Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1262/11/HD
z 7 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1262/11/HD
Data
2012.03.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
likwidacja działalności
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek liniowy
źródła przychodu


Istota interpretacji
Zakres możliwości wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym dla rozpoczętej w trakcie roku działalności gospodarczej.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2011 r. (data wpływu 19 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym dla rozpoczętej w trakcie roku działalności gospodarczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym dla rozpoczętej w trakcie roku działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od 2 września 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Wnioskodawca prowadził samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie pomocy społecznej bez zakwaterowania gdzie indziej niesklasyfikowanej (PKD 88.99.Z ), opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Na początku 2011 roku Wnioskodawca rozważał możliwość zaprzestania działalności z powodu dużych kosztów jej prowadzenia, zarówno finansowych, jak i ze względu na duży nakład pracy. W lutym 2011 r. dokończył ostatni projekt wychowawczy i zaprzestał współpracy ze swoim kontrahentem. Kontrahent zaznaczył jednak, że być może w przyszłości nawiąże się współpraca z Wnioskodawcą i poprosił, aby nie likwidował działalności, a na razie ją zawiesił. Konsekwencją tego było zawieszenie z dniem 1 marca 2011 r. przedmiotowej działalności i faktyczne zaprzestanie jej prowadzenia. Z powodu niezgłaszania przez kontrahenta chęci dalszej współpracy, Wnioskodawca z dniem 12 lipca 2011 r. zlikwidował przedmiotową działalność, dokonując jej wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej. O likwidacji działalności powiadomił na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz dokonał spisu z natury pozostałych na dzień likwidacji materiałów, towarów, itp., na zakończenie ww. działalności.

W dniu 14 lipca 2011 r. pojawiła się możliwość rozpoczęcia działalności gospodarczej w innej, bardziej zyskownej branży. Z tego powodu z dniem 16 lipca 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął nową działalność gospodarczą w zakresie budowy dróg (PKD 42.11.Z).

W związku z tym, iż Wnioskodawca w trakcie roku podatkowego rozpoczął działalność gospodarczą, to zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) złożył, przed rozpoczęciem działalności, oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania i wybrał podatek liniowy w wysokości 19% na podstawie art. 30 c tej ustawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po zakończeniu w trakcie roku podatkowego działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nową rozpoczętą działalność prowadzoną samodzielnie można opodatkować podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy, składając stosowne oświadczenie na podstawie art. 9a ustawy...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy podatkowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie formy opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z kolei art. 9a ust. 2 ww. ustawy stanowi, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z powyższego unormowania wynika, że podatnik – osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, ma do wyboru następujące formy opodatkowania: według skali podatkowej, stawki liniowej oraz zryczałtowane formy opodatkowania. Natomiast wyboru sposobu opodatkowania podatnik dokonuje składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego rozpoczęcie tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oznacza to, że jeżeli nie została zgłoszona likwidacja działalności gospodarczej, wyboru sposobu opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy. Jednakże w sytuacji, kiedy podatnik w ciągu roku w trwały sposób zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i o tym fakcie zawiadomił właściwego naczelnika urzędu skarbowego, dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, sporządził spis z natury pozostałych na dzień likwidacji materiałów, towarów, itp., a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął, uzyskując wpis do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzenie nowej działalności gospodarczej, nie ma przeszkód do wyboru przez podatnika sposobu opodatkowania tej działalności.

Ze względu na to, że Wnioskodawca zawiadomił wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej, to gdy rozpocznie ponownie inną działalność, nie ma podstaw, aby odmówić mu statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. W takim przypadku wyboru sposobu opodatkowania należy dokonać zgodnie z art. 9a ustawy podatkowej. Jeżeli podatnik nie złożyłby takiego oświadczenia, to dochody z rozpoczętej działalności gospodarczej opodatkowane byłyby na zasadach określonych w art. 27 ustawy podatkowej.


Takie stanowisko zgodne jest z poglądami wyrażonymi we wcześniej wydanych interpretacjach podatkowych, tj.:


  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 maja 2009 r. znak ITPB1/415-183/08/MM,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 października 2008 r. znak IBP1/415-584/08/MW


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Treść art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów – pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że z dniem 12 lipca 2011 r. Wnioskodawca zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą, która opodatkowana była podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. O likwidacji działalności powiadomił na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz dokonał jej wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej. Z dniem 16 lipca 2011 r., tj. w trakcie roku podatkowego, Wnioskodawca rozpoczął nową działalność gospodarczą. Przed rozpoczęciem działalności złożył oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania i wybrał podatek liniowy w wysokości 19% na podstawie art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przeanalizowanych powyżej przepisów wynika, iż podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia – w wymienionym w przepisach terminie – jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego. Przy tym, wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w trakcie roku podatkowego jest możliwy tylko w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec tego w sytuacji, kiedy w ciągu roku podatkowego podatnik w sposób trwały zlikwiduje pozarolniczą działalność gospodarczą (dokona wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej), a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpocznie (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej – nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot sposobu opodatkowania przewidzianego w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co do zasady bowiem, skoro podatnik zawiadomi wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych), to gdy rozpocznie on ponownie działalność (nawet o zbieżnym profilu), nie ma podstaw aby odmówić mu statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.

W związku z powyższymi ustaleniami w sytuacji opisanej we wniosku, tj. gdy w ciągu roku podatkowego Wnioskodawca w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą, a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej – nie ma przeszkód do wyboru sposobu opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, tutejszy organ informuje, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj