 2014 r., nr ILPP2/443-712/14-5/EN. W opinii Wnioskodawcy każdy z wyżej wymienionych warunków zostaje spełniony w odniesieniu do planowanej czynności podziału przez wydzielenia. W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie poniższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest indywidualne rozpatrzenie każdego z przypadków.

Wydzielenie organizacyjne.

Pierwszym etapem analizy powinna być ocena schematu organizacyjnego Spółki na moment dokonywania podziału. Z opisu stanu faktycznego wynika jednoznacznie, że utworzone Wydziały będą organizacyjnie wyodrębnione w strukturze Spółki. Będąc niezależnymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności. Do każdego Wydziału zostanie przypisany kierownik, który będzie podległy bezpośrednio zarządowi Spółki. Wydzielenie organizacyjne wiąże się również z przydzieleniem pracowników do odpowiedniego ZCP, co jest ściśle powiązane z odpowiednio zbudowaną i sprecyzowaną pod kątem wydzielenia strukturą organizacyjną. Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy wydzielenie dwóch ZCP na gruncie organizacyjnym nie powinno budzić wątpliwości.

Wydzielenie finansowe.

W kontekście oceny poziomu wydzielenia finansowego niewątpliwie kluczowym elementem jest organizacja ewidencji księgowej Spółki. Spółka podejmie działania celem takiego zorganizowania tej ewidencji, aby możliwa była identyfikacja - co do zasady - przychodów i kosztów poszczególnych ZCP w ramach wszystkich przychodów i kosztów Spółki. Przyporządkuje aktywa i zobowiązania odpowiednio do każdego z wyodrębnionych organizacyjnie Wydziałów. Dotyczy to przy tym nie tylko takich pozycji jak środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zapasy, towary handlowe, itp. ale również chociażby należności oraz zobowiązań. W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego należy wskazać, że wydzielenie dwóch ZCP na gruncie finansowym nie powinno budzić wątpliwości.

Wydzielenie funkcjonalne.

Wydziały będą wyodrębnione funkcjonalnie w ramach przedsiębiorstwa Spółki. Wydział I będzie bowiem przeznaczony do wykonywania zadań gospodarczych w zakresie obrotu hurtowym produktami chemii gospodarczej, artykułami higienicznymi i kosmetycznymi. Wydział II natomiast - do zadań gospodarczych związanych z wynajmem (dzierżawą/leasingiem) samochodów osobowych i furgonetek oraz zarządzaniem nieruchomościami. Podział określonych funkcji pomiędzy poszczególne Wydziały również nie powinien budzić wątpliwości.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż oba Wydziały mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Dzięki wyodrębnieniu organizacyjnemu i finansowemu w ramach Spółki oba Wydziały będą posiadać w szczególności zarówno materialne i niematerialne składniki majątkowe oraz kadrę pracowniczą i zarządzającą, potrzebne do prowadzania działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy zarówno majątek pozostający w Spółce, jak i majątek przenoszony do Spółki Nowo Zawiązanej stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 UPDOF.

Marginalnie podkreślenia wymaga, że brak precyzyjnej alokacji wszystkich istniejących zobowiązań nie powinno stanowić przeszkody do uznania majątku wydzielonego i pozostającego w spółce za zorganizowane części przedsiębiorstwa - zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15.

Zdaniem Wnioskodawcy ad. 2, w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 powyżej zdaniem Wnioskodawcy planowana czynności podziału przez wydzielenie będzie neutralna podatkowo dla wspólnika (Wnioskodawcy).

Z treści art. 24 ust. 8 UPDOF wynika, że w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek. Zasady tej nie stosuje się jednak, jeśli podział spółki nie został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym lub jednym z głównych celów było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z kolei w ww. art. 24 ust. 5 pkt 7 UPDOF wskazano, że w przypadku podziału spółek wspólnicy uzyskują dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jest tak jednak wtedy, gdy majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wówczas u wspólników powstanie dochód (przychód), w wysokości ustalonej na dzień podziału nadwyżki nominalnej wartości udziałów przydzielonych w spółce nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów w spółce dzielonej.

W sytuacji zatem, gdy ze Spółki zostanie wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa i przekazana do Nowo Zawiązanej Spółki (spółki kapitałowej) i jednocześnie majątek pozostający w Spółce będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, po stronie wspólnika (Wnioskodawcy) nie powstanie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W podobnym tonie wypowiadają się organy podatkowe - zob. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 listopada 2015 r, nr IPPB2/4511-784/15-5/MK1, z dnia 7 grudnia 2015 r., nr IPPB4/4511-1294/15-2/JK3, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 września 2015 r., nr IBPB-2-2/4511-261/15/HS.

Mając na uwadze powyższe uregulowania, zdaniem Wnioskodawcy czynność podziału przez wydzielenie będzie neutralna podatkowo na gruncie przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do wspólnika/Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy Organ wskazuje, że powołany przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego przepis art. 24 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.) jest następującej treści: w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
  3. wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w dzielonej spółce do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Natomiast przepis art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy jest następującej treści: dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;

Powyższe różnice w powołanych przez Wnioskodawcę przepisach, a treścią obowiązującą nie mają jednak wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie przedmiotowego wniosku.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków sądów administracyjnych tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zostały one wydane w indywidualnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj