Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4514.502.2016.2.LS
z 10 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 21 października 2016 r. (data wpływu 24 października 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 listopada 2016 r. (data nadania 28 listopada 2016 r., data wpływu 30 listopada 2016 r.) oraz pismem z dnia 19 grudnia 2016 r. (data nadania 20 grudnia 2016 r., data wpływu 21 grudnia 2016 r.) na wezwanie Nr 1462-IPPP1.4512.890.16.1.AS, 1462-IPPB2.4514.502.16.1.LS z dnia 24 listopada 2016 r. (data nadania 25 listopada 2016 r., data doręczenia 14 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością [dalej: Nabywca lub Kupujący] planuje nabyć za wynagrodzeniem [dalej: Transakcja] od C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością [dalej: Sprzedający lub Zbywca] nieruchomość [dalej: Nieruchomość].


Zgodnie z intencją Stron, przedmiotem Transakcji będzie własność następujących działek gruntu:

  • działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 60/3, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą [dalej: Działka 1],
  • działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 60/5, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą [dalej: Działka 2],

[dalej łącznie jako: Działki]


Na dzień składania niniejszego wniosku na Działkach znajdują się następujące naniesienia:

  • na Działce 1:
    • elementy infrastruktury stacji (znajdująca się pod Działką 1) [dalej łącznie jako: Infrastruktura Metra],
    • część utwardzonego parkingu wraz z ogrodzeniem,
    • latarnie wraz z instalacją oświetleniową,
    • kiosk gastronomiczny urządzony w obiekcie niezwiązanym trwale z gruntem [dalej: Kiosk],
  • na Działce 2:
    • pozostała część utwardzonego parkingu wraz z ogrodzeniem, latarnie wraz z instalacją oświetleniową,
    • budka ochroniarska nietrwale związana z gruntem [dalej: Budka].


Kiosk i Budka w dalszej części wniosku będą zwane łącznie Ruchomościami.


Obie części parkingu wraz z ogrodzeniem, znajdujące się obecnie na obu Działkach, będą w dalszej części Wniosku łącznie zwane Parkingiem.


Latarnie wraz z instalacją oświetleniową znajdujące się obecnie na obu Działkach, będą w dalszej części Wniosku łącznie zwane Latarniami.


Sprzedający nabył Działki od osób fizycznych w 2005 r. jako grunty niezabudowane, na mocy dwóch umów zawartych w formie aktów notarialnych. Nabycie Działek na podstawie wskazanych umów nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.


W 2008 r. Zbywca zawarł z podmiotem trzecim [dalej: Dzierżawca] umowę dzierżawy Działek, a następnie, za zgodą Sprzedającego, Dzierżawca wybudował na Działkach Parking. Przedmiotowa umowa dzierżawy została rozwiązana, po czym w dniu 21 lutego 2014 r. Zbywca i Dzierżawca zawarli kolejną umowę dzierżawy Działek, obejmującą już także wybudowany uprzednio Parking [dalej: Umowa Dzierżawy], która począwszy od 1 marca 2014 r. zastąpiła wszelkie ustalenia, zarówno pisemne jak i ustne, między Sprzedającym a Dzierżawcą. Świadczenie przez Zbywcę usług na podstawie Umowy Dzierżawy podlegało i będzie podlegać (aż do dnia trwania tej Umowy) opodatkowaniu podatkiem VAT.

Infrastruktura Metra została z kolei według najlepszej wiedzy Wnioskodawcy wybudowana w ramach inwestycji celu publicznego (zrealizowanej na zlecenie Rady miasta i oddanej do użytkowania w 2001 r.) i jest od chwili oddania jej do użytkowania wykorzystywana na potrzeby świadczenia usług przewozowych środkami komunikacji zbiorowej. Infrastruktura Metra znajdowała się na Działce 1 w momencie jej nabycia, jednak nie została wymieniona w umowie z 2005 r. jako przedmiot nabycia, a cena nabycia została skalkulowana jak za nieruchomość niezabudowaną.


Przed dniem Transakcji zarówno Parking jak i Latarnie zostaną wyburzone, dodatkowo przed Transakcją z Działek zostaną również usunięte Ruchomości.


Tym samym na dzień Transakcji:

  • na Działce 1 znajdować się będzie wyłącznie Infrastruktura Metra,
  • na Działce 2 nie będą znajdowały się jakiekolwiek obiekty budowlane ani inne naniesienia.

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie podkreślić, że mimo że Infrastruktura Metra znajduje się (oraz będzie znajdowała się na moment Transakcji) na Działce 1 będącej własnością Sprzedającego, to nie dysponuje on w odniesieniu do niej jakimkolwiek władztwem ekonomicznym. Powyższe potwierdza m.in. fakt, że:

  • w księdze wieczystej prowadzonej dla Działki 1 znajduje się informacja o nieodpłatnym użyczeniu - na czas nieokreślony - części terenu, odnoszącej się do Infrastruktury Metra, na rzecz Miasta jako następcy prawnego dawnej Gminy („Nieodpłatne użyczenie części terenu na czas nieokreślony na rzecz Gminy w celu utrzymania w należnym porządku i stanie technicznym wybudowanych na tym gruncie elementów związanych z funkcjonowaniem „Metra” oraz korzystania z tych elementów przez użytkowników „Metra” przez cały czas funkcjonowania „Metra”),
  • Infrastruktura Metra znajduje się obecnie w zarządzie spółki Y. Sp. z o.o. (właścicielem 100% udziałów której jest Miasto) a nie Sprzedającego,
  • Sprzedający na ponosił ani nie ponosi jakichkolwiek kosztów związanych z funkcjonowaniem Infrastruktury Metra,
  • Infrastruktura Metra nie została wybudowana przez Sprzedającego, nie była też przez niego nigdy ulepszana,
  • Sprzedający nie miał nigdy prawa do odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem, budową lub ulepszeniem Infrastruktury Metra.


W konsekwencji Infrastruktura Metra nie będzie formalnie przedmiotem planowanej Transakcji tj. przedmiotem Transakcji będzie jedynie zbycie prawa własności Działki 1, a jedyna wzmianka w akcie notarialnym dokumentującym Transakcję odnośnie Infrastruktury Metra będzie dotyczyła informacji o jej nieodpłatnym użyczeniu na rzecz Miasta znajdującej się w księdze wieczystej prowadzonej dla Działki 1. Sprzedający nie przekaże także w jakikolwiek sposób posiadania Infrastruktury Metra ani władztwa ekonomicznego nad Infrastrukturą Metra na rzecz Kupującego. Dodatkowo cena sprzedaży zostanie skalkulowana tak jak za nieruchomość niezabudowaną.

Zgodnie z wydaną na rzecz Sprzedającego decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z 2014 r. [dalej: Decyzja WZ], Działki są przeznaczone pod zabudowę. Dodatkowo zgodnie z otrzymanym przez Sprzedającego w 2015 r. pozwoleniem na budowę [dalej: Pozwolenie na budowę] Działki mają zostać zabudowane budynkiem biurowym z usługami, garażem, wjazdem oraz infrastrukturą techniczną [dalej: Budynek Biurowy].

Nieruchomość nie jest formalnie organizacyjnie wydzielona w przedsiębiorstwie Sprzedającego. Po przeprowadzeniu planowanej Transakcji Nieruchomość nie będzie również stanowiła formalnie organizacyjnie wydzielonej części przedsiębiorstwa Nabywcy w działalności prowadzonej przez Nabywcę.

Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do Nieruchomości odrębnych ksiąg rachunkowych. W szczególności Sprzedający nie sporządza odrębnego rachunku zysków i strat oraz bilansu dla Nieruchomości. W konsekwencji ustalany jest jeden wspólny wynik finansowy obejmujący całość działalności prowadzonej przez Sprzedającego.

Oprócz Nieruchomości będącej przedmiotem planowanej Transakcji, Zbywca posiada również inne aktywa, w tym nieruchomości (m.in. inną działkę [dalej: „Działka”]), które wykorzystuje na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej m.in. polegającej na wynajmie powierzchni komercyjnych znajdujących się na Działce.

Sprzedający nie zatrudnia żadnych pracowników.


Po nabyciu Nieruchomości, Nabywca zamierza rozpocząć na niej prace inwestycyjne w celu zagospodarowania Nieruchomości nowymi obiektami, w tym Budynkiem Biurowym, a następnie wykorzystywać ją do prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni komercyjnych Nieruchomości. Działalność ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Nabywca planuje wykonywać powyższą działalność przy wykorzystaniu własnych zasobów lub przy pomocy profesjonalnych usługodawców.


Sprzedający i Nabywca w momencie zawarcia Transakcji będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.


W wyniku Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione:

  • prawa i obowiązki, należności i zobowiązania Sprzedającego związane z Budynkiem Biurowym (w szczególności wynikające z umów architektonicznych, umów budowlanych oraz udzielonych gwarancji jakości),
  • prawa i obowiązki wynikające z Decyzji WZ,
  • prawa i obowiązki wynikające z Pozwolenia na budowę,
  • dokumentacja ściśle związana z Nieruchomością, w tym dotycząca planowanej inwestycji w postaci Budynku Biurowego.

Zgodnie z intencją stron Nabywca nie nabędzie jednak w wyniku Transakcji innych praw, obowiązków, zobowiązań i należności z umów, które są związane z prawidłowym funkcjonowaniem Nieruchomości (oraz po części również z prawidłowym funkcjonowaniem Działki), w szczególności:

  • praw i obowiązków wynikających z umowy związanej z zarządzaniem Nieruchomością,
  • praw i obowiązków wynikających z umów serwisowych, w tym umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości (np. dostawa energii elektrycznej, wody, odbiór ścieków, odprowadzanie wody deszczowej).


W związku ze sprzedażą Nieruchomości, powyższe umowy zawarte z różnymi podmiotami zostaną rozwiązane (ewentualnie będą one po dokonaniu Transakcji zapewniać jedynie odpowiednie funkcjonowanie Działki), a stosowne należności i zobowiązania z nich wynikające zostaną rozliczone, nie przechodząc na Nabywcę.

Po Transakcji na Nabywcy będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości. Nabywca zawrze nowe umowy dotyczące zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości w zakresie, w jakim uzna to za uzasadnione. Jednocześnie niewykluczone, iż część z nowo zawartych przez Nabywcę umów będzie zawarta z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Sprzedającego.

Może się również okazać, że w stosunku do niektórych z tych umów, zamiast wskazanej powyżej konstrukcji (w której Sprzedający rozwiązuje określoną umowę), Nabywca wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Nabywcę i jeśli będzie miała miejsce to będzie to sytuacja wyjątkowa. Nabywca i Zbywca będą współpracować w celu zapewnienia, aby w związku z przekazaniem Nieruchomości Nabywcy w wyniku Transakcji nie zostało zakłócone jej bieżące funkcjonowanie, w szczególności, aby nie nastąpiły przerwy techniczne w dostawie towarów i usług niezbędnych do bieżącego funkcjonowania Nieruchomości.


Po Transakcji może ewentualnie dojść pomiędzy Sprzedającym a Nabywcą do rozliczeń w związku z umowami dotyczącymi Budynku Biurowego.


Ponadto, przedmiotem Transakcji między Sprzedającym i Nabywcą nie będą prawa, obowiązki, zobowiązania i należności z umów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Sprzedającego, które nie są bezpośrednio związane z Nieruchomością, w szczególności:

  • umowy rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których dokonuje on rozliczeń z tytułu Umowy Dzierżawy),
  • umowy o świadczenie usług księgowych, doradztwa prawnego, doradztwa podatkowego,
  • środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  • księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością, które zostaną przekazane Nabywcy),
  • zobowiązania inwestycyjne z tytułu pożyczek/kredytów - w związku z Transakcją Nabywca we własnym zakresie zapewni finansowanie Nieruchomości (w szczególności pozyska stosowne środki finansowe),
  • firma Sprzedającego.

Zarówno Sprzedający, jak i Nabywca, będą na dzień Transakcji zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT. W przypadku uznania przez Ministra Finansów w wydanej na skutek niniejszego wniosku interpretacji indywidualnej, że dostawa Działki 1 będzie dostawą działki zabudowanej Infrastrukturą Metra, strony Transakcji tj. Nabywca i Zbywca Nieruchomości, złożą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed dniem dokonania sprzedaży Nieruchomości, oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 Ustawy o VAT.


W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Sprzedający zamierza wystawić na Wnioskodawcę fakturę z wykazanym podatkiem VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
  2. Czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT, przy czym stawką właściwą dla sprzedaży Nieruchomości będzie stawka podstawowa VAT (obecnie w wysokości 23%)?
  3. Czy Nabywca będzie miał prawo do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony wynikający z faktury dokumentującej sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji?
  4. Czy nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu VAT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2017 roku Nr 1462-IPPP1.4512.890.16.2.AS.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu VAT.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają m.in. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.


Jak wskazano powyżej - zdaniem Zainteresowanych:

  • sprzedaż Działek będzie w całości opodatkowana VAT, ewentualnie,
  • sprzedaż Działki 2 będzie opodatkowana VAT, a sprzedaż Infrastruktury Metra wraz z Działką 1 będzie opodatkowana VAT jeżeli strony Transakcji dokonają wyboru opodatkowania Transakcji VAT i spełnią wymogi przewidziane w art. 43 ust. 10 i ust. 11 Ustawy o VAT.

Tym samym Transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC.


W konsekwencji zdaniem Zainteresowanych na Nabywcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty PCC z tytułu nabycia Nieruchomości w ramach Transakcji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy).


W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 9 stycznia 2017 roku Nr 1462-IPPP1.4512.890.16.2.AS w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że: „W analizowanej sprawie nie będzie miało zastosowania zwolnienie z opodatkowania wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż opisane działki na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są pod zabudowę. Działki te mają zostać zabudowane budynkiem biurowym z usługami, garażem, wjazdem oraz infrastrukturą techniczną. Zastosowania nie znajdzie również art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż jak wynika z opisu sprawy działki były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Wobec tego dostawa Działek, jako dostawa terenów przeznaczonych pod zabudowę, będzie podlegała opodatkowaniu stosownie do art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy stawką 23%.”


A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a ustawy Ordynacja podatkowa.

Stronie oraz Zainteresowanym niebędącym Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj