Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4514.494.2016.3.JG1
z 20 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 17 października 2016 r. (data wpływu 20 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego do spółki osobowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 października 2016 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego do spółki osobowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


P. Jarosław O. i p. Anna O. są małżeństwem.

Panu Jarosławowi O. oraz Pani Annie O. przysługują prawa do znaku towarowego „X”, w tym majątkowe prawa autorskie do tego znaku towarowego.


P. Jarosław O. i p. Anna O. są komandytariuszami w spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Oprócz p. Jarosława O. i p. Anny O., wspólnikiem w spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest jedynie X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusz) wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Z kolei wspólnikami spółki X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością są Jarosław O. i Artur O..


P. Jarosław O. i p. Anna O. zamierzają wnieść prawa autorskie majątkowe do znaku towarowego do spółki X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Wartość znaku towarowego zostanie wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego.

Na dzień wniesienia znaku towarowego do X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, znak towarowy będzie nadawał się do gospodarczego wykorzystania dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, a jego przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok. Wartość znaku towarowego będzie przekraczała 3.500 zł. Znak towarowy zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Znak towarowy będzie używany w X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa na cele prowadzonej działalności gospodarczej przez wspólników w ramach tej Spółki.


Wniesienie miałoby nastąpić w ten sposób, że p. Jarosław O. i p. Anna O. wniosą do X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wkład niepieniężny w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X”.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku, gdy p. Jarosław O. i p. Anna O. wniosą do X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wkład niepieniężny w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X” po stronie p. Jarosława O. i po stronie p. Anny O. nie powstanie przychód z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X” do spółki X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, w której wnoszący wkład są wspólnikami (komandytariuszami)?
  2. Czy w przypadku, gdy p. Jarosław O. i p. Anna O. wniosą do X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wkład niepieniężny w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X” po stronie X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstanie przychód z tytułu wniesienia przez Jarosława O. i Annę O. wkładu niepieniężnego w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X” do spółki X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa?
  3. Czy w przypadku, gdy p. Jarosław O. i p. Anna O. wniosą do X Sp. z o.o. Sp. k. wkład niepieniężny w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X” jedynym podatkiem, którego obowiązek uiszczenia powstanie w związku z w/w wniesieniem wkładów będzie podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 % wartości wniesionych wkładów, co do którego obowiązanym do uiszczenia będzie X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa?
  4. Czy w przypadku, gdy p. Jarosław O. i p. Anna O. wniosą do X Sp. z o.o. Sp. k. wkład niepieniężny w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X”, spółka X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa uprawniona będzie do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wniesionych majątkowych praw autorskich do znaku towarowego jako wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu art. 22 b ust. 1 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które to odpisy amortyzacyjne mogą zostać zakwalifikowane na poziomie wspólników spółki jako koszty uzyskania przychodów?

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie Nr 3). W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy, jedynym podatkiem, którego obowiązek uiszczenia powstanie w związku z w/w wniesieniem wkładów będzie podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% wartości wniesionych wkładów, co do którego obowiązanym do uiszczenia będzie X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy spółki. Z kolei w myśl art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce. Podstawę opodatkowania stanowi, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b, przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka podatkowa wynosi natomiast 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe


Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona)
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona)
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).


Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do postanowień art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego użytkowania.


W myśl art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku spółki osobowej, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.


Zgodnie z art. 1a pkt 1 cyt. ustawy, użyte w w ustawie określenie spółka osobowa oznacza: spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.


Stosownie natomiast do treści art. 6 ust. 1 pkt 8) lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.


Podstawą opodatkowania w tej sytuacji będzie wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej, a zastosowana stawka podatku wyniesie 0,5% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy).


Z treści wniosku wynika, że P. Jarosław O. i p. Anna O. są komandytariuszami w spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Oprócz p. Jarosława O. i p. Anny O., wspólnikiem w spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest jedynie X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusz). Z kolei wspólnikami spółki X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością są Jarosław O. i Artur O.. P. Jarosław O. i p. Anna O. zamierzają wnieść prawa autorskie majątkowe do znaku towarowego do spółki X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Wartość znaku towarowego zostanie wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego. Na dzień wniesienia znaku towarowego do X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, znak towarowy będzie nadawał się do gospodarczego wykorzystania dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, a jego przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok. Wartość znaku towarowego będzie przekraczała 3.500 zł. Znak towarowy zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Znak towarowy będzie używany w X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa na cele prowadzonej działalności gospodarczej przez wspólników w ramach tej Spółki. Wniesienie miałoby nastąpić w ten sposób, że p. Jarosław O. i p. Anna O. wniosą do X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wkład niepieniężny w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X”.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż planowane przez Wnioskodawcę wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego „X” do X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa będzie zatem na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowane jako zmiana umowy spółki osobowej podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, według stawki 0,5%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a Ordynacja podatkowa.

Stronie oraz Zainteresowanym niebędącym Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj