Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-3.4010.90.2017.1.KP
z 9 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2017 r. (data wpływu 26 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odliczenia od dochodu przekazanej darowizny – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odliczenia od dochodu przekazanej darowizny.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


X Sp. z o.o. (Wnioskodawca) jest komplementariuszem w spółce Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (zwanej dalej „Y Sp.k.”) i posiada 2% udział w zyskach Y Sp.k.

Y Sp.k. dokonała w roku 2016 darowizny na cele określone w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”), na rzecz podmiotu wskazanego w tym przepisie (hospicjum dla dzieci i dorosłych). Darowizna została przekazana w formie pieniężnej, z rachunku bankowego Y Sp.k. na rachunek bankowy obdarowanego i zarówno Y Sp.k. jak i X Sp. z o.o. są w posiadaniu dowodu przelewu środków przekazanych tytułem darowizny.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym, kwota darowizny dokonanej przez Y Sp.k. w części odpowiadającej udziałowi X Sp. z o.o. w zyskach Y Sp.k., może zostać odliczona od dochodu X Sp. z o.o. do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 updop?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 updop: „Podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo art. 7a ust. 1, po odliczeniu: darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1”.

W myśl natomiast przepisów art. 7 ust. 2 updop „Dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą”.


W przypadku, kiedy osoba prawna (np. sp. z o.o.) uzyskuje przychody i ponosi koszty w związku z udziałem w spółce niebędącej osobą prawną (np. w spółce komandytowej), sposób ich rozliczania do celów podatkowych normują przepisy art. 5 ust. 1 i ust. 2 updop, które stanowią, iż:


  1. Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
  2. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.


Zwrócić należy uwagę, iż wyrażona w art. 5 ust. 1 i ust. 2 updop zasada łączenia przychodów uzyskanych i kosztów poniesionych z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną z przychodami i kosztami wspólnika, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku takiej spółki, odnosi się również do ulg podatkowych, obniżenia dochodu lub obniżenia podstawy opodatkowania. Ponieważ updop nie definiuje na własne potrzeby pojęcia ulgi podatkowej, zasadnym jest zastosowanie definicji ulgi zawartej w ustawie Ordynacja podatkowa (zwanej dalej: „Ordynacją”).

Zgodnie z art. 3 pkt 6 Ordynacji „Ilekroć w ustawie jest mowa o: ulgach podatkowych - rozumie się przez to przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku, z wyjątkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku”.

Ponieważ cytowany wyżej art. 18 ust. 1 pkt 1 updop stanowi o możliwości odliczenia od dochodu darowizny dokonanej na określonych warunkach, stąd odliczenie to stanowi ulgę w rozumieniu przepisów Ordynacji, a w konsekwencji również ulgę w rozumieniu art. 5 ust. 2 updop.

Wydaje się również, iż prawo do odliczenia darowizny od dochodu przed opodatkowaniem mieści się w pojęciu „obniżenia dochodu”, o którym wprost mowa w art. 5 ust. 2 updop.

Co istotne, art. 5 ust. 2 updop nie ogranicza w żaden sposób zakresu ulg podatkowych lub obniżeń dochodu, które przysługują wspólnikowi spółki niebędącej osobą prawną; oznacza to, iż przepis ten dotyczy wszelkiego rodzaju ulg i obniżeń.

Zgodnie z art. 1 ust 2 updop, przepisów ustawy nie stosuje się do spółek niemających osobowości prawnej (z wyjątkami nie znajdującymi zastosowania w rozpatrywanym stanie faktycznym). Spółka komandytowa jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej. W konsekwencji, spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego; nie ustala się dla niej dochodu do opodatkowania, odliczeń od tego dochodu ani należnego podatku dochodowego.

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są natomiast wspólnicy spółki komandytowej będący osobami prawnymi lub podmiotami wymienionymi w art. 1 ust. 3 updop; podatnikami takimi są w szczególności spółki z o.o. Stąd to właśnie wspólnicy, w proporcji do udziału jaki przysługuje im w zysku spółki komandytowej, rozliczają - zgodnie z art. 5 ust. 1 i ust. 2 updop - przychody, koszty i ulgi wynikające z działalności prowadzonej przez spółkę komandytową.

W konsekwencji, na spółce z o.o. będącej wspólnikiem spółki komandytowej, ciąży obowiązek rozliczenia - w proporcji do posiadanego udziału w zysku - przychodów uzyskanych przez spółkę komandytową i poniesionych przez nią kosztów; spółce z o.o. przysługuje także prawo do korzystania z ulg podatkowych, które wynikają z działań zrealizowanych przez spółkę komandytową.

Przepis art. 5 ust. 2 updop wskazuje, iż zasady odnoszące się do podatkowego rozliczania przychodów uzyskanych przez wspólnika z udziału w spółce niebędącej osobą prawną stosuje się odpowiednio zarówno do kosztów uzyskania przychodów jak i do ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu. Okoliczność, iż ustawodawca wymienia bezpośrednio obok siebie takie kategorie jak koszty uzyskania przychodów, ulgi podatkowe i obniżenie dochodu wskazuje jednoznacznie, iż wspólnik spółki niebędącej osobą prawną (np. spółki komandytowej) może skorzystać z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu darowizny dokonanej przez spółkę komandytową (o ile darowizna spełnia kryteria przewidziane w art. 18 updop).

W konsekwencji powyższego, X Sp. z o.o. może dokonać odliczenia od dochodu kwoty darowizny dokonanej przez Y Sp.k. w części odpowiadającej udziałowi X Sp. z o.o. w zyskach Y Sp.k. - do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj