Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1102/11-2/AJ
z 9 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1102/11-2/AJ
Data
2012.02.09


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy jednorazowe odpłatne zbycie nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę stanowiącej prywatny majątek Wnioskodawcy niewykorzystywany dla celów prywatnej inwestycji mieszkaniowej, ani dla celów działalności gospodarczej wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości?



Wniosek ORD-IN 732 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanego przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2011 r. (data wpływu 17 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Zainteresowany nie prowadzi we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły działalności zarobkowej wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej, związanej z pozyskiwaniem kopalin ze złóż lub polegającej na wykorzystywaniu rzeczy lub wartości niematerialnych i prawnych. W szczególności Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie nabywania i zbywania nieruchomości bądź pośrednictwa w tym zakresie.

Zainteresowany prowadzi gospodarstwo rolne, które nie stanowi jednak działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od fizycznych (dalej: „Ustawa PIT”). Reasumując, Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT.

Zainteresowany jest właścicielem nieruchomości gruntowych, które stanowią Jego majątek prywatny i w takim też celu zostały przez Niego nabyte w latach 1989-2008. Wszystkie zakupione nieruchomości wykorzystywane są na cele rolne i inne cele prywatne albo, stosownie do okoliczności, są odłogowane. Prawie wszystkie nieruchomości stanowią grunty rolne, a tylko stosunkowo niewielka część nieruchomości Wnioskodawcy stanowi grunty o przeznaczeniu budowlanym, przy czym również te grunty są wykorzystywane na cele rolne i inne cele prywatne albo, stosownie do okoliczności, są odłogowane i nie są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej.

Zgodnie z uchwalonym w 2009 r. Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (dalej: „MPZP”) część gruntów rolnych Wnioskodawcy została przekształcona w grunty budowlane wiele lat po ich nabyciu. Nieruchomości te zasadniczo wykorzystywane są dla celów rolniczych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego Zainteresowanego.

Z uwagi na ustaloną w MPZP zmianę przeznaczenia tego gruntu z rolnego na przeznaczony pod zabudowę, Wnioskodawca rozpoczął na tym gruncie budowę domu mieszkalnego dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednak część tej nieruchomości budowlanej nie będzie zajęta na własne potrzeby mieszkaniowe Zainteresowanego i w chwili obecnej wykorzystywana jest tylko na cele rolne.

Wnioskodawca zamierza jednorazowo zbyć w całości tylko tę pozostałą część nieruchomości budowlanej na rzecz podmiotu zajmującego się zarobkowo inwestycjami w nieruchomości, ich zarządzaniem, obrotem i zabudową. Wnioskodawca nie zamierza prowadzić zorganizowanej działalności zarobkowej w sposób ciągły w celu pozyskania chętnych na kupno nieruchomości, w tym szczególności, Zainteresowany nie zamierza dokonywać podziału tej nieruchomości budowlanej na mniejsze „grunty/działki budowlane” w celu ich dalszej odsprzedaży indywidualnym nabywcom. Zamiarem Wnioskodawcy jest jak najszybsze i najprostsze wyzbycie się nieruchomości, która nie będzie wykorzystywana dla celów mieszkaniowych bez angażowania własnych sił i środków w realizację takiej transakcji.

Oprócz jednorazowego zbycia wskazanej powyżej części nieruchomości przekształconej w grunt budowlany, Wnioskodawca nie zamierza obecnie zbyć pozostałej części posiadanych gruntów. Wnioskodawca pozostawi je w majątku osobistym i będzie nadal wykorzystywać je na cele rolne lub inne cele prywatne albo, stosownie do okoliczności, pozostawi odłogiem. Jednocześnie,

w przypadku spadku opłacalności produkcji rolnej lub z innych powodów, w przyszłych latach może zaistnieć sytuacja, w której Wnioskodawca nie będzie już chciał kontynuować wykorzystywania pozostałego gruntu na własne cele w dotychczasowym zakresie. Wówczas możliwe jest w przyszłości zbycie pozostałych gruntów, w części lub całości, w drodze odpłatnego lub nieodpłatnego zbycia (sprzedaży lub darowizny), na rzecz osoby trzeciej lub członka rodziny.

Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza podejmować działalności gospodarczej w zakresie obrotu czy zabudowy nieruchomości. Również w stosunku do pozostałego posiadanego gruntu nie zamierza podejmować działalności zorganizowanej i ciągłej mającej na celu jego zabudowę lub podział gruntów na małe „działki/grunty” i oferowanie indywidualnym nabywcom na cele budowlane. Wnioskodawca dopuszcza jedynie jednorazowe odpłatne lub nieodpłatne zbycie całości lub, stosownie do okoliczności, części pozostałych gruntów w drodze jednej transakcji, a gdyby nie było to możliwe, (np. z powodu braku odpowiedniego nabywcy) zamierza przeprowadzić takie zbycie najwyżej w kilku transakcjach lecz łącznie nie więcej niż 3-5 transakcjach.

Wnioskodawca nie podjął i nie zamierza podjąć działań obejmujących działalność zarobkową prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły w zakresie obrotu nieruchomościami przeznaczonymi na cele budowlane, w szczególności w formie geodezyjnego podziału tych nieruchomości, poszukiwania nabywców, itp. Ewentualnym nabywcą nieruchomości mogą być różne podmioty a w przypadku podjęcia przez Wnioskodawcę decyzji o odpłatnym zbyciu nieruchomości decydującym kryterium będzie zaproponowana cena. Ewentualnym nabywcą nieruchomości Zainteresowanego może być po spełnieniu kryterium ceny także Spółka, w której Wnioskodawca ma udziały, pod warunkiem zaoferowania ceny rynkowej za nieruchomości ustalonej w operacie szacunkowym sporządzonym w stosownym czasie przez rzeczoznawcę majątkowego. Z przyczyn osobistych możliwe jest też nieodpłatne zbycie nieruchomości na rzecz członka rodziny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy jednorazowe odpłatne zbycie nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę stanowiącej prywatny majątek Wnioskodawcy niewykorzystywany dla celów prywatnej inwestycji mieszkaniowej, ani dla celów działalności gospodarczej wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości...
  2. Czy ewentualne odpłatne zbycie w przyszłości całości lub części pozostałych nieruchomości gruntowych stanowiących prywatny majątek Wnioskodawcy niewykorzystywany do działalności gospodarczej Zainteresowanego na rzecz jednego lub - najwyżej - kilku nabywców, w ramach jednej lub kilku, lecz nie więcej niż trzech- pięciu, transakcji wolne będzie od podatku dochodowego, jeżeli zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości...

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 dotyczące skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę. Natomiast w zakresie pytania nr 2 dotyczącego skutków podatkowych ewentualnego zbycia w przyszłości całości lub części pozostałych nieruchomości gruntowych w dniu 9 lutego 2012 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-1102/11-3/AJ.

Zdaniem Wnioskodawcy, jednorazowe odpłatne zbycie nieruchomości budowlanej stanowiącej majątek prywatny Zainteresowanego wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „podatek PIT”), jeżeli zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają, co do zasady wszelkiego rodzaju dochody. W art. 10 ust. 1 Ustawy PIT ustawodawca wprowadza enumeratywny katalog źródeł przychodów. W myśl art. 10 ust. 1pkt 8 lit. a) Ustawy PIT, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem nie ulega wątpliwości, że co do zasady przychody otrzymane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości podlegają opodatkowaniu. Jednocześnie, dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data ich nabycia oraz okoliczność, że zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Zbycie nieruchomości po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie stanowi źródła przychodów, a zatem wolne jest od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Wnioskodawca powołuje się na interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 marca 2011 r., nr IPPB4/415-991/10-4/JK.

Zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie podlegałoby opodatkowaniu podatkiem PIT wówczas, gdyby zbycie tej nieruchomości nastąpiło w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę a przychód ze zbycia tej nieruchomości zostałby zaklasyfikowany do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Zainteresowanego.

Wnioskodawca prowadzi własne gospodarstwo rolne, w ramach którego wykorzystywane są Jego nieruchomości, w tym także nieruchomość przeznaczona zgodnie z MPZP pod zabudowę. Jednocześnie, działalność rolna Wnioskodawcy nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów Ustawy PIT. Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 Ustawy PIT przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł przychodów.

Działalność gospodarcza w świetle Ustawy PIT oznacza m.in. handlową działalność zarobkową charakteryzującą się określonym stopniem zorganizowania i ciągłości (a zatem podejmowania na przestrzeni czasu konsekwentnych i zamierzonych czynności nakierowanych na zarobek). Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowany powołuje się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 387/08.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości wykorzystywanej obecnie dla celów prowadzenia gospodarstwa rolnego nie będzie stanowić pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT, a tym samym przychód osiągnięty z tego tytułu nie będzie przychodem z działalności gospodarczej ponieważ:

  1. Wnioskodawca nie podejmuje w związku z rozważanym odpłatnym zbyciem takiej nieruchomości działań o charakterze ciągłym lub zorganizowanym. W szczególności:
    • Zainteresowany ani nie prowadzi samodzielnych działań w tym zakresie, ani nie angażuje w związku ze zbyciem nieruchomości profesjonalnego pośrednika do obrotu nieruchomościami,
    • Wnioskodawca nie podejmował na przestrzeni czasu konsekwentnych i świadomych działań mających przygotować nieruchomości do odpłatnego zbycia (np. nie podejmował świadomych działań w celu jej podziału, przekształcenia w „grunty/działki” budowlane i wyszukania Nabywcy oferującego najwyższą cenę).

    Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT, a w szczególności nie jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, a posiadane przez Zainteresowanego nieruchomości nie są dla Niego towarami handlowymi lecz stanowią majątek prywatny wykorzystywany dla celów własnego gospodarstwa rolnego. W konsekwencji Wnioskodawca nie dysponuje odpowiednim przygotowaniem, doświadczeniem oraz narzędziami koniecznymi do wykonywania takiej działalności.

    Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowany powołuje się na:
    • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. II FSK 1507/08,
    • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 612/05, opubl. w ONSA i WSA z 2007 r., nr 5, poz. 120).

    Z uwagi zatem na fakt, iż rozważana przez Wnioskodawcę transakcja nie jest wynikiem Jego zorganizowanego, ani ciągłego działania, a Zainteresowany nie osiąga z tego tytułu regularnych i powtarzalnych przychodów, z tego względu przychód osiągnięty z jednorazowego zbycia nieruchomości nie może zostać uznany za przychód z działalności gospodarczej.

  2. Ponieważ Wnioskodawca nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT, przedmiotowa nieruchomość nie stanowi i nie będzie stanowić środków trwałych, ani innych składników majątku ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W rezultacie, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie przychód ze zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 Ustawy PIT. Skoro nieruchomość gruntowa nie była i nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej Wnioskodawcy w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT ponieważ Zainteresowany takiej działalności nie prowadzi, to zbycie nieruchomości nie powinna za taką działalność gospodarczą zostać uznane.

    Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowany powołuje się na:
    • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 612/05),
    • wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego:
    • z dnia 1 lutego 2005 r. (sygn. FSK 1006/04),
    • z dnia 22 listopada 2001 r. (sygn. III SA 2829/00),
    • z dnia 30 października 2001 r. (sygn. SA/Sz 981/00).

  3. Wnioskodawca nie nabył nieruchomości gruntowych w celu ich zbycia (w celach handlowych), w szczególności nie miał takiego zamiaru w chwili ich nabycia. Celem nabycia przedmiotowych nieruchomości było ich wykorzystanie dla celów prywatnych Zainteresowanego i Jego rodziny, a także w szczególności wykorzystanie tych nieruchomości w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego. Potwierdzeniem tych okoliczności jest fakt, iż przez wiele lat od zakupu przedmiotowe nieruchomości były wykorzystywane do celów rolnych, w tym także od roku 2009 kiedy z uwagi na zmianę charakteru gruntów wynikającą z uchwalania MPZP możliwe stało się wykorzystanie tych gruntów także dla celów zabudowy. Ponadto, po zmianie charakteru gruntu wynikającej z uchwalenia MPZP na wydzielonej części nieruchomości budowlanej Wnioskodawca rozpoczął proces inwestycyjny związany z budową prywatnego domu. Przedmiotem rozważanej zaś na chwilę obecną transakcji odpłatnego zbycia jest pozostała część gruntu budowlanego, zbędna z kontekście potrzeb związanych z budową własnego domu.

    Skoro zatem Wnioskodawca nie nabył przedmiotowej nieruchomości w celu odsprzedaży (celu handlowym), to dokonane po wielu latach jednorazowe odpłatne zbycie części nieruchomości wykorzystywanej w gospodarstwie rolnym Wnioskodawcy nie stanowi o wykonywaniu przez Niego działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT. Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowany powołuje się na interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 października 2010 r. (nr ITPB2/415-692/10/BK).
  4. Nieruchomość gruntowa, która może zostać zbyta stanowi majątek prywatny Wnioskodawcy.Konsekwencją uznania bowiem, iż nieruchomość Zainteresowanego nie była wykorzystywana do celów prowadzenia działalności gospodarczej, lecz miała służyć jego potrzebom osobistym jest stwierdzenie, że wchodzi ona do majątku prywatnego Wnioskodawcy. Inaczej zatem mówiąc stanowi ona wyodrębniony składnik majątku pozostający poza sferą handlową. Zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości stanowi natomiast formę dysponowania przez Niego swoim majątkiem prywatnym, do czego jako właściciel ma pełne prawo.
    br> Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowany powołuje się na:
    • interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 grudnia 2010 r., nr ILPB2/415-992/10-4/WM,
    • interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 lipca 2011 r. nr IPTPB1/415-14/11-4/KSU,
    • interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 czerwca 2011 r., nr IBPBII/2/415-296/AK.

Reasumując, jednorazowe odpłatne zbycie nieruchomości budowlanej stanowiącej majątek prywatny Wnioskodawcy wolne będzie od podatku PIT, jeżeli zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W kwestii rozpatrywania przesłanki braku związku odpłatnego zbycia nieruchomości z wykonywaną działalnością gospodarczą, należy wskazać, iż zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle powyższej definicji działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Z treści wniosku wynika, iż przedmiotowa nieruchomość w żaden sposób nie jest związana z działalnością gospodarczą.

W związku z tym przy wydawaniu niniejszej interpretacji przyjęto, iż przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Przy czym należy zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wypełnia znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli zatem odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej i dokonane będzie po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie – to w związku z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota otrzymana ze sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków i interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj